drietal wervers van dat gehalte per provincie, het verleenen van toelagen boven hunne soldij enz. Door den minister van oorlog is de medewer king van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken ingeroepen, opdat de wervers bij hunne taak gesteund worden door de hoofden der door hen te bezoeken gemeenten. Z. M. heeft Jhr. Mr. R. A. A. E. Yon Pes- tel, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd tot minister-resident te Washington. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halfdrie zakten drie zusters, die op den Singel van de Mare- naar de Rynsburgsche poort aan het schaatsenrijden waren, door het ijs. Gelukkig werden zij, hoewel met veel moeite, uit hunne alles behalve benijdenswaardige positie gered. Naar men verneemt zal de machinist van den trein, waarmede het spoorwegongeluk bij Warmond heeft plaats gehad, in den loop der der volgende maand te Leiden terechtstaan. Uit K a t w ij k-a a n-Z ee wordt gemeld: De lading hout van het alhier den 19den dezer ge strande brikschip Mariquinhagevoerd geweest door kapt. M. Morck, is geheel uitgelost, en met den inventaris bij strandvonders geborgen. Het schip staat vrij hoog aan het strand. In Den Haag is V r ij dag-middag eene slede met een knaap en een achtjarig meisje in de vaart gegleden, rnet het gevolg, dat slechts een der kinderen is kunnen gered geworden. In Den Haag had Vrijdag het vol- gende plaats: Zekere Kloppers, werkman bij de openbare reiniging, die pas uit de gevangenis was ontslagen, waar hij wegens moord reeds 15 jaren heeft doorgebracht, had zijn intrek genomen bij een ziekelijken broeder op een hofje in de Bier straat, toen een intieme betrekking met een be woonster van dat hofje aanleiding gaf tot oneenig- heid tusschen beide broeders, die ten gevolge had dat de reeds vroeger meermalen veroordeelde Kloppers zijn hospes Woensdag 1.1. met een mes tot op de straat vervolgde. Door eenige politie agenten, aan een van welke hij een steek toe bracht, die echter gelukkig afschampte, werd de man in arrest genomen, doch reeds den volgen den dag weder ontslagen. Zijn wrok was echter niet gekoeld, want Vrijdag begaf hij zich uit de woning der bovengenoemde mejuffrouw N., ook bekend door haar werkzaamheid bij het Roode Kruis, naar die van zijn broeder. Deze, ziende dat hij weder een mes bij zich droeg, sloeg hem dat uit noodweer met een pook uit de hand, waarop de zoon van den ziekelijken bewoner, een jongmensch van ongeveer 19 jaar, passement werker van beroep, vreezende dat het leven van zijn vader opnieuw zou worden bedreigd, bet mes opnam, om den indringer te verdrijven, waarbij deze een belangrijke verwonding aan den hals bekwam, die de bloedstorting op straat ten ge volge had. De verwonde is naar het gasthuis gebracht en verkeert niet buiten gevaar. Men meldt uit G or cum van 2 6 dezer: Zekere Gerardus Vervoorn, een knaap van 19 jaar, die door de arrond.-rechtbank alhier bij twee vonnissen, wegens het toebrengen van moed willige verwonding en mishandeling, tot gevange nisstraf was veroordeeld, werd 11. Donderdag, onder geleide van den rijksveldwachter Bakhuis, naar de stoomboot De Merwede gebracht, om elders zijne gevangenisstraf te ondergaan. Bij het openen van hét portier van den gevangenwagen wierp Vervoorn onverhoeds den rijksveldwachter op den grond en ging ijlings op de vlucht, den weg in slaande naar Schelluinen langs den Dordrechtschen dijk. Ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken den vluchteling te vinden. Te Nijmegen wilde jl. "Woensdag m e- juffrouw O., gereed zijnde om uit te gaan, de lamp uitdoen, waardoor haar voile in aanraking kwarn met de vlam. Oogenblikkelijk stonden voile, hoed en hare andere kleedingstukken in brand. Slechts met eene dienstbode samenwonende, die wel bij het onheil tegenwoordig was, maar niet in staat scheen te zijn de vlam te blusschen, kwam de hulp van buiten af zoo laat, dat de ongelukkige vrouw des nachts aan de bekomen wonden onder een smartelijk lijden is bezweken. In den nacht van 26 dezer is om streeks 2 uren op het eiland Tien Gemeten een hevige brand uitgebroken in de voor weinige jaren nieuw gebouwde kapitale korenschuur. Behalve eene groote hoeveelheid gedorscht en ongedorscht koren zijn er nog 28 stuks vee en 2 paarden verbrand. Aan blusschen viel niet te denken. Door de werking der spuit van de Quarantaine heeft men nog eene nabijstaande schelf koren behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Men verneemt dat de schuur, benevens het koren, geassureerd is, doch het vee niet. De waarde van het verbrande wordt op 25 a 30 duizend gulden geschat. Donderdag-avond zijn van den laat- sten sneltrein van Zwolle naar Friesland en Groningen, even voor de brug over de Dedemsvaart, de locomotief, een goederenwagen en drie waggons gederailleerd. De reizigers, ten getale van ongeveer 150, hebben zich te voet naar het station Dedems vaart begeven. Eerst omstreeks halftwaalf bracht een intusschen uit Meppel aangekomen trein de reizigers verder; omstreeks 2 uur in den nacht kwarn de treinen te Groningen en Leeuwarden aan. Van persoonlijke ongelukken wordt niets gemeld. De vaart van den trein was trouwens voor het passeerer» van de brug over de Dedems vaart gematigd. Pas was Zaterdag-ochtend te 9 uren de trekschuit van Leeuwarden naar Bolsward ver trokken, of het paard gleed door de gladheid uit en viel met zijn bereider, een jongen van 17 jaar, in het water. Het paard kwam er levend uit, doch de jongen, een zoon eener weduwe, werd eerst na lang zoeken dood opgehaald. Uit St.- Helena wordt gemeld, dat het Engelsche schip Cospatrickvan Londen naar Aukland (N.-Zeeland) met passagiers, totaal door brand vernield is. De tweede stuurman en twee man der equipage zijn gered, het overige gedeelte en de passagiers zijn waarschijnlijk allen verdronken. Greld- en eflecteiuxiarKt. Amsterdam, van 21 tot 24 Dec. 1874. Eene korte beursweek, die zich bovendien ken merkte door de voortzetting van de malaise die de fondsenmarkt reeds zoo lang domineert. De handel was ook nu weder zeer beperkt en de prijzenhier en daar mocht er eene kleine ver betering zijn waar te nemen, zij bleven over 't geheel flauw, vooral ten gevolge van plaatse lijke verkooporders en, voor zooveel onze Natinoale fondsen betreft, naar aanleiding der laatste tele grammen uit Atjin, die een ongunstigen indruk maakten, waardoor de prijzen vrij sterk gedrukt werden; alleen echter de 3 pCt. verliezen ten slotte nog s/8 pCt. bij verleden Zaterdag, doch de 2'/2 en 4 pCt. herstelden zich nu weder, zoo dat zij den 24sten ongeveer op dezelfde koersen sluiten als zij Maandag openden. Aandeelen Han- delmaatschapppij volgen voortdurend de dalende richting en sluiten a contant 1313/g, op rescontre 1323/4 pGt. Algemeen is men van meening dat de Maatschappij groote verliezen geleden heeft en over 1874 slechts een zeer klein dividend zal uitkeeren, als er al iets voor een dividend over- blijft. De nieuwe Aandeelen werden voor 95'/, a 95g/8 pCt. verhandeld. De buitenlandsche markt leverde al even wei nig belangrijks op als de binnenlandsche, terwijl de prijzen over het algemeen achteruitliepen. Vooral was dat het geval met Spanjaards, enkele soorten van Russen, Oostenrijksche renteschuld, waarvan de Papierrente 1/1, de Zilverrente */4 pGt. verloor. In Peruanen is de teruggang gedeeltelijk weder herwonnende 6 pCt. blijven toch nog 639/,e en de 5 pCt. 523/,6 tegen resp. 643/,6 en 52s/,6 pCt. verleden Zaterdag. Turken en Egypte hielden het dragende, evenals Vereenigde-Statenbonds. Ame- rikaansche Sporen mede met onbeduidenden handel. Prolongatie, ruim verkrijgbaar, liep van 5 op 4 en 41/a pCt. terug. KOLONIËN. BATAVIA, 24 November. De directeur van financiën heeft in het be lang eener geregelde afdoening van zaken bepaald dat aan den Kleinen Boom gelegenheid zal worden gegeven tot het opslaan van goederen, die per N.