komt aan de huidige beurs dezelfde qualificatie toe, als die der gepasseerde dagen. Ze verliep andermaal algemeen vrij onbeduidend." Wij herhalen die woorden omdat zij niet alleen op de beurs van Maandag, maar evenzeer op die van de volgende dagen van volle toepassing bleven. Yariatiën en handel bleven andermaal beneden het middelmatige. Dat er uitzonderingen waren spreekt van zelf, maar die uitzonderingen doen den regel des te sterker uitkomen. Zoo dat onze Nationale Schuld flauwer sluit dan de vorige week, evenals de meeste onzer industrieele waarden zich maar even op de slotprijzen hebben staande gehouden met uitzondering van Ned.-Ind. Handelsbank, Aandee- len en Obligatiën, die iets hooger liepen. Spanjaards zijn in beide soorten 3/,C) Portugal J/i6 pCt. lager. De meeste Russische Staatsfondsen liepen eene fractie hooger, oude Russen zelfs »/2 pCt., terwijl 1872 en 1873 eene fractie terug liepen. Gelijke beweging volgden de Russische Spoorwegwaarden, waarbij alleen valt op te mer ken de rijzing van Brest-Grajewo van 68'/2 tot 72'/4 en van Kiew-Brest van ƒ139 tot 1481/2, om op 140 te sluiten. Oostenrijksche fondsen waren geheel kleurloos, alleen waren de Loten van 1860 en 1864 iets lager. 5 pCt. Turkije verloor van 423/8 op 415/8, 6 pCt. van 1869 van 1283/4 op 127; Oude Egyptenaren liepen slechts 1 ie, doch 1873er leening >/2 pCt. terug, 6 pCt. Peruanen van 691/® op 675/3 en de 5 pCt. van 571/2 op 557/g, Columbia van 533/4 op 513/, pCt. Wat de Peruanen betreft steunde die beweging op geruchten omtrent gerezen geschil len tusschen Peru en Chili. Oost.-Hongaarsche Spoorweg daalde van 59,/2 op 58'/2 en Rume- niërs van 663/4 op 62. De Noord-Amerikaansche Staatsfondsen fluctu eerden slechts luttel en sluiten ongeveer als voor acht dagenin de Spoor wegwaarden was echter nu en dan eenig spel, waardoor in enkele soorten nogal tamelijke flucluatiën plaats hadden. Illinois Redemptions daalden 1/2, Chicago Rock Island 2, Erie's 13/4, California Oregon en Union Hoofdl. 1, Atlantic-Ohio, Florida, Paducah, Memphis en St.-Louis Eastern 1 !/2, St.-Paul en Pacific 1ste Sectie 3/8, 2de Sectie l*/2, 1869er 5/8, Vincent Brainard 13u, Marietta Pitsburg x/3> Port-Huron 3j/2, Kansas Pacific 5 pCt. Daarentegen rezen Chicago North-West 2, Oblig. Milwaukee St-Paul en Pittsburg ft.-Waynet, Union Pacific Southern Branch 2'/4, Missouri Pacific 3, Cleveland Mt.- Vernon l5/8 Cairo St. Louis 31/* pCt., terwijl andere soorten '/4'/2 pCt. fluctueerden. Geld op prolongatie, schoon overvloedig beschik baar, ]/2 hooger, nl. 3'/2 pCt. KOLONIËN. BATAVIA, 24 October. De Indiër deelt medeZooals men weet heeft eene Commissie zich belast met het bijeenbrengen van een geschenk in geld, ten einde dat aan den gepensioneerden luitenant Comfurius aan te bieden. Door officieren en burgers is voor eene som van 28,128.45 ingeschreven, waarvoor eene lijfrente is genomen bij de N.-I. Levensverzekering- en Lijfrente-maatschappij tot een bedrag van ƒ2100 'sjaars. Zal men in Nederland de mildheid van de gevers op prijs stellen, waarschijnlijk zal daar de afkeuring over de wijze van belegging even sterk zijn als bij zeer velen hier ter plaatse, al twijfelt men ook niet aan de goede bedoeling van hen, die rnet de uitvoering belast waren. Over de voorwaarden, die de Maatschappij stelde, en hare soliditeit bestaat geen bezwaar; zij gedroeg zich geheel en al naar de statuten. Tegenover de sterftekans van een verminkte moest men den nog jeugdigen leeftijd in aanmerking nemen. Maar bestond er geen ander middel om tot eene be legging van 7Vio percent te geraken, dan door de vernietiging van het kapitaal voor den heer Com furius? De gepensioneerde officier geniet een pen sioen. Had men slechts 6 percent op solide wijze weten te verkrijgen, dan zou de heer C. wel een paar honderd gulden 's maands minder, maar toch nog ongeveer ƒ2000 in Europa te verteren hebben gehad. De moeite om het kapitaal te beheeren is zoo groot niet. Daarentegen zou het kapitaal be- houden zijn gebleven, hetzij voor zijn broeder, die als onderofficier zijn ontslag heeft verkregen om hem te vergezellen, hetzij voor een eigen gezin. Het alternatief, dat hem nu overblijft, wil hij na zijn dood zijne betrekkingen verzorgd zien, is, dat hij het geschenk aannemende, daarvan om zoo te zeggen geen gebruik maakt en de ƒ2100 of een gedeelte kapitaliseert. Maar dat lag gewis niet in de bedoeling van de meeste bijdragers. Bij uitspraak door den raad van justitie is Von Ranzow tot 15 jaren tuchthuisstraf en Apfel lot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Chi- neezen zijn vrijgesproken. Door den goaveroear-generaal van Ned.