soorten van guano, chemische meststoffen, pkos- phoriet en superphosphaten, kalizouten en eene menigte andere artikelen, die in groote hoeveel heden in den handel worden gebracht. De waarde dezer verschillende hulp-meststoffen voor den land bouw loopt zeer uiteen en van de daarmede ver kregen uitkomsten ontbreken meestal voldoende opgaven. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft daarom begrepen, dat het verzamelen van gegevens omtrent de uitkomsten, met deze stoffen bij verschillende landbouwers verkregen, tot hoogst nuttige gevolgen leiden moet. Dit is vroeger vanwege het landhuishoudkundig congres beproefd, doch door te geringe mede werking niet kunnen worden voortgezet. De Maatschappij heeft thans, door tusschenkomst van hare departementen, honderden exemplaren van eene tabel verspreid, waarop de land bouwers nauwkeurige aanteekeningen omtrent de bij hen verkregen uitkomsten kunnen mededeelen. welke aanteekeningen bij het hoofdbestuur moeten worden ingezonden, ten einde een algemeen over zicht samen te stellen. Ook de medewerking harer zuster-vereenigingen voor den landbouw is in deze door de maatschappij ingeroepen, zoodat zij een belangrijke verzameling van opgaven tege- moetziet. Voor de belangstellende landbouwers zijn de genoemde tabellen steeds verkrijgbaar bij den secretaris der Maatschappij, den heer F. W. Van Eeden, te Haarlem. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd lot doctor in de godgeleerdheid de heer A. A. Van Otterloo, en tot doctor in de rechten de heer G. H. Everwijn. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is gestoord. Zoolang deze storing aan houdt, worden de telegrammen voor Java en Australië per post naar Batavia en verder per telegraaf overgebracht. Het tarief blijft onver anderd. De luit.-ter-zee 2de kl. J. Fichet, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar, wegens langdurig verblijf, den lOden dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. De Ned. Bank had op 14 Dec. bij een muntmaleriaal van f 137,255,715.92 voor eene som van f 116,633,040.21 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 46,653,216.08s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht Dr. N. Beets; tot subst.-grillier bij de arrond.- rechtb. te Amsterdam Mr. H. Meinesz, griffier bij het kantonger. te Oldeberkoop; aan Mr. J. Witte- veen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Dockumaan den off.-v.-gez. 3de kl. bij hel leger in Nederl.-Indië A. Cannegieter, met ing. v. 1 Jan., eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toe kenning van pensioen. Oiremeng-ci Nieuws. Gisteravond omstreeks halfacht is de heer K., woonachtig te Leiden, door een onge lukkig toeval buiten de Hoogewoerdspoort onder de gemeente Zoeterwoude te water geraakt. Hoe wel spoedig er uitgehaald, was hij eenige oogen- blikken later een lijk. Gisteren is de stadswerker Spijker, wien onlangs bij beslissing van den gemeente raad toelage of pensioen in uitzicht was gesteld, na een ziekte van vier dagen overleden. Hij bereikte den ouderdom van zes en zeventig jaren. Gistermorgen is te Rotterdam uit de Veerhaven opgehaald het lijk van den machinist van eene in die haven liggende sleepstoomboot, die vermoedelijk des nachts aan boord komende is misgestapt en verdronken. Gistermorgen tusschen 7 en 8 uur is in de Nieuwe Vaart bij de werf „de Dageraad" te Amsterdam het lijk opgehaald van den bijna zestigjarigen F. B. F., smid bij 's Ryks werf al daar. Er bestaat vermoeden van zelfmoord. De drie verdwaalde kinderen uit Overveen zijn Maandag gevonden. Omtrent hun treurig avontuur wordt nader het volgende ge meld: Zondag-morden omstreeks elf uren begaven een drietal kinderen, een knaapje van elf, een van vijf, en een meisje van acht jaren zich buiten weten hunner ouders