te Ootmarsum W. H. Dikkers, burgem. dier gem. tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Hoorn Mr. F. H. G. "Van der Hoeven, advocaat aldaar; Mr. J. A. M. Bichon van Ysselmonde, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als president der arrond.-rechlbank te R.otterdam, onder dankbet. voor de vele diensten, den lande bewezenbenoemd tot president der arrond.-rechtbank te Rotterdam Mr. J. A. Vaillant, thans rechter in die rechtbankaan Mr. C. C. Van Valkenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam; den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. A. C. v. Haeften, onderdirecteur bij de directie der marine te Amsterdam, benoemd tot president van den raad van tucht voor de koopvaardij aldaar. Gemengd Nieuws. Gistermiddag heelt een jongen g e- tracht in de Bakkersteeg aan den Vliet door een raampje van een pakhuis te klimmen, doch is nog intijds door een rijksveldwachter ontdekt, die hem naar het politiebureel heeft overgebracht. Door een onbekende te Utrecht is voor den hoofdonderwijzer G. G. Van Holten, te Poederoyen, een bankbiljet van f 300 geschonken. Uit Heemstede wordt van den 2 5 s t e n gemeld: In den afgeloopen nacht brak alhier brand uit in de droogschuur van de bleekerij van L. Van der VVeyden, op de Bleekersvaart. De brand begon te ruim elf uren en nam spoedig in hevigheid toe, zoodat in betrekkelijk korten tijd de geheele schuur verbrand was. Ook een groot gedeelte der aanwezige waschgoederen is door den brand vernield geworden. Door den ijver der brandweer, die zeer spoedig ter plaatse aanwezig was, en de stilte van wind was men den brand spoedig meester en werden verdere onheilen voor komen. Dr. W. M. Gunning maakt in het Hbl. opmerkzaam op het gevaarlijke van het speelgoed dat onder de namen van luchttol, vlinder of kapel bekend is. Reeds driemaal zijn hem verwondingen van het oog, door zulk een voorwerp teweegge bracht, voorgekomen. In een dier gevallen bestond slechts geringe verwonding, die spoedig genas; in het tweede ernstige kneuzing met bloeduitstorting, welke blijvende sloornis van het gezichtsvermogen achterliet; in het derde geval was het oog tolaal vernield. Verwondingen als deze zijn niet alleen voor het getroffen oog gevaarlijk, maar kunnen ook het tweede oog, door zoogenaamde sympathische ontsteking, doen te gronde gaan. De twee treinen van Groningen naar Leeuwarden en van Leeuwarden naar Groningen zijn gisteren aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Niezijl bemerkten de machinisten van beide treinen, dat zij op elkander aanreden langs dezelfde rails. Gelukkig was het helder weer, zoodat de machinist van laatstgenoemden trein kon terugrijden en op andere rails kon overgaan. Te Almelo is in verzekerde bewaring genomen en van daar naar Leeuwarden getrans porteerd zekere M. Enuma, vroeger hulponder wijzer te Zwarte waal, die in het Politieblad gesig naleerd was, als hebbende zich te Leeuwarden schuldig gemaakt aan oplichting. Hij hield zich sedert eenige dagen te Almelo op, was daar door een medelijdend ingezeten verzorgd, en had zelfs uitzicht op een plaatsing aan een der scholen. In de zaak van Mr. D. Visser, te Haarlem, tegen den Staat, over het omhalen van eene schutting, is door den officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar, Mr. P. C. Visser, conclusie genomen. Op grond hoofdzakelijk, dat de in geschil zijnde strook gronds niet tot den openbaren weg behoorde en tijdens het weg ruimen van het daarop geplaatste plantsoen en hek sedert eenige maanden feitelijk in het bezit van den eischer was, concludeerde hij, dat de op grond van art. 619 B. "W. ingestelde vordering, orn in het bezit van de bedoelde strook gronds hersteld te worden, den eischer zou worden toe gewezen, met veroordeeling van den gedaagde in de kosten van het rechtsgeding. Door Stanley is uit Zanzibar een uitvoerig schrijven gezonden over zijne ontdekkin gen op de Rulidschi-rivier, met een kaart