-I. Stoomvaartmaatschappij en per stoomers tusschen Nederland en Indië varende zullen worden aangevoerd. Het stoomschip Koningin Sophia zal 26 dezer van hier naar Samarang vertrekken om eene veldbatterij naar Atjin over te brengenhet stoom schip Luitenant Generaal Kroesen 28 dezer om het halve 5de bataljon, thans te Banjoebiroe, naar Atjin over te brengen het stoomschip Prins Alexander 3 December rechtstreeks van hier naar Atjin met het halve 10de bataljon. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den schout bij de politie te Cheribon, H. Hooy, en aan den commies op het res.-bur. te Probolingo, J. D. Brugman. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijn betrek king, wegens ziekte, de secr. der Oostkust van Sumatra A. K. H. Klokke; eervol, uit zijn betrekking, wegens ziekte, de comm. op het res.-kantoor te Madioen C. N. M. Cordesius. Benoemd: tot ads.-res. van Amoenthai (Z.- en O.-afdeeling van Borneo) tevens vendum. aldaar, L. C. I)e Nys. BUITENLAND. F'ranlir'iJ k. Zooals men weet bestaat het plan om te Parijs eene internationale conferentie bijeen te roepen, met het doel eene beslissing te neinen omtrent de stichting van een internationaal eta blissement voor leggers, enz. voor maten en ge wichten. De Zwitsersche bondsraad heeft op de traag der Fransche regeering, of Zwitserland geneigd was aan deze conferentie deel te nemen, toe stemmend geantwoord en reeds zijne gevolmach tigden benoemd. Die gevolmachtigden zijn de Zwitsersche gezant te Parijs, de heer Kern, en Dr. Hirsch, directeur van het observatorium te Neufchatel. België. Het Journal de Bruxelles meldt, dat tusschen de patroons en de werklieden der kolenmijnen in het bassin te Charleroi de vrede hersteld is. Het werk zal overal worden hervat. Duitscliland. Ofschoon te Berlijn in de onlangs gehouden socialistische vergadering de ineensmelting der Lassalleaansche en Eisenacher fractiën in beginsel is aangenomen, wordt de uitvoering onwaarschijn lijk geacht, te meer omdat, met welk een ophef de socialistische bladen er ook van spreken, in de vergadering zelve ernstige bezwaren tegen de zaak zijn aangevoerd en een duurzaam samengaan der beide fractiën op den duur onmogelijk werd geacht. Volgens de Hessische Kerkelijke Courant zijn in het groothertogdom Hessen-Darmstadt al de predikanten der Oud-Luthersche richting, op drie na, wegens verzet tegen de nieuwe kerke lijke regeling in hunne ambtsbediening geschorst. Spanje. De Köln. Zlg. meldt uit Bayonne van 26 dezer, dat de marine-commandant te San-Sebastian den 20sten dezer een schip naar Sarauz heeft gezon den, om bericht in te winnen omtrent den toe stand der Mecklenburgsche brik Gustav. Het is teruggekomen met het bericht dat de brik diep in het zand stond en de Carlisten ijverig bezig waren met de lading te lossen. Zij hadden vuur gegeven, zonder iemand te treffen dan den kapitein, die slechts eene onbeduidende wond had gekregen. De Spaansche correspondent van de Siècle meldt, dat de maarschalk Espartero sedert eenige dagen ernstig ziek is. Groot-Britanxiië. Donderdag-middag heeft een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad op de Great-Wes tern-lijn te Shipton, nabij Oxford. Ten gevolge van 't breken der wielas van een der rijtuigen, terwijl de trein in volle vaart was, werden een viertal waggons van een hoogte van twintig voet naar beneden geworpen, twee er van in een kanaal. Reeds 31 lijken zijn op de plaats des onheils gevonden, en men vreest dat nog andere slacht offers in 't water zullen gevonden worden, 't Aantal gekwetsten bedraagt 60 a 70. Denzelfden dag heeft een ontploffing in een kolenmijn in Staffordshire 22 menschen doen om komen. Eindelijk veroorzaakte een bijzonder dikke mist in 't noorden van Engeland nog twee spoor weg-accidenten, waarbij omstreeks 50 passa-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2