n Zondag 6 December, in den vroegen ochtend, vermiste men aan boord van het Engelsche schip Voyageurin de haven van Vlissingen ten anker liggende, een Deensch matroos, die te Antwerpen door den kapitein was aangemonsterd. Eerst dacht men aan een ongeluk, doch toen de sloep van het schip, benevens een ham, wat beschuit, drinkwater, stukken zeildoek enz. te gelijk met den matroos verdwenen bleken te zijn, bestond er geen twijfel meer of de man had de vlucht genomen. En werkelijk bleek dit het ge val te zijn. Dinsdag-ochtend ontmoetten eenige stoombooten tusschen West-Capelle en Zoute- lande in een vliegenden storm een bootje, waarin slechts één man, die zich aan het roer hield vastgeklemd en elk oogenblik met zijn nietig vaartuig door de woedende golven dreigde ver slonden te worden. De storm maakte het echter onmogelijk het bootje te naderen. Men denkt, en vermoedelijk terecht, dat de man in het bootje de gevluchte Deensche matroos was; hij heeft blijk baar naar Antwerpen willen terugkeeren, doch zich in de juiste richting vergist. Later heeft men niets meer van den man gehoord; vermoedelijk zal de roekelooze waaghals wel den dood in de golven gevonden hebben. Te Oudenbosch wilde dezer dagen een werkman in de beeUvortelsuikerfabriek der firma Daverveld, Rinck Co., terwijl alles in vollen gang was, een losgeschoten drijfriem weder op zijn plaats brengen en haakte daarbij met zijn kleeren aan het wiel. Eer men kon stoppen was de ongelukkige met ijzingwekkende snelheid eenige keeren in de rondte geslingerd en tegen balken en palen verbrijzeld. Hij laat een weduwe en drie jeugdige kinderen na. Dinsdag heeft te Zwolle, bij een vecht- partij van eenige jongens van twee verschillende scholen, een hunner drie vrij ernstige verwondingen aan het hoofd bekomen, doordien zijn tegenpartij zich bij het vechten van een puntig werktuig be diende. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Een Ned. schip, naam onbekend, ver moedelijk beladen met steenkolen, is bij Arcachon verongeluktvan het volk zijn 8 man gered en 2 verdronken. Uit Wijk-aan-Zee schrijft men dd. 15 dezer aan het Vad.Eenige dagen geleden strandde de verlaten Noordsche bark Söblomsten onder Castricum. De kapitein, die door een vischschuit te Hellevoetsluis was aan wal gebracht, haastte zich zijn aanspraken te doen gelden bij den burgemeester-strandvonder. In overleg met de assuradeurs te Amsterdam machtigde hij vervolgens een ingezetene dezer gemeente, van schip, tuig en lading (delen) te redden wat hij kon en naar "Wijk-aan-Zee te vervoeren, omdat de weg van 't strand naar binnen hier veel gemakkelijker is dan door de Castricumsche duinen. Reeds was hier een deel der lading geborgen, toen inwoners van Egmond-aan-Zee in massa toeschoten, om de waardige lading te lossen en den gemachtigden van hier feitelijk beletten hun werk voort te zetten. De burgemeester van Egmond beweert, dat het gestrande schip onder zijn ban zit, in strijd met de meening van zijn collega van Cas tricum en de uitwijzing van den op hel strand staanden grenspaal. Een goed deel der lading was gisteren reeds naar Egmond vervoerd, waar de burgemeester de lastgeving van de eigenaars van het schip niet wilde erkennen, omdat de kapitein het schip niet bij hem reclameerde, en hij het dus als onbeheerd behandelde. Van het tilbare goed, portefeuilles, een tweetal portemonnaie's met Engelsch goudgeld, enz. was het beste reeds bij de stranding verdwenen de kapitein althans vond het niet terug, 't Zal hard voor de Egmonders zijn, als zij het reeds noordwaaris vervoerde deel der lading toch nog naar hier zullen moeten zien overbrengen; 't is te hopen, dat geen eskadron huzaren zal noodig zijn, evenals toen zij voor eenige jaren moesten gedwongen worden op te houden met het sloopen en vervoeren van een hier gestrand schip. Het proces tegen Stof fijn en tegen den burgemeester en schepen van Liedekerke, Barbier en Van Daele, wegens moord en mede plichtigheid aan moord, den 28sten November gepleegd op Jan Van Droogenbroeck te Dender leeuw in Vlaanderen, is Maandag 11. voor het