Het hof in Overijsel heeft C. F. J. De Koster, huisschilder, geboren in Den Haag, gede tineerd te Zwolle, ter zake van poging tot man slag op den gevangene Bartelink te Zwolle, ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Te Meppel heeft Zondag-avond een geduchte snij- en vechtpartij tusschen dronken per sonen plaats gehad, ten gevolge waarvan een hunner deerlijk is gewond en men zelfs wanhoopt aan zijn herstel. De zaak is in handen der justitie, maar geen der daders is nog bekend. De ontploffing, welke Zondag-och- tend plaats had te Gérard-Champs, een volkrijke buurt ten westen van Yerviers en onmiddellijk aan de stad grenzende, is in eene gaspijp uitge barsten, welke door de kelders van een der tot de gasfabriek behoorende gebouwen loopt. Hoewel deze pijp slechts 20 a 30 decimeter in doorsnede is, heeft het onheil groote verwoestingen aange richt. Het gebouw is geheel vernield, twee dooden en vier zwaar gekwetsten zijn uit de puinhoopen opgegraven. De oorzaak van het onheil is onbe kend allerlei geruchten zijn daaromtrent in omloop. Volgens de New-York Tribune is de heer L. D. Dudok de Wit, de bekende wan delaar, te New-York aangekomen en is hij van plan orn te voet verscheidene belangrijke punten in het noordwesten van Amerika te bezoeken. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft in hare zitting van 7 dezer bij de derde lezing het ontwerp aan genomen, waarbij het verboden wordt kinderen beneden zekeren leeftijd gevaarlijke kunsten laten verrichten, of van hunne diensten gebruik te maken in een beestenspel, bij acrobatische toeren, bij kermisvertooningen, enz. De voornaamste bepalin gen luiden als volgt: „Ieder, die kinderen beneden de zestien jaar gevaarlijke kunsten laat doen, zal gestraft worden met eene gevangenzetting van zes maanden tot twee jaren en met eene boete van 16 tot 200 fr. Dezelfde straf is van toepassing op ieder, die, het beroep uitoefenende van kermiskunstenaar, van directeur in een circus of beestenspel, van koorddanser, van acrobaat, zich bedient van de hulp van een vreemd kind beneden zestien jaar. Dezelfde straf is van toepassing op de ouders, die, bij het uitoefenen van bovengenoemde beroe pen, van de hulp hunner kinderen beneden de twaalf jaar gebruik maken. Op ouders, voogden of bazen, die kosteloos of tegen belooning hunne kinderen, pupillen of leerlingen beneden de zestien jaar in dienst afstaan aan een kermiskunstenaar, aan een directeur van een circus of beestenspel, aan een koorddanser of acrobaat, is dezelfde straf toepasselijk." Hierna zijn, bij de derde lezing, in behandeling gekomen de voorstellen van eenige leden tot het oprichten van een geneeskundige-school. Het voor stel van den heer Tentelin om, behalve te Lyon en te Bordeaux, te Rijssel eene geneeskundige school te vestigen is aangenomen. Toen de nationale vergadering de begroo ting voor 4874 aannam, heeft zij de uitgaven en inkomsten niet in evenwicht gebracht. Eene som van 25 millioen liet zij ongedekt. Hierbij komt, dat de belastingen tot nu toe 34 millioen minder opgebracht hebben dan waarop ze geraamd waren. Er zou alzoo op dit oogenblik een tekort zijn van 59 millioen. Maar dit bedrag moet nog ver hoogd worden met 4'/a millioen aan suppletoire kredieten die de Kamer in den loop van dit jaar aan eenige departementen van algemeen bestuur heeft verleend. Indien men nu aanneemt, dat de inkomsten gedurende de maand December aan de raming beantwoorden, 't geen echter niet waar schijnlijk is, dan zal er op 't einde van dit jaar •een deGcit wezen van 63,/2 millioen. België. De Belgische schilderschool heeft een gevoelig ■verlies geleden door den dood van Gustave Wappers. Sedert twintig jaren woonde Wappers te Parijs, zoodat het tegenwoordig geslacht hem slechts kende uit enkele zijner stukken, die nu en dan in de Belgische musea werden opgenomen. Het tijd perk van zijn roem dagteekent van 1830; hij .was de man die de Vlaamsche schilderschool met nieuw leven bezielde. Zijne „Episode uit het beleg van