EIDSCH DAGBLAD, N°. 4539. A0. 1874. Vrijdag 27 November. BERICH T. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEJiTIEN Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. I Met 1 December begint een nieuw kwartaal van lit Leidscli Dagblad. Zij, die zich alsdan op leze courant abonneeren, ontvangen de nog ver- schijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BERICHTEN. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN K:>d te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vcr- deriog van den 29sten October 1874, is vastgesteld de volgende VERORDENING X/rdende wijziging der Ver ordening van den <±den Mei 1872 I lepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en hoofd' \i)ider wijzer es sen, van het hulppersoneelalsmede de toela gen ten behoeve van de kweekelingen, aan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Gelet op art. 19 der wet vau den 13den Augustus 1857 Staatsblad n°. 103); Heeft besloten: Met wijziging in zooverre der verordening van den 4den Mei .872, bepalende de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en oofdonderwijzeressen enz., aan de openbare lagere scholen (Ge meenteblad n°. 9), de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en de hoofdonderwijzeres aan de scholen voor meer uitgebreid en oor voorbereidend lager ouderwijs 2de klasse, alsmede van de iciöfdonderwijzers der openbare lagere scholen voor on- en miu- rermogenden, met ingang van den lsten Januari 1875, respec- ;ievelijk met 200 te verhoogen cu mitsdien die jaarwedden te '•epalcn Voor den hoofdonderwijzer der school voor meer uitgebreid lager ouderwijs 2de klasse, voor jongens, op zeventienhonderd widen, Voor do hoofdonderwijzeres der meisjesschool 2de klasse op i'fticnhonderd gulden Voor deu hoofdonderwijzer der school voor voorbereidend lager onderwijs en voor elk der hoofdonderwijzers van de scholen voor on- en minvermogenden, op veertienhonderd gulden. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 296ten October 1874. De Burgemeester, v. d. BRAN DELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bij huune beschikking van lGden November 1874, B. n°. 3249 (1ste afd.), G. S. n°. 411. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2Gsten November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 November. Aan het verslag in de Staals-Ct. van den staat der Rijksinstelling van onderwijs in Indische laai-, land- en volkenkunde alhier, over het stu diejaar 1873/74, ontleenen wij het volgende: Tegenover een getal van 45 studenten in den vorigen cursus, lieten zich dit jaar 54 inschrijven; £6 hunner woonden voor het eerst de lessen bij. Onder hen bevond zich één die gebruik maakte van de bepaling van art. 16 van het reglement voor de Rijksinstelling, dat aan ingeschrevenen, die dit verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om door het afleggen van een examen bewijzen te geven van hunne kunde in een der vakken, aan die instelling onderwezen. Bij minis terieel besluit van 26 Juni en 1 Juli 1874 werd daartoe eene commissie benoemd, uit de heeren kern, Vreede en Grashuis bestaande, die den candidaat een getuigschrift kon uitreiken van vol doende kennis in de Maleische, Javaansche, Soen- daneesche en Madoereesche talen. Boven het getal ingeschrevenen woonden eenige studenten der Leidsche Hoogeschool het college over koloniale onderwerpen van den hoogleeraar Van der Lilh bij. Van de ingeschrevenen volgden er 18 alle les sen; de overigen hadden zich als volgt opgege ven: voor het Javaansch 1ste studiejaar 2, 2de studiejaar 15; Maleisch 1ste studiejaar 2, 2de studiejaar 12; land- en volkenkunde 9; gods dienstige wetten 8; geschiedenis 11publiek recht 17Madoereesch 7Soendaneesch 4col leges voor meesters in de rechten: Javaansch 8; Staatsinstellingen 9. Aan het examen in Juni gehouden namen 22 kweekelingen der instelling, deel. Van hen werden 18 toegelaten. Daarenbo ven legden 13 kweekelingen der instelling het examen voor rechterlijk ambtenaar af; 1 hunner werd afgewezen. De hulpmiddelen voor het onderwijs werden deels door aankoop, deels door geschenken vermeer derd. Onder de laatsten maakt de Raad van bestuur bijzondere vermelding van een exemplaar van het prachtwerk Bóró Boedoer, door het ministerie van koloniën afgestaan, en van eene bezending inland- sche geschriften, die te Weenen waren tentoon gesteld, en door bemiddeling van het ministerie van binnenlandsche zaken werden toegezonden. De verzameling handschriften werd aanzienlijk uitgebreid door den aankoop van een honderdtal manuscripten uit de nalatenschap van prof. Roorda, waartoe machtiging verleend werd bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken. Minder gelukkig was men met eene verzameling dag- en weekbladen, in inlandsche talen geschreven en in Indië uitgegeven, die bij het ministerie van koloniën berustten. De Raad van bestuur verzocht dat deze in haar geheel hem ter bewaring mocht worden toevertrouwd, in de meening, dat dit in het belang van den lande was, daar zoodoende eene collectie, hoofdzakelijk door hare volledigheid belangrijk, zou worden gevormd, die, op de aca demische bibliotheek geplaatst, het eigendom van den lande zou blijven en onder de