LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4502. A0. 1874. Donderdag 24 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.Cl.l7i. Groolete letters naar plaatsruimte. Uithoofde van het Kerstfeest zal deze conrant Yrijdag-avoud niet en het nnmmer van Zaterdag avond 'smiddags te 3 nren worden uitgegeven. Advcrtentiën voor dat nnuinier gelieve mon tot niterlijk te 12 uren in te zenden. STADS-BERICHTEN. KESNISCEVISR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen ter kennis van belanghebbenden, dat met den lsten JANUARI 1875 de INBRENGKANTOREN van de BANK YAN LEENING zijn OPGEHEYËN, en dat ten gevolge daarvan, er van af gemeld tijdstip tot het sluiten van beleeningen en het lossen van panden alleen gelegenheid bestaat m de Stads Bank van Leening, in de Nieuwsteeg alhier, iederen werkdag, en wel gedurende de maanden Maart tot en met October, des voormiddags van HALF- NEGEN tot EEN uur en 's namiddags van VIJF tot NEGEN uren, gedurende de overige maanden van het jaar, des voormiddags van NEGEN tot EEN uur en 's namiddags van VIJF tot NEGEN uren, terwijl op den Zaterdag-avond de lokalen tot HALFELF blijven opengesteld, doch op dien dag na ZES uren geene beleeningen meer worden gesloten. Voorts wordt een ieder aanbevolen om de beleenbrie- ven, thans bij bovenbedoelde Inbrengkantoren in bewaring achtergelaten, ten spoedigste af te halen en in bezit te nemen, ter voorkoming van mogelijke schade. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 December 1874. LEIDEN, 23 December. Hedenmorgen had op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes een eigenaardige plechtigheid plaats. Mej. Jesse, de dirigeerende hoofdonder wijzeres, die gedurende 12'/2 jaar aan het hoofd dezer school stond, zal, zooals bekend is, met den aanvang van het volgende jaar de leiding van de meisjesschool 1ste klasse op zich nemen. Van eene korte afwezigheid der hoofdonderwijzeres hadden nu de onderwijzeressen, aan die school verbonden, gebruik gemaakt om alle kinderen in één lokaal te rangschikken en de terugkomst van de geliefde hoofdonderwijzeres af te wachten. Bij haar binnenkomen werd zij begroet met het zingen van eenige versjes, waarin hare leerlingen haar gelukwenschten met dezen, voor haar en voor de school, (de school beslaat thans 12'/2 jaar) merk- waardigen dag, terwijl zij haar tevens een hartelijken afscheidsgroet brachten. De oudste en de jongste leerling overhandigden haar onder het zingen elk een bouquet. Daarop nam de eerste onderwijzeres het woord voor al de aanwezigen, die, behalve uit leerlingen en tegenwoordig hulppersoneel, ook bestonden uit onderwijzeressen, die gedurende die 12'/2 jaar, korter of langer tijd, aan die school verbonden waren geweest, en schetste in korte maar hartelijke woorden, met hoeveel genoegen zij altijd werkzaam waren geweest aan eene school, waar de hoofdonderwijzeres zulk een goeden en flinken geest wist te handhaven, en met hoeveel leed zij haar zagen vertrekken. De spreekster wenschte haar nog e. ne reeks van gelukkige jaren, met even gelukkige uitkomsten voor het jeugdige geslacht. Daarna nam mej. Jesse het woord en dankte, innig aangedaan, met een opwekkend woord aan de leerlingen, voor deze ongekunstelde be wijzen van hoogachting en toegenegenheid. Gisteravond gaf de Burgerzangschool van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Sladszaal hare veertiende openbare les. Het voor deze gelegenheid samen gestelde programma bevatte, behalve de oefenin gen, eenvoudige doch schoone liederen, die door de leerlingen der verschillende klassen op zeer loffe lijke wijze werden uitgevoerd, waarvoor de aan wezigen zich herhaaldelijk zeer dankbaar toonden. Kinderliederen als van Smifs, Yiotta, Abt, Hol, Worp