LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4557. A0. 1874. Vrijdag 18 December. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden por 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADYERTEXTIEtf Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den éden Mei 1874 Gemeenteblad n°. 41); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten inschrij ven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor ineer uitgebreid onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het tijdelijk schoollokaal n de Stads-zaal der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Br eestraat-, en wel van den 7den tot en met den 19den December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voor middags hal/negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des na middags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 December 1874. LEIDEN, 17 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Maduravan de maatschappij «Java", waarvan het vertrek uit Nieuwediep op den 26sten dezer is bepaald. Met deze gelegen heid zal mede een brievenmail naar Padang wor den verzonden. Het stoomschip Hollandvan Rotterdam via Southampton naar Batavia, is Dinsdag te Malla aangekomen en heeft, na kolen ingenomen te hebben, gisteren de reis vervolgd. Dinsdag had te Amsterdam andermaal eene samenkomst plaats van afgevaardigden met de commissie uit de Hollandsche maatschappij van landbouw ter voorbereiding van een Ned.-rund veestamboek. Aanwezig waren 13 personen. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden werd be sloten, over te gaan tot de oprichting der ver- ;niging „Het Nederlandsche Pvundveestamboek." De gemeenteraad van Vlissingen heeft be sloten in het belang van den handel de tot hier toe geheven rechten voor het gebruik van het marinedok af te schaffen, en het havenrecht voor schepen en vaartuigen, die de Weslerhaven be zoeken, belangrijk te verminderen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal Zater dag 19 dezer 's namiddags te 12 u. 15 m. een gewone vergadering houden. In de kapittel-vergadering van de Oud- Katholieke kerk te Utrecht is tot aartsbisschop verkozen de heer I. Heykamp, pastoor te Schiedam. De zevende algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal in den loop der rnaand Januari a. s. te Haarlem gehouden worden. In de zitting der Tweede Kamer van gis teren (reeds kortelijk medegedeeld) heeft bij de behandeling der conclusie in zake het adres van den heer C. W. Mieling, de heer Jonckbloet zich en zijne medeleden in de Staatscommissie tot onderzoek der aangelegenheden van de landsdruk kerij verdedigd tegen de beleedigende aantijgingen en lasteringen, voorkomende in eene bij de leden der Kamer bekende nola van den heer Mieling over het rapport der commissie. Eigenlijk achtte spreker het beneden zich en zijne medeleden, zich te verdedigen en wilde hij zijn spreken veeleer beschouwd hebben om den toon en de houding van het stuk te signaleeren en de handelwijze te brandmerken in het oog van ieder fatsoenlijk man. De heer Wintgens, het gebeurde daarlatende, roemde zeer den ijver en de activiteit van den directeur in verband lot het werk voor de Kamer. De Minister wilde ook, de vroegere handelingen, toen de directeur verbitterd was over een in diens oog onrechtvaardig ontslag, ter zijde latende, gaarne getuigenis afleggen over den ijver en de activiteit van dien ambtenaar en dat uit een nauwlettend onderzoek geen klachten van eenig belang zijn ten berde gekomen. Bij de behandeling van het budget van Oorlog kwamen de heeren van Zuylen van Nyevelt, Rutgers van Rozenburg, maar vooral de heer De Roo van Alderwerelt, op tegen het beleid of liever het gebrek aan beleid van dezen minister, die, ofschoon onder gunstige omstandigheden opge treden, daarvan niet de noodige partij heeft getrokken, maar, behalve de vestingwet, alles laat gelijk het is en noch voor het leger, noch voor de overige strijdkrachten, noch voor de noodige organisatiën of voor eene administratieve hervor ming het noodige doet. De heer De Roo betwij felde zeer of de Kamer ook tegenover dezen minister eene afwachtende houding mocht aan nemen, en de heer Rutgers stond op de grens van wantrouwen. De heer De Bieberstein zou den loop van het debat afwachten, de heer Van Naamen van Eemnes evenzeer. De minister verdedigde zich, zoowel wat zijne politieke houding als het beheer van zijn departement en het beleid van het krijgswezen betreft, en trachtte aan te toonen dat vele grieven ongegrond of overdreven waren. Op nog enkele besprekingen met den minister van binnenlandsche zaken na, is de mililiewet zoo goed als gereed. Hij trad vervolgens in vele bijzonderheden en wees er op, dat wij omtrent vele militaire zaken in een tijdperk van overgang verkeeren. De heeren Stieltjes en Bredius hebben zich nog tegen het budget verklaard. De heer Nierstrasz heeft ook weinig vertrouwen, maar zou den verderen loop der discussie afwachten. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan., op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de burge meesters F. W. Van den Dungen, te Helmond; F. Van Breugel, te Dongen, en J. D'ykhoff, te Lith; den kapt.-kwartiermeester VV. R. C. Van der Meer, van het instr.-bataljon, voor den lijd van vijf jaren, tijdelijk op pensioen gesteld en het bedrag daarvan vastgesteld op 300 'sjaars; benoemd tot kapt.-kwartierm. (n. o. v. r.) bij het instructie-bataljon den Isten luit.-kwartierm. A. J. Overklift Vaupel Kleyn, van het 6de reg. inf.; tot lslen luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.-kwartierm. K. F. G. Van Vliet Harsveldt, gedet. bij de landmacht in West-Indië; bij den staf der inf., den 2den luit.-kwartierm. J. S. Oudraad, van dien staf, werkzaam bij het dep. van oorlogen bij het 1ste reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. F. W. Horstmann, van het corps bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indié tot olficier-van-gez. 2de kl. J. M. E. Kunert, civiel geneesk.den off.-van- gez. 3de kl. Y. Bakker met 1. Jan. geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord. Gemengd Nieuws. Op de circulaire, onlangs door zes ingezetenen van Den Haag publiek gemaakt, waarin worden opgeroepen zij, die eene vereeniging tot invoering der lijkenverbranding in Nederland willen helpen oprichten, zijn, naar de Arnh. Ctmeldt, reeds 138 berichten van adhaesie ingekomen. Onder de toegetredenen bevinden zich ook dames. Dinsdag-middag is in de Maas, onder Kralingen, drijvende gevonden het lijk van een man, omstreeks 50 jaren oud. Dinsdag-avond hebben, na een hevi- gen twist, twee knechts van den vleeschhouwer G. te Utrecht gevochten, waarbij een hunner een gevaarlijken steek in den buik bekwam. De dader is in hechtenis genomen. Gisterochtend werd te Amsterdam uit de Egelantiersgracht bij de Baangracht het lijk opgehaald van eene vrouw, 't welk reeds onge veer zestien dagen daar onder een schuit was verborgen gebleven. Omtrent Tieman, den pseudo-baron Van Ittersum, in de vorige week door de recht bank te Amsterdam tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, meldt het Paleis van Justitie de volgende bijzonderheid: „Jhr. Rutgers van Rozen burg was door de kiezersvereeniging te Uilhoorn candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Tieman gaat naar Uithoorn en stelt zich daar voor als broeder van genoemden jonkheer. De besluurderen der kiesvereeniging ver eert hij met een bezoek. Een gezellige bijeenkomst is daarvan het gevolg, bij welke gelegenheid Tieman een dronk wijdt aan de Uithoornsche kiezersvereeniging, waarbij hij haar bedankt voor de eer, zijn broeder door het stellen van diens can- didatuur bewezen." Vóór zijne jongste terecht stelling had de beschuldigde een brief geschreven, met verzoek tot cellulaire straf veroordeeld te worden, opdat hij als een verbeterd zondaar in de maatschappij zou terugkeeren. Gelijk men reeds weet, heeft de rechtbank geen aanleiding kunnen vinden, dit verzoek in te willigen, ofschoon Tieman voor den rechter zijn verzoek herhaalde, om tot eene cellulaire sfraf, al ware het van een bijzondere zware soort, veroordeeld te worden. Voor de crimineele kamer van het prov. gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht H. K. P. Meyer, oud 44 jaren, van be roep sjouwer, geb. te Nieuwer-Amstel, wonende te Amsterdam, beschuldigd van moedwilligen dood slag, gepleegd op zijn 14-jarigen zoon. Elf ge tuigen zijn gehoord, onder welke de hoogleeraren in de geneeskunde Wurfbain en J. W. R. Tila- nus. Uit het getuigenverhoor bleek o. a., dat de besch. Zondag 30 Aug., des namiddags tusschen 4 en 5 uren, op den hoek van de Laurierstraat en den Rijksweversgang twist heeft gekregen met dien zoon over het snijden van snijboonen, welk werk de jongen weigerde te doen. De vrouw, in hetzelfde huis woonachtig, bood haar hulp aan, waarop de jongen, die inmiddels op straat was gekomen, naar huis wilde gaan om de snijboonen te halen. Voordat hij dat voor nemen ten uitvoer kon leggen, pakte de vader hem beet en wierp hem op den grond, waardoor de jongen met het hoofd op den rand van een goot terechtkwam. Met een diepe snede in het hoofd stond de knaap op. De buurvrouw, die hem aan de snijboonen behulpzaam had willen zijn, wiesch het hoofd af en bond over de wond een doekje. De vader had zich over zijn zoon niet bekommerd, maar was, in zeer beschonken toestand, zijn woning ingegaan. De halve zuster van den jongen en de dochter der buurvrouw brachten den zoon naar den chirurgijn Kuneman, die de wond verbond en aanried de hulp van den stadschirurgijn in te roepen. Ongelukkig werd

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1