DAGBLAD. LEIDSCH A0. 1874. 10 December. N°. 4550. Donderdag STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van vastgesteld tot een bedrag van ƒ2,434,855.12'/, in ontvangst en uitgaaf, is tevens de geldleening vermeerderd met ƒ45,000, en derhalve bepaald LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste en tweede Kerstdag dit jaar op Vrijdag en Zaterdag, en de Nieuwjaarsdag op Vrijdag zullen invallen j Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van 9 Januari 1868 {Gemeenteblad n°. 1), de BEE§TENMARKT, in plaats van op Vrijdagen 25 December en 1 Januari, zal worden gehouden op Woensdag den 23sten en op "Woensdag den 30slen December e. k., terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 26 December, zal plaats hebben op Donderdag den 24sten bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 December 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van bergplaatsen van brandstoffen, van: 1°. AdrianUS Petrus Snijers, koekbakker, in zijn huis aan de Botermarkt n°. 15: *2°. Hendrik Alofs, koekbakker, in zijne pakhuizen in de Krauwelsteeg n°. 1 en '2; 3°. Cornelis Roelands, koopman, in zijn pakhuis in de Leegewerfsteeg n°. 16; en 4°. Eliazar Dayid Homoman, broodbakker, in zijn huis aan de Hoogewoerd n°. 98, alsmede voor een bakoven in hetzelfde perceel; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 14deii December aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 December 1874. op ƒ748.250. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin 100 geschonken ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de acht werklieden, die in dan avond van den 2den dezer in de Maas zijn om gekomen. Uit het voorloopig verslag betreffende de voordracht ten behoeve der Amsterdamsche kanaal maatschappij blijkt, dat in de afdeelingen der Kamer de meeste leden, ondanks de groote offers welke reeds voor het Noordzee-kanaal werden gebracht, de indiening van deze wetsontwerpen met genoegen hadden gezien, omdat zij van oor deel waren dat het kanaal tot eiken prijs moet tot sland komen. Door het hoofdbestuur van het Ned. onder wijzersgenootschap is aan Mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer, het honorair lidmaatschap aangeboden, als blijk van erkenlelijkheid voor zijn aanvankelijk welgeslaagde pogingen tot wettelijke regeling van den fabriekarbeid. Het hoofdbestuur van het Ned. onderwij zersgenootschap heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zijne volle instem ming te kennen geeft met de bekende amende menten van den heer Moens, maar dat van de heeren Van Naamen en Verheyen als onvoldoende beschouwt. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. zaakge lastigde te Caracas heeft de president der repu bliek Venezuela, uithoofde van den in den staat Falcon uitgebroken gewapenden opstand, de havens en kusten van dien staat, bij besluit van 31 Oct. jl., in staat van blokkade gesteld. De Ned. Bank had op 7 Dec. hij een muntmateriaal van 136,653,145.08 voor eene som van 118,060,310.165 minder aan bankbil jetten in omloop dan wiartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 47,224,124.07 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De hulponderwijzer J. Van Leeuwen en de hoofdonderwijzer C. Prins zijn gesteld Ier beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. benoemd tot kantonrechter te Amsterdam (2de kanton) Jhr. Mr. J. P. Ploos van Amstel, griffier bij dat kantongerechttot griffier bij het kantonger. te Amsterdam (2de kanton) Mr. A. L. Van Catten- burch, thans griffier te Alphen; aan Jhr. Mr. M. Backer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van de commissie van administr. over het burgerl. en milit. huis van verzekering te Groningen, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en benoemd lot lid van ge noemde commissie O. Van Slooten, kapt.-luit.