In de middagzitting is nog aangenomen een amendement van de heeren De Bieberstein en Arnoldts, tot verhooging der tractementen van het corps der maréchaussee met f 14.502. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat de eerstvolgende verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel der stoomschepen van de Ned. Arner. stoomvaartmaatschappij, zal plaats hebben uit Rot terdam op Vrijdag 25, in plaats van op Zaterdag 26 dezer. Het stoomschip Sumatrakapt. Bakker, is 11 December van Nieuwediep te Padang aange komen en zou den volgenden dag de reis naar Batavia voortzetten. De heer P. S. Jansen, onlangs te Amsterdam overleden, heeft zijne geheele nalatenschap, groot p. m. 20,000, vermaakt aan de diaconie der Hersteld Evang.-Luthersche gemeente, onder den last van uitkeering van eenige legaten. De familie De Bourbon in Den Haag heeft aan haar verdediger, den advocaat Jules Favre, een fraaien zilveren lauwerkrans aangeboden, die in de fabriek van de heeren Van Kempen te Voor schoten is vervaardigd. De heer J. J. Van Bre- derode van Haarlem is naar Parijs vertrokken, om namens de familie dit geschenk aan den heer Favre te overhandigen. De luit.-ter-zee 2de kl. J. Haremaker en de officier van adm. 3de kl. J. A. Sonnenberg, beiden laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Ned.-Indië en den 12den dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Z. M. heelt met ingang van 1 Jan. benoemd tot militie-commissaris in het 3de distr. der prov. Noord-Holland den gep. kapt.-luit.-ter-zee G. T. Hackstroh; tot notaris te Wijchen, M. A. G. Wierts van Coehoorn, cand.-notaris. Gemengd. Nieuws. Naar men verneemt zouden de heer H. en zijne echtgenoote, te Haarlem, ten gevolge van de uitwerking van het vergif, in zeer treurigen toestand verkeeren, zoodat zij reeds gedeeltelijk verlamd zijn en de hoop om hen in het leven te behouden, zeer gering is. Volgens te Winschoten loopende g e- ruchten is het schoonerschip Huis Garreweer kapt. Mulder, dat gedurende dezen zomer wegens den lagen waterstand te Winschoterzijl moest blijven liggen, op de Engelsche kust met man en muis vergaan. Naar de Arnh. Ct. verneemt zal de constitueerende vergadering van de oprichters der vereeniging tot invoering der lijkenverbranding in Nederland, nog deze maand in Den Haag plaats hebben. Naar men verneemt zal door den heer Crommelin, van Haarlem, bij 't station De Bildt een tapijtfabriek worden opgericht. Donderdag-middag is ter reede van Nieuwediep gekomen de Deensche brik Maria, komende van Montevideo met eene lading huiden naar Hamburg bestemd. Ten gevolge van het hevige stormweder had het schip in de Noordzee een geweldige stortzee overgekregen, waardoor de ge zagvoerder zoozeer was getroffen, dat hij in krank zinnigen toestand verkeert en voorloopig in het marine-,hospitaal zal opgenomen moeten worden. De stuurman Gabrielse heeft bet schip op de reede gebracht. Door het prov. gerechtshof van Zuid- Holland is W. J. M., die den minister-resident v. K. door middel van een valsch onderhandsch geschrift had opgelicht voor een bedrag van f 16, en die reeds meermalen voor dergelijke feiten een welverdiende straf had ondergaan, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Uit Gastel wordt gemeld, dat het zooveel besproken wilde zwijn eindelijk zijn rol heeft afgespeeld. Dinsdag jl. vond men het lijk in een droge sloot, aan het land van S. Van der Noort, in de nabijheid der beetwortelsuikerfabriek „St.