LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4558. A0. 1874. Zaterdag 19 December. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 December. Het bovenlokaal der Stadszaal was gisteravond bij gelegenheid der lezing van mej. Mina Krusé- man zeer goed bezet. De inhoud van „Kunst en Kritiek" is echter reeds door zoo velen ge- critiseerd, dat wij 't niet noodig achten er een oordeel over uit te spreken. Bovendien is de satire grootendeels voor Amsterdam geschreven. Alleen willen we vermelden, dat mej. K. voor de wijze, waarop zij haar stukje voordroeg, allen lof verdient. Het rnoet erkend worden, dat hare mimiek, hare houding, hare gebaren, in één woord hare; gelieele persoonlijkheid beantwoordt aan de eischen die door de kunst kunnen worden gesteld. Daarbij eene rijzige, krachtvolle figuur, die door een een voudig, met smaak gekozen toilet voordeelig uit komt, eene stem vol uitdrukking ofschoon wij daarin wat meer gevoel hadden gewenscht eenvoud en soberheid in al hare bewegingen. Voorzeker mej. K. heeft buitengewone begaafdheden ter harer beschikking en het moet voor de kunst betreurd worden, dat zij niet van der jeugd af voor het tooneel is opgeleid. Zij zou het in de tooneelspeelkunst tot eene hoogte hebben gebracht als slechts zeer weinigen bereiken. Bij den voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een schrijven van <\en heer Charles Lucas, lid van het Fransche instituut, te Cannes, (waarin hij o. a. hulde brengt aan de motie van de heeren Van Eek en Bredius) ter begeleiding van een collectie zijner geschriften over de „beschaving van den oorlog", die hij eerbiedig ten geschenke aanbiedt als een hulde aan onze volksvertegenwoordiging. Het strafstelsel in Nederland, zegt de schrijver, heeft het onderwerp uitgemaakt van een nauw keurig onderzoek door gedelegeerden van Europee- sche gouvernementen, en is door velen in menig opzicht als een navolgenswaardig voorbeeld gepre zen. De afschaffing der doodstraf is, tot eer van Nederlands vorst en vertegenwoordiging, sedert 1870 een fait accompli. Door de aanneming der motie Van Eck-Bredius is het schoone voorbeeld van de Engelsche, Italiaansche en Zweedsche parlementen en van het congres der Noord- Amerikaansche Vereenigde Staten gevolgd. Heeft de beschaafde wereld de Brusselsche conferentie toegejuicht, nog meer doet zij dit bij de aanne ming van dergelijke parlementaire moties. Alleen door zulke middelen zal het bewustzijn algemeen ontwaken, dat de oorlog een afschuwelijk kwaad is, en dat naar dit middel niet gegrepen mag worden dan waar het wettige zelfverdediging geldt. Wanneer het menschdom al niet geheel van die plaag verlost zal worden, de openbare rneening zal geene poging verzuimen om zoo na mogelijk tot het desideratum der beschavinggeheele ver dwijning van die ramp, te geraken. Deze is zijne innige overtuiging, herhaaldelijk door hem in zijne verschillende geschriften uitgesproken. De Eerste Kamer heeft gisteren hare werk zaamheden hervat. Ingekomen zijn de wetsont werpen, die achtereenvolgens door de Tweede Kamer zijn aangenomen, waaronder verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1875. Ver zonden naar de afdeelingen. In eene vergadering van de afdeeling Rot terdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw heeft de voorzitter medegedeeld, dat het bestuur besloten had, den 18den Maart 1875 te Schiedam eene tentoon stelling te doen houden van rundvee, schapen en varkens. De Koning van België heeft een jaarlijk- schen prijs ingesteld ten bedrage van 25000 fr. voor het beste door Belgen geschreven en in België gedrukt en uitgegeven boek. Gedurende de drie eerstvolgende jaren komen alleen Belgen voor den prijs in aanmerking. Daarna echter zul len er telkens om de vier jaar ook vreemdelin gen naar kunnen dingen, en alsdan de jury uit drie Belgen en vier vreemdelingen bestaan. In het Koninklijk besluit dd. 14 Dec. is voorts bepaald over welk vak van wetenschap, kunst of letter kunde het werk moet handelen. Voor 1878 vaderlandsche geschiedenis, 1879 bouwkunst, 1880 de ontwikkeling van België's handelsbetrekkingen; 1881 de middelen ter verbetering van havens, die als de Belgische aan lage en zandachtige kusten gelegen zijn. Laatstgenoemde prijsvraag zal dus de eerste zijn waaraan ook niet-Belgen kunnen deel nemen. De hulponderwijzer C. J. F. Gaillard is gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwij zer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft met 1 Jan., op hun verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleendaan J. Z. Mazel, als directeur van het Kon. Kabinet van schilderijen in Den Haag, en aan P. E. H. Praetorius, als lid en voorzitter van den raad van bestuur van 's rijks museum te Amsterdam en over het paviljoen te Haarlem, beiden onder dank betuiging voor de vele en langdurige diensten; benoemd tot advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof mr. M. S. Pols, auditeur-militair in de eerste milit. afd. in Den Haag; aan den 2den luit. H. Van Hogendorp, van het reg. veld-art., vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van St.