■voor mijne begeerde vrijheid. Uw voorschot zult gij kunnen terugkrijgen 15 of 20 dagen na mij de som verschaft te hebben en bovendien zal ik u ter belooning van dien grooten dienst het derde deel van den schat afstaan, dien gij kunt opgraven, waartoe ik u het plan zal doen geworden, zoodra ik mijn bagage in mijne macht heb. Ik verwacht, dat gij mij onmiddellijk zult ant woorden, als gij geneigd zijt mij uw hulp te verleenen en in dat geval zal ik u ook de docu menten ter hand stellen, die de waarheid der feiten bewijzen. Men houdt zulk een wakend oog op mij, dat de cipier al mijne brieven openmaakt en daarom verzoek ik u uwe brieven aldus te teekenen (A. I).), en ze in twee enveloppen te doen, de binnenste met mijn naam, stadsgevangenis, de buitenste met het adres van Mr. Antonio Bermejo, rue Conchas, n°. 4, 2me étage gauche. Deze heer maakt mijn diner gereed en gij kunt er vast staat op maken, dat hij mij uwe brieven zal doen toekomen. Met ongeduld uw antwoord per omgaande afwachtende, ben ik uw onderdanige dienaar Alfonso Gonzalo. Een jaar cellulaire gevangenisstraf legde het hof van Zuid-Holland gisteren op aan een 25-jarig koetsier in Den Haag, die in den nacht van 2 op 3 October jl. in zijn kosthuis op het Bleijenburg uit den broekzak van een met hem aldaar verblijf houdenden koetsier heeft weg genomen eene porlemonnaie met/12.50 aan rijks daalders. Bij zijne arrestatie werd de porlemonnaie met nog ƒ10 in zijn bezit gevonden en hoewel hij in de instructie bekende de portemonnaie te hebben weggenomen, ontkende hij zulks gisteren en zeide die op zijn slaapkamer te hebben gevonden. Mr. Mossel mans droeg de verdediging van den koetsier voor en wees op z. i. aanwezige ver zachtende omstandigheden. Hel O. M. had eene veroordeeling van 3 maanden tot 5 jaren gevan genisstraf geëischt. De diergaarde te Rotterdam heeft van Z. M. den Koning een jong exemplaar van een uiterst zeldzame casuaris-soort, Casuaris Ben- netti, ten geschenke ontvangen. N au we 1 ijks zijn de overblijfselen van den laatsten hooibrand te Amersfoort opgeruimd, of in den nacht van Woensdag op Donderdag, le ruim halftwee, werden wederom de burgers dier stad in hunne rust gestoord door het alarm, veroorzaakt door een brand in de hooibergen. Gelukkig bepaalde zich de brand tot een enkelen hooiberg, die iets van de overige verwijderd stond, en toebehoorde aan den zoon van den heer Ger ritsen, in wiens fourage-magazijn de laatste brand was ontstaan. De oorzaak is onbekend; men schrijft ze aan moedwil toe. Omtrent den brand te Kroonstad! wordt nader gemeld, dat er verbrand zijn 119 woonhuizen, 50 magazijnen, eene kerk en twee kapellen. De meeste particuliere huizen waren verzekerd, le zamen voor 480000 roebels. Er zijn vier menschen omgekomen. Gebrek aan water was de oorzaak dal het zoo moeilijk viel den brand meester te worden. Uit S a rn a r a n g wordt gemeld: Een proces in den geest als dat van mevrouw Saportas zal hier gevoerd worden. Den 5den October werd in de centrale gevangenis alhier binnengebracht de echtgenoot van een adjudant-onderofficier, le Gornbong in garnizoen. Zij wordt beschuldigd van poging tot vergiftiging van haar man, met wien zij reeds ruim zes jaren gehuwd is. Een Europeesch korporaal, vroeger in garnizoen te Gornbong, zou haar het vergif van Batavia, werwaarts hij onlangs is overgeplaatst, hebben toegezonden. Tijdige ge neeskundige hulp, die zij zelve, waarschijnlijk door gewetenswroeging gedrongen, heeft ingeroepen, redde den ongelukkigen man van den dood. UVOEZOIVOEIV. Mijnheer de Redacteur "Vergun mij dat ik over eene kleine ruimte mag beschikken om het volgende in uw geacht blad ter sprake te brengen. Welke aan- of opmerkingen ook in den laat sten tijd gemaakt zijn betrekkelijk de debatten in dcri raad der gemeente Leiden, toch mogen wij ook wel verklarener is geene gemeente waar èn de raad èn het gemeentebestuur voort durend zóózeer werkzaam zijn in het belang