P. Tiddens, oud 46 jaren, geboren te Groningen, thans logementhouder te Londen, stond Donderdag ter openbare terechtzitting van de rechtbank te Rotterdam terecht, aangeklaagd van misbruik van vertrouwen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij, zijnde van nationaliteit Neder lander, eene som van f 6600, hem op 21 Juli 11. door J. F. Hoedemakers te Breda ter hand gesteld, om die voor den zich destijds te Londen be vindenden Nederlander A. Van Aart te bewaren, niet aan dezen overgegeven, maar te diens nadeele en ten eigen bate bedriegelijk zou hebben aan gewend en alzoo verduisterd. Elf getuigen werden in deze zaak gehoord. Volgens hen had genoemde H. van Van Aart, die door de rechtbank te Rot terdam in staat van faillissement is verklaard, vóór diens vertrek naar Londen f 6600 in bewa ring. Daar H. zich met die bewaring bezwaard gevoelde, begaf hij zich naar Londen om Van Aart hierover te onderhouden en vond hem in het logement van T., die zich bereid verklaarde het geld voor Van Aart te gaan halen en dan ook onmiddellijk tot dat einde met H. naar Breda vertrok. Hier aangekomen, begaven zij zich naar het huis, waar het geld in een trommeltje in den grond was begraven. H. groef het op en over handigde genoemde som, welke hij in een zijka mertje alleen aan den bekl. voortelde, die er dade lijk mede naar Londen vertrok. Toen H. daarna weder te Londen kwam om Van Aart te bezoe ken, werd deze in een hospitaal verpleegd en trachtte bekl. hem te bewegen, Van Aari, aan wien hij de ontvangst erkend had, niet behulp zaam te zijn en zeide, dat hoezeer hij het geld van hem had ontvangen, dit nimmer aan Van Aart zou afdragen maar voor alle rechters zweren, het nooit te hebben ontvangen. De inspecteur van politie H. \V. Moulijn had zich met een der crediteuren van Van Aart tweemaal naar Londen begeven, de eerste maal om dien failliet te bewegen naar Rotterdam terug te keeren, en den tweeden keer daar toen het uitleverings-tractaat tusschen Engeland en Nederland was gesloten orn hem met behulp der Londensche politie te arresteeren, hetgeen, dank zij zijne goede maatregelen, hem gelukte- Bij die gelegenheid werd bekl. hem van verschil lende zijden als een gevaarlijk persoon gesignaleerd. Bij de uitlevering van Van Aart werd bekl. als getuige voor den magistraat gehoord, en ontkende daar onder eede, ooit geld voor Van Aart in ont- vaDgst te hebben genomen. Toen nu onlangs bekl. met zijne familie een uitstapje maakte naar zijne geboorteplaats, werd hij op zijne terugreis aan het Rijnspoorwegstation te Rotterdam opgewacht en gearresteerd. De bekl. erkende met H. naar Breda te zijn gegaan om geld te halen, maar beweerde dat niet te hebben ontvangen, daar H. in het bewuste zijkamertje zeide, dat hij het zelf zou brengen. Integendeel zou v. Aart volgens bekl. hem nog 102 p. st. schuldig wezen voor onder houd en reiskosten. Gisteren werd de behan deling dezer zaak voortgezet. De subst.-ofücier van justitie, Mr. Van Hamel, ging de ver schillende getuigenissen na, die z. i. voldoende bewijzen voor de schuld van den beklaagde ople veren, wiens veroordeeling werd gerequireerd tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, eene boete van '1650 of 4'/z maand cellulairslraf. Het pleidooi van Mr. Hartog strekte om de getui genissen te ontzenuwen, door de getuigen als ongeloofwaardig voor te stellen, terwijl pl. zich voorts op zulk eene wijze over de verloofde van den getuige Van Aart meende te mogen uitlaten, dat Mr. Van Hamel in zijne repliek, waarin hij de schuld van bekl. nader in het licht stelde en volhield, op krachtige wijze zich verzette tegen den aanval op de eer vaü iemand, die volkomen buiten het strafproces stond. De uitspraak is bepaald op 1 December e. k. Het stadje Tuscumbia, in Alabama, is voor de helft door storm vernield. Er zijn 12 rnenschen bij omgekomen en velen gekwetst. De Daily Newsdie anders slechts zes kolommen breed is, verscheen verleden Zater dag met acht kolommen druks op hare acht pagina's. De letterinhoud van 't blad was toen meer dan die van een gewonen Engelschen roman in twee deelen. De 64 kolommen bevalten 1,044,000 letters, 't Papier waarop gedrukt werd, was op cylinders gerold, om één van welke een reep gewikkeld was ter lengte van vijf kwartier gaans. De geheele oplaag werd door vijf Walter- persen afgedrukt, met 500,000 exemplaren per uur. KOLONIËN. BATAVIA, 