Z. M. heeft met ingaDg tan 1 Jan. lot leden van den geneesk. raad van Zuid-Holland benoemd: Dr. H. J. Lnlofs, te Hardinxveld; Mr. J. A. Boogaard, te Leiden; J. Broeksmit, te Zwijndrecht; J. F. Schuld, te Meerkerk; A. Van Scherpen- zeel, te Schoonhoven; J. A. J. Van de Ven, te Dordrecht; Mr. J. L. De Bruyn Kops, in Den Haag; en tot plaatsverv. leden: Dr. J. C. G. Evers, in Den Haag; Dr. P. M. Mess, in Den Haag (Scheveningen); Dr. C. J. Snijders, te 's-Gravesande; Dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; W. A. G. Kapteyn, teNieuw- veen; G. J. Jacohson, te Schiedam; Mr. J. G. Patijn, te Rot terdam. Z. M. heeft voor den tijd van zes jaren, in te gaan 1 Jan., benoemd tot leden van het bestuur van het leenfonds „Weldadig en Zorgvuldig" E. H. baron Rengers van Warmen- huyzen en Jbr. Mr. F. G. A, Gevers Deyooot; aan Jhr. Mr. W. F. De Jonge eervol ontslag verleend als rechter-plaat9verv. in de arr.-recbtb. te Utrecht; aan Mr. M. Van der Tuuk, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag als procureur bij de arrond.- rechtb. te Winschoten. Bij de inf. in Ned.-Indië zijn benoemd: tot 2den luit., de serg. J. L. Koster, van het instr.-bat.; A. A. Veenhuvzen, van het 5de reg. inf.D. A. Okhuyzen, van het instr.-bat.F. L. Nix, van het 5de, M. C. F. Cayaux, van het 1ste, J. A. P. Geill en J. W. Sanders, van het 3de; F. T. S. Verhofstad, van het 5de; J. R. Jacobs, van het 1ste reg. inf.; R. Bakkers, van het reg. greo. en jagers; H. L. Kusky, van het 6de; W. Lemke, van het 1ste; J. W. Stoutjesdijk, van het 6de; J. C. C. Six Dijkstra, van het 3de; L. Van Halten, van het 6de; J. W. Van den Broek, van het 5de; C. F. H. Campen, van het 4deP. C. Koopmans, van het 8ste; F. C. Thomson, van het 3de; E. H. Waleson, van het 5de; K. H. Van Swighem, van het 8ste; J. Hazenberg, van het 3de; J. A. Sinninghe en W. G. A. C. Christan, van het 2de; D. W. A. Graichen, van het 7de; G. W. Beekman en B. E. De Vries, van het 2de reg. inf.; bij de cavalerie van het leger in Ned.-Indië: tot 2den luit., de Tvachtm.-titul. F. W. M. Coster, van het 2de, en W. F. StoltenhofF, van het 4de reg. huzaren; de wachtm. A. M. Hoogeveen, van het 3de, en F. D. E. A. J. M. Rudolph, van het 2de reg. huzarenmet ingang van 1 Jan. a. s. is aan den 2den luit.-kvrartierm. van het leger in Ned.-Indië D. Van der Groen eervol ontslag verleend nit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Het fraaie, nog voor weinige jaren geheel nieuw en voor groote schatten opgebouwde kasteel Stoutenburg, nabij Hoevelaken, wordt op 13 Januari e. k., met stal, koetshuis en bloemen kas, publiek voor afbraak verkocht. De behandeling der zaak van de ex- directeuren der Overijselsche bank, Wolff en Scheurleer, voor bet prov. gerechtshof, is bepaald op 5 Januari. Het prov. gerechtshof van Friesland beeft P. S., laatstelijk wonende te Terband, van beroep klerk ter gemeente-secretarie van Aeng- wirden en agent van de algemeene Friesche levens verzekering-maatschappij, gevestigd te Leeuwarden, ter zake van1°. valschheid in 9 authentieke ge schriften, gepleegd door een openbaar ambtenaar, tot wiens post het opmaken van die geschriften behoorde; 2°. desbewust gebruik maken van die 9 valsche geschriften; 3°. valschheid in 18 onder- handsche geschriften door het versieren van eene bevrijding en het namaken eener handleekening en 4°. het desbewust gebruik maken van die achttien valsche akten, veroordeeld lot een tucht huisstraf voor een lijd van vijf jaren, en 54 geldboeten, elk van f 50, te vervangen ieder door twee dagen subsidiaire gevangenisstraf. In den nacht tusschen 19 en 20 dezer ontstond te Stratum brand in de fabriek van de heeren Van Dijk G°. De geheele fabriek, zoo mede het kantoor en de woning van den fabrikant met alles wal zich daarin bevond, is een prooi der vlammen geworden. Een en ander was ver zekerd voor eene som van f 25,000. Aangaande de Noordsche brik, diete Katwijk strandde, wordt nog aan het Utr. D. meegedeeldDrie maanden geleden werd het schip bevracht te Friederichsladt en was bestemd voor Amsterdam; het heeft al dien tijd op zee gezwalkt en dat met al die stormen, die men gehad heeft Het schip was