L EID S C H #fj| DAGBLAD. JV°. 4537. - A0. 1874. Woensdag 25 November. BERICH T. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noromcrs0.02. Met 1 December begint een nienw kwartaal van liet Leidsch Dagblad. Zij, die zich «alsdan op deze courant abonneeren, ontvangen do nog ver schijnende nummers tot dien datum gratis. PR^kCVKSC: MM- Moge het in het algemeen waar zijn dat de ge middelde leeftijd van den mensch tegenwoordig korter van duur is dan die van vroegere geslachten, wij de opmerking is reeds menigmaal ge maakt leiden in denzelfden, ja zelfs in veel korter lijd een heel wat langer leven dan onze voorzaten, wij leven meer, zou men kunnen zeg gen. Dat voorrecht hebben wij te danken aan onze versnelde middelen van gemeenschap, zoowel wat het vervoer van personen en goederen betreft als wat de mededeeling onzer gedachlen aangaat, met andere woordenaan spoorwegen en telegrafen. Door de snelheid waarmee wij ons kunnen verplaatsen of ook de vruchten van ons denkvermogen tot in de verst verwijderde landen kunnen verbreiden, zijn wij in staat gesteld met onzen tijd te woekeren. Een derden factor, een derde beweegkracht mogen wij daarbij niet uit bet oog verliezen: de dagbladen, die eensdeels door de verbeterde snelpersen in een kort tijds bestek als in het oneindige worden vermenigvul digd, anderdeels alweder door middel der spoortreinen in een ommezien naar alle oorden worden verspreid. Of bevinden zich de dagbladen, die heden b. v. in Frankrijk of Duitschland worden gedrukt, niet reeds morgen ook in onze handen? Dien gunstigen toestand hebben wij aan het voorgeslacht te danken; het zijn de vruchten van zijne uitvindingen die wij trekken. Maar daarvoor rust dan ook op ons een plicht der dankbaar heid, waarvan de vervulling ons des te gemakke lijker moei vallen, omdat zij tot ons eigen welzijn strekt. Dengene van wien men een geschenk heeft ontvangen, kan men niel beter zijn erkentelijkheid betuigen dan door er een gepast gebruik van te maken. Handelen wij zoo ten opzichte van sporen, telegrafen en, als uitvloeisel daarvan, met betrek king tot de alom verspreide dagbladlectuur? Zeker niet, en om het te bewijzen zullen wij ons tot de laatste bepalen. Maar wij zien reeds de verbazing op het ge laat van menig lezer uitgedrukt. Hoe, zoo hooren wij hem vragen, vindt men tegenwoordig de ver schillende nieuwspapieren niet schier in ieders handen? Volkomen waar, luidt ons antwoord; zij worden in grooten getale gelezen, maar daarom juist nog niel altijd begrepen en althans de inhoud wordt, waar zich daartoe de gelegenheid aanbiedt, niet altijd toegepast. Reeds meermalen vestigden wij de aandacht onzer lezers op de vervalsching der verschillende eetwaren. Vele winkeliers, nog niet tevreden met ons dure levensmiddelen te verkoopen, leveren ze ons bovendien nog vervalscht en dat dikwijls met heslanddeelen, die hoogst nadeelig zijn voor den gezondheidstoestandwij willen zelfs gelooven dat zij menigmaal geen schuld hebben aan die schadelijke vermenging, maar hun koopwaar in vervalschten toestand van de grossiers inslaan. Genoeg dat wij, consumenten, er de slachtoffers van zijn. Vooral waar het de eerste levensbehoeften geldt, waar van het geheele volk, rijk en arm, zich bedient, is het noodig zich te vergewissen van de zuiver heid der bestanddeelen. Daartoe behoort in de Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, eerste plaats het brood. Onze lezers zullen zich het ook in onze kolommen opgenomen bericht herinneren, waaruit blijkt dat een der voornaamste bakkers van onze tweede koopstad zich niet ont ziet zijn klanten brood te leveren dat 3 pCt,aluin bevat, zooals werd geconstateerd door den directeur onzer Hoogere Burgerschool. Ook hij den verkoop eener broodfabriek in het zuidelijk gedeelte van ons land bleek het uit den voorraad gips en aluin die daar aanwezig was, dat het brood er voort durend stelselmatig werd vervalscht. Welk een nadeeligen invloed het dagelij ksch gebruik van dergelijke vervalschte levensmiddelen op de gezond heid rnoet uitoefenen valt licht te begrypen: het heeft een langzame, maar zekere vergiftiging ten gevolge. Zouden wij ons niet kunnen waarborgen tegen die misbruiken van gewetenlooze leveranciers? Om die vraag te beantwoorden keeren wij terug tot ons voorgaand betoog en nemen de toevlucht tot hetgeen wij voor eenigen tijd in een huitenlandsch dagblad lazen. In een der Duitsche steden nl. had zich een vereeniging gevormd, wier leden zich ten doel stelden het bier, dat in de verschillende brou werijen, koffiehuizen en herbergen te verkrijgen was, chemisch te doen onderzoeken en zoo te consta- teeren waar het on vervalscht was te bekomen. De uitslag van dat onderzoek, die door adver- tentiën, aanplakking enz. werd publiek gemaakt, was allerongunstigst. Wat zou ons nu beletten datzelfde stelsel ook voor andere levensmiddelen in toepassing te brengen? Men zorge slechts te kunnen bewijzen van wel ken dehitant het wetenschappelijk onderzochte middel van