met den "heer J. Van Hoff te Boskoop een con tract tot het huren van een stuk grond voor den aanleg van een proeftuin, dat op billijke voor waarden ter beschikking der vereeniging gesteld is. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer te Aden aangekomen en zou 's namiddags de reis voort zetten; de Holland is '19 dezer te Porl-Saïd aangekomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. bij het dep. van binnenl. zaken bevorderdtot hoofd commies, de commies A. Van der Velde Azn.; en tot adjunct-commies, de eerste klerken R. baron Van Reede van Oudtshoorn en G. J. Van Oort; de benoeming van A. De Jong, burgern. van Almkerk, tot secr. dier gem., goedgekeurd; benoemd lot ridder in de orde van den Ned. Leeuw Mr. G. W. E. Kijrnmell, eervol ontslagen burgern. der gem. Roden; eervol ontslag verleend aan Mr. W. baron Van Gollstein, als dijkgraaf van den Arkemheenschen polder; pensioen verleend aan Mr. J. H. Van der Meer de Wijs, gewezen kantonr. te Amsterdam, a 1331 s'jaars; aan Jhr. Mr. M. A. De Savornin Lohmann, gewezen raadsheer in het prov. gerechtshof in Groningen, a f 1520 'sjaars; aan Mr. J. A. Haakman, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Haarlem. Giemengd Nieuws. Dat velen nog in de dwaling verkee- ren, dat men een drenkeling niet geheel uit het water mag halen vóórdat de politie ter plaalse des onheils tegenwoordig is. bleek onlangs in de gemeente Zoeterwoude, toen er een persoon, door de duisternis misleid, in het water is geloopen en aan de gevolgen daarvan is overleden. In plaats van hern onmiddellijk in een nabijzijnd huis te biengen en te pogen de levensgeesten op te wek ken, haalde men den drenkeling gedeeltelijk uit het water, met de onnoodige en verkeerde voor zorg, dat zijne beerien in het water bleven hangen. Door het Hof van Zuid-Holland is gisteren uitspraak gedaan in de zaken van den voor zitter van het bestuur van den Geerpolder onder Lei- rnuiden tegen Jan Den Ouden. In de eene zaak is het vonnis der rechtbank te Leiden, waarbij het verzet van Den Ouden tegen het dwangbevel ge grond was verklaard, bevestigd. Het Hof nam aan, dat het bestuur den dijkplicht niet had bewezen, doch het deelde niet het gevoelen van de recht bank, dat die dijkplicht alleen door het hoefslag- boek kon worden bewezen. In de andere zaak heeft het Hof het vonnis der rechtbank, waarbij het verzet tegen een tweede dwangbevel eveneens gegrond was verklaard, vernietigd. De beweerde nietigheid van het op 3 September 1872 vastge stelde hoefslagboek, gegrond 1°. op het niet ter visie leggen, 2°. op het niet tijdig vaststellen, 3°. op het niet voldoen aan de vereischten van een hoefslagboek, heeft het Hof niet aangenomen. Het verzet is mitsdien ongegrond verklaard, terwijl het aangeboden tegenbewijs niet is toegelaten, als zijnde de gestelde feiten niet ter zake dienende. Gisternamiddag is in een koffiehuis op den Kloveniersburgwal te Amsterdam twist ontstaan tusschen den hospes en eenige personen, welke zich in zijn huis bevonden. Al spoedig kwam het tot dadelijkheden, met het gevolg dat de vrouw van den kastelein ernstig gewond werd door een messteek; volgens zeggen zou zij een doodelijken steek in den buik gekregen hebben. De politie heeft de schuldigen gearresteerd. Uit Wijk-aan-Zee wordt gemeld: Na een byeenkomst op het Castricumsche strand tus schen de burgemeester-strandvonders van Castricurn en Egmond-aan-Zee, een vertegenwoordiger van de betrokken Amsterdamsche assuradeurs, den kapitein der gestrande bark Söblomsleneen deur naarder uit Beverwijk, enz. enz. hebben de Eg- monders zich teruggetrokken en zal de lading van genoemd schip niet naar het vijf palen (1000 neters) van de strandingsplaats gelegen Egmond- tan-Zee, maar naar het negen pdlen daarvan \erwijderde Wijk-aan-Zee vervoerd worden. De kapitein Iver Ramsland verklaarde terecht, dat i hem niets aanging of het schip onder Castricurn -f onder Egmond op het strand zat, omdat het *ven goed zijn eigendom