harer ingezetenen. En niet alleen in het belang harer ingezetenen, ook in dat der bewoners van de omliggende plaatsen. Just daarom durf ik met bescheidenheid de vrijheid nemen die collegiën bij deze in overwe ging te geven, alsnog te willen vaststellen een tarief voor het vervoer van reizigers, per spoor arriveerende, en die hetzij te Leiden of in eene der omliggende gemeenten thuis behooren. De groote willekeur, die hierin heerscht, doet de reizigers dikwijls prijsgeven aan een soort inwoners, die het vertrouwren hun geschonken niet beseffen en misbruik maken van het monopolie, hun tot nogtoe verleend. Wanneer het B. en Ws. mogelijk is, zoude door eene verordening, waarbij de prijs per rit werd vastgesteld, het reizend publiek zeer gebaat worden. Om er veel over uit te wijden is niet mijne bedoeling en wellicht ook niet de wensch der leden van den raad. Een reden te meer dat wij vertrouwen durven, dat, bij mogelijkheid, de raad deze bezwaren zal willen overwegen. Intusschen zal het mij aangenaam wezen van u, M. d. R., te mogen vernemen of de raad hier het bevoegde lichaam is om eene dergelijke ver ordening vast te stellen. In elk geval bevelen wij deze zaak ernstig de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij aan en niet het minst den heer statonschef, die voortdurend zoovele blijken geeft van zijne wel willendheid tegenover het reizend publiek. Uw Dw. Dr. E. BUITENLAND. Frankrij li. Den 9den dezer zou de hoogleeraar Chaufiard, die onlangs tot inspecteur-generaal bij het genees kundig onderwijs was benoemd, in de École de Médécine zijn wintercursus openen. Te vijf uren zou de les een aanvang nemen, en te vier uren waren er reeds 1500 studenten aan de geneeskun dige school bijeen, om den hoogleeraar bij zijne binnenkomst met gesis, gefluit en kreten van af keuring te ontvangen. Om de oppositie tegen den heer Chauffard nog beter te doen uitkomen, werd de heer Sappey, hoogleeraar in de ontleedkunde, kort te voren met gejuich begroet. Eindelijk komt de heer Chauffard. Met een vreeselijk alarm wordt hij ontvangen. Van alle zijden hoorde men de kreten r Weg met Chauffard! Leve GavarrelDe hooglee raar, bleek van woede, gaat naar den katheder. Hij tracht de studenten toe te spreken. Naar be nedennaar beneden! buldert men hem toe. Op nieuw tracht hij aan 't woord te komen. Het baat niet. Weg met Chaufiard! de deur uit! schreeuwt men. (Weg met den minister! werd, volgens sommigen, insgelijks geroepen). De hoog leeraar ziet eindelijk van de poging af, om aan den storm het hoofd te bieden en verlaat de zaal door een zijdeur. De studenten, een rijtuig buiten ziende staan, meenden dat dit voor den hoogleeraar bestemd was en stoven de zaal uit om den heer Chaufiard verder le vervolgen. Maar deze had langs een anderen weg zich huiswaarts begeven. Middelerwijl was eene sterke politie-macht voor de geneeskundige school op de been gekomen; doch geen enkel agent is lot de binnenplaats doorge drongen. De heer Wurlz, deken der universiteit, verzette zich er tegen, op grond dat hij, en nie mand anders, binnen het gebouw met het politie toezicht belast was. De studenten hebben besloten den heer Gavarret, bij het heropenen zijner lessen, bij wijze van legen-demonstratie, een bewijs van sympathie te geven. In de gisleren gehouden zitting der perma nente commissie wees de heer Noël Parfait er op, dat de vervolging der republikeinsche pers nog steeds aanhield. Minister Chabaud antwoordde, dat de regeering er zich toe bepaalde de haar door den staal van beleg verleende bevoegdheid toe te passen in het belang der maatschappij. De militaire school van St.