-Iodië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ads.-res. van Sidaijoe (Soerabaya), "W. Humme en aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken P. J. H. Van der Burgh. Ontslagen: uit 's lands dienst, de algem. ontv. van 's lands kas te Padang J. P. D. De Bruynop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de gew. telegr. 3de kl. A. J. Percira, op verzoek, eervol, uit zijne betr. de stadsapoth. te Soerabaya C. Rosemeier. Benoemd: tot dlove bij de tinmijnen in de resid. Banka E. B. Masthoff; tot 3den commies op het res.-bureel te Soerabaya J. C. Abels. Verleend: een tweej. verlof naar Ned wegens ziekte, aan den opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken J. De Vink, en aan den algem. ziekenoppasser van '3 lands gevangenis te Soerabaya, P. D. J. De Buvry de Maa- rcgnault. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioeD, de lste hulponderw. aau de openb. 2e lagere school to SamaraDg P. C. Van Ghert; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst met behoud van recht op pensioen, de eervol ontslagen klerk op het res.-kantoor te Maga- lang L. D. Boode. Benoemd: tot lsten hulponderw. aan de openb. lste lagere school te Makassar J. Vau Heek; aan de openb. 2de lagere school te Soerakarta J. Kastelyu; aan de openb. lagere school te Buitenzorg L. F. Tuijl Schuitemaker; aan die te Pasoeroean A. D. iïolterman; aan die te Pekalongan W. Teunissen; tot 2den hulponderw. aau de openb. lste lagere school te Soerakarta H. P. T. Witkamp, aau de openb. 5de lagere school te Batavia G. Warnar; tot 3den hulponderw. aan de openbare lste lagere school te Batavia II. W. L. G. Brouwer en aan de openb. 2de lagere school te Soerakarta L. G. Bertsch; tot 4den hulponderw. aan do openb. 3de lag. school te Sama- rang H. Van Bergen; tot hulponderw. aan de openb. éde lagere school te Soerakarta H. L. Le Bruyn; tot gezagv. van het vaartuig voor den dienst der in- en uitvoerr. te Sninarang H. C. Hiddink. Ontslagen: door den landraad te Serang (Bantam) wegens vertrek, eervol, als bnitengew. subst.-griffier bij die rechtb. J. W. Filet, en daartoe benoemd C. J. C. Wijnandts. Benoemd: tot ads.-res. van Sidaijoe (Soerabaya), B. Smissaert; tot ads.-res. van Baweau (Soerabaya) Mr. P. Dekethtot comm. 2de kl. bij. den post- en telegraafdienst, H, E. F. Cordromp; door den landraad te Buitenzorg tot buitengew. sub9t.-griff. bij die rechtb. F. J. W. Litson. Departement der Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aau den gezagh. lste kl. bij de gouv.- marine W. J. Penard. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lauds dienst, de klerk bij het haven-depart. te Samarang F. A. H. Van der Waag. Benoemd: tot machinist op cenderstoom- baggermolens bij het marine-ótabl. to Soerabaya, W. Lustot comm. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-établ. te Soerabaya, W. Sterk. Bevorderd: bij den dienst der gouv.- mariue tot lsteu stuurman, P. Van Hemert; tot 2de stuurl. C. Stoffers en L. Ahngs. Benoemd: tot lsten machinist bij de gouv.-marine A. Buijsman. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der genie A. Numan9. Bevorderd: tot ritmeester bij de cav., C. li. Bentfort van Valkenburg. Ont slagen: uit Zr. Ms. dienst, de off. vangez. 2de kl. J. D. H. Vane. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der art. J. Scbneither, en aan den milit. ambt. der 3de kl. L. Sap. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de milit. ambt. 3de kl., P. Thomas. Bevorderd: bij de inf. tot maj., H. W. O. De Bruijn, tot kapt., G. J. Van Klinkenberg. Bij de artill., tot kapt. L. K. Chevallerau, tot lsten luit., E. Stoppendaal, tot magazijn meester lste kl. (kapt.), D. H. Pluim Mentz. BUITENLAND. Frankrij li. Naar het Journal des Debats meedeelt, hebben Zaterdag in de bijeenkomst van het rechter-cen- trum verscheiden afgevaardigden de onrustbarende vorderingen geconstateerd van het radicalisme en het Bonapartisme in hunne respectieve departe menten. Het blad voegt er bij, dat vele leden van het rechtercentrum geneigd zijn zich verzoenend te toonen, en dat verscheiden afgevaardigden van de rechterzijde thans met een niet-persoonlijk Septennium vrede zouden hebben. De Débats ver zekert verder, dat drie fractiën van de linkerzijde eenstemmig van meening waren, dat alle aan leiding tot agitatie, waardoor de zaken bemoeilijkt konden worden, vermeden behoorde te worden. Het bevestigt zich dat een presidentieele