bleef, waarvoor hij met de assuradeurs had ie zorgen op de wijze die hun het best dacht. De Egmonder strandvonder werd gesommeerd al wat van het schip was ge haald vóór Zondag te doen terugbezorgen. Tegen zekeren F. B., te Enschedé, werd Donderdag proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling van zijne vrouw. Na van het stadhuis, waar hij ontboden was, teruggekomen te zijn, heeft hij zich in zijne woning opgehangen. Zondag-morgen is te Scutari, in A1- banië, de bliksem in den kruittoren geslagen, waardoor een gedeelte van den stadsmuur is omgevallen, vele huizen zijn ingestort, en ruim 200 menschen zijn omgekomen of gewond. Uit Hongkong wordt gemeld dat de stoomboot Japan, van Yokohama naar Hongkong, in de nabijheid dier plaats verbrand is. Er is nog slechts een klein gedeelte van de passagiers en equipage aangekomen en men vreest dat er een groot aantal omgekomen zijn. INGEZONDEN. M. d. R.! Van eene zijde, die vertrouwen verdient, ver neem ik, dat de dezer dagen in werking gekomen Leidsche Vleeschvereeniging zoodanig is ingericht, dat het niet kan mankeeren of wij zullen op die wijze goed, zuiver vleesch hebben, tegen bi 1- 1 ij k e n prijs, die naar gelang der veeprijzen en vooral van den omzet, lager kan worden. De slager Marsman moet zich bepaald verbon den hebben, geen rund te slachten, dat niet aan de Stadswaag is getaxeerd. Daar valt hij juist in de handen van een ambtenaar, die deel uitmaakt van de Commissie. Nadat deze zich heeft overtuigd, dat de koe 500 a 600 halve kilo zwaar en van beste quali- teit is, voorziet hij den staart, nevens het rijks- lood, van het lood der Vereeniging, insgelijks van een stempel voorzien. Een zestal leden der Commissie hebben op zich genomen, dagelijks de slachtplaats en den winkel te bezoeken, op ongezetle tijden, om zich te ver zekeren, dat er geen vleesch voorhanden is, dan van de ter Waag gepresenteerde stukken vee. Wanneer ieder volbrengt waartoe hij zich ver bonden heeft, dan geloof ik niet, dat men deze zaak, geheel zonder risico, op een eenvoudiger en beter voet zal kunnen regelende ambtenaar der Waag en ook de ambtenaren roeiers hebben dit mogelijk gemaakt. Men verzekerde mij, dat de prijzen niet lager worden gesteld, om den slager gelegenheid te geven, goed en zuiver vleesch te leveren, en dat men daarom, zoodra hij op afwijkingen wordt betrapt, dit ter kennis van de leden zal brengen waardoor dan zijn crediet geheel zou verloopen, en hij een verloren man zijn. Houdt hij zich ech ter nauwkeurig aan de statuten, dan kan hij goede zaken maken. Op die wijze heeft men getracht, het eigenbe lang van den slager tot eersten factor te maken. Gaarne wensch ik der Vereeniging, die zich, geheel belangeloos, zoovele bemoeiingen getroost, veel succes op hare pogingen, waarbij wij, Leide- naars, voorzeker het meest gebaat zijn. Uw dw. dr. Leiden, 22 Dec. 174. P. Eenige bewoners van den Hoogen Rijndijk, even buiten de Hoogewoerdspoort, vernomen heb bende dat één man, die met wreed jegens zijn trekvee is, bekeurd is geworden om het zitten op zijn hondenkar, (waarom hij een ezel heeft aange schaft) zijn verbaasd dat verscheidene, ja vele dierenkwellers dagelijks zich op hun wagen, met één, twee of drie magere honden be spannen, laten trekken, sorns mei een heel gezin, zonder dat iemand zich om de ongehoorzaamheid of om de wreedheid bekommert. Zij vragen of het niet rechtvaardig en noodzakelijk is, het grootere kwaad met voorbij te zien, terwijl rnen het mindere straft, en voortaan belooning te stellen op ver betering in deze. Zedelijkheid en welvaart zouden bij de behoeftige en ruwe hondenkar-berijders hierdoor worden bevorderd. BUITENLAND. Frankrij li. Het vijfde bureau der nationale vergadering heeft gisteren, na den heer Tailhaud te hebben gehoord, mededeeling verzocht van de ordonnance de non lieu in de zaak van het comité voor een beroep op het volk. De heer Tailhaud zou heden het advies en de motieven van den procureur- generaal