en zoo vele anderen zijn dan ook niet alleen in staat het jeugdige gemoed te veredelen, maar tevens, wanneer wij ze zoo door de jeugdige executanten hooren zingen, de blijde dagen onzer jeugd in herinnering te brengen. Vooral het laatste nummer van het programma, de Feest cantate van onzen sladgenoot den heer J. M. E. Dercksen, met muziek van verschillende compo nisten, wekte de algemeene belangstelling. En geen wonder: want niet enkel dat de woorden betrekking hebben op het onlangs [hier ter stede gevierde gedenkwaardige feest, maar ook behoo- ren sommige der melodieën tot de schoonste en meest geliefde; bovendien kweten de leerlingen der tweede klasse, begeleid door het orkest, dat grootendeels uit leerlingen der Muziekschool be stond, zich uitmuntend van hunne taak. Zoowel onderwijzers als commissarissen mogen in deze uitvoering eene hunner schoonste beloo ningen zien en eene aansporing vinden om op den ingeslagen weg voort te gaan. De volgende leerlingen ontvingen prijzen of eervolle vermeldingen, of werden tot eene hoogere klasse bevorderd: Vierde klasse. Prijzen: M. E. De Ruiter, C. J. Kapteyn, C. Oudshoorn, E. M. M. Binneudijk, M. J. E. Van Eldik, D. Driessen, S. M. Hasselbach, A. S. Van Schilfgaarde, H. C. Bremmer, J. E. Vogelezang, E. H. P. Van Stnwe, M. De Haas, H. IJ. Rogge, P. J. Hasselbach. Loffelijke vermelding: L. C. H. Springer, S. C. Van Loghem, E. J. Smit, F. Smit, J. M. Boekwijt, A. II. F. Van Nifterik, G. M. Hessels, B. Van Dorsten, A. M.-O. Middelkoop, S. J. Blanken, G. II. Van de Wal, A. Soialders, C. J. Van Ewijk, C. Bremmer, M. Pander, A. C. N Martin, J. A. M. Rijk, E. Proot, W. 11. J. C. Van Rooijen, R. Levedag, J. C. A. Binnendijk, 11. A. C. M. Hueber, H. Vau Dorsten. Overgegaan van de 4de naar de 3de klasic: M. S. P. C. Dikshoorn, M. E. De Ruiter, C. Oudshoorn, E. M. M. Binnendijk, S. E. Paters, S. C. Van Loghem, E. J. Smit, A. H. F. Van Nifterik, M. J. E. Van Eldik, D. Driessen, S. M. Hasselbach, S. J. Blanken, A. S. Van Schilfgaarde, A. Smulders, C. J. Van Ewijk, H. C. Bremmer, C. Bremmer, J. E. Vogelezaug, E. II. P. Van Stuwe, H. W. C. Vau Stuwe, M. De Haas, H. IJ. Rogge, W. II. J. C. Van Rooijen, G. F. Van Eldik, R. Levedag, J. C. A. Binnendijk, P. J. Hasselbach, H. Van Dorsten. Berde klasse. PrijzenF. J. Broekveldt, J. J. De Haas, J. L. Paters, T. M. Terburgh, M. A. Schmier, F. E. M. Levedag, G. Van Wijk, C. B. Renaud, M. E. Welvaars, A. F. De Haas, J. Van der Meer, A. M. Welvaars, J. P. Wassenaar, J. Smulders, J. II. Meerburg. Loffelijke vermelding: F. Bos, R. Driessen, J. Greeve, L. J. A. Noordijk, C. A. Bock, A. Schmier, E. J. Levedag, M. A. Rogge, C. Groen, M. Van Hartrop, M. M. Duiverman, M. Rijk, II. Witte, H. C. Meerburg, J. L. Boekwljt, D. Terburgh, W. F. Van Wyk, C. A. L. Keuls. Overgegaan van de 3de naar de 2de klasse: J. L. Paters, F. Bos, T. M. Terburgh, A. Helder, M. A. Schmier, F. E. M. Levedag, J. Greeve, L. J. A. Noordijk, C. Van Wijk, M E. Welvaars, A. A. M. Welvaars, M. llijk, II. Witte, J. P. Wassenaar. Tweede klasse. Prijzen: G. A. Kuiper, E. W. Van Loghem, S. E. Van Hartrop, A. M. Lempers, M. M. E. Van Hartrop, M. D. Felix, J. M. J. Van Hartrop, C. W. Renaud, M. G. Beyl, A. Boekwijt, H. L. De Haas, P. Beyl, 11. J. Meerburg, H. J. M. Proot, J. F. Smit. Loffelijke vermelding: J. Kuiper, S. J. Van Ewijk, G. C. Vau Dorsten, G. E. M. Blaukwaardt, M. C. Van Ewijk, M. Blanken, M. G. Steygcrwaldt, P. T. Duiverman, E. H. Felix, P. E. S. De Balbian, J. E. Rodbard, A. J. Van Loghem, A. Van der Meer, F. G. Oudshoorn, A. J. Kuiper, O. L. Rümke, E. Z. L Lempers en M. J. C. Stok- huyzcn. Maandag is alhier voor het eerst na de wijziging in de geneeskundige wetten het practisch examen voor het verkrijgen van de