Leiden", in 1830 tentoongesteld, maakte diepen indruk en vestigde zijn naam als schilder. In 183*2 werd hij tot leeraar aan de koninklijke academie van schoone kunsten te Antwerpen be noemd, in 1840 tot directeur. Hij oefende in deze betrekking een heilzamen invloed op zijne leer lingen, vooral door zijn enthousiasme, dat met de jaren toenam, en door zijn uitstekend talent als colorist, waaraan hij hoofdzakelijk zijn naam dankte. Het aantal zijner werken uit dit tijdperk is legio. Hij wijdde zich echter, ondanks zijne werkzaamheid op artistiek gebied, ook aan het publieke leven. De organisatie der garde civique had hij zich tot ideaal gesteld, en gedurende eenigen tijd was hij kolonel van het Antwerpsche legioen. In 1853 zag hij zich door allerlei omstandigheden genoodzaakt zijne betrekking als directeur der Academie op te geven, en begaf hij zich naar Parijs. Duitschland.. Te Berlijn heeft zich eene vereeniging der centrumsparlij geconstitueerd. De statuten zijn goedgekeurd en er zijn presidenten benoemd voor afdeelingen, als voor kerkelijke zaken, politiek, drukpers, arbeiders-quaestie, enz. De reden waarom graaf Arnim nevens zijn rechtskundigen raadsman, advocaat Munkel, een tweeden verdediger heeft gekozen, ligt volgens de Frankf. Zeilung hierin, dat de heer Munkel slechts twee uren daags ter inzage der stukken werd toegelaten en zich daardoor onmogelijk van alles op de hoogte kon stellen, daar het aantal stukken legio is. Het blijft evenwel de vraag hoe de tweede advocaat, daar het proces reeds heden wordt geopend, zoo spoedig alles voldoende kan bestudeeren; want al heeft hij dit slechts voor een gedeelte te doen, hij zal toch alles in ver band moeten brengen met dat van zijn collega die, ofschoon veel beter op de hoogte zijnde, reeds niet gereed kan komen. Volgens den berichtgever hadden de beide rechtsgeleerden daarom verzocht, het proces lot Januari of Februari uit te stellen, welk verzoek echter is afgewezen. Het gerucht dat Arnim met een derden verdediger in onder handeling was, schijnt ongegrond te zijn geweest. Spanje. Generaal Salamanca zal met twee brigades van Bilbao uit een afleiding aan den kant van Or- duna trachten te bezorgen. Ter zelfder tijd zal Lorna in Guipuzcoa opereeren. Het doel is om op die wijze de linies der Carlisten bij Carascal, die door Mendiri met 25 bataljons verdedigd worden en die de approviandeering van Pampeluna be letten, te verzwakken. Tegenover Salamanca en Lorna hebben de Car listen de generaals Mogrovejo en Egana gesteld. Vijfduizend man zijn reeds te St.-Sebastiaan onder Lorna ontscheept. Laserna bevindt zich volgens de laatste berichten te Logrono, Moriones is nog altijd te Tafalla. Zijne legerafdeeling, die in den laatsten tijd zeer versterkt is, is geëchelonneerd op de wegen die naar Oteiza, naar Allo en naar Pampeluna gaan. Serrano zou zijn hoofdkwartier gaan vestigen te Miranda en generaal Ruiz Dana bij zich houden als chef van zijn état-major. Ruiz Dana heeft onder Lorna de laatste manoeuvres bij Irun mede gemaakt en daarna heeft hij eenige dagen te Madrid doorgebracht, waar hij met Serrano en den minis ter van oorlog geconfereerd beeft. Vereenigde Staten. In het rapport van den secretaris der schat kist wordt medegedeeld, dat de ontvangsten over 1873 hebben bedragen 322 millioen dollars en de uitgaven 302. Voor hel volgende jaar worden de ontvangsten geraamd op 293 millioen, de uitgaven op 273 zonder de amortisatie, waarvoor 32 zal noodig zijn. Het rapport beveelt verder aan, om een bepaalden datum vast te stellen waarop de biljetten zullen ophouden gedwongen koers te hebben, en dat deze dag bepaald worde over drie jaar of eerderhet vermoeden wordt geuit, dat na hervatting van de betaling in specie het goud naar het land zal toevloeien. Het systeem van vrije Banken zou kunnen worden ingevoerd, het gebrek aan circulatie-middel weggenomen door de uitgifte van bankbiljetten inwisselbaar tegen goud. Het land is de onheilen, veroorzaakt door de over dreven