hof van assises te Gent begonnen. Het aantal door het O. M. gedagvaarde geluigen bedraagt ruim 200, terwijl de verdediging nog een honderdtal a décharge dagvaardde, onder welke naar men zegt de minister van justitie De Lantsheere. Uit den omtrek van Napels wordt gemeld dat te Isola opnieuw schokken van aard beving zijn waargenomen. De inwoners van Sora brengen den nacht aanhoudend op straat door. In het nabijgelegen dorp La Posla zijn tien huizen ingestort, waarbij een aantal personen werden gewond. Ook te Potenza heeft men twee, ofschoon slechts lichte, schokken gevoeld. Er zijn lieden in Engeland die de gewone goedkoope briefkaarten niet gedistingeerd genoeg vinden voor hun gebruik. Een nieuwe soort eerste-klasse briefkaarten zal dus worden uitgegeven voor deze aristocratische naturen. Te beginnen met '1 Februari a. s. zullen, behalve de gewone briefkaarten, ook nog andere in omloop gebracht worden, van beter papier gemaakt, tegen 8 stuivers het dozijn. Zoo deze kaarten, die als „stout cards" bekend zullen zijn, den keurigen fijnbeschaafden lieden nog niet voldoen, zal de Staat er toe moeten overgaan, nog een derde soort briefkaarten, op rose satijn papier, door Rimmel geparfumeerd, in den handel te brengen. BUITENLAND. OuitscJilancl. Gisteren liep vóór de opening der zitting van den rijksdag een gerucht, dat Bismarck de aan neming der resolutie-Hoverbeck beschouwde als een votum van wantrouwen. Eenige afgevaardigden beweerden zelfs dat hij reeds had besloten zijn ontslag te nemen. Onmiddellijk na de opening der zitting is de resolutie (ten doel hebbende den rijkskanselier te verzoeken, door eene speciale verklaring omtrent art. 31 der Grondwet, te ver hinderen, dat een lid van den rijksdag tijdens de zittingen kan worden gearresteerd) nogmaals in stemming gebracht en aangenomen. Vóór stemden de Fortschritts-parly, het centrum en de helft der nationaal-liberale partij. In den verderen loop der zitting is het voorstel van den afgevaardigde uit den Elzas, Winterer, tot intrekking der schoolwet voorElzas-Lolharingen, met groole meerderheid verworpen. De Post hoopt, dat de rijkskanselier omtrent zijn ontslag nog geen definitief besluit genomen heeft en gelooft dat, hoe betreurenswaardig hel besluit van den rijkskanselier, om zijn ontslag te nemen, ook wezen mocht, daaruit toch in geen geval eenig dringend gevaar voor het rijk ontstaan zou. De Kreuz-Zeitung zegt dat het bericht, dat Bismarck besloot zijn ontslag te nernen, van per sonen komt, die in zeer nauwe betrekking tot den rijkskanselier staan. Bismarck moet gezegd hebben, dat hij zijn betrekking moede was en dat met zulk eene meerderheid niet te regeeren is. De Commissie uit den rijksdag voor Elzas- Lotharingen heeft het leenings-ontwerp verworpen en voorgesteld de behoeften, waarvoor die leening gesloten zou worden, te dekken door de uitgifte van schatkistbiljetten gedurende de jaren 1874 en 1875. Evenzeer heeft deze Commissie de sub sidie voor het theater te Straatsburg, ad 40,000 franken, verworpen, maar daarentegen de voor de universiteit uitgetrokken sommen onveranderd goedgekeurd. Overeenkomstig de besluiten van den bonds raad betrekkelijk de bankwet, gisteren bij de Commissie uit den rijksdag ingekomen, zal de rijksbank met een kapitaal van 150 millioen mark, voor den tijd van 15 jaren, worden geconstitu eerd, terwijl na dit tydsverloop de concessie tel kens van 10 tot 10 jaren verlengd zal kunnen worden. De aandeelhouders der Pruisische bank kunnen in de eerste plaats aan de inschrij-» vingen op het kapitaal deelnemen. De rijks bank staat onder toezicht van 't Rijk en wordt door rijksambtenaren geadministreerd. De aan deden leveren 4'/2 pCt. rente op; de rest der winst wordt gelijkelijk tusschen het Rijk en de aandeelhouders verdeeld. Het tijdperk van over gang wordt voor de particuliere banken tot 1891 verlengd. Omtrent de uitgifte van biljetten is be paald, dat tegen 1 pCt. belasting ongedekte bil jetten in omloop mogen gebracht wordendoor de rijksbank voor een bedrag van 250 millioen mark, door de Beiersche bank 32 millioen, door