waarop <le nieuwe ontdekkingen zijn aangegeven en de delta der Rufidschi voor het eerst nauwkeurig en volledig wordt aangewezen. Volgens Stanley's bevinding is de Rufidschi voor vaartuigen van den diepgang der grootste Mississippi-stoombooten over 22 mijlen bevaarbaar. Hij zelf, met zijn vijf voet diep gaande schepen, zeilde de rivier 50 mijlen op tot voorbij Kisu. Schepen van minder diep gang zouden veilig de rivier over 200 mijlen kunnen opvaren. Stanley meldt, dat hij nieuwe streken van groot gewicht ontdekt heeft, waarmede een levendige en voordeelige handel zou kunnen aangeknoopt worden en die een onuitputbaren alluvialen bodem bezitten. Bovendien ontdekte hij ook de hoofdwegen, waarvan de karavanen der slavenhandelaars zich bedienen. Hij verzekert, dat een gemakkelijk te organiseeren expeditie in plat bodem-vaartuigen in korten tijd en met geringe kosten den Oostafrikaanschen slavenhandel vol komen zou kunnen uitroeien. Dat het nieuwe opera-gebouw te Pa rijs op kolossale schaal is ingericht, kan blijken uit de volgende gegevens: De oppervlakte van het tooneel bedraagt 10000 M2, het wordt gesteund door niet minder dan 512 ijzeren kolommen. De lengte van het touwwerk beloopt 186300 meters, die der waterleidingsbuizen 8500, der gasbuizen 14000 en de schoorsteenleidingen 3500 meters. Het tegenwicht van het scherm vertegenwoordigt een zwaarte van 80000 kilogram aan lood en ijzer. Aan mozaïekvloeren vindt men in het ge bouw een oppervlakte van 8670 M2, aan rnar- merwerk ongeveer 86707200 centim.2. Er zijn niet minder dan 302 kolommen, die tot het decoratief behooren, en 1433 deuren. De geza menlijke trappen bestaan uit 5654 treden. De grootste lengte van het gebouw bedraagt 172.70 meter, de grootste breedte 124.08. Van den grond der gewelven tot aan den top, bij de lier van Apollo, is het gebouw 79 meters hoog, waarvan 66.52 boven den beganen grond. INGEZONDEN. Iets voor de Commissie van den Schouwburg. Mijnheer de Redacteur, Gisteravond bij de opvoering van La Favo rite verscheen onder de derde acte iemand in beschonken toestand op de eerste bank van de galerij. De fratsen en dwaasheden, die hij daar tentoonspreidde, trokken ook weldra de attentie, en in het parterre begonnen velen om hein eens hartelijk te lachen; ook de heer Dulaurens kon een glimlach niet onderdrukken. Dit alles had plaats terwijl de heer Maugé zijne aria: „Pour tant d'amour" etc. zong. Deze kleine mani festatie van den beschonken man had ten gevolge 1°. dat zij die gekomen waren uitsluitend om de muziek te hooren, door het tamelijk luidruchtig lachen niet in de gelegenheid zijn geweest die aria in haar geheel te kunnen volgen, en 2°. dat de heer Maugé niet die bijvalsbetuigingen heeft ondervonden waarop hij na 't zingen van zijn aria recht had. Dit schoone gedeelte van de opera viel als 't ware in 't water, en eerst toen het te laat was, nl. toen de heer Maugé zijn aria had ten einde gebracht, kwam een politie-agent dien man verwijderen. Maar men had dit immers evengoed vroeger kunnen doen, of, zoo hij in beschonken toestand den schouwburg is binnen getreden, hem den toegang kunnen weigeren. 't Is te wenschen dat in het vervolg alles in het werk gesteld worde opdat zoo iets niet meer gebeure Verder wil ik u nogj den volgenden wensch te kennen geven. Wanneer zal er toch eens een einde komen aan al dat uitlachen, bespotten enz., dat van de parterre-bezoekers uitgaat! Gelijk gisteravond was 't alweer vreeselijk. In „La Favorite" is don Gaspar altijd het voorwerp daarvan, en waarom!? 