LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4523. A0. '1874. Maandag 9 November. PRIJS 1)EZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per poit1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf i.05. Iedere regel meer.n 0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van bgplaatsen van brandstoffenvan 1°. Hendrik JocIlCDl Boetjc, koopman, in het pakhuis in de Zandstraat n°. 2; js*. Pieter Cornelis Tan Booren, koopman, in het pak- Ihuis in de Leeuwenpoort aan de Middelstegracht n°. 67; I34. Willem Gruldemondj koopman, in het pakhuis aan den Zuidsingel n°. 454°. Hendrik Van den Hoorn, koopman, in het pakhuis in de Kruisstraat n°. 19 en 21 5°. Jacobns Johannes De Kier, koopman, in zijne woning len in zijn pakhuis aan de Oranjegracht n°. G5 en n°. 63, alsmede in de Langestraat n°. 20; 6°. Hendrik Ooyman |(firma J. M. Couvee), banketbakker, in het pakhuis in ie Spijkerboorsteeg n°. 8; 7°. Johannes Jacobns Plan ken, koopman, in zijne pakhuizen in de Waard kerksteeg i\ 3 en in eene poort aan de Oranjegracht n°. 62; 8°. faeobns Smit, koopman, in het pakhuis in de Glazen- nkerspoort aan de Uiterstegracht n°. 29; en 9°. Nicolaas 'etrus Yisser, koekbakker, in zijn pakhuis in de Maria ijzensteeg n°. 5; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be- oners van de naast bijgelegene en belendende panden, tea opzichte der information de commodo et incommododoor "irgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op et Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 12den Vorember aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende fe belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen lie verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- :uim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 7den November 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 [Staatsblad 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geen personen aan dMazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- ing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 7 November 1874. LEIDEN, 7 November. In de zaal der Vereeniging „Nut en Genoegen" werd jl. Donderdag-avond in een buitengewone vergadering van de afgevaardigden uit de besturen ler verschillende werkmansvereenigingen en der ereenigingen het Zilveren en Metalen Kruis, elke allen deelgenomen hadden aan den optocht ip 3 Oct. 11., hulde gebracht aan haren voorzitter, [den heer J. Goedeljee. Na door eene commissie |uit het bestuur der Vereeniging „Nut en Genoe gen", van welke het iniliatief was uitgegaan, de vergadering te zijn binnengeleid, heette de heer Themps, voorzitter van het Metalen Kruis, den heer Goedeljee hartelijk welkom, schetste wat deze voor den optocht gedaan had en bood hem namens alle vereenigingen een fauteuil, voorzien van eene inscriptie vermeldende waarvoor dit geschenk hem Ion deel viel, en een rooktafeltje aan. De heer Goedeljee dankte diep getroffen voor dit blijk van erkentelijkheid. Meer dan elke onderscheiding, zeide hij, was hem dit welkom uit den boezem van den werkmansstand, waaronder hij zich beroemde te behooren, en hij hoopte dat God hem sparen ZOU om nog veel werkzaam te zijn tot nut van zijne vrienden, de werklieden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7181 vol gassen personen en van 2532 kinderen. De dezer dagen vastgestelde hegrooting voor 4875 der gemeente Katwijk bedraagt in ontvangst on uitgaaf 23.755,60; voor onderwijs is ge raamd 7365,16, voor armwezen 250, terwijl de jaarwedde der veldwachters is verhoogd tot ƒ400. De Directie van de Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam heeft voor eenigen tijd eene uitnoodiging gericht aan alle Directién van stoomvaart-ondernemingen op Noord-Amerika tot het houden eener Internationale