15 October. De gezondheidstoestand in deze gewesten laat nog steeds te wenschen over. Hier en daar op Java doen zich voortdurend gevallen van cho lera voor, terwijl ook keel- en buikziekten in den laatsten tijd te Batavia enkele offers eischten. In Palembang is het getal in de landstreek Rawas van 11 tot 20 September toegenomen. Op Bali is deze ziekte uitgebarsten. Op Celebes was zij in de gouvernementslanden geweken, maar heerschle nog steeds in de vorstenlanden ten noorden, vooral in Mandar. De Indiër meldt: De toestand in Atjin blijft onveranderd. De inneming van Langkroek bij verrassing is een slag voor den vijand, maar hij laat zich niet ontmoedigenwaar eene stelling hem ontnomen wordt, werpt hij daar rondom nieuwe bentengs op. Onze troepen houden zich onafgebroken bezig met het schoonmaken van het terrein voor den Kraton. Maar dit is een uiterst bezwarend werk en vordert slechts langzaam. Onze positie wordt inlusschen meer en meer van dien aard, dat het doorbreken van den vijand eene onmogelijkheid zal zijn. In de laatste dagen is geen enkel bericht ontvangen. De vijand is voor zeker minder werkzaam nu de poeasa is ingevallen. Eene poging om Bital te verrassen is, volgens particuliere berichten, mislukt. Naar men verzekert houdt de overste De Rochemonl, adjudant van den G.-G., zich thans bezig met het schrijven van eene volledige ge schiedenis der eerste expeditie naar Aljin. Het graven van het Kaboh-kanaal was voor 18 ton door een particulier aangenomen voor de door den waterstaat geraamde som. De bladen van Soerabaya deelden mede, dat de aannemer de zaak aan een ander had overgedaan. Deze poogt het aannemingscontract te doen ontbinden, omdat hij geen werkvolk kan krijgen, daar het volgens de Locomotief bij de suikercultuur tot f 1 en /1.20 per dag verdient. Uit Djokdjokarta wordt gemeld, dat een der werklieden van het congresgebouw, een in lander van ongeveer 16 jaar, die ten gevolge van het instorten van dat gebouw vrij ernstig gewond werd, daags daarna bezweken is. De Europeesche opzichter, de heer Wildschut, verkeert nog in een beklagenswaardigen toestand. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomeu. Civiel iJepartement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den comm. 2de kl. bij den post- en tcl.- dienst L. A. Boaman. Erkend: onder nadere goedk. des Konings als belast met het tijdelijk beheer van het apo9t. vie. van Batavia, de cerw. heer J. Lijnen, pastoor te SamaraDg, hem door den ben. bisschop van Tranopoli i. p. i. apostolisch vicaris en pastoor van Batavia A. C. Claessens, gedurende diens afwezig heid, opgedragen. Benoemd: tot boekh. bij de wees-en boedelk. te Padang, 11. Lawa. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den pres. van den Raad van just, te Makas- ser Mr. W. A. Eogelbrtcht en aan den notaris tevens vendam, te Bezoeki W. Kühler. Ontslagen: op verzoek, eervol, met beh. van recht op pensioen, de res. van Menado P. Van der Crab; eervol, met beh. van recht op pensioen, de hoofd- onderw. aan de opeub. school te Madioen W. K. Enserinck; eervol, de hoofdond. aan de openb. lagere school te Telok-Betong (Lamp. di9tr.) H. Van Bergen; uit 's lands dienst, de adj.-comm. bij den postdienst \V. L. Schrader. Ingetrokken: op verzoek, het aan den ambt. J. VV. Oosteweeghel, laatst schout bij de politie te Samarang, op verzoek verleend eervol ontslag. Be noemd: tot res. van Kadoe, C. C. Tromp; tot pres. van den raad van just, te Makassar Mr. A. J. Immink; tot omg. rech ter in de 2de afd. op Java en Madura, Mr. A. Stibbe Lzn. tot hoofdonderw. aan de openb. lagere ^school te Telok-Betong (Lamp, dist.), H. Goedhardttot hoofdond. aan de openb. lagere school te Padang-Pandjaug VV. De Boer; id. te Madioen, J. Ros; tot id. te Muntok, J. Van der Lof. Ontslagen: op verz eerv., wegens ziekte, uit zijne betr., de leerling-telegrafist C. Gephart. Benoemd: tot comm. 3de kl., A. E. C. Hansen, C. E. Heunings, VV. S. Wetters en Q M. B. Regensburg; lot telegr. 3de kl., J. L. VV. G. Koek, J. C. Lichte en J. Van der Sar; tot adj-comm. VV. H. Rulemau Vogeten C. Verburgh; door den landraad te Sumauap: tot buit. subst.-griff. bij die rechtb., J. Adamse; door den landraad te Magetau (Madioen) tot buit. subst.-griff. by die rechtb., E. Constant. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. II. C. Eenhuizen en aan den onderint. 