controle der regeering zou bewaard worden. Het verzoek xverd echter niet ingewilligd, daar te kennen gegeven werd dat een gedeelte der verzameling aan de gemeente-instelling te Delft zou worden afgestaan, zoodat de Rijksinstelling met het andere deel moet tevreden zijn, tenzij uit 's lands gelden in het ontbrekende worde voorzien. Evenals in vorige jaren werd ook voor het onderhoud van het gebouw der Rijksinstelling be hoorlijk zorg gedragen. Gisteravond gaf de vereeniging Harmonie hare aangekondigde voorstelling, beslaande in „Zoo werd hij rijk", oorspronkelijk tooneelspel in vier bedrijven of zeven tafereelen, door A. Pmysch. Mochten wij er vroeger reeds op wijzen welke goede krachten de vereeniging onder hare wer kende leden telt, niet minder bleek dit thans, vooral nu zij onlangs in hem, die gisteravond de hoofdrol vervulde, een zoo belangrijke aanwinst heeft verkregen. Op zeer verdienstelijke wijze wist hij als Van Dornstein den misdadiger weer te geven, wiens geweten voor eenigen tijd is inge sluimerd, doch die later door verschillende om standigheden aan zijne misdaad, ter bekoming van een aanzienlijk vermogen gepleegd, herinnerd wordt en eindelijk, als slaapwandelaar, tot volle beken tenis komt, doch niettemin het kind van zijn slachtoffer innig liefhad en als 't ware aanbad. Ook de overige dilettanten, waaronder de gepen sioneerde chirurgijn-majoor Brandstein en diens neef en pleegzoon Werner Van Arnstein, en vooral Pluk de zaakwaarnemer werkten niet onverdien stelijk mede; terwijl van de dames Florine, gezelschapsjuffer van de baronnes, zich uitstekend als eene door bijna iedereen gehate, maar einde lijk op eens schatrijke wees van hare rol kweet. Beiden, én Van Dornstein èn Florine, hadden menig maal allerschoonste oogenblikken, waarvan de indruk op het zeer talrijk opgekomen publiek niet achter bleef. Over het algemeen heeft de voorstelling, gegeven door personen die de tooneelspeelkunst slechts uit liefhebberij en in hunne vrije uren be oefenen en van wie men dus geen spel als van vol maakte acteurs kan verwachten, den toeschouwers blijkbaar zeer wel voldaan. Echter zou bij de baronnes Van Polsheim wat meer en hij haar zoon Leonard wat minder beweeglijkheid aan het geheel volstrekt geen schade hebben gedaanterwijl het uiterlijk van den gepensioneerden zestigjarigen chirurgijn majoor, sprekende van zijne grijze haren, in het begin wel wat raadselachtig was. Voor den aanvang van het bal werden namens het bestuur door den president aan de oudste werkende leden en hen die zich omtrent de ver eeniging verdienstelijk hadden gemaakt, met een toepasselijk woord diploma's van verdienste rnet insigne uitgereikt, met welk blijk van erkenning de aanwezigen herhaaldelijk instemden. Mejuffrouw Elize Baart, die onlangs te Amsterdam met veel belangstelling werd aange hoord en levendig toegejuicht bij de voordracht van eenige schetsen over de emancipatie der vrouw, een onderwerp, dat onder de op te lossen vraag stukken onzer dagen een belangrijke plaats in neemt, zal den 9den December ook hier ter stede optreden en, naar wij verwachten, voorzeker rnet niet minder genoegen gehoord worden. Het N. v. d. Dag zegt, dat hare wijze van voordragen te prijzen is en dat hare schetsjes goed gesteld, fatsoenlijk, vrouwelijk en leerrijk zijn. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Java, vertrok 23 dezer van Aden; de Bor neo is 24 November le Nieuwediep aangekomen van Batavia via Suez; de Sumatra, den 23sten van Nieuwediep te Aden aangekomen, zou den volgenden dag de reis naar Batavia vervolgen. De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp, strekkende om de dysenterie onder de besmettelijke ziekten op le nemen, met algemeene stemmen aangenomen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der Kon. academie van wetensch. zal een gewone vergadering houden op a. s Zaterdag, 's namiddags te 12 uren 15 min. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam is de voordracht van burgem. en weth., geleidende een gewijzigde concept-overeenkomst met de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij, aangaande het exploiteeren van de door de gemeente te maken kade aan den Oosterdoksdijk, aangenomen. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan de beide hoogere burgerscholen en het gymnasium te Haarlem is benoemd de heer A. v. d. Voort, 2de luit. hij de infanterie te Gouda. Z. M. heelt aan J. A. Van der Burgh op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commis saris der Ned. regeering voor het sluiten eener overeenkomst omtrent de regeling der rijksgren zen tusschen Baerle-Hertog en Baerle-Nassau, eri in zijn plaats als zoodanig benoemd W. P. A. Mutsaers, lid van Gedep. Staten van Noord-Brabant; herbenoemd, tot burgem. van Waalre J. Peels; tot burgem. van Vlagtwedde L. H. Van Sonsbeek, secretaris dier gem.tot burgem. van Enkhuizen G. Bruynis; tot burgem. van Hoorn Mr. W. C. J. De Vicq; tot burgem. van Laren (Noord-Hol land) W. Velthuijsen, secr. dier gem., en tot burgem. van VVijhe Mr. F. L. Rambonnet J. Jz., secr. dier gem.; J. Addens benoemd tot Ned. consul te Helsingfors, voor Finlandtot plaatsverv.kantonr.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1