consumptie afkomstig is, en publi- ceere daarna de namen niet alleen van hen hij wie het in zuiveren, maar ook van hen hij wie het in vervalschten toestand te hekomen is. Langs dien weg zullen wij in staat zijn een hoogst ge- wenschte controle uit te oefenenzoo ook zullen wij toonen niet alleen spoorwegen, telegrafen en menigvuldig verspreide dagbladen te bezitten, maar tevens dat wij er ook ejn gepast gebruik van weten te rnaken door in ons eigen voordeel de verbeteringen aan te brengen waarvan de nieuws papieren van elders melding maken. Door het bovengenoemde middel zoo algemeen mogelijk toe te passen en tevens den toestand van den bodem te verbeteren zullen wij ons wellicht in een even langdurig leven mogen verheugen als onze voor ouders. LEIDEN, 24 November. In de tweede helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens de onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden. G. Langeraar, AarlanderveenVan Leeuwen, Ter Aar; M. R. Gantz, Amersfoort; Mej. F. Bijl, F. Hartmann, J. Dallinga, B. Dammulder, allen te Amsterdam; Sjouke, Brielle; J. H. Smit, Buren; Mej. Van Staade, N. Van Es,'s-Gravenhage; F. Van Dijk, 's-Gravesande; W. Sneiders, Harder wijk; Mej. M. Verhoeven, Loenen; H. P. M. Van den Hoorn van den Bos, Maastricht; P. Middel ham, W. Hopman, Mej. Van der Geer adres Karstens, J. Arnoldus, J. Z. v. LeeuwenC. Roosen, allen te Rotterdam; Bakker, Vlaardin- gen; G. Posthuma, Warmond; E. Van Bommel, niet vermeld; Fontaine Verweij, Zutfen; Mej. M. G. E. Broekhuizen, Mej. Boogers, heiden niet vermeld. BriefkaartenA. P. Rudolph, Weegens, beiden te Amsterdam F. P. Van Santen, 's-Gravenhage; Mej. Linthout, Utrecht. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regelsi.05. Iedere regel meern 0.17 Groolcre tellers naar plaatsruimte. De minisler van binnenlandsche zaken in aanmerking nemende dat, blijkens de ondervin ding, het toeslaan van de aanvragen tot beproe ving van stoomketels in het buitenland strekt ten nadeele van den dienst der ambtenaren van het stoomwezen en mitsdien tot ongerief van de fabri kanten binnenslands, terwijl het niet billyk zoude zijn, enkele belanghebbenden te gerieven met onverplichte diensten van ambtenaren, en die aan anderen te weigeren brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het vervolg dergelijke verzoeken niet meer kunnen worden ingewilligd. De gewone audiëntie van den minister van justitie op morgen en die van den minister van marine op a. s. Vrijdag zullen niet plaats hebben. Het Ned. stoomschip Borneo, van Batavia naar Nieuwediep, is Zondagavond Dungeness ge passeerd de Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is Zondag-avond te Southampton aangekomen; de reis was door mist vertraagd. Het wetsontwerp tot nadere wijziging dei- wetten op de militaire pensioenen van de zeemacht, thans bij de Tweede Kamer ingekomen, gaat uit van de gedachte der noodzakelijkheid om hetere vooruitzichten te openen voor het verkrijgen van pensioen, waardoor het personeel der zeemacht meer blijvend aan den zeedienst zoude worden ver bonden. Van die gelegenheid is tevens gebruik ge maakt om te voorzien in de tevens uitgedrukte noodzakelijkheid om ook in de pensioenen der officieren verbetering te brengen, in verband met hunne diensten in Rijks overzeesche bezittin gen en koloniën, en om eenige wenschelijk geoor deelde wijzigingen in de bestaande wet op de pensioenen daar te stellen. De geldelijke gevolgen van dit wetsontwerp zullen zich langzaam doen gevoelen, en, na ommekomst van 20 jaren, hoogstens f 250,000 'sjaars bedragen, waaronder reeds begrepen is de f 40,000, welke thans den olficieren wordt toegekend krachtens de wet van 20 Augustus 1859 (Stbl. n°. 96). In de Staatscourant wordt hekend ge maakt, dat de plechtigheid der onthulling van het gedenkteeken te Ginneken zal aanvangen tusschen 12 uren en halfeen; men wordt verzocht vóór halftwaalf op het Kerkplein te zijn. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand Oclober 1874,195,125 reizigers vervoerd; opbrengst f 08,963.47 en aan goederen f 59,161.75; totaal f 229,291.61'/,. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,919,228; op brengst van reizigers en goederen 2,181,210.95'/^^ Z. M. heeft de benoeming van A. G. Marin, burgemeester van Rozenburg, tot secr. dier gem. goedgekeurd; aan A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. N'ykerk; aan A. K. De Koning eervol ontslag verleend als kapitein-commandant der dd. schutterij te Katwijkmet ingang van 1 Januari benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 1ste kl., den ingen. 2de kl. W. F. Leemans; tot id. 2de kb, den ingen. 3de kb A. A. Bekaar; tot id. 3de kb, den adspir.-ingen. K. J. Castendijk Jz.tot adspir.-ingen. van den waterstaat den civiel-ingenieur N. A. M. Van den Thoornden 2den luit. J. C. P. Mossel, van het 8ste reg inf., in rang en anciënneteit overgeplaalst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indiè.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1