2de kl. by de mil. adm. J. N. Moreé; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den onderint. 2de kl. by de mil. adm. J. Van der Linden, aan de kapts. der inf. H. Hamakers, C. H. Visscher en aan den offic.-van-gez. 2de kl. I). J. Visschcr. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de maj. der inf. V. L. Reuter, onder toek. van den tit. raDg van luit.-kol. 1 Departement der Marine. Benoemd: tot 2den stuurmai Schippers. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., ziekte, aan den kapt.-ter-zee bij het Ind. sedentair zeewezen c bij de marine-établ. te .Soerabaija, J. P. M. Willinck, tweej.. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten stuorc J. De Ridder. Benoemd: tot kapt.-ter-zee bij het Ind. stil, tair zeewezen, dir. van het marine-établ. te Soerabaija, M. L Van Asperen. BUITENLAND. Frankrij k. Uit eene officieele statistiek van het minister van koophandel blijkt, dat Frankrijk tegenwooro 123,000 fabrieken bezit, die aan 1,800.000 p- sonen werk verschaften en wier gezamenlijk stoor: vermogen gelijkstaat aan 502,000 paardekraoi ten. Parijs fabriceert jaaihjks voor 1690 millio aan goederen, ongeveer 't vijfde deel der produu van 't gansche land; Ryssel met zijn omtrekvo 700 millioen, Lyon en omstreken voor 600 nv lioen, Rouaan voor 440 millioen, Marseille vos 271 millioen, St.-Étienne voor 240 millioen. Een der dagbladen meldt, dat de Franse! regeering voor eenige dagen aan Ralië, Engelac Oostenrijk, Nederland en België voorstellen he? gedaan, orn de handelsverdragen, welke zij met4 Staten heett gesloten, te herzien. DuitscHLand In den rijksdag namen gisteren de beraad gingen over de rechterlijke wetsontwerpen e aanvang. De debatten weiden geopend dooi t Pruisischen minister van justitie Leonhardt, Wurternbergschen Mittnacht, en den Beierscb Faustle, die allen het aannemen der ontwerp aanbevalen. Lasker leverde een critiek op deo: werpen hij verklaarde zich bepaald voor onbepe;i openbaarheid, als de beste gerechtelijke waarb en eischte dat met de rechterlijke wetgeving 1 verschillende Staten rekening zou gehouden f den. Het debat zal vermoedelijk verscheiden gen duren. Spanje. Bij bet inschepen van het leger te St.-SebastuM zijn vijf soldaten verdronken en door de gebrJ kige hulpmiddelen bij het inschepen hebben mei dan vijftig muilezels de pooten gebroken en/jnfl dus verloren. Ook de levensmiddelen begonia ontbreken, zoodat bet leger zeer geleden htu De Carlisten erkennen dat zij gedurende den teris tocht van Irun veel meer geleden hebben d« het weer dan door den vijander kwamen n* soldaten om door koude dan door het vuur. De dagbladen zeggen dat een boog miliU gerechtshof beslissen zal of het doodvonnis, ov Lozano uitgesproken, voltrokken zal worden. De minister van financiën heeft den minister vz builenlandsche zaken verzocht van Frankrijk te Spanje dezelfde voorrechten te vragen, die de andfl natiën in betrekking tot de invoerrechten geniete De cabecilla Pamos en zijn bediende zijni Tremp, in de provincie Lerida, gedood. Men he belangrijke papieren bij ben gevonden. De correspondent van bet Handelsblad} heer Schuver, en een Ier, de heer O'DonovE zijn door een paar Carlisten opgelicht aan de voet van den heuvel waarop het door de repc blikeinen bezette fort van Oriarnundi slaat, den grooten weg, waar nog voortdurend repuM keinsche soldaten heen en weer trekken. Schuti werd van zijn horloge beroofd, en hun geld vei dween in de zakken hunner aanranders. Na eenif wederwaardigheden werden de krijgsgevangene voor generaal Egana gebracht, die voldaan wa over de inlichtingen, door hen verstrekt, het ge stolene weer in het bezit van de wettige eige naars stelde en hun passen verschafte, waarmede zij zonder verderen overlast St.-Sebastiaan hebben bereikt. De correspondent van den Times meldt dat hij met nog drie correspondenten, onder ge leide van de dochter van den loods van Passage- de reis van St.-Sebastiaan tot Irun geheel te \oe gemaakt heeft. Hoogstwaarschijnlijk is onze land genoot onder dit getalde reis, hoewel door alk Spanjaarden en ook door generaal Laserna zeer gevaarlijk beschouwd, is zonder ontmoe ting met de Carlisten afgeloopen. Uit Londen wordt gemeld dat de Spaanscbe gezant zijne bezwaren tegen de levering van wape nen aan de Carlisten heeft herhaald. Het schip Notre Dame de Fourvières wordt voor een

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2