-Antoine". Ofschoon gedeeltelijk van haar be roofd, kon men nog duidelijk, vooral op het ach terste gedeelte van den romp, de sporen ontdekken van de kogels, waarop „oom Kees" door de jagers der omstreken werd onthaald. Na een zooveel besproken leven, is het waarlijk jammer ook voor een varken op die wijze den dood te vinden. Door een toevallige omstandigheid werd dezer dagen een Parijsch kantoorbediende weerhouden een te haastigen zelfmoord te plegen. Hij wilde juist van een der bruggen in de Seine springen, toen een voorbijganger hem aan de slip van zijn jas pakte en hem vroeg waarom hij zulk een wanhopige daad wilde ten uitvoer brengen. „Ik wil mij verdrinken," zeide hij, „omdat men mij bestolen heeft. Men heeft mij een zakboekje met twee bankbriefjes van duizend franken ontrold. Mijn patroon zal echter niet ge- looven dat ik bestolen ben. Mijn eerlijke naam is weg; laat mij sterven!" „Maar," sprak de ander, „mij dunkt dat ik iets hards voelde toen ik uw jas vastgreep." Daarop ging men zoeken en vond het zakboekje, dat door een gat in den zak gevallen was. BUITENLAND. DuitsclilancL Naar aanleiding van een voorstel van Dr. "Windthorst in den rijksdag, om op de begrooting voor buitenlandsche zaken den post voor hel ge heime fonds te schrappen, heeft de heer Ben- nigsen daartegenover aangevoerd, dat de rijksdag zijn volle vertrouwen op de politiek van den rijks kanselier door een votum van vertrouwen aan den dag mocht leggen. Het voorstel-Windthorst is met 199 tegen 71 stemmen (centrum en socia listen) verworpen. Deze uitslag werd met storm- achtigen bijval begroet. Dr. Lauser, redacteur der Weener Pr esse, maakt in zijn blad bekend, dat hij laatstleden Dinsdag aan den president van het gerechtshof te Berlijn per telegraaf heeft verzocht: 1°. zijn brief aan Landsberg, waarover in het proces-Arnim is gesproken, in zijn geheel te doen voorlezen, en 2°. uit zijn naam aan Arnim volledige ophel dering te verzoeken omtrent de gelden, die deze hem gezonden heeft. Hij acht dit noodig, omdat uit dien brief in het proces onjuiste, voor hem kren kende gevolgtrekkingen zijn afgeleid, waartoe men niet zou zijn gekomen, als de inhoud geheel was medegedeeld. Men heeft alleen gewezen op de zinsnede, waarin hij bedankt voor het ontvangen souvenir en die woorden opgevat alsof dit in een rijk geschenk in geld van Arnim bestond. Het was eenvoudig een klein voorwerp uit de Geiss- linger fabriek, ter waarde van nauwlijks twee gulden, hetwelk de heer Landsberg ongemerkt in Lauser's koffer had gestopt, waarna deze het bij zijn tehuiskomst te Weenen had gevonden. En wat de gelden betreft, zoo is het gemakkelijk te bewijzen, dat zij enkel strekten ter vergoeding van reiskosten. Daar er nu in het proces aan Lauser's verlangen geen gevolg is gegeven, vermoedt men dat de president het telegram te laat heeft ont vangen. Spanje* Despujols is Gantavieja binnengetrokken, heeft de versterkingen, die de Carlisten aanlegden, vernield en 140 vrouwen en 240 mannen, die door Gamundi in de gevangenis waren geworpen en tot liberale familiën in Arragon behoorden, bevrijd. Graaf Hatzfeld, de Duitsche gezant, is uit Madrid vertrokken met een verlof van zes maanden. De Engelschman, die door de Carlisten te Miono gevangen genomen is, is weder losgelaten. Aan de noordelijke kust blijft een hevige storm heerschenlal van schipbreuken hebben plaats gehad. Een zeer groot aantal visschersbooten, gezamenlijk met ongeveer 70 koppen bemand, worden nog gemist. Yan 8 tot 16 December was geen buitenlandsche brievenmail aangekomen en de post van Madrid was ook twee dagen uitgebleven. Telegrammen. BRUSSEL, 18 December. In de Kamer werd het door den heer Defuisseaux gelaakt, dat België deelgenomen had aan de internationale confe rentie te Brussel. De Kamer heeft goedgekeurd dat het contingent voor 1875 op 12,000 man worde gesteld. WEENEN, 18 December. In het Huis van afge vaardigden werden beden de verkiezingen der groote grondbezitters in Opper-Oostenrijk met 120 tegen 116 stemmen nietig verklaard. NEW-YORK, 18 December. De verklaringen, welke in Grant's boodschap voorkomen, hebben in Havana geen onrust teweeggebracht. De dag bladen van die plaats