dan ook reeds als verloren beschouwd, dus, hoe ook, nu voor de assurantie nog eene verrassing. Verder was het mogelijk bij vloed het over de banken te krijgen en ligt het bij eb volkomen op het droge, zoodat alles behoorlijk kan geborgen worden. Het gerucht als zou het schip Huis Garreweerkapt. Mulder, op de Engelsche kust met man en muis zijn vergaan, is niet slechts geheel uit de lucht gegrepen, maar dat schip ligt bovendien nog veilig te Delfzijl en moet zelfs nog laden, alvorens in zee te kunnen gaan. Ook heet de kapitein niet Mulder, maar Vinke. BUITENLAND. Frankrij k. De ministerraad kwam gisterochtend bijeen. Door het ode bureau is besloten, aan de nationale vergadering te verzoeken met de geldigverklaring der verkiezing van Bourgoing te wachten, totdat de subcommissie met betrekking tot die verkie zing een parlementaire enquête zal hebben inge steld. Het heeft Choiseul gekozen om het rapport te stellen, waarin de enquête zal worden geëischt. De bureaux van de drie groepen der linkerzijde hebben besloten na dat rapport eene interpellatie in të dienen betreffende de houding der regeering jegens de Bonaparlisten. De Pays is voor'14 dagen geschorst wegens een artikel van De Cassagnac in het nommer van Maandag. In de zitting der nationale vergadering is gis teren door den heer André het rapport over de leening van 220 millioen voor Parijs ingediend. Zij heeft aangenomen het eerste artikel van het wetsontwerp betreffende de vrijheid van het hooger onderwijs. De heer Goblet verlangde het ministerie te interpelleeren om te vernemen, welk gevolg was gegeven aan de belofte, welke het had gedaan ten opzichte van het centraal comité voor het beroep op het volk. Op verzoek van den minister Tailhaud werd besloten, dat de interpellatie zou geschieden bij gelegenheid van de discussie over het rapport vau het vijfde bureau, belast met het onderzoek nopens de verkiezing van Bourgoing. Duitschlancl. De rijkskanselier heeft bij den bondsraad een voorstel ingediend, om toestemming te geven tot het sluilen van een verdrag van uitlevering met de Noord-Arnerikaansche Unie, dat zou treden in de plaats van de vroeger door Noord-Amerika met eenige Duitsche staten gesloten verdragen. De regeering der Vereenigde Staten verklaarde bereid te zijn over zulk een verdrag te onder handelen. Weder een nieuw gerucht van een moord plan tegen Bismarck. Het heet nu, dat de politie hem heeft medegedeeld, een plan voor een aan slag op zijn leven op het spoor te zijn gekomen en hem heeft verzocht, haar bericht te zenden wanneer hij voornemens is uit te gaan. Nog iets aangaande Kullmann. De advocaat Gerhard, te Würzburg, die in het proces-Kullmann als verde diger van den beschuldigde is opgetreden, heeft eenige weken geleden een brief ontvangen, zon der datum of vermelding van plaats, maar onder teekend „Godefroide Zelcher, uit Rijn-Pruisen" en voorzien van het postmerk Pesth. De missive behelsde het verzoek, om een daarbij ingesloten briefje ongeopend aan Kullmann te doen toekomen. Dit briefje luidde als volgt: „Broeder Kullmann, geef den moed niet op. Uw voorgaan heeft velen courage gegeven. Ook mij. Hebt gij niet kunnen slagen, misschien gelukt het mij. Uwe zaak, uw denkbeeld, zijn geheel de mijne. Ik hoop dat gij het zult beleven. Het bericht moet en zal zijn weg tot u wel vinden. Ik wacht slechts op een gunstig oogenblik. Dus houd moed slechts moed. Vaarwel. Spoedig hoort gij nader van uwen opvolger. Vernietig dit dadelijk." De uitspraak in zake Arnim heeft eene algemeene verwondering teweeggebracht. Op zulk eene korte gevangenisstraf had men niet gerekend. Arnim's rechtskundige raadsman, advocaat Munckel, heeft bij het gerechtshof een verzoek ingediend om teruggave der door Arnim voldane cautie van 100.000 thaler. Spanje. Aan de Pall Mali wordt uit Berlijn getele- grapheerd, dat de kanonneerbooten Albatros en Nautilusdie Santander zouden verlaten, bevel heb ben gekregen daar te blijven, nu de Carlisten op het Duitsche vaartuig de Gustav hebben gescholen, en voldoening te eischen voor de beleediging, de Duitsche vlag aangedaan. Lorna neemt in beterschap toe; zijn wond was vrij onbeduidend, daar geen enkel edel orgaan geraakt is. Bij zijn corps kornen dagelijks verster kingen aan, zoodat binnenkort zijn gansche troe penmacht 12000 man zal bedragen. De troepen zijn gecantonneerd te Renteria, Hernani, Passages, Lezo, Alza, Astigarraga en St.