boodschap bij de hervatting der zittingen van de nationale vergadering zal aandringen op de aan neming der constitutioneele wetten. DuitschLland. De rijksregeering heeft aan den bondsraad voor gesteld, het bedrag der buitengewone uitgaven voor vesting- en andere militaire werken in Elzas- Lotharingen, hetwelk uit de Fransche oorlogs contributie moet worden gevonden, te verhoogen tot op 42,980,950 thaler, waarvan ruim 211/a millioen voor vestingwerken te Straatsburg, Metz Bitsch, Neu-Breisach en Diedenhofen. Gisteren had te Berlijn in de Nieuwe Evan gelische kerk des morgens te 8 uren de eerste godsdienstoefening der oud-katholieken plaats. Pro fessor Weber uit Breslau las de mis en reikte de communie uit. Hij hield eene predikatie naar aanleiding van R.omeinen 13 waarin hij aantoonde, dat de beweging der oud-katholieken zich ten doel stelt den Staat te geven wat des Staats en der Kerk wat der Kerk is. De godsdienstoefening werd door 300 personen bijgewoond, aan de com munie namen 20 gemeenteleden deel. De rijksdag heeft Zaterdag bij eerste en tweede lezing met eenparige stemmen het Berner postverdrag aangenomen. Daarna had de eerste lezing plaats van het budget voor Elzas-Lotharingen voor '1875. De Elzasser afgevaardigde Simonis beweerde dat alleen de landsvertegenwoordiging van Elzas-Lotharingen het budget kon onderzoeken en goedkeuren. De Elzasser afgevaardigde Winterer wees aan, dat verschillende posten te hoog waren opgevoerd. De heer Wuncker wenschte, dat de begvooting vooraf onderzocht zou worden door eene commissie van 21 leden, onder medewer king van afgevaardigden uit het rijksland. De verdere discussie is verdaagd. Spanje. Een berucht Spaansch rooverhoofdman, Diégo Paz, die beschuldigd wordt van in Spanje meer dan dertig moorden te hebben bedreven, is te Lamoricière in de provincie Oran (Algerië) gevat De broeder van zijn laatste slachtoffer heeft zijne inhechtenisneming bewerkstelligd; hij was expres uit Amerika gekomen om zijn broeder te wreken. Het Spaansche gouvernement had hem twee politie agenten medegegeven, om hem in het opsporen van den roover behulpzaam te zijn, en van de Fransche regeering had hij een bevel tot uitleve ring verkregen. Diégo Paz is te Oran ingescheept om naar Almeria te worden gevoerd. Een ander lid van zijne bende is ook gevat en men is nog bezig bovendien drie anderen op te sporen. Uit Santander wordt van den 28sten ge meld Het slechte weder houdt de operatiën tegen. De brigade Blanco wordt te Sl.-Sebastiaan opge houden. Gisteren zijn versterkingen voor Cuba ingescheept. De kapitein-generaal is weder te Barcelona teruggekomen, na verschillende deelen van de provincie Gerona te hebben afgeloopenGerona is versterkt geworden en men heeft er een garni zoen achtergelaten, sterk genoeg om zich te ver dedigen. De militaire operatiën worden gestaakt totdat de versterking van '15000 man, die dooi' de regeering beloofd is, zal zijn aangekomen. Oostenr.-Hong. Nüonarcliie. Zaterdag is in eene voorloopige bijeenkomst der leden van de drie fractiën der grondwetspartij besloten, zonder veel debatten, tot de benoeming van een sub-comité over te gaan, bestaande uit leden der drie fractiën, hetwelk belast zal worden met het ontwerpen van bepaalde voorstellen aan gaande den economischen toestand des lands. Door alle afgevaardigden die tegenwoordig waren werd uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat in geen opzicht een votum van wantrouwen jegens de regeering bedoeld wordt, doch dat het ministerie de vertegenwoordigers der natie slechts tot dezen stap noodzaakt. De Kamer heelt de wet op de vennoot schappen op aandeelen aangenomen en er de bepaling aan toegevoegd, dat deze wet geene wijziging brengt in de overeenkomst met en de statuten van de Nationalbank. Grroot-lBritannie. Volgens mededeelingen onlangs in den wetgeven- den raad van Melbourne gedaan, moet de schan delijke handel in weggeroofde eilanders nog steeds in de Zuidzee bloeien, 't Is namelijk gebleken, dat de Engelsche oorlogschepen, tot 't tegengaan van dien handel afgezonden, machteloos zijn om te ageeren tegen schepen die een andere dan de Britsche vlag voeren. De piraten, Engelschen of andere landslieden, varen dus eenvoudig onder de Fransche vlag, en de Britsche oorlogschepen, ofschoon wetende welk bedrijf de schurken uit oefenen, moeten hen met rust laten. 'I Eenige middel tot feitelijke beteugeling van 't kwaad ware dus eene internationale conventie tusschen alle zeevarende mogendheden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2