bevoegdheid als hulp apotheker afgenomen. Er hadden zich twee can- didaten aangemeld, waarvan een is geslaagd, namelijk de heer J. Ponne, van Heerenveen. Door Gedep. Staten der prov. Overijsel is aan den heer W. P. Osinga alhier vergunning verleend tot het uitoefenen van een stoomsleep- dienst tusschen Zwolle en Kraggenburg van de slad Zwolle tot aan de Zuiderzee, langs Hasselt, Zwartsluis en Genemuiden. De verzending der brieven voor Padang en Batavia met het stoomschip Koning der Neder landen is bepaald op 9 Januari a. s., terwijl de verzending met. het stoomschip Maduraaan vankelijk op 26 dezer bepaald, tot 5 Januari is uitgesteld. Het stoomschip Harringtonvan Rotterdam naar Java, is 19 dezer Gibraltar gepasseerd; de Tromp den 13den van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de P. Galand van New-York naar Rot terdam, passeerde gisterochtend Lezard; 10 dag reis. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn gis teren bevorderd: tot doctor in de rechten de heer Sölner, geb. te Lochem, en tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. A. Van 't IIoff (M. A. G.) van Rotterdam. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is mededeeling gedaan van de samenstelling der Commissie voor de in 1875 aldaar te houden tentoonstelling van schil derijen, enz. van levende meesters. Die Commissie bestaat uit de heeren: Jhr. F. De Casembroot, voorzitter; A. D. Van der Gon Netscher, A. A. Des Tombe, W. R. Lantsheer, G. Bisschop, P. Stortenbeker, J. N. De Kempenaer en J. Gram, secretaris. Onder mededeeling van de inschrijving in de geldleening van f 550,000, rentende 4*/2 pGt., is kennis gegeven dal er totaal is ingeschreven voor f 1,148,000, te zamen 533 aandeelen, en voorgesteld om die inschrijving aan verschillende daarbij opgegeven firma's te gunnen tegen 93?/8, en de 17 nog ongeplaatste aandeelen open te laten tot 1 Januari a. s., mede legen 937/8. Nadat aan Burg. en Weth. daartoe machtiging was verleend, is aan het eind der zitting nog ingekomen eene missive van de firma Lissa en Kann, verzoekende om te worden toegelaten tot inschrijving van die 17 aandeelen tegen 937/8, zoodat de geldleening een voor de gemeente hoogst gunstig resultaat heelt opgeleverd. In de Maandag-avond gehouden algemeene vergadering der Effecten-Sociëteit te Amsterdam is het voorstel, om op nieuwjaarsdag de officieele noteering der fondsen niet op te maken, verworpen met 11 tegen 10 stemmen. In eene te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders in de stoom-suikerraf- ftnaderij „Java", eenigen tijd geleden door brand vernield, is met groote meerderheid door de aan deelhouders besloten de fabriek niet weder te doen opbouwen. De Ned. Bank had op 21 Dec. bij een muntmateriaal van 137,443,312.185 voor eene som van f 116,575,518.16 minder aan bankbil jetten in omloop dan wiartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 46,630,207.44 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De luit.-ter-zee 2de kl. W. G. P. E. De Klopper, C. Hoffman, H. H. Hora Siccama, J. G. Snethlage, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas YVijborgh en de scheepsklerk S. J. A. Deyll, allen laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost- Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, eerstgen. 13 en de overigen 12 dezer, zijn met genoemde tijdstippen op nonactiviteit gesteld. Z. M. heeft de benoeming van G. J. Clant, borgem. van Neede, tot sccr. dier gem., goedgekeurd; aan T. E. Van Popta, met ingaog vau 1 Febr., eervol ontslag verleend als burgem. der gem. IJlst; het aan L Van der Sandcn, burgem. vau Soerendonk, verleend eervol ontslag als secr. dier gem. goedge keurd.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1