LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4538. A0. 1874. Donderdag 26 November. BERICH T. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Kommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Met. 1 December begint een nieuw kwartaal van et Leidscli Dagblad. Zij, die zich alsdan op eze courant ahonneeren, ontvangen de nog ver- Lijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BE RICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van ■plaatsen van brandstoffen van: 1°. Abraham Benjamin Ireebaart, koopman, in zijn pakhuis en daaraan verheelde -ds in de Fabiaanspoort aan de Beestenmarkt; 2°. Jo- lannes Christiaanse, koopman, in de huizen aan de uige Mare n°. 13 en in de Lange Vrouwenkamp n°. 14, en 18; 3°. Hendrik ^.Garrer, broodbakker, in zijn pakhuis de Valkensteeg n". 10; 4°. Cornelis Haalebos, brood- ikker, in zijn huis aan den Ouden Rijn n°. 11; 5°. 'rauciseus Van der Leeuw, broodbakker, in zijn pak- is aan de Uiterste gracht n°. 4, alsmede voor een bakoven zijn huis aan den Nieuwen Rijn n°. 88; 6°. Antoon Mol, ooprnan, in zün pakhuis in de Krauwelsteeg n°. 4; 7°. Weduwe J. Molet, in haar woon- en pakhuis aan Rapenburg n°. 1098°. Cornelis Segaar, broodbakker, zijn pakhuis in de Langestraat n°. 2; 9°. Hermanns eonardus Spoorman, broodbakker, in zijn pakhuis in Ide Burgpoort n°. 1; 10°. Jan Van Vliet, melkverkooper, in zijn pakhuis in de Westhavenstraat n°. 7; en 11°. Ida De Haau weduwe L. Zeilstra, in haar huis aan de Lan- iebrug n°. 30 en in haar pakhuis in de Valkensteeg n°. 8; J Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 24 {Staatsblad n°. 19). Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be- ners van de naast bijgelegene en belendende panden, opzichte der information de commodo et incommode, door irgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den SOsten ovember aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen ie verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- )im daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de iwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 25sten November 1874. LEIDEN, 25 November. De schilder- en teekenkunst heeft gisteravond en harer beoefenaars en onderwijzers verloren oor het overlijden van den heer C. H. Van hierom. Nadat hij in z'yne jeugd zijne opleiding ad ontvangen aan de schilder- en teekenacademie Antwerpen, legde hij zich voornamelijk toe op et portretschilderen, totdat h'y eindelijk als onder wijzer aan de kostscholen „Noorthey" en „Stadwijk" e Voorschoten verbonden werd, waar hij o. a. K. H. den Prins van Oranje, benevens vele andere lanzienlijken des lands onder zijne leerlingen telde, luim dertig jaren was hij aldaar werkzaam, toen iij, in de kunst vergrijsd, vóór ongeveer zeven jaren •ich genoodzaakt zag zijne door hem zoo uitstekend tervulde betrekking neder te leggen. Dat zijne •erdiensten werden gewaardeerd, blijkt uit zijne be noeming tot broeder der orde van den Nederland sen Leeuw, terwijl menige oud-leerling ook in èes overledenen laatste levensjaren toonde het van tarn genoten onderwijs op prijs te stellen. Hij taacht de laatste jaren bij zijne kinderen op klein «Nippon" buiten de Zijlpoort door en bereikte tan ouderdom van 70 jaren.- De Eerste Kamer heeft gisteren hare werk zaamheden hervat. De heeren Beerenbroek en Blussé hebben zitting genomen. De wetsont werpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aan genomen, zijn naar de afdeelingen verzonden. - Het programma, gisteren in de zitting der Tweede Kamer door den heer Kappeyne ontwik- tald, laten wij hier volgen. 1° De reorganisatie *an het beambte-wezen en de goede inrichting van ta ambtenaars-hiërarchie. 2° Regeling van het rechtswezen, niet alleen de rechterlijke organisatie, maar verbetering onzer procedure. De rechters moeten onmiddellijk met de partijen in aanraking worden gesteld ter beslechting harer geschillen. 3° De bevordering van de openbare gezondheid. Ook voor dien tak van staatsbestuur moet men trachten behoorlijke regelen te stellen en zelfs zou spr. een afzonderlijk departement daarvoor niet onmogelijk achten. 4° De noodzakelijkheid van het maken van publieke werken, waarbij de Staat ook de particuliere krachten moet te hulp roepen, daar de vereeniging van kapitalen de groote hefboom is tot verkrijging van hetgeen de tegenwoordige eeuw vordert. Het recht van vereeniging moet daarbij op nieuwe grondslagen worden gevestigd, overeenkomstig de behoeften van den tegenwoordigen tijd. 5° Het onderwijs. Waar zooveel te doen is, moet men allereerst hebben eene verlichte en beschaafde natie. Daarom mag de Staat het onderwijs niet overlaten aan vereeni- gingen of particulieren, maar hij moet er zelf voor zorgen op onbekrompen wijze. Aan concur rentie moet daarbij niet gedacht worden. Tevens moet de Staat vooral zorgen voor behoorlijke op leiding en verzorging van onderwijzers, om zoo doende den eindpaal, schoolplichtigheid, gemakke lijker te bereiken. 