-Stanislas, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken; aan J. Th. Hofland, in de res. Krawang (Java), vergund het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der Kon. orde van Cambodja. Gemengd Nieuws. Uit een scheikundig onderzoek van het Rijnwater te Zoeterwoude is gebleken, dat het na eene zuivering door chloorijzer 3 deelen orga nische stof per 100,000 deelen water bevatte, terwijl na filtreering van dit gezuiverde water door een gewoon filter er nog slechts 1,43 deelen organische stof per 100,000 in bevat waren. De zuivering van het Rijnwater is dus goed gelukt. Omtrent het ongeval, dat bij den slachter G. te Utrecht heeft plaats gehad, meldt menDe twee knechts J. en K. hadden last een stuk vleesch van den haak te nemen. Daar J. in eenigszins beschonken toestand was, wilde K. hem te hulp komen. Dez<^, hierover vertoornd, slootte zijn makker terug, met het ongelukkig gevolg dat het mes, dat deze in de hand had, hem van achteren licht verwondde, hetgeen door dadelijk ingeroepen heelkundige hulp tot geen ernstige gevolgen heeft geleid, zoodat de gewonde zijn werk weer zal kunnen hervatten. De dader, die door de politie gearresteerd werd, is dan ook weder op vrije voeten gesteld. Het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land behandelde gisteren o. a. eene zaak van twee huismoeders in Den Haag, welke beschuldigd werden in het begin van de maand October eenige diefstallen bij nacht te zamen en dus door meer dan één persoon te hebben gepleegd. De sterke drank speelde ook hier weder de hoofdrol, want onder „een borreltje" werd afgesproken er op uit te gaan om te zien of hier of daar iets te stelen viel, ten einde daarvan den verjaardag van een harer, die op handen was, eens recht vroolijk te vieren. Zij werden daartoe nog door den man van vrouw v. d. P. aangezet met de woordendat ze zich nu eens flink moesten houden. Onder den invloed van den jenever bezochten de vrouwen verschillende winkels en namen zoowel bij een kruidenier als bij een parapluiekoopman en uit een manufactuurwinkel eenige zaken tot zich. Van pret maken kwam echter niets, want de politie kwam al spoedig achter de waarheidzij nam de gestolene voorwerpen in beslag en verleende de vriendinnen logies in een verblijf, waar aan den verjaardag wel niet gedacht zal zijn. Beiden bekenden gisteren het door haar bedrevene en trachtten zich te verontschuldigen, door op te geven dat zij door v. d. P. waren aangezet. Nadat Mr. Van Maanen beider veroordeeling tot gevangenisstraf van 3 maanden lot 5 jaren had geëischt en Mr. Leesberg als verdediger verzocht had een geringe straf toe te passen, veroordeelde het hof beide vrouwen tot één jaar gevangenis straf. Eene getuige, die, hoewel behoorlijk gedag vaard, niet ter terechtzitting was verschenen, werd eene boete van f 3 opgelegd. Gel ij k gisteren reeds is medegedeeld eischte de advocaat-generaal bij het prov. gerechts- hof te Amsterdam, Jhr. Mr. C. H. Backer, tegen den sjouwer H. K. P. Meijer een tuchthuisstraf van 5 jaren, ter zake van moedwilligen doodslag. De spreker achtte het bewijs geleverd dat die beschuldigde zijn 14-jarigen zoon moedwillig had verwond. Ofschoon nu die wond in de eerste dagen zich gunstig had laten aanzien, moest, volgens hem, de later daardoor ontstane aange zichtsroos als een indirect gevolg der verwonding beschouwd worden en bleef de besch. voor het doodelijk gevolg daarvan aansprakelijk. Spr. vond geen termen tot toepassing van verzachtende omstandigheden, omdat, al had ook deze man den dood zijns zoons niet gewild, hij hoogst ongunstig bekend stond en na de verwonding zich volstrekt om dien jongen niet bekommerd en hem zelfs gedurende de 13 dagen zijns lijdens in het gasthuis niet bezocht had. De advocaat mr. L. H. Kuhn Jr. deed o. a. uitkomen, dat de besch. was een hoogst werkzaam man, die helaas echter, gelijk zoovelen, aan sterken drank zich te buiten ging, voornamelijk na den dood van zijne vrouw en uit verdriet over zyn ondeugenden zoon. De in deze door hem in dronkenschap toegediende kastijding was zeer ruw geweest, maar de gevolgen had hij noch voorzien, noch gewild. De jongen had den eersten dag na de verwonding nog op straat geloopen, een omstandigheid, die nadeelig kan geweest zijn voor de wond. De aangezichts roos kon een andere oorzaak hebben. De moge lijkheid daarvan was door de deskundigen niet uitgesloten. Er was in geen geval bewezen dat de dood het gevolg was van de verwonding. Pleiter kon zich derhalve niet vereenigen met de geëischte straf en de aan het feil gegeven qualificatie. Uitspraak a. s. Woensdag. De rechtbank te Deventer heeft een knaap van 8 jaren, thans in hechtenis, veroor deeld tot 2 jaren gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van geld uit winkelladen. Wegens volslagen gebrek aan hulp- personeel is, met toestemming van Gedeputeerde Staten en den schoolopziener van 't eerste dis trict in Drenthe,* aan 't hoofd der school te Taarla een kweekeling geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1