in het duin, hetwelk aan hunne woningen grenst. Al spoedig verdwaal den zij en waren tegen het vallen van den avond nog niet thuis. Alle pogingen, door de beangste ouders in het werk gesteld om hen weer te vinden, mislukten. Den ganschen avond en nacht door werd er gezocht, maar tevergeefs, zoodat men de kinderen verloren waande, daar zij stellig door angst, vermoeidheid, honger en kou zouden zijn bezweken. Maandag-morgen om circa halfacht werd evenwel het drietal, dat den langen, guren winternacht, onder regen- en sneeuwbuien in de duinen had doorgebracht, door twee inwoners van Zand voort, Keur en Molenaar, in beklagens- waardigen toestand in de nabijheid van dat dorp ontdekt. Met de meeste menschlievendheid werden zij van het noodige voorzien, en in den namiddag door hunne betrekkingen afgehaald. Reeds werd melding gemaakt van het vergaan der Plata, in de Golf van Biskaye. Uit nadere tijdingen omtrent deze ramp blijkt, dat de schoener Willem Beukelszoonkapitein Van Dorp, Yan Vlaardingen, de twee eenig overgeblevenen der bemanning heeft gered en te Gibraltar aan wal gezet. Deze twee schipbreukelingen hebben van Zaterdag-avond tot Woensdag-morgen op zee rond gezwalkt, vastgeklemd aan een ra, zonder eenig voedsel. Minder, intusschen, hadden zij te lijden gehad van den honger dan van den dorst. Aan boord van de Willem Beukelszoon werden zij, volgens hun eigen getuigenis, uitstekend ver zorgd; hun eerste slaap duurde achttien uren. Twee en dertig jaren geleden, zegt het Journal des Débats, werden in het departement de la Loire twee moorden gepleegd. Een her bergier, Dussud genaamd, en een zekere Lionnet werden gearresteerd en schuldig bevonden. De eerste werd tot vijftien jaren, de tweede tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Lionnet stierf in het bagno, Dussud onderging zijn straf. Tegen het einde van 1872 overleed een zekere Joannes Rauchin; op zijn sterfbed bekende hij de moorden te hebben bedreven en noemde tevens zijn medeplichtige. Het hof van appèl heeft de nagedachtenis van den overledene thans ge rehabiliteerd. Hiermede schijnt de rechterlijke dwaling te zijn goedgemaakt. BUITENLAND. Frankrij li. De Fransche bank is thans begonnen hare bil jetten van 20 fr., die reeds vóór September 1870 waren uitgegeven, in te trekken. Het publiek, dat dit papier zeer geriefelijk vond, heeft de bank met leedwezen dien maatregel zien nemen. Naar gemeld wordt hebben de prinsen van Orleans hunne bezittingen in Bretagne voor eene som van twintig millioen verkocht. De Indèpendance ontving gisteren het volgende telegram uit Parijs. Iemand uit de om geving van Mac Mahon heeft Maandag in de Kamer een onderhoud gevraagd aan Casimir Périer. Het onderhoud had plaats in een bureau van de nationale vergadering. Het resultaat was zeer bevredigend; het schijnt dat Mac Mahon eindelijk de wenschen van het land begrijpt. Na eenige bijeenkomsten met de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp betrekkelijk de kaders van het leger, hetwelk Donderdag bij de nationale vergadering opnieuw zal behandeld worden, heeft de minister van oorlog op eenige punten, met name de vaststelling der formatie in vredestijd en de eenvormigheid der aanwerving voor het leger, aan de bedenkingen der commissie toegegeven. Omtrent hel hoofdpunt van verschil, de indeeling der infanterie-bataljons, was echter geene overeenstemming tot stand gekomen, zoodal de nationale vergadering tusschen de beide stelsels zal hebben te beslissen. De Commissie van dertigen heeft het on werp op de samenstelling van den Senaat, het in hare laatste bijeenkomst gewijzigd is, y de leden der Kamer rondgedeeld. De voornaai; bepalingen luiden als volgt: De Senaat bestaat uit leden, die deels door departementen gekozen, deels door den presió- der republiek benoemd