de Pruisische particuliere banken 12 millioen 98S duizend, door de Saksische bank 24 millioen door de Zuid-Duitsche banken 40 millioen, eQ door de banken der kleine staten 21 millioen. Graaf Arnim heeft tegen het einde van fc# proces zelf nog kort gesproken, een wocci waarmee hij diepen indruk maakte op de aai wezigen. „De advocaat-generaal," sprak hij o.i „heeft het woord conflicts-acten, dat ik toevalligc- een bundel stukken geschreven had, zeer dikw'nL op ironische wijze herhaald; voor hem warenói stukken niets dan akten voor mij was die bun del meer, hij was om zoo te zeggen een grai waarin mijn vriendschap eindigde, die van my; vroegste jeugd dagteekende. Wanneer gij u voor stelt, wat in dien bundel voorkwam, zult gij mi wel gelooven, dat ik meende recht te hebbes die stukken voor mijn eigendom te houden." Verder hield hij vol dat het bewijs niet geleven was, dat hij te Parijs had gehandeld in strijd reel zijn instructies en, zooals de hoogleeraar Holtzec dorfï reeds had gezegd, dat het begrip van bend ten, in strijd met gegeven instructies, niet koi worden volgehouden. Arnim eindigde met d woorden: „honderd jaar geleden bestond is Duitschland het gebruik van den zuiveringseed; het was aan elk onbesproken man vergun zich van een aanklacht te zuiveren door een eed Wanneer dat gebruik nog bestond, mijne heereo dan zou ik hier van deze plaats zweren, dal il geen met de wet strijdige bedoeling heb gehad toen ik deze akten, waarover thans quaestie is voor mij behield. Verder heb ik niets te zeggen.' Men verwacht algemeen, dat Arnim zal wor den veroordeeld, in appèl komen en later grali krijgen. Spanje. De correspondent van de Temps deelt uit L: grono mede, dat onder het bataljon, dat in )k, dorpje Giego ligt, muiterij is ontstaan. De solo- ten, die reeds verscheiden maanden geen soli hadden ontvangen, werden daarvoor schadelc gesteld door een betere uitdeeling van levensm: delen, waarmede dan ook de meesten zich tevr den stelden. Doch knoeierijen bij de militai administratie schijnen meermalen aanleiding Ir ontevredenheid te hebben gegeven, en deze opt- baarde zich den 5den December op zulk eet wijze te Ciego, dat krachtige maatregelen rjoodi- zijn geweest. Eenige belhamels zijn gevat, andei hebben zich door de Carlisten gevangen latei nemen. Er zijn echter slechts weinige schul digen, de meeste soldaten van het bataljon wei gerden mede te doen. Men veronderstelt, dat di muiters tot hun straf naar Cuba zullen worde» gezonden of in Afrika bij de slrafdivisie inge deeld. De correspondent zegt dat muiterij ook ii Madrid en Catalonië is voorgekomen, doch date oorzaak in de hoogere rangen gezocht moet wor den, daar de Spaansche soldaat in den regel zee: gemakkelijk onder discipline te houden is. Uit Bayonne wordt gemeldNa den strijl van den 8sten brachten de troepen den nacht te Urnieta en op de naburige hoogten door Daarna viel verder niets byzonders voor, ter oorzake van de hevige stortregens, die de troepen nood zaakten weder de kantonnementen te Hernaniet omstreken te betrekken. De verliezen der Carlistet bij het treffen te Urnieta, het eenige dat in de laatste dagen is voorgevallen, bedragen 600 man. En uit Tolosa: De ontmoediging der repu blikeinen die in Guipuzcoa opereeren is zoo groot, dat een nieuwe aanval op onze linies van Andoian dezer dagen niet te wachten is. De koning heefl zich derhalve naar "Vergara begeven om de be wegingen van Serrano te observeeren. Niettegen staande een Parijsch bankier aan de Madridschc regeering 20 millioen franken heeft voorgeschoten, is de achterstallige soldij der troepen maar ten deele betaald. De geestdrift begint by de republi keinen te verflauwen en ook de discipline laat le wenschen over. Serrano was den 12den dezer nog te Logrono met 10,000 man en wachtte nog meer troepen af. Moriones zou met zijne troepen te Peralta, Olite en Tafalla blijven. Drie duizend republikeinen stonden te Caseda en San Martin. Omtrent de bewegingen van het centraal- leger, in oostelyk Spanje, wordt uit Madrid bel

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2