hieraan geen gevolg gegeven, maar bleef de jon gen den volgenden dag op straat. Op 1 September werd hij eerst naar het gasthuis gebracht, door roos bij de wond werd de toestand zeer gevaarlijk en in den nacht van 13 September 11. stierf de zoon. De vader had zijn zoon in het gasthuis niet bezocht, de halve zuster en een buurman eenige malen. Meyer erkende dat er twist tusschen hem en zijn zoon is geweest, maar niet over het snijden van snij- boonen. Als hij uitging gaf hij z'yn zoon geld om eten te koopen en klaar te maken. Op 30 Augus tus was dit ook geschied; zijn zoon had het echter niet gekocht en klaargemaakt, voorgevende het geld verloren te hebben. Daarover was de vader driftig geworden; en wat er toen verder was voorgevallen, kon hij ten gevolge van zijn beschonken toestand niet zeggen. Omtrent vader en zoon werden geene gunstige getuigenissen afge legd; de vader werd geschetst als verslaafd aan sterken drank, en geen de minste zorg voor zijne twee kinderen hebbende, de zoon als zeer brutaal en ondeugend. De eisch van het O. M. was 5 jaar tuchthuisstraf. De oud-notaris J. E. G., van Kerkrade, beschuldigd dat hij, zoowel in de uitoefening van zijn ambt als in zijne hoedanigheid van bewind voerder eener nalatenschap, hem toevertrouwde gelden heeft verduisterd, is gisteren, bij vonnis der arrond.-rechtbank te Maastricht, te dier zake tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maan den en twaalf geldboeten, voor een gezamenlijk bedrag van f 150, veroordeeld. De Arnh. Cl. meldt: In het genoot schap „Physica" werd Dinsdag-avond eene spiri tistische séance gegeven, niet door de heeren Bastian en Taylor, hoewel dezen zich hadden be reid verklaard dit als eene groote gunst en voor eene groote som gelds te doen, maar door eenige onzer stadgenooten, die op zich hadden genomen hetzelfde werk gratis te verrichten. Voor de tal rijk opgekomen leden werd door den heer Cat tie, leeraar aan de hoogere burgerschool, ontvouwd hetgeen door de zoogewilde Amerikaansche medi ums tijdens hun bezoek hier ter stede was verricht en het middel, waardoor zij als alledaagsche en nog niet eens behendige goochelaars waren ontmaskerd. Vervolgens geschiedde de proefneming, waarbij de heer C. zelf als het zoogenaamde physieke medium fungeerde. Alles ging ook ditmaal best; de 15 in een kring gezeten gasten kregen beurtelings attouchementen of werden beladen met een gitaar, een speeldoos en andere voorwerpen. Deze voor werpen zeiven zweefden suizend over de hoofden der deelgenooten de gitaar begeleidde het geestenlied. Bij dit alles klapte het physieke medium voort durend in de handen, naar het scheen, terwijl zijn overbuurman beide voeten op de zijne had gezet. Het mentale medium werd stevig aan handen en voeten vastgehouden en kondigde nu en dan aan, dat hij een geest zag, dien hij be schreef. Johnny en Georgy deden zich nu en dan hooren door de spreektrompet. Op een ge geven sein werd het licht plotseling ontstoken en werd het physieke medium ontmaskerd. Het bleek, bij licht bezien, zelfs, dat de heer C., zonder dat iemand er iets van had bespeurd, nu en dan uit zijne schoenen was gestapt en in den kring had rondgeloopen, terwijl zijn overbuurman stevig op dezes schoenen drukte en waande dat hij op zijn stoel zat. Het handgeklap werd nagebootst op het achterhoofd. Voor ieder, die de séances van de heeren B. en T. en die van Dinsdag-avond heeft bijgewoond, is het raadsel opgehelderd, als het meest eenvoudige boerenbedrog. Dinsdag-nacht is brand ontstaan in die Asser stoomboot, te Zwolle liggende. De oor zaak was, dat de turven in de machinekamer hadden vuur gevat. Door tijdig aangebrachte hulp is het gevaar bijtijds voorkomen. De kapitein dier stoom boot bekwam ernstige brandwonden aan de voeten. Volgens bericht uit Valparaiso, van 1 Nov., is het stoomschip Delfina te Punta Leonis verongelukt. Negentien personen zijn daarbij om gekomen. De Delfina kwam van Natal, en was met kopererts naar Guayacan bestemd. Het verlies van zooveel menschenlevens werd veroorzaakt