-Sebastiaanzij vormen om laatstgenoemde stad een krachtig cordon. Te Irun is eenige wanorde ontstaan wegens het niet uitbetalen der sold'y aan de miquelets, doch dank zij de krachtige maatregelen van de autori teiten zijn er geene ernstige gevolgen uit voort- gevloeid. Men heeft echter eene verwisseling van bataljons verstandig geacht. Don Carlos heeft zijn koninkrijk in spe verdeeld in 4 afdeelingen, met een kapitein-gene- raai aan 't hoofd, om des te krachtiger te kunnen opereeren. Zulk een kapitein-generaal heeft het opperbevel over alle troepen in zijn district en kan operatiën naar zijn eigen goedvinden ondernemen. Volgens een telegram uit Pratz de Mollo van 19 dezer zou Tristany eene overwinning op Lopez Dominguez hebben behaald. De depeche, die als officieel betiteld wordt, luidtGroote over winning. Generaal Tristany heeft het leger van Lopez Dominguez bij Cardona geslagen krijgsge vangenen, vele kanonnen en oorlogsbuit vielen in onze handen. De Univers ontving het volgende telegram van 20 December uit St.-Jean de Luz: De overwin ning der Carlisten in Catalonië wordt bevestigd. Tristany heeft de kolonne van Lopez Dominguez op de vlucht geslagen en lal van krijgsgevange nen, kanonnen en materiaal buit gemaakt. De Daily News ontving het volgende telegram van een Carlistisch correspondent: Hendaye, Zon dag-avond. Maarschalk Serrano had bevolen de hoogten van Casedo, tegenover Tafalla, te ver sterken, om daardoor den aanval op Carascal ge makkelijk te maken. Mendiry viel den 14den dezer deze versterkingen aan met twee bataljons Na- varreezen en twee bataljons Castilianen, en nam ze met de bajonet in. De posities werden door 3000 republikeinen, die zware verliezen leden, verdedigd. Mendiry maakte verscheidene krijgs gevangenen. Telegrammen. BAYONNE, 21 December. De kapitein en de bemanning der brik Gustav zyn niet te San- Sebastian, maar te Guetaria geredde officieren der republikeinsche bezetting ontvingen hen har telijk; de loodsen en de vrijwilligers verklaarden, dat zij de redding slechts hadden ondernomen „ter liefde van de Duilsche vlag." Het weder is bij voortduring stormachtig. BERLIJN, 22 December. Volgens de ochtend bladen hebben noch Von Arnim noch het Openbaar Ministerie tegen het gewezen vonnis appèl aan- geteekend, en is het ook niet waarschijnlijk dat dit geschieden zal. MADRID, 22 December. De militaire vertegen woordigers van Spanje op de Brusselsche confe rentie zijn door den minister van buitenlandsche zaken uitgenoodigd, gemeenschappelijk hunne denk beelden te ontwikkelen over een antwoord, hetwelk de Spaansche regeering voornemens is op de Russische dépêche van 25 September te geven. Laatste berichten. Uit het eindverslag der Comm. van rapporteurs over het wetsontwerp op de middelen voor 1875 blijkt, dat de Comm. wegens den korten tijd om dit onderwerp te behandelen zich bepaalt bij de opnoeming van de punten, die in afzonderlijke afdeelingen te dezer gelegenheid zijn besproken.. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen 2de kl. A. Muller, thans 3de kl; G. J. Buekers, ontvanger der dir bel. enz. te Werkhoven,, benoemd lot id. te Wijk-bij-Duurstede. Met volkomen zekerheid verneemt het Han delsbladdat gisteren een tamelijk gesleten obligatie Chicago North-Western waarop met potlood ge schreven staat: „mev. van der Kouwen", geleverd is door een handelaar in effecten, die de potloodwoor den niet gezien had, aan een zijner collega's, die de woorden wel zag en daarom de opmerk zaamheid van een ander er op vestigde. De politie werd met de ontdekking in kennis gesteld, eri zij heeft dadelijk een onderzoek begonnen. Of deze aanwijzing ernstig genoeg is, om eenigen goeden uitslag te beloven, is natuurlijk hoogst onzeker. II e c h t z a k e i). In de correctioneele zitting der rechtbank van 22 December zijn de volgende vonnissen ge wezen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2