zijn en deels de jure s ting hebben in dat lichaam. De Senaat telt ho: stens 300 leden. Rechtens zijn leden van fi Senaatde maarschalken, admiralen en kar nalen, de eerste presidenten, titulair of honon van het Hof van cassatie en van de Rekenkar en vijf leden van het Instituut, door dit lichai gekozen. De president der republiek kan iö leden van den Senaat benoemen. De gekoi, senatoren ontvangen van de departementen of koloniën hun mandaat. Elk departement kiest de 400,000 inwoners één senator, twee op 400,000 a 500,000, drie op de 500,000 a 700,0(h vier op de 700,000 inwoners en daarboven. De kol niën la Réunion, Martinique en Guadeloupe kiezend één senator. De gekozen senatoren hebben zittingva negen jarenom de drie jaren treedt een derde k ner af. De door den president der republiek 1 noemde senatoren zijn onafzetbaar. De senator ontvangen noch bezoldiging noch vergoeding. senaat heeft, evenals de kamer van afgeval digden, het recht van initiatief, en stelt mèt kamer de wetten vast. De financieele wel!: moeten eerst bij de kamer van afgevaardigd inkomen. De Senaat fungeert als hof van justit om den president der republiek en de minisls te vonnissen wegens aanslagen tegen de veiliglie des staats. Eene rnaand vóórdat de nation- vergadering voorgoed uiteengaat, zal er tot i verkiezing van senatoren worden overgegaan. I president der republiek benoemt, vóórdat de kaa is uiteengegaan, minstens 100 senatoren. 1 Senaat begint denzelfden dag, waarop de nation: vergadering heengaat, zijne functiën uit te oefen-. DuitsclilajidL De bondsraad heeft het den 8sten dezer geslofl consulaire verdrag met Rusland goedgekeiB Verder werd aangenomen het wetsontwerp waaB de geldigheid van de wet van de uitgifte vl bankbiljetten, die met 31 December 1874 f eindigen, verlengd wordt tot 31 December 1ST; gelijktijdig met dat, hetwelk de intrekking vs biljetten beneden 100 mark op uiterlijk 1 Janus 1876 voorschrijft. De Duitsche banken zullen va 1 Juli '1875 af de in hunne kassen voorbande zijnde eigene biljetten niet meer uitgeven, en biljetten, die zij van andere banken ontvanger slechts aan die banken in betaling mogen geve: Bij de voortzetting van het proces-Ai nim heeft na repliek van den advocaat-generaii en dupliek van prof. Holzendorff, de advocaat Doek horn, op grond dat de ter zake behoorende pun ten niet bewezen waren en de bewezen punter niet ter zake behoorden, geconcludeerd tot vrij spraak. Het proces is gisteren in eene namiddag-zitting na het eindigen der pleitredenen, gesloten. Dt uitspraak zal Zaterdag a. s., des namiddags k vier uren plaats hebben. Reeds is gemeld, dat de advocaat-generax voor graaf Arnim eene gevangenisstraf heeft ge- eischt voor den tijd van 2 jaren en zes maanden. Blijkens nader bericht heeft hij inzonderheid doen uitkomen, dat Arnim niet uit vergissing, maar met opzet de stukken uit Parijs heeft medege nomen dat hij ook niet heeft vergeten ze daarm bij het departement van buitenlandsche zaken terug te bezorgen, maar ze achterwege heeft ge houden en eerst na herhaalde sommatie eenige er van teruggegeven. Hij wederlegde Arnim's be weringen omtrent het particulier karakter van som mige stukken, trachtte het dolose van diens han delingen in het licht te stellen, leidde uit de feiten af dat Arnim pressie op den rijkskanselier heeft willen uitoefenen en bestreed Arnim's argument, dat het departement van buitenlandsche zaken, doordien hij niet in actieven dienst is, geen dis ciplinaire macht over hem heeft. Naar sprs. meening was dat argument lijnrecht in strijd zoowel met de volkenrechtelijke beginselen als met het Prui sische landrecht. Zijns inziens kon er in de zaak ook geen sprake zijn van verzachtende, maar wel van verzwarende omstandigheden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2