LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4542. A0. 1874. Dinsdag I December. STADS-BE RICHTEN. farib*< PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regel?f 1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolcre letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 27sten dezer maand invorderbaar verklaard Kohier voor de belasting op het patentrecht, over het tweede kwartaal, dienst 1874/5terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. En wordt deze door plaatsing in de Leidtche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 30 November 1874. Vergadering van den Gemeenteraad op Donder dag den 3den December 1874, 's namiddags te één uur. LEIDEN, 30 November. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ27.50, 6.20 en f 2.90; de laagste f 27.50, 5.50 en 2.85. De betrekking van leeraar in de Javaansche taal aan het gymnasium Willem III te Batavia, opengevallen door het overlijden van den heer v. d. Valk, is aangeboden aan den heer A. C. "Vreede, privaat-docent aan de Rijksinstelling voor onderwijs in de Indische taal-, land- en volken kunde alhier. Een keurig uitgevoerd werkje van den gunstig bekenden schrijver P. J. Andriessen, dat zeer geschikt is om jongelieden met het a. s. St.- Nicolaasfeest ten geschenke te worden gegeven, is bij den boekhandelaar C. Kooyker alhier ver schenen. Wij bedoelen „Een Gentsche vrijheids- zoon. Eene episode uit de geschiedenis van Vlaan deren, 133545", waarin Jacob Van Artevelde, de kloeke Gentsche lakenkooper, aanschouwelijk wordt voorgesteld. De mindere bekendheid met dit gedeelte onzer geschiedenis is een reden te meer om de jeugd tot het lezen van dit onder houdend geschreven verhaal in de gelegenheid te stellen. Te beginnen met 1 Januari e. k. zal men aan de spoorwegstations te Antwerpen en te Brussel biljetten voor de lijn tusschen die beide steden verkrijgbaar 6tellen zonder datum en voor een onbepaalden tijd geldig. Men zal verplicht zijn er twintig te gelijk te nemen; zij zullen voor de drie klassen uitgegeven wordenook retour- biljetten zullen verkrijgbaar zijn. Als de reiziger zijn biljet gebruiken wil, heeft hij het slechts te laten zien aan den beambte van de wachtkamer, die er het merk van den dag op drukken zal. Naar aanleiding der rninislerieele aanschrij ving betreffende den colorado-kever heeft de directie der Ned.-Amerikaansche stoomvaartmaat schappij strikte order gegeven aan hare agenten te New-York, om hare stoomschepen niet van aardappelen voor scheepsgebruik te voorzien, of die als vrachtgoederen aan te nemen. Naar men verneemt hebben de heeren Kap- lijn en Gentis van de Duitsclie regeering concessie bekomen voor den aanleg van hunne spoorlijn van de Nederl. grenzen tot Salzbergen. De gewone audiëntie van den minister van justitie op a. s. Woensdag en die van den minister van oorlog op a. s. Donderdag zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. aan A. J. U. baron Yan Wassenaer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Drie bergen en Rijsenburg, en in zijn plaats benoemd Mr. W. H. J. baron Yan Heemstra, onder toe kenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Vreeland en Nigtevechtbenoemd tot plaats- verv. kantonr. te Zalt-Bommel B. Van de Werk, cand.-notaris aldaar; met ingang van 1 Jan. tot hoofdcommissaris van politie te 's-Hertogenbosch A. G. F. A. v. Oirschot, thans comm. van politie aldaar; tot comm. van politie te's-Hertogenbosch H. J. F. A. A. M. Van Goor, thans insp. van politie aldaar; tot raadsheer in het prov. gerechts hof in Groningen, Mr. M. Van der Tuuk, thans procureur bij de arrond.-rechtbank te Winschoten tot rechter in de arrond.-rechtbank te Utrecht Jhr. Mr. M. A. Wichers, thans rechter te Alkmaar aan den kolonel der inf. van het leger in Ned.- Indië C. L. St. A. M. De Roy van Zuydewijn, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en van verwonding in den strijd bekomen, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van den titul. rang van gen.-rnajoor en van pensioen. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag teeenuur hadalhier een jongen het ongeluk van een schuit in den Ouden Rijn te vallen. Twee personen, die zich in de nabijheid bevonden, sprongen op de schuit en brachten den drenkeling spoedig op het droge. Uit Rijnsburg \vordt gemeld: De na oogst der veldvruchten is thans hier zoo goed als afgeloopen. Ten gevolge van de gunstige weers gesteldheid kregen de gewassen een volkomen wasdom, zoodat de goede verwachting omtrent den oogst niet is beschaamd. Allerwegen heeft het gezaaide wintergraan een goed aanzien. Nieuwe proeven worden genomen om ingelegde bloemkool en uien naar Frankrijk te verzendenmonsterva- ten met die producten zijn reeds verzonden. Slaagt de proef, dan zal dit in de toekomst de land bouwers goed te stade komen. In de fabriek van de heeren Entho ven C0., aan het Zieken in Den Haag, heeft Zaterdag een der werklieden het ongeluk gehad beide beenen te verbranden. Zaterdag-ochtend liep een hond, welke alle teekenen van hondsdolheid had, eene woning in de Waterlooslraat te Kralingen binnen. De vrouw en vier kleine kinderen bevonden zich in de kamer; de vrouw, den hond willende ver wijderen, werd door hem aangevallen, doch ge lukkig niet gebeten. Door oen agent van politie, die op het gerucht kwam toeschieten, werd de hond in zooverre onschadelijk gemaakt, dat men hem meester kon worden en afmaken. De korporaal van het kolonaal werf depot te Harderwijk, die met f 100 aan den loop was gegaan, is te Deventer in hechtenis geno men. Bij zijn arrestatie was de geheele som ver dwenen. Hij is aan de militaire autoriteit over geleverd. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld: Vrijdag-avond omstreeks 9 uren werd door een voorbijganger voor de poort van het Liefdegesticht alhier een pakje gevonden, dat eenig geluid van zich gaf. Bij onderzoek bleek dat het bevatte een kind van 't vrouwelijk geslacht, dat tusschen de 10 en 12 dagen oud kan zijn. De vinder bracht het aan 't bureel van politie, waar onmid dellijk door de zorg van den commissaris voor verpleging van 't verlaten kind gezorgd en een streng onderzoek werd aangevangen. Door een aantal ingezetenen van 's-Hertogenbosch, onder welke vele leden der rechterlijke macht, is een adres gezonden aan den pas geïnstalleerden burgemeester dier gemeente, den heer Luyben, waarbij zij dringend verzoeken het verbod om de bekende operette op te voeren buiten werking te stellen. Zaterdag-avond is te 's-Hertogen- bosch een drinkebroer in eene kroeg aldaar plot seling dood gebleven. Te Maastricht is een meisje in hecli tems genomen, verdacht van kindermoord, en een dienstmeisje gearresteerd, onder verdenking van herhaalde pogingen om het huisgezin, waarbij zij inwoonde, door middel van luciferskoppen te ver giftigen, terwijl zij tevens verdacht wordt van poging tot brandstichting in het huis barer meesters. Het bericht dat dezer dagen op den spoorweg tusschen Grijpskerk en Zuidhorn (lijn LeeuwardenGroningen) bijna een groot ongeluk zou gebeurd zijn, is gebleken geheel en al uit de lucht gegrepen te zijn. Er zijn niet twee treinen op dezelfde rails gekomen en de eene trein is niet teruggestoomd naar Grijpskerk. De zaak was een voudig dezede trein van Groningen naar laatst genoemd station, waar de beide treinen moeten wisselen, werd in hare vaart een oogenblik ver traagd, om te zien of de andere trein reeds aan 't station stilstond, en toen dat was gebleken, hernam de trein zijn gewone vaart. Men meldt uit Winschoten van den 27sten dezer: Eene uit de breede rij van knapen, die tot de categorie van de zoogenaamde snik- jongens (schuitjagersjongens) behooren, die, of schoon in vele opzichten aan meer ellende ter prooi dan de fabriekskinderen, door de wet op den kinderarbeid niet worden beschermd, werd gisteravond onverwacht aan de zijnen ontrukt. De trekschuit, die des middags van Groningen naar deze gemeente was vertrokken, bereikte ruim 10 uur de zoogenaamde Kloostertil bij Heilfgerlee, toen het paard voor de schuit, ten gevolge van het gedeeltelijk toegevroren kanaal meer dan waarschijnlijk even vermoeid als zijn berijder, struikelde en met den dertienjarigen knaap in de vaart viel, waarin het dier rnet dezen laatste, die aan het tuig was blijven hangen, te midden van ijsschollen heen en weder zwom, totdat het eindelijk werd gered, maar de arme knaap, het kind eener niet minder arme moeder, levenloos werd te voor schijn gehaald. Woensdag heeft, volgens den Cour- rier de Bruxelleseen duel plaats gehad tusschen den kapitein van den staf Lahure en een zijner collega's naar aanleiding van de bewering van den laatste, dat kapitein Lahure in zijn werk: „Le service des élats-majors en campagne et en temps de paix" zich aan plagiaat zou hebben schuldig gemaakt. Beide partijen zijn gewond. Kapitein Lahure ontving een lichte verwonding aan den arm, zijn tegenstander echter een diepen sabelhouw over het gelaat. Zijn toestand is echter geenszins gevaarlijk. Uit Waubach wordt gemeld, dat de vrouw uit Vinkenrade (Pruisen), die als verdacht van moord op J. Boyrnans te Groenstraat, gevan kelijk naar Aken was gebracht, op vrije voeten is gesteld. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 23 tot 28 Nov. 1874. De dagelijksche beurscourant vangt haar bulletin van Maandag aldus aan„Voor het rneerendeel

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1