gelooven, dat interventie van Amerika's zijde onwaarschijnlijk is, rnaar dringen toch aan op waakzaamheid der regeering. PARIJS, 18 December. Men verzekert dat heden eene ordonnance de non lieu is uitgevaardigd in de zaak van het comité voor 't beroep op het volk. De heer Corne heeft tegengesproken dat onder handelingen plaats hadden tusschen de bureaus van het rechter- en linkercentrum. In de vergadering deelde Decazes mede, dat een voorloopige overeenkomst was getroffen met Egypte, betreffende de hervorming der rechtspraak. Het ontwerp van de overeenkomst zal bij de ver gadering worden ingediend. BERN, 18 December. De nationale raad heeft het ontwerp op de echtscheiding in beginsel aan genomen, met 61 tegen 30 stemmen, en daarna goedgekeurd art. 45 en 46, houdende dat de echtscheiding kan worden uitgesproken hetzij om een bepaald aangewezen reden hetzij met onder ling goedvinden. BERLIJN, 19 December. De National Zeitung meldt, dat na den uitslag der gisteren gehouden beraadslagingen van het staatsministerie, en na de zitting van den geheimen Raad, onder presi dium des Keizers, de crisis geëindigd is. Bismarck blijft aan het hoofd der zaken. Ook van eene aftreding des ministers van justitie, is geene sprake. Laatste bericliten. Eerste Kamer. Ingekomen is het hoofd stuk oorlog. Tegen Maandag zijn aan de orde ge steld verschillende wetsontwerpen benevens de hoofdstukkenhuis des Konings, hooge collegiën en nationale schuld der staatsbegrooting voor 1875. Tweede Kamer. Nadat de begrootingen voor Suriname en Curasao met algemeene stemmen waren aangenomen, is het geheele hoofdstuk Kolo niën met 65 tegen 2 en onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen aangenomen. Hedenavond te halfacht wet op de middelen. 4Bij de administratie der posterijen worden ver plaatst de heeren P. M. Caland naar Leeuwarden en J. Tak naar Leiden. Yoor het examen voor ambtenaar bij de rechterlijke macht in Ned.-Indië hadden zich aange meld 21 candidaten, die allen zijn toegelaten. Naar orde van de eindranglijst zijn hunne namen de vol gende: Mrs.: J. Schoutendorp Pzn., P. Dijckmees- ter, F. H. J. Tavenraat, W. A. P. F. L. Winckel, F. J. Van Beyma thoe Kingma, J. G. Brillen- burg, A. J. De Geus, J. Lion, J. W. Van Goens, J. J. F. Van Hamel, A. E. Pool, P. De Vries Jr., J. H. Abendanon, A. Dull, J. D. Van Kuyk, G. D. W. Pape, Jhr. J. H. Singendonck, Jhr. C. A. Van Sijpesteyn, W. L. Voorduin, P. A. L. Mac- Lean en C. B. J. D. Wierdels. Bij gelijkheid van eindcijfer is in deze lijst de alphabetische orde gevolgd. Ter markt te Leiden aangevoerd. 1© en ld December. "Wintertarwe 30 hectoliter 9.00 a 10.00. Zomer- tarwe 30 hectol. ƒ8.50 a 9.00 Winterrogge 28 heet. 7.50 a ƒ8.00. Zomerrogge 28 hectol. f 6.50 a 7.00. Zomergerst '26 hectol. f 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 26 hectol. 9.00 a 9.25. Zware Haver 29 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 29 hectol. 4.25 a ƒ.4.75. Dui- venboonen 17 hectol. f 9.25 a f 9.50 Paardenboonen 14 hectol. 8.75 a 9.25. Ossen stuks a f Stieren, 10 stuks 90.00 a ƒ145.00 Kalfkoeien 35 stuks ƒ178.00 a 300.00 Varekoeien 140 stuks 140.00 a 220.00. Vette koeien 52 stuks/190.00 ƒ324.00 Kalveren (vette) 20 stuks 40.00 a ƒ95.00. Kalveren (magere) 11 stuks 6.00 a ƒ14.00. Hamels (magere) stuks a Hamels (vette) 660 stuks /22.00 a ƒ45.00. Varkens (magere) 20 stuks ƒ15.00 a ƒ28.00 Varkens (biggen) 50 stuks 6.00 a 12.00. Grasboter 8470 kilogr., lste qualit. 4 val 64.00 a 68.00. Schei- 2de qualiteit vat ƒ59.00 a ƒ63.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.60 a 1.70; Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.474 a ƒ1.574. Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol. 0.27s a 0.30. Ter markt aangebracht 237 runderen, 31 kalveren en 678 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2