't Is nu voor de derde maal geweest dat ik de opvoering van dit stuk heb bijgewoond en altijd heb ik gezien dat don Gaspar (wie hij ook was) steeds werd uitgelachen. Komt men nu het volgende jaar weer „La Favo rite" opvoeren, dan zal weer hetzelfde plaats hebben. Is dat niet vervelend? Voorts permitteerde een der bezoekers zich de „aardigheid" om luid genoeg de maat te tellen onder het koor van don Gaspar met „Les seig neurs de la cour." Deze aardigheid behoort onder die, welke bij volksvoorstellingen, zooals op Zondag 11., wellicht „getapt" kunnen wor den, gisteravond kwam zij echter volstrekt niet te pas en menigeen zal met mij wenschen, dat dergelyke personen voortaan hun genoegen elders zoeken in plaats van dat van anderen te komen vergallen. Dat de Commissiën (uit de burgers en uit de studenten) deze aanmerkingen mogen lezen; ik hoop dan tevens dat velen met mij bij eene vol gende voorstelling zich een geregelder genot zul len kunnen verzekeren. Leiden, 26 November. J. BUITENLAND. Franki^ij li. De correctioneele rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak der „Banque territoriale d'Espagne." Clément Duvernois is wegens oplich terij en misbruik van vertrouwen veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en '1000 fr. boete; Jauret tot een jaar gevangenisstraf en 500 fr. boete; Rosetti en Caperon bij verstek tot vijf jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete; Alexandre Duvernois, Barre en Fornerod zijn vrijgesproken. Alle geruchten omtrent eene gisting in Algerië worden officieel tegengesproken. Nergens neemt men eenig kenteeken waar, waaruit men daartoe zou kunnen besluiten. Het gerucht om trent den afstand van een Marokkaansche haven aan Duitschland wordt eveneens tegengesproken De gemachtigden der 42 liberale Protes- lanlsche consistoriën hebben dezer dagen hunne memorie tegen de besluiten der algemeene synode aan den minister van eeredienst doen toekomen. De adressanten komen tot deze conclusie: Daar de orthodoxen volstrekt niet vereenigd willen blijven met de liberalen, die hunnerzijds niets liever zouden zien dan op den ouden voet met hunne geloofsgenooten te blijven, gelijk zij her haaldelijk getoond hebben, zoo behoort de Staat, voor wien de liberalen en orthodoxen gelijke rech ten hebben, de kerkegoederen tusschen de beide fractiën gelijkelijk te verdeelen. De adressanten brengen den minister tevens ondc/ het oog, dat hij wel zal begrijpen, dat de tegen stand, dien hij dus verre bij de liberalen ontmoet heeft een tegenstand waarbij de hartstocht niet in 't minst in 't spel is, maar die zijn kracht en oorsprong alleen vindt in het geweten van dien aard is, dat hij zich niet breken laat; en de liberalen tot wanhoop te brengen, zou even on billijk als onstaatkundig zijn. Duitschland. De heer Delbrück, president der rijkskanselarij, heeft in den bondsraad verklaard, dat de Pruisi sche regeering op zijn verzoek de quaeslie om trent de verandering der Pruisische bank in eene rijksbank in overweging heeft genomen, en dat hij wenschte dat ook de overige bondsregeeringen zich omtrent de zaak wilden verklaren. De Pruisische regeerings-commissarissen hebben aan de commissie van rapporteurs over de legerbegrooting verklaard, dat de verhoo ging van de tractementen der onderofficieren, in werking getreden 14 Juni '1873, zeer gun stige gevolgen heeft opgeleverd. Er ontbraken bij de Pruisische armee nog wel 4365 onder officieren, maar dit cijfer is veel lager dan vóór dien tijd. Het aantal manschappen, die vrijwillig een engagement voor onderolficiersdienst sluiten, is gestegen. Reeds alleen de klasse dergenen, die hun geheele leven aan dien dienst willen wijden, is met 500 vermeerderd, en de aanvragen om plaatsing op de scholen voor onderofficieren zijn zoodanig toegenomen, dat 300 sollicitanten wegens gebrek aan ruimte voorloopig moesten worden afgewezen. Spanje. In de Gaceta is een decreet opgenomen, waarbij aan de bestaande dagbladen amnestie wordt ver leend voor de persdelicten door hen bedreven sedert 3 Januari 1.1., doch hun tevens verboden wordt eenige nieuwstijdingen of oordeelvellingen betreffende het leger en de vloot mede te deelen, wanneer die niet opgenomen zijn in het officieel© orgaan. Het decreet gaat vergezeld van eene zeer breede uiteenzetling der beweegredenen die tot

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2