-Cyr zal uitge breid worden, aangezien de regeering het noodig heeft geacht het aantal wetenschappelijk gevormde officieren le vermeerderen. Luxemburg-. Prins Hendrik heeft de Kamerzitting geopend met eene troonrede, waarin hij constateerde, dal de betrekkingen met de vreemde mogendheden recht gaven om aan te nemen, dat de onafhanke lijkheid van het groothertogdom overal wordt be schouwd als bekrachtigd door het openbaar recht. De Luxemburgsche gedelegeerden woiden dan ook op denzelfden voet en met dezelfde preroga tieven als die van andere staten toegelaten in de conferenties ter regeling van internationale quaes- tiën. De slooping der vestingwerken, krachtens tractaat van 11 Mei 1867, wordt voortgezet. Bij den openbaren binnenlandschen dienst worden ge- stadig verbeteringen ingevoerd. Het onderwijs is op breede schaal georganiseerd en de openbare voor allen toegankelijk gemaakt. De middelen van communicatie, de potsdienst en telegraphie zijn tol een ontwikkeling gebracht als in weinig landen het geval is. De fmancieele toestand is sedert de vorige zitting gunstiger geworden. Ten slotte wierp de Prins een terugblik op de 25-jarige regeering van den Koning-Groothertog. Prins Alexander woonde de plechtigheid bij. De heer Blochausen is gekozen tot voorzitter, de heer Föhr tot ondervoorzitter der Kamer. JQuitsclilancl. „Een oud-diplomaat" zegt in de Kreuzzeitiini), dat uit Londen 10,000 pond sterling is gebodet voor een afschrift der akte van beschuldiging tegen graaf Arnirn. De eerste inspectie van den zoogenaamdeo njksoorlogschat, in den Julius-toren der citadel te Spandau, heeft Zaterdag plaats gehad. He: geld is verdeeld over twee verdiepingen, op de eene voor 75, op de andere voor 45 millioer mark in gouden specie, elk millioen gesplitst in tien afdeelingen. De geheele schat bestaat vooi 4/5 uit stukken van twintig en \oor het overi«e uit stukken van tien mark, alles in kisten. De commissie het verscheidene dezer kisten uitlichten en het bedrag natellen, waarmede eene afdeeling soldalen eenige uren bezig is geweest. Alles i< in orde bevonden. Er zijn van de bewaarplaat twee sleutels, de een voor den rijkskanselier en de ander voor den president der commissie van opneming, maar het slot is van zoodanige con structie, dat het slechts door de beide sleutels te gelijk kan worden geopend. Op de rijksbegrooting is uitgetrokken een post van 630,000 mark voor een bouwterrein ten behoeve van een grooter postkantoor te Keulen. Ten bew'yze dat het aldaar bestaande kantoor naast dat te Berlijn het voornaamste in Duitsch- land is, wordt in de memorie van toelichting- onder anderen aangevoerd, dat het in 1873 heeft afgegeven: 13*/2 millioen brieven, 14 millioen couranten, 2 millioen pakketten en 189,000 post wissels. Wegens de nadeelen, die voor Duitsche schrijvers, kunstenaars en uitgevers voortvloeien uit het gemis van bescherming tegen nadruk in Nederland, is aan de Nederlandsche regeering gevraagd, of zij geneigd was orn over eene con ventie te dier zake in onderhandeling te treden. Zij heeft zich hiertoe bereid verklaard, mits er geen sprake zou zijn van bescherming tegen ver taling. Naar aanleiding daarvan heeft de rijks kanselier den bondsraad in overweging gegeven, eene conventie te sluiten tot wederzydsche be scherming van het recht des schrijvers en dat van den vervaardiger van afbeeldingen, muzikale cornpositiën, dramatische werken en werken van beeldende kunst. Het hof van appèl te Munster heeft in tweede instantie uitspraak gedaan in de zaak der Westfaalsche adellijke dames, beschuldigd van beleediging jegens de dislricts-rechlbank in een adres aan den bisschop van Munster. Met beves tiging van hel vonnis, in eerste instantie uitge sproken, heeft het hof de gravin Nesselrode- Reichenstein veroordeeld tot 200 thaler boete, of zes weken gevangenisstraf, en de overige dertig dames tot 100 Ihaler boete, of drie weken ge vangenisstraf. Bismarck woonde gisteren de zitting van den rijksdag bij. De heer Herz interpelleerde de regeering over de wetsontwerpen betreffende de registers van den burgerlijken stand en het ver plicht burgerlijk huwelijk. Delbrüek verklaarde, dat hij nog niet stellig kon zeggen, of die wels-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2