- ter-zee titulair, inspecteur van het loodswezen te Groningen, zijnde het vice-presidium van die commissie opgedragen aan het lid Mr. J. F. Abresch herbenoemd tot burgemeester van Ameland D. VV. C. baron Van Heeckeren, secr. dier gemeente; H. De Mulder, veearts te Axel, die, na afgelegd examen, de bevoegdheid tot uitoefening der vee- arsenijkunst in haar geheelen omvang in België heeft verkregen, tot uitoefening dier kunst hier te lande toegelatenMr. B. O. T. H. Westenberg, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. T- Grootcro tellers naar plaatsruimte. minister-resident te Washington, in denzelfden rang overgeplaatst bij het hof van Italiëaan den generaal-majoor P. G. J. Van der Schrieck, com mandant der 1ste divisie inf., vergund het aannemen en dragen der versierselen van com mandeur van het legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken, en aan den kapitein J. W. Boellaard, van den staf der inf., adj. van den inspect, van het wapen, van die van ridder van genoemde orde. Gemengd Nieuws. Uit N o o r d w ij k wordt gemeld: Gister- ochtend passeerde hier het Noorweegsch schip Syria, kapitein G. Fedde, geladen met hout, van Skelleftea (Zweden) naar Antwerpen bestemd. Het schip lek zijnde, verliet de equipage het met twee booten. Een daarvan, waarin 8 man, is behou den aangekomen. De andere boot, waarin ook de kapitein zich bevond, is vol water geloopen en gezonken, waardoor 3 man zijn verdronken. Twee lijken zijn aangespoeld. Onder de geredden be hoort ook de kapiteinde loods wordt nog ver mist. De bemanning wordt liefderijk verpleegd. Men tracht schip en lading te redden. Maandag-middag is aan de Rotte, onder de gemeente Bergschenhoek, de landbouwer A. Krijgsman, op weg om met zijn tilbury stad waarts te rjjden, met paard en rijtuig in het water gevallen. Het paard moest op den smallen weg wijken voor een met honden bespannen kar, juist bij een onafgezelten waterloop, en ten gevolge daarvan had het ongeluk plaats. ,De heer K. verkeerde niet buiten gevaar, maar is nog geluk kig gered. Het paard echter is verdronken en het rijtuig zwaar beschadigd. Sophia H., van wier inhech te nisstel ling, ter zake van de ten huize harer ouders plaats gehad hebbende vergiftigingen, voor eenige dagen melding is gemaakt, is ten gevolge van de bij haar waargenomen verschijnselen van tusschen- poozenden waanzin, Maandag-middag naar het geneeskundig gestichl Meerenberg overgebracht, ten einde aldaar voorloopig te worden verpleegd. Het gerechtelijk onderzoek der zaak wordt intus- schen voortgezet. P. P. H. A. Tieman, alias baron Van Ittersum, de bekende oplichter, stond gisteren voor de arr.-rechtbank te Amsterdam terecht. Men zal zich herinneren, dat deze persoon met een vreemdeling, den heer v. d. W., uit Harlin- gen, kennis maakte, onder voorgeven dat hij baron Van Ittersum heette en student te Leiden was. Op dien naam deed hij in de Amstelstraat groote bestellingen bij een zadelmaker en voorzag zich en zijn nieuwen vriend van kostbare wan delstokken. Ten slotte werd T. in Van Lier's theater gevat. Ter terechtzitting bekende hij het hem ten laste gelegde; het O. M., bij monde van Mr. Op ten Noort, eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren benevens een geldboete van ƒ25, en het vonnis der rechtbank kwam daarmede overeen. Dit is op 28-jarigen leeftijd reeds de vierde veroordeeling. Bij den hevigen WNW. storm, verge zeld van donder en bliksem, die Maandag-avond woedde, werd er op het meteorologisch observa torium te Den Helder een winddruk waargeno men van 73 kg. op de M2. Het water bereikte in het Marsdiep eene hoogte van 0.93 m. boven volzee. LEIDEN, 9 December. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1875 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten, de letter H, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk der weegwerktuigenvoor gewoon gebruik de koninklijke kroon, voor fijnere wegingen een vijf- stralige ster. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat voor Leiden uit het cijfer 7. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad zijn de heeren Van der Gon Netscher en De Casembroot benoemd tot leden van de commissie van beheer der in 1875 te houden tentoonstelling van schilderijen en an dere kunstwerken van levende meesters. Op praeadvies van Burg. en Weth. werd met 29 tegen 5 stemmen besloten de gasfabriek enz. over te nemen tot een bedrag van ƒ524,400. De voorstellen van Burg. en Weth., naar aan leiding van de missiven van Gedep. Staten omtrent het minerval en 's Konings besluit, houdende be vestiging van het bevel van Gedep. Staten tot oprichting eener derde school voor meer uitge breid lager onderwijs, zijn aangenomen en in ver band daarmede eenige poslen der gemeentebegroo- ting gewijzigd. Met die wijziging der begrooting, die alsnu is

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1