buitenland. krankzinnigheid gedacht werd, maar gelukkig kun nen er attesten overlegd worden, die bewijzen dat zij inderdaad krankzinnig is en reeds geruimen tijd geweest is. Ten gevolge van het ondergane vei hoor is Sophia H. in hechtenis gehouden. Zij wordt voortdurend bewaakt, en, terwijl door de zorgen harer verwanten het verblijf in de gevangenis haar zoo draaglijk mogelyk wordt gemaakt, heeft zij zelve weinig bewustzijn van haar toestand en den aard van haar verblijf. Zij meent steeds haar ouders, haar tante en een zuster te zien en houdt vol, nooit broeders gehad te hebben. De beklagenswaardige ouders zijn steeds lijdende. Gisterochtend is uit het Spaarne te Haarlem opgevischt het lijk van een onbekende vrouw, naar gissing tusschen de 55 en 60 jaren oud, gekleed met zwarten hoed, cornet, paars jak, zwarten doek en dito rok. De toestand van het lijk doet vermoeden, dat die vrouw eerst zeer kort geleden was overleden. De Prov. JS7b. en s-HCl. deelt mede: De wethouder R. te 's-Hertogenbosch werd in de maand Juli jl. te V., terwijl hij met twee zijner kinderen bedaard wandelde, onverhoeds aangevallen door den lsten luit. v. A. die, te paard zittende, hem karwatsslagen toebracht. De daaruit voort gevloeide strafactie tegen dien luit. en tegen den lsten luit. v. T., die hern schriftelijk had aange raden den wethouder een pak slaag te geven, is thans geëindigd. Dinsdag is in den krijgsraad te 's-Hertogenbosch in het openbaar voorgelezen IX het door het H. M. gerechtshof goedgekeurd vonnis, waarbij v. T. is vrijgesproken van straf bare medeplichtigheid aan het wanbedrijf van den 26sten Juli jl. te V. met voorbedachten rade slaan van R.2°. eene sententie van voormeld hof den 20sten Nov. jl. in hooger beroep gewezen, waarbij de 1ste luit. v. A. voornoemd is schuldig verklaard aan voorschreven wanbedrijf, gepaard aan verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot een maand kamer-arrest zonder accès. Uit de voorlezing der senlentie bleek dat de advocaat-fiskaal een cellulaire gevangenisstraf van een lot drie maanden had gerequireerd. In zeer krachtige uitdrukkingen heeft het hof zijne afkeuring te kennen gegeven, zoowel over de daad van ruw geweld, dat het niet alleen in strijd achtte met de wet, maar ook aandruischende tegen alle begrippen van orde en zedelijkheid, als over de onberedeneerde en verkeerde raadgevingen van oudere officieren, alsook over de kleingeestige opvatting van hetgeen het gekrenkt eergevoel van een militair vordert en tot de raadgevingen aan leiding heeft gegeven, terwijl het voorts als oor zaak van het gepleegd geweld heeft aangenomen de hoo<?st laakbare pressie die op den veroordeelde is uitgeoefend door personen die door de justitie niet kunnen worden getroffen. Dl n sda g mor g en is te 's-Hertogen bosch op het bureel van den burgerlijken stand ingeschreven het kind dat aldaar Vrijdag op de stoep van het Liefdehuis was te vondeling gelegd. Als getuigen waren daarbij tegenwoordig de vin der van het kind en de persoon die onmiddellijk hulp verleende om het mede naar het politiebu- reel te brengen. Het meisje heeft den naam ontvangen van Bernardina Vrijdag. Tot heden heeft men de herkomst nog met kunnen op sporen. Een boertje, of liever een boer, want de man woog naar gissing een paar honderd kilo, oud-strijder van de Citadel en gedecoreerd met de Citadel-medaille, kreeg te Brouwershaven, waar hij woont, kennis van de oproeping tot deelneming door de commissie van het monument. Het ontbrak hem echter aan de middelen om de lange reis van Brouwershaven naar Breda op eigen kosten te maken en bovendien de daaruit voor vloeiende schade, wegens afwezigheid uit zijn zaken, te dragen. Hij trok, zooals hij verhaalde, de stoute schoenen aan en telegrafeerde aan den Koning dat zijn krijgsmanshart hem prikkelde om naar Ginneken te gaan, maar zijne positie, afdeeling financiën, dit niet toeliet. Den volgenden dag had de man antwoord namens den Koning, dat de burgemeester gemachtigd was hem de gemaakte