doordien de booten, op het oogenblik dat men ze voor de redding nooaig had, zich in een onvoldoen den toestand bevonden. BUITENLAND. Frankrijk. De Commissie van dertigen heeft het voorstel van den heer Dufaure verworpen, strekkende, om aan de Kamer het verlangen te kennen te geven, dat het onderwerp van den overgang van het uitvoerend gezag tegen een bepaalden dag aan de orde gesteld worde. Voorts heeft de commissie met 15 stemmen tegen 4 het voorstel aangeno men, waarbij de prioriteit voor het ontwerp op de samenstelling van den Senaat gevraagd wordt, en tevens besloten, dat zij na de nieuwjaars-va- cantie in de Kamer zal voorstellen den dag der discussie over laatstgenoemd ontwerp te bepalen. De Kamer heeft bij de tweede lezing het ontwerp aangenomen tot bescherming van kin deren, die buiten het ouderlijke huis bij minnen of verzorgsters tegen loon zijn geplaatst. In dit ontwerp wordt o. a. bepaald, dat elk kind be neden de twee jaren, dat buiten de ouderlijke woning ter verzorging is gegeven, het voorwerp is van het bijzonder toezicht der overheid. OuitschJLand In den ïijksdag is gisteren rapport uitgebracht over het voorstel van den heer Lasker, naar aan leiding der gevangenneming van den verantwoor delijken redacteur der Germaniaden heer Ma- junke. De rijksdag heeft een door den heer Hoverbeck (van de Fortschrittsparty) voorge stelde motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de waardigheid van den rijksdag vordert om door eene speciale verklaring, of door verandering der constitutie, de mogelijkheid van het gevan gennemen van afgevaardigden gedurende de zit ting uit te sluiten. Uit Posen wordt gemeld, dat de deken Rzezniewski te Jarocin, die de groote excommu nicatie tegen den proost Kubeczack uitsprak, op bevel van den opperpresident uit de provincie Posen uitgewezen en onder militair geleide over de grenzen gebracht is. Een particulier telegram uit Berlijn van 14 dezer aan de JSeue Freie Preste meldt, dat de bediende van graaf Arnims zoon, Kuphal genaamd, die op de route van Könings-Wusterhausen naar Berlijn tusschen twee wagens van een goederen trein geraakte en daarbij zoo ernstig gewond werd, dat een zijner armen moest worden afge zet, in verhoor is genomen. Men verlangde van hem te weten of hij een opdracht van graaf Arnim te vervullen had, en zoo ja, brieven of papieren ergens moest heenbrengen of terug brengen. Hij beweerde een bezoek gebracht te hebben aan zijne verloofde. Intusschen wekte het argwaan, dat hij zulk een buitengewonen spoed aan den dag legde om naar Berlijn terug te keeren, dat hij, toen hij den personentrein verzuimd had, in een waggon van een goederentrein sprong die reeds in gang was. Hij werd bij zijn aankomst te Berlijn naar het ziekenhuis Bethanië getranspor teerd. Een bediende van Dr. Vogelsang, Arnims gevolmachtigde, die den gewonde aan het station afwachtte, werd eveneens ondervraagd. Kuphal had niets dan een portemonnaie met eenig geld, een horloge met ketting en eenige sleutels bij zich. Bij gerucht verneemt men echter, dat hij ook nog een brieventasch bij zich had, welke hem terstond is afgenomen. De Kieler Ztg meldt, dat bij kabinets order de schout bij-nacht Heldt op nonactiviteit is gesteld en de kapitein-ter-zee Werner tot chef van het maritiem station in de Oostzee benoemd. Telegrammen. LONDEN, 16 December. Volgens berichten uit Chili had de Kamer van afgevaardigden een wets ontwerp aangenomen, houdende bedreiging van ge vangenisstraf op de uitvoering van bevelen der pauselijke curie, waardoor de onafhankelijkheid en veiligheid der republiek Chili in gevaar worden gebracht. De restrictie-wet tegen de geestelijkheid was door den senaat verworpen, maar door de kamer der afgevaardigden met 58 tegen 29 stem men aangenomen. Uit Panama wordt onder dagteekening van 21 Nov. gemeld, dat de regeeringen van Hondu ras en Salvador overeengekomen zijn, elkander te ondersteunen ter bestrijding van de ultramontaan- sche partijde regeering van Guatemala was uit- genoodigd zich bij het verbond aan te