werden, toen zoo al niet minder schaarsch, althans minder bloedig, het aantal nieuwe gewonden ver minderde allengskens, maar daarentegen bleef het aantal zieken, nog geruimen tijd althans, stationair zoowel zieken als gewonden werden zooveel moge lijk geëvacueerdde gewonden kwamen hoofdza kelijk in verpleging te Padang, van de zieken werd het meerendeel naar Java gezonden. Onge acht dit alles, bleven zelfs tot op heden toe een groot aantal in verpleging in de ambulances te Kotta Radja (Kraton) en wel zij, wier verwondin gen en ziekten zich tegen evacuatie verzetten. Verder wijst het centraal-comité in dit zijn schrijven op het feit dat de werkkring van het Roode Kruis in Indië, om bekende redenen, van geheel anderen aard is dan die van Europa. Be last als die vereeniging zich heeft met de taak, om den gewonden en zieken krijger te soula- geeren, bij het zien van den door het tropische klimaat zoo geheel afgematten soldaat, hetzij dan gewond of wel door ziekte uitgeput, aan schouwt men zeker met niet minder weemoed dan in Europa de ellende, die het deel is van den Indischen krijgsman die in deerniswaardigen loestand van het oorlogstooneel terugkomt. De hulp in Indië komt vooral het moreel van den soldaat ten goede en de groote waarde daar van in de tropische gewesten ondervindt zeker bij niemand tegenspraak. Z. M. heeft pensioen verleend aan A. Vergeer, gewezen hoofdond. in het burgerlijk en militair huis van verzekering te 's-Hertogenbosch, 192, en aan H. Zuidweg, gewezen rijksveld wachter, opziener der jacht en visscherij te Loon- op-Zand, 82 's jaarsaan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat P. Ingegnali, van het koloniaal werfdepot, vergund het dragen der Italiaansche herinneringsmedaille voor het deelne men aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866; den 2den luit.-adm. van kleed, en wapening A. L. Dijkman, van het 3de reg. vest. art., in den rang van 2den luit.-kwartierm., overgeplaatst bij het pers. der mil. adm. van hel leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Donderdag in den vroegen ochtend is te Rotterdam brand uitgebroken op de derde verdieping van een pand in de Pelikaanstraat, waarbij nogal belangrijke schade aan den inboe del is toegebracht. De brand is ontstaan in een wieg; hoe is onbekend. Door eenige werklieden, aan de Stokkenbrug, is de brand met emmers water gebluscht. Sedert eenigen tijd bestaat te Am sterdam een soort conflict tusschen het gemeen tebestuur en de schutterij-autoriteiten, omtrent het uitrukken van het brandpiket. De omstandig heid toch, dat de nachtwachts, sedert het in werking treden der nieuwe organisatie, het sla pende Amsterdam niet meer bij brand door het onheilspellend geraas hunner naar klinkende in strumenten wakker ratelen, was oorzaak, dat de schutters van het piket rustig bleven slapen. De autoriteiten van de schutterij waren daar echter niet mede tevreden en handhaafden, op grond der wet, het recht en den plicht der schutterij om bij brand dienst te doen. Thans verneemt men dat in deze van hooger hand eene beslissing is gevallen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat het brandpiket der schutterij te Am sterdam ingeval van brand bij dag geen dienst behoeft te doen, en ingeval van brand des nachts, alleen dan, wanneer door de nachtwachts alarm wordt gemaakt, hetgeen bij zeer uitgebreide bran den nog geschiedt. Hiermede is aan het conflict een einde gemaakt, en welen de schutters waaraan zich te houden. Op een daartoe ingediend request heeft Z. M. de Koning verwisseld in f 15 boete de cellulaire gevangenisstraf van 21 dagen, waartoe D. De Leeuw te Kampen door het hof van Over- jjsel den 2-4 October jl. wegens moedwillige mis handeling was veroordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 21 November. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: Het vermeesteren van de stelling West-Lemboeh is voor onze bezetting in Atjin van groot gewicht. Van daar en uit Kotta Radja bestrijkt ons geschut thans de vijandelijke kampong Longbatta, een voornaam en uitgebreid broeinest onzer tegen standers, waar zij zich op geduchte wijze versterkt hebben. Wellicht worden zij nu door onze gra naten genoodzaakt de daar aangelegde bentengs te ontruimen, wellicht ook zullen zij lot het uiterste blijven stand houden en dan kan het vermees teren ons op nog vele zware offers te staan komen. Niettegenstaande in sommige residentiën een herverpachting voor het recht van verkoop van opium in het klein nog moet plaats hebben en de uitslag van de buitenbezittingen nog niet be kend is, kunnen wij als zeker mededeelen, dat de nieuwe pacht nu reeds een millioen gulden rneer dan het vorige jaar in 's rijks schatkist zal doen vloeien. Het Ned. schip Gerard Pieter Servatius is op drie mijlen afstand van Banjoewangie aan de grond geraakt en gezonken. Het vervoer op den spoorweg Batavia- Buitenzorg heeft gedurende de maand Augustus jl. f 40.627,03 opgebrachtdat op de lijn Samarang-Vorstenlanden-Willem I bedroeg over dezelfde maand f 229.555,68voor de maand September was de opbrengst op de respectieve lijnen f 39.737,06 en f 239.410,16s. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indic zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den leeraar aan het gymn. Willem III, te Batavia, H. MeijUj een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den opz. 3de kl. A. Ësink; een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Ind., aan den contr. lste kl., G. N. Buijn. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kl. bij de in- en uitvoerr. en ace. te Batavia, C. "Wil- lemsj op verzoek, eervol, wegons ziekte, de hoofdcomm. bij het dep. der burgerl. openb. werken J. G. Altheer. Benoemd: tot adj.-contr. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Soerabaya F. D. W. Kriithoffer.bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken tot opz. lste kl. A. V. De Calonne, A. De Fisser enJ. W. Volmering; tot opz. '2de kl. H. A. Von Neidschntz, P. De Schrijver en L. P. E. Mafficioli del Castelletto. Ontslagen: op verzoek, eervol, met behond van recht op pens., de koffie- iukooppakhuism. te Poerwodadi (Paseoeroean) A. W. Doup; op verzoek, eervol, de ben. klerk ter algem. secr. C. Meelhuyzen; op verzoek, eervol, onder toek. van pens., de gew. klerk ter griffie van de rechtb. van omgang in 2de afd. op Java J. Havinga. Benoemd: tot verif. 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. A. D. De Berghtot opz. 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, C. E. De Jonker. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de commies der contr. bij do in- en uitvoerr. en acc. J. J. Westerkamp. Benoemd: tot predikant bij de Prot. gem. te Pontianak, P. Heijting; tot comm. arch, op het bureel vau het inijuw., H. G. Fisser; tot 3den comm. bij het depart, van onderw., cered. en nijv. C. Been. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. W. J. Vervloet. Bevorderd: tot kapt.-kwart-, bij de milit. admin., W. Horsch. Vergund: op verzoek, naar Nederland terug tekeeren, wegens ziekte, aan den voor den tijd van twee jaren gedet. lsten lnit. der inf. G. H. Aalders. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. wegens 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den off.- van-gez. late kl. W. J. J. Zuur. Bevorderd: bij de inf., tot luit.-kol. H. J. Van Lith, thaDS met verlof in Ned., en C. B. H. Van Leutekom; tot kapt. J. W. Marckert. Ingetrokken: op verzoek, het aan den 2den luit. der inf. P. M. Dusser de Barenne verleend tweej. verlof naar Nederland. Departement van Marine. Benoemd: tot lsten stuurman, dc 2de stuurman P. L. Soeters; tot 2den gezagv., de op zijn verzoek uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen bootsman J. Hendriks, thans met de waarneming dier betrekking belast. Ontslagen: eervol, met behoud van recht op pens., de lste comm. bij het depart, der marine D. J. Bonte. BUITENLAND. Frankrij li. De insigniën der orde van het Gulden Vlies, door koningin Isabella aan den heer Guizot ver leend, zijn thans door de erfgenamen van Guizot aan de Spaansche regeering teruggezonden. Het collier, dat hij ontvangen had, was dat hetwelk Philips II had gedragen. Gelijk per telegraaf is gemeld, is de Bona- partislische Pays wegens een artikel van de Cassagnac voor veertien dagen geschorst. In dat opstel wordt o. a. gezegd, „dat het Septenniurn door een heldhaftig soldaat beschermd wordt, om het gezag, na verloop van zeven jaren, als een kostbaar onderpand in handen der natie neer te leggen. Het Septenniurn nu is enkel in 't leven geroepen, omdat hij (de keizerlyke prins) nog te jong is om de redding aan te brengen, die van hem verwacht wordt." Op een andere plaats heet het in 'het opstel, „dat de Bonapartistische samen