kosten te restitueeren. Het boertje liet het zich op reis dus goed smaken, tot groote jaloezie en spijt van vele oude krijgsmakkers, die dit ver namen. FTanLrij li. Het rechtercenlrum heeft, ter vervanging van den hertog D'Audiffret-Pasquier, tot zijn voorzitter gekozen den heer Boeher, den administrateur der goederen van de Orleansen. De lessen aan de geneeskundige school te Parijs zijn den lsten dezer hervat. Ten gevolge van de manifestatie der studenten tegen den nieuw benoemden inspecteur-generaal voor het genees kundig staatstoezicht, den hoogleeraar Chauffard, waren de lessen tien dagen geschorst. Clément Duvernois heeft appèl aangeteekend van het vonnis der rechtbank, waarbij lnj, wegens oplichterij en misbruik van vertrouwen, in zijne hoedanigheid als directeur der Banque territoriale d1 Espagne, tot twee jaren gevangenisstraf is ver oordeeld. België- Volgens mededeelingen, in de verschillende bladen der hoofdstad voorkomende, is Maandag het bevel gegeven de troepen in de kazernen te consigneeren met het oog op eene meeting, welke 's avonds in het lokaal 1' Univers door de Internationale zou gehou den worden en welke besloten zou worden met eene demonstratie voor het departement van justitie, alles wegens de uitlevering van een ofmeerFran- sche refugiés, oud-leden der Parijsche commune, in één woord wegens de zaak, waarover de heer Defuis- seaux in de Kamer zijn voornemen te kennen gaf de regeering te interpelleeren en welke interpellatie Vrijdag zal plaats hebben. Volgens de Echo du Pari. heeft de meeting, waarschijnlijk wegens het slechte weer, niet plaats gehadvolgens de Indép. en de Etoile heeft de vergadering, op voorstel van twee bekende Internationalisten, Brismée en Pélerin, besloten de manifestatie te verdagen. Het bevel tot het consigneeren der troepen schijnt echter thans te zijn opgeheven naar de lndép. verneemt, was het gegeven door een bevelvoerend hoofdofficier, zonder voorafgaand overleg met de burgerlijke autoriteit, en zou de maatregel ook zonder voor kennis der regeering genomen zijn. Het is te wenschen, zegt de Indép., dat de Monüeur op heldering zal geven van een maatregel, waarvoor de motieven geheel onbekend zijn en die, ook al is hij volmaakt gerechtvaardigd, niettemin grooten angst onder het publiek verspreidt. Spanje. De nood van de Spaansche schatkist stijgt met den dag. Eenige weken geleden werden dagelijks nog 4 a 6 inillioen realen (1 reaal f 0.125) naar de legers gezondenthans heeft men moeite één millioen voor dat doel bijeen te brengen en dat nog wel nu de sterkte van het leger bijna verdubbeld is. Om uit dien toestand te geraken, zegt de Madridsche correspondent van de Indé- pendance, zijn de decreten van den minister Camacho onvoldoende en zullen dat wel altijd blijven. Slechts de wettige vertegenwoordiging van het land zal bij een beroep op het crediet gehoor kunnen vinden; nimmer echter zal met zijne dic tatoriale en arbitraire maatregelen een minister daarin slagen. Vandaar dat het in het belang van maarschalk Serrano zou zijn, een conciliant ministerie te benoemen, dat een einde zou maken aan het onvruchtbaar tijdperk van het dictator schap en dat er toe kon besluiten op eene con- slitutioneele wijze te regeeren. Een correspondent van de Times schrijft: Wat don Carlos betreft, zijn tijd is voorbij. Zijn oom heeft geweigerd hem verder voorschotten te geven en als reden opgegeven dat zijn zaak hope loos is. De Carlisten, die Irun ten tweeden male be legeren, staan onder bevel van den markies De Valdespina, die naar men beweert dezelfde tactiek volgen wil, waardoor het in 1837 Sir De Lacy Evans gelukte de stad te vermeesteren. Valdespina is, schijnt het, vast besloten Irun in te nemen of er bij om te komen. De aanval op de posities van San Marcial is dan ook slechts een voorspel geweest, een voorspel, dat echter zeer bloedig was. Dezelfde correspondent van den Times deelt mede, dat in Irun reeds 78 lijken binnengebracht zijn, onder welke die van 29 Carlisten. De inwoners van Irun