sluiten. Laatste berichten. Tweede Kamer. De algemeene beraad slagingen over de begrooting van oorlog zijn heden voortgezet en hebben nog zeer lang geduurd. Verschillende sprekers hebben zoo voor als tegen het woord gevoerd. Morgen voortzetting van de discussie over de onderdeeien, daar de algemeene beraadslagingen zijn afgeloopen. Met 50 tegen 23 stemmen is besloten het ontwerp Amsterdarnsche Kanaalmaatschappij eerst na het aanstaande reces der Kamer te behandelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ingezonden de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag nopens het Hooger Onderwijs. Hij vat den arbeid op, waar deze kortelings door de aftreding van den heer Geertsema is gestaakt. De minister geeft geen nieuw, maar een gewijzigd ontwerp. De definitie Hooger Onderwys is: de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefe ning der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingenwaarvoor wetenschappelijke opleiding wordt vereiecht. De letterkundige propaedeusis is naar de gym nasia overgebracht. De gymnasia zullen ver plichtend zijn voor gemeenten boven de 20000 zielen, met bevoegdheid van het Rijk orn te subsidieeren. Zij moeten van de hoogere bur gerscholen gescheiden blijven. De athenea zijn gemeentelijke instellingen van universitair onder wijs. De gemeentebesturen zijn bevoegd tot oprichting er van. Het ligt niet in de bedoeling der regeering, de drie rijks-universiteiten geheel op denzelfden voet in te richten. Ook wanneer de drie instellingen 8 a 9 ton zouden kosten, gaat dit onze fïnancieele krachten niet te boven. In het gewijzigd ontwerp zijn de vakken, die tot godsdienstwetenschappen en wijsbegeerte behooren, bijeengevoegd en bij de faculteit letteren ingedeeld. Door den heer De Roo van Alderwerelt is op hoofdstuk oorlog een drieledig amendement voorgesteld tot vermindering van art. 59 met f 354,700. Ten eerste wenscht de voorsteller geen gelden toe te staan voor de beoogde stelselmatige verbetering onzer zeer gebrekkige kazerneering, zoolang van geen stelsel ten aanzien der garni zoenen blijkt; in de tweede plaats opheffing van het depót der cavalerie te Leiden en vestiging in. Den Haag en eindelijk beoogt het amendement het weigeren van gelden voor het inrichten van kampen voorwaarts van de Utrechtsche linie, omdat het den voorsteller raadzaam vooikornt die achter die iniën te vestigen. Aan de Beurs liep heden het gerucht dat Bismarck zijn demissie heeft genomen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Commissie van financiën vereenigt zich met de voordracht van B. en Ws. tot het in het openbaar verkoopen van een 80-tal boomen, als ook met die betrekkelijk de uitbreiding van het getal hulponderwijzers en hulponderwijzeressen aan de openbare scholen voor minvermogenden. Commissarissen der Bank van leening onder werpen aan het oordeel van den gemeenteraad het volgende concept-besluit: De gemeenteraad van Leiden besluit 1°. Het reglement voor de Bank van leening te Leiden, gewijzigd vastgesteld den 20sten Nov. '1873 en goedgekeurd bij koninklijk besluit van 19 Februari 1874, n°. 3, treedt in werking rnet den lsten Januari 1875. 2°. Behalve een controleur o. a., met het algemeen beheer belast, worden bij de Bank aangesteld de volgende beambten een onderkassier, tauxateur, boekhouder en drie klerken, en deze belast met zoodanige werkzaam heden als in hunne instructiën door commissarissen zullen worden omschreven. 3°. Het recht tot be noeming en ontslag van deze beambten, den con troleur uitgezonderd, berust bij commissarissen, die alvorens van dit recht gebruik te maken, het advies inwinnen van den controleur. 4°. Alvorens hunne betrekking te aanvaarden stellen de ver schillende beambten persoonlijken of zakelijken borgtocht ten genoege van commissarissen, en wel de controleur tot een bedrag van f 12000, onder kassier f 4000, tauxateur f 3000, boekhouder ƒ1000, 1ste en 2de klerk elk 1000, 3de klerk f 600. 5°. De beambten genieten als vaste

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2