speculatiezucht, nog niet te boven gekomen het in het leven roepen van een goede geldcirculatie in plaats van de niet inwisselbare biljetten zou het vertrouwen doen herleven. Het rapport beveelt aan de belasting op wissels, lucifers, cosmétiques en drogerijen af te schaffen en te vervangen door 10 opcenten op de spiritualiën, constateert dat de afschafflng van de rechten op thee en koffie zeer sterk de ontvangsten voor de schatkist heeft doen afnemen, zonder den verbruikers veel te baten, en beveelt daarom aan eene commissie te benoemen, om de tariefquaestie te onderzoeken. De minister van buitenlandsche zaken Fish heeft in Februari aan Cushing, den gezant te Madrid, medegedeeld, dat Grant de onafhanke lijkheid van Cuba noodig achtte voor de oplos sing der Cubaansche quaes!ie, maar dat hij vol strekt geene begeerte koesterde Cuba te annexeeren. Het congres van Mexico houdt zich bezig met de behandeling der scheiding van Kerken Staat. Telegrammen. WASHINGTON, 7 December. Zevenhonderd negers hebben Yicksburg aangetast met het doel om den afgezetten sherif weder te inslalleeren; zij werden echter teruggeslagen en verloren 25 man aan dooden en gewonden en 40 aan gevan genen. Van de blanken werden er 1 gedood en 2 gewond. Daar een vernieuwde aanval wordt gevreesd, hebben alle gewapende burgers van de naburige steden zich derwaarts begeven om de stad te helpen verdedigen. De partij, welke gunstig gezind is voor eene vermeerdering van uitgifte van papier, heeft zich tegen de Gnancieele voorstellen van Grant ver klaard. Men verzekert ten stelligste, dat in de uajaarszittirig geen Gnancieele maatregel bij dei wetgevende macht in behandeling zal komen. BELGRADO, 8 December. Na de voorstelling van het nieuwe Kabinet aan de Skupschtina heeft de minister-president medegedeeld, dat de regee ring nog in den loop dezer zitting wetsontwerpenl zal indienen betreffende de vrijheid van drukpers, de persoonlijke veiligheid en de autonomie der! gemeenten. Na de aanneming van een adies aan den vorst zonder eenig debat, werd de zitting oj. verzoek van den minister-president tol over zes weken verdaagd. PARIJS, 8 December. In den boezem van het linkercentrum is een levendige gedachlenwisseling waar te nemen over de keuze van een voorzitter, welke morgen moet plaats hebben. De voorstan ders van een nauweren band tusschen beide centra wenschen den heer Christophle te benoemen. Een hier teruggekeerd correspondent der Liberiedie zes weken bij don Carlos heeft door gebracht, heeft den indruk bekomen, dat de Car listen zich niet lang meer zullen kunnen staande houden en dat hunne zaak als verloren is te be schouwen. De ofGeieuse Moniteur beweert even zeer, dat de Carlisten moedeloos zijn, en spreekt zeis van onderhandelingen tusschen don Carlos en Isabella. HENDAYE, 8 December. In den morgen is een gevecht begonnen. Te 3 uren in den namiddag werd in de richting van Oyarzun een hevig kanonvuur gehoord. St.-PETERSBUPiG, 8 December. Ten gevolge van een hevigen storm is hedennacht het water 9 voet boven het gewone peil gestegen. De laag gelegen gedeelten der stad aan de uitmonding der Newa zijn gedeeltelijk overstroomd. Er zijn zes menschen omgekomen. Onder medewerking der politie zijn duizenden, die hunne woningen hadden moeten verlaten, elders onder dak gebracht, en op last van het stedel'yk bestuur keukens voor hen opgericht. De waterstand is, als gewoonlijk, spoedig gevallen. Vóór het aanbreken van den dag was alle vrees voor verder gevaar geweken. ROTENBURG, 8 December. De pastoor Henkei, te Melsungen, is, wegens een artikel over den moordaanslag te Kissingen, tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. PARIJS, 9 December. De France verzekert, dat de linkerzijde van den Parijschen gemeente raad, beseflende dat de handelingen van dien raad van groot politiek gewicht kunnen zijn, be sloten heeft om den heer Leveille, een gematigd republikein, als candidaat voor het voorzitterschap te kiezen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2