spanning allerwegen is, ook in het Septenniurn." Duitschland. Volgens eene officieuse correspondentie valt er niet aan te denken, dat de keizer zou bewilligen in eene wijziging van art. 31 der rijksgrondwet, in den zin der bekende resolutie-Hoverbeck. De Nordd. Allg. Ztg. meent, dat het O. M. tegen het vonnis van graaf Arnim in beroep zal komen, op grond dat in de aangegeven motieven de diplomatieke dienst van alle strafrechtelijke bescherming wordt beroofd. Het plan voor de oprichting eener Beurs te Dusseldorf is gereed en door de hiertoe geconstitueerde vereeniging goedgekeurd. De Beurs zal den 18deu Jan. '1875 worden geopend en vervolgens worden gehouden den eersten en der den Maandag van elke rnaand. De National Zei tang bevestigt het be richt, dat de Pruisische regeering de aandeel houders in de Pruisische bank hun aandeel legen 1 Januari 1876 heeft opgezegd. België. Sedert eenige dagen hebben te Charleroi eenige mijnwerkers den arbeid gestaakt. Zij begaven zich Donderdag naar Brussel en verlangden eene audiën tie bij den koning. Vijf hunner werden toegelaten. Zij wenschten, dat de mijnwerkers, die weigeren te werken in eene steenkolenmijn, zouden worden toegelaten in de overige mijnen, waar werkvolk ontbrak, terwijl de eigenaars der mijnen zich onderling verbonden hadden geen mijnwerkers, die grève hadden gemaakt, toe te laten. De koning antwoordde hen welwillend, deed hen opmerken dat hetgeen zij verlangden niet tol het terrein der regeering behoorde en wees op Engeland, waar dergelijke moeilijkheden uit den weg worden ge ruimd door onderlinge schikking. Na afloop van de audiëntie gingen de mijn werkers rustig huns weegs. Spanje. Prins Alphonsus heeft op zijn 'lSden geboorte dag niet alleen van de grandes en edelen van Spanje een adres van gelukwensching ontvangen, maar bovendien drie andere adressen, nl.van de populaire, van de conservatieve en van de liberale Alphonsistische club, allen te Madrid gevestigd. Omtrent het gevecht bij Cordona wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld. De Carlisten waren in een bosch verscholen en wierpen zich plotseling op de kolonne Weyler. Zij vermeesterden drie kanonnen, waarvan er twee heroverd werden. De verliezen stonden aan beide zijden ongeveer gelijk. Eene groote bezending levensmiddelen en munitie is naar Berga gezonden. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het kantongerecht te Leiden, 21 December 1874, wegens: 1 moedwillig toebrengen van schade aan roerende goederen1 wegnemen van vuil nis van gemeentegrond; 2 zonder consent in den Rijn gebaggerd; 1 een met honden be spannen kar onbekend op den openbaren weg laten staan, en een hond ongemuilband aangespannen 2 aan den openbaren weg te hebben verricht, waartoe urinoirs bestemd zijn. Tergaderlng Tan «ten Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag '2 9 December, des namiddags te TWEE uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van drie commissarissen voor de Bank van Lee ning. (314). 2°. Idem van een leeraar in de staatswetenschappen en geschie denis aan de hoogere burgerschool. (315). 3°. Idem van drie leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen, van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. (322). 4°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermogenden. (296 en 302). 5°. Verzoek van J. Zwetsloot, tot aankoop van twee perceeleu teelland. (309 en 317). 6°. Idem van H. A. Van Ingen Schenau, pachter van het Lei- derdorpsche hek, om verlenging van den pachttijd. (310 en 318). 7°. Voordracht betrekkelijk de verbouwing van een gedeelte vau bet voormalig Nosocomium. (311 en 319). 8°. Idem tot het vcrleenen van afschrijving of restitutie vau plaatselijke directe belasting. (312). 9°. Idem betrekkelijk den aanvoer van dninwater. (318). 10°. Verzoek van J. Koppers, om een stoep te.doen leggen. (316). 11°. Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van den tol aan den Rijusburgervliet. (320). 12°. Voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het schuttersveld aan het Ryk. (321). 13°. Idem betrekkelijk de verhuring van het schuurtje aan Je Haarlemsche trekvaart. (323.) 14*. SQppletoire staat van begrooting, dienst 1874. (Kosten van de feestviering in October). (305 en 324). 1"5#. Concept-verordening omtrent het gebruik van gas. (288).

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2