mededeelen, maar weigerde het dossier van die stukken der instructie te overleggen, tenzij op last der nationale vergadering. Genoemd bureau heeft nu in overweging genomen, of het hiertoe bij de nationale vergadering aanvraag zal doen en heeft de zitting verdaagd tot heden, om alsdan eerst het advies van den procureur-generaal te vernemen. Omtrent het instorten van het marktgebouw te Angers worden nadere bijzonderheden mede gedeeld. Het hoogste dak begon het eerst te zakken op ongeveer 5 meters van den zuidoostelijken gevel, daalde langzaam naar de zijde van de Maine en viel eensklaps op het lagere dak. Onmiddellijk stortten beide daken, de zijmuren en de geheele gevel aan de zijde der Maine met een vreeselijk geraas neder. Gelukkig waren er op dat oogenblik geen koo- pers op de markt, terwijl de kooplieden zich bijna allen konden redden door zich onder hun tafeltjes te bergen. Toch kwam men er niet zonder onge lukken af. Zekere weduwe De Larmoy stierf een kwartier later aan de gevolgen van schedelbreuk, terwijl een werkman, die bezig was het gebouw te herstellen, waarschijnlijk het leven zal verliezen ten gevolge van de bekomen verwondingen. Boven dien ontvingen nog zeven andere personen min of meer ernstige kwetsuren. Ouitsciilancl. Bij het vonnis, over Arnim uitgesproken, zijn als verzwarende omstandigheden in aanmer king gekomende hooge ambtsbetrekking van den beschuldigde, het hoog belang der stukken en het gevaar voor het op ongeoorloofde wijze bekend worden van den inhoud. Als verzachtende omstandigheid komt in aanmerking de brief van 28 Juni 1874 bij de terugzending der stukken, alsook hetgeen ten processe is vermeld aangaande de van ouds beslaande gebiuiken bij diplomatieke agenten ten opzichte hunner beschikking over papieren uit hun archief. De verzachtende omstan digheden zijn evenwel niet voldoende voor eene geheele uitsluiting van straf. Volgens een bericht uit Berlijn aan een der bladen komt zoowel het O. M. als graaf Arnim tegen de uitspraak in hooger beroep. Men zal zich herinneren, dat er kort na den aanslag op het leven van prins Bismarck sprake is geweest van een anderen toeleg met hetzelfde doel. Daar men sinds dien tijd niets naders er van vernam, werd het langzamerhand als een los gerucht beschouwd. Thans echter worden in de Nordd. Allg. Zeilung daaromtrent eenige bijzon derheden medegedeeld. In September 1873 ontving een Fransch aartsbisschop een ongeteekenden brief, zonder vermelding der plaats van herkomst, ge- dagteekend van den 9den dier maand, waarin de schrijver aanbood voor 40000 franken, om het onderhoud van zijn vrouw en vier kinderen t& verzekeren, benevens 20000 franken om de zaak tot een goed einde te brengen, Frankrijk vóór 1873 op het monster (Bismarck) te wreken. Een tweede brief, onderleekend Duchesne Ponselet,. volgde, waarin een photographisch portret was inge sloten; aan den rand stond het adres: te Seraing,. rue Leopold. De aartsbisschop zond die brieven aan zijne regeering, die onmiddellijk Bismarck met den inhoud bekend maakte. Bij nasporingen dei- Belgische politie werd de juistheid van het adres geconstateerd. Daar woonde een handwerksman van dien naam van onbesproken gedrag. Het gelukte eenig schrift van hem in handen te krijgen, waaruit bleek dat hij de schrijver der brieven was. Het portret echter was dat van zijn vriend Gaudy te Piijssel. Door navraag der politie te Aken merkte een vroeger kameraad onraad, en werd Duchesne gewaarschuwd, juist op 't oogenblik dat hij naar Duitschland op reis zou gaan. Spanje. De Köln. Zeilung meldt uit Bayonne, dat d* Mecklenburgsche brik Gicslav den llden dezer in de Bocht van Guetaria, niettegenstaande /ij de Duitsche en de noodvlag had geheschen, door de Carlisten is beschoten. Den volgenden dag is zij, nabij Saraus op het strand geloopen. De kapitein en bemanning zijn door vrijwilligers uit Guetaria gered (terwijl de Carlisten een groot aantal schoten

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2