begraven die dooden op de begraafplaats bij de batterij van Mendevil. Het is een droevig schouw spel die begrafenis te zien van broeders, nu geen vijanden meer van elkander, van hen die gaarns in vrede met elkander zouden hebben geleefd, indien zij, die zich wel wachten zelf te strijden, hen slechts stil hun weg hadden laten gaan. Uit Bourg-Madame wordt gemeld: De Carlisten belegeren Berga en zijn in grooten getale te Ripoll. Het gerucht wil dat Sabals in Perpignan is. Men zegt dat Serrano Zaterdag a. s. naar 't Noorden gaat rnet 10,000 man en dat een gelijk getal troepen onmiddellijk volgen zal. De ministerieele pers loochent het beweren van de oppositiebladen, dat de minister van finan ciën eene gedwongen leening van '180 millioen gulden wil sluiten. De agent der buitenlandsche bezitters van Spaansche fondsen heeft aan Serrano eene petitie aaugeboden, waarin naleving van het contract van 4 April wordt verzocht. Telegrammen. SANTANDER, 2 December. Hoewel de storm gisteren wat bedaard was, is het weder bij voort- during ruw. De kleine vaartuigen hebben veel geleden en verscheidene, die om hulp seindeD, konden niet bijgestaan worden. Tot dusver heeft men echter nog niets van het verlies van menschen- levens vernomen. De post, gedurende de zes laatste dagen hier opgehouden, heeft Santander verlaten. NEW-YORK, 2 ^December. Volgens berichten van Cuba heeft, een Spaansch oorlogsvaartuig op twee en een halve mijl afstands van Cuba een Engelsche schoener genomen. PARIJS, 2 December. Alle geruchten omtrent geschillen tusschen de ministers over de quaeslie der organisatie van Mac Mahon's volmachten, zijn ongegrond. De boodschap is hedenmorgen in den ministerraad vastgesteld, en zal morgen in de Kamer worden voorgelezen. PARIJS, 3 December. De France verzekert, dat het denkbeeld van ontbinding der nationale ver gadering in de linkerzijde terrein verliest, en dat daarentegen meer en meer het plan veld wint om tot eene gedeeltelijke vernieuwing over te gaan. Binnenkort zou door eene groep dier fractie een voorstel in dien geest worden ingediend. Laatste berichten. Bij de heden in de Tweede Kamer voortgezette discussiën over de afdeeling waterstaat heeft de minister van binnenlandsche zaken op eene vraag van den heer Gratama geantwoord dat hij geen beschikking genomen heeft omtrent de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke op de Plaats, de gemeenteraad van Den Haag heeft alleen ge vraagd of de minister daartegen bezwaar had; verder is nog niets gebeurd. Na een protest van den heer Begram tegen den heer Gratama, is het incident geëindigd. Bij de heden aan het departement van marine gehouden aanbesteding tot levering van verschillende benoodigdheden was minste inschrij ver voor 1500 stuks wollen dekens de heer Van Wensen, te Leiden, a f'4,34 per stuk. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te 1 uur. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler voorzitter, Stoffels, De Fremery, Lezwijn, Harte- velt, Juta, Suringar, Le Poole, Eigeman, Verster, Veefkind, Dercksen, Driessen, v. ïterson, Krantz, v. Wensen, Buys, Cock, Van Outeren, Du Rieu, Bij le veld en Goudsmit. Na lezing van de notulen der vorige ver gadering welke worden gearresteerd, doet de Voorzitter mededeeling van de ingekomen stuk ken, zijnde o. m. eenige dispositiën van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring van genomen besluiten, een missive van de bestuurderen van het genootschap M. S. G. tot dankbetuiging voor de verhooging der subsidie, een dankbetuiging van De Jong voor zijne benoeming lot kassier van de bank van leening, eene kennisgeving van het overlijden van den heer Stegerhoek, eene missive van mej. Renssen houdende dankbetuiging voor de aan haar verleende toelage, een dito van J. v. d. Togt, kassier der bank van leening, een adres tot het maken van een waterloozing, een dito tot het leggen van een stoep, een missive van commissaiissen der gasfabriek omtrent de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2