6° Verbetering van het leger. Voordat een nationaal leger is verkregen, is aan geene werkelijke verbetering onzer defensie te den ken. 7° Verbetering van het samenstel onzer belas tingen, waarbij de accijnzen zoo laag mogelijk moe ten zijn in verhouding tot het geheel en de directe belastingen de groote bron onzer geldmiddelen. Zullen nu die nieuwe hervormingen tot stand komen, ook wanneer de nieuwe denkbeelden ver zet vinden bij de kerkelijke partijen? Spr. zou dat juist een gelukkig verschijnsel achten. Als het veriet zich daar terugtrekt, dan is de laatste verschansing nog slechts te veroveren. Dat zou een gelukkig teeken zijn, dat het einde van den strijd voorspelt. De rol der hervormingsgezinden kan spr. in twee woorden karakteriseerencon troleeren thans, gouverneeren straks. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieu- wediep naar Batavia, is gistermiddag te twee uren van Southampton, de Koning der Nederlanden Maandag van Port-Said via Napels naar Nieuwe- diep vertrokken. Uit Boskoop wordt ons gemeld: Dinsdag avond werd alhier de eerste openbare vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Dr. Julius uit Gouda trad als spreker op, en hield naar aanleiding der hedendaagsche Noordpool-expeditiën eene rede, die door het gehoor geruimen tijd om het belang rijke en aangename er van met klimmende aandacht gevolgd werd. Met eenige bijdragen werd deze hoogst aangename avond besloten. Op de voordracht voor rechter te Appinge- dam zijn geplaatst de heeren Mrs. J. Beckeringh van Loenen, te Beilen; T. G. H. Reitsma, te Groningen, en F. A. Van Leeuwen, te Appingedam. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van deelhebbers in de Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij is het volgende voorstel aan de orde gebracht: „De raad van beheer, bij gestaan door commissarissen, te machtigen tot het aangaan eener geldleening, groot ƒ6,000,000, rentende 4!/2 pCt. 'sjaars; af te lossen in 90 jaren bij jaarlijksche uitloting, en waarvan de obligatiën ter keuze van de houders tot het jaar 1907 verwisselbaar zijn tegen daarvoor te creëeren aandeelen van gelijk bedrag. Deze leening zal dienen: 1° tot aflossing der leening, in 1871 aangegaan; 2° tot gedeeltelijke amortisatie der overige leeningen, en 3° tot bestrijding der uit gaven, successievelijk te doen voor vermeerdering van materieel, uitbreiding van wegen, werken enz." Dit voorstel met de daarbij behoorende bepalingen omtrent de daaruit voortvloeiende wyzigingen in de statuten is met algemeene stemmen aange nomen. Aan de hoogeschool te Groningen is bevor derd tot doctor in de verloskunde de heer A. Wil- dervanck, med. doctor te Kortezwaag. De Ned. Bank had op 23 Nov. bij een muntmateriaal van f 136,759,445.17 voor eene som van f 116,482,540.07s minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 46,593,016.03 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan Mr. F. baron Van Hogen- dorp op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lsten luitenant bij het corps Kon. scherpschutters, gevormd uit de scherpschutlersvereeniging in Den Haag; aan B. Jansen, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op S October 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; benoemd tot lid van het college van re genten over het huis van arrest te Winschoten Mr. G. Hofstede, griffier van de arrond.-rechlbank aldaar, zijnde voorts het vice-presidium van ge meld college opgedragen aan het lid Mr. E. H. Sandbrink; de benoeming van J. Van Houten tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Gorcum op zijn verzoek ingetrokken en benoemd tot lid van genoemd college Mr. C. J. Van Marle, president der arrond.-rechtbank; be noemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië tot offic.-van-gezondh. 2de kl. V. Kobler, civiel geneeskundige. Gemengd Nieuws. Er heeft te Haarlem een verschrik kelijk voorval plaats gehad. Voor eenige dagen werd Br. S. Fijan aldaar bij eene familie geroepen, welker leden allen ongesteld waren. Het is dien geneesheer gebleken, dat de dood van een daarna gestorven dochtertje van 12 jaar en van eene inwonende tante hoogstwaarschijnlijk moet worden toegeschreven aan het gebruik van vergif (arse nicum). De man, handelaar in verfwaren, en zijne echtgenoote verkeeren beiden in zeer bedenkelijken toestand en men vreest voor het behoud van hun leven. De juslitie doet onderzoek naar deze zaak. Het zoogenaamde eiland Den Hom aan de overzijde van het IJ, naby Amsterdam, heeft in veiling opgebracht de sorn van f 152,872. De oppervlakte bedraagt 83.73 bunders. Z. M. de Koning heeft de zeven dagen cellulaire gevangenisstraf, waartoe een Deventer schooljongen van 12 jaren, die een anderen jongen een pak slagen had toegebracht, was veroordeeld, veranderd in eene geldboete van 15. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft T. Pluym, oud 26 jaren, timmermansknecht te St.-Jansteen, schuldig verklaard aan bedreiging met moord en brandstichting bij naamloos geschrift, onder bevel om eene som gelds op eene aange duide plaats neder le leggen. Hij is veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van een jaar benevens de kosten van het proces..

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1