conferentie van reeders van Trans-Atlantische stoomschepen, ten einde middelen aan te geven of plannen te beramen om het gevaar van aan varing te voorkomen of te verminderen. Het schijnt dat, ten einde bij den dikken mist, die zoo vaak in het westelijk deel van den Noord-Atlantischen Oceaan wordt aangetroffen, de kans van aanva ringen, zoowel tusschen stoomschepen onderling als tusschen stoom- en zeilschepen, zoo ver doen lijk te verminderen, er één middel is, zeer goed bereikbaar, wanneer slechts al de voornaamste reeders van Trans-Atlantische stoomschepen willen medewerken. De Directie bedoelt de vaststellling van stoomwegen over den Atlanlischen Oceaan, bepaalde routen voor de stoomschepen oostwaarts en westwaarts, een denkbeeld, reeds in 1855 aan gegeven door den beroemden en genialen luitenant M. F. Maury. En indien het toen reeds nood zakelijk werd geacht om vaste banen voor de stoomschepen te bepalen, hoeveel meer moet die noodzakelijkheid zich dan thans doen gevoelen, nu meer dan het dubbele getal stoomschepen in die vaart gebezigd wordt. In elk geval is het een denkbeeld, dat zeer zeker de ernstige overweging van zulk eene conferentie waardig is. Het doel is dus om als het ware een dubbel spoor voor stoomschepen over den Noorder Atlan- tischen Oceaan te bepalen, zoodanig, dat de met zoo groote snelheid in tegenovergestelde richting gaande stoomschepen niet meer met elkander in botsing zullen kunnen komen. Van de '19 groote stoomvaartmaatschappijen, aan welke de oproeping is gezonden, en die gezamenlijk minstens een 200-tal stoomschepen tusschen Europa en Noord- Amerika doen varen, hebben reeds 16 hunne goedkeuring en ingenomenheid met het denk beeld te kennen gegeven. De conferentie zal, naar bericht wordt, te Liverpool bijeenkomen. Door den schrijver van een ingezonden stuk is aan de redactie van het N. v. d. D. een bank biljet van 100 gezonden om te strekken, zoo de inzender hoopt, als begin van eene inschrijving tot het door Amsterdam aanbieden van een eere sabel aan generaal Van Swieten; mocht echter dit idee door gebrek aan deelneming niet ver wezenlijkt kunnen worden, dan bestemt hij dit geld voor de gewonden en zieken hij Atjin. De prov. staten van Drenthe hebben het verzoek van de heeren A. Kaplijn en Gentis te Woerden, dat de provincie Drenthe deelneme in het nog ontbrekende aandeelen-kapitaal voor hun ontworpen spoorweglijn, zonder stemming afge wezen. Naar de Prov. Ov. en Zw. Ct. met zeker heid verneemt, wordt door een oud-schipper uit Leiden moeite gedaan, ter bekoming van concessie voor een stoomsleepbootdienst tusschen Zwolle en Kraggenburg, d. i. het Zwarte water en het Zwol- schediep. In verhand met de verbeteringen van dat vaarwater, waaraan althans wal het Zwarte- water aangaat (bebakening, opruiming van droog ten enz.) reeds begin van uitvoering is gegeven, zou deze sleepdienst voor de binnenvaart van veel belang zijn. Met zekerheid kan worden gemeld, dat Mr. G. Van Tienhoven voor de op hem door den Amslerdamschen gemeenteraad uitgebrachte be noeming tot wethouder, in plaats van Jhr. G. A. Tindal, heeft bedankt. Gemelde heer heeft geen bezwaar tegen de aanvaarding van een wethouders betrekking op zichzelve, maar wel in de opdracht van de afdeeling publieke werken, welke hem zou worden toevertrouwd. Men verzekert dat hij, ware het ontslag van den heer J. Coninck Westenberg door hel dagelijksch bestuur als definitief vast staande beschouwd, de benoeming zou hebben aangenomen. In dit geval toch had hij als wet houder voor financiën kunnen optreden. In een te Amsterdam gehouden vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders der Suri- naamsche Bank is, met algemeene stemmen, goedgekeurd een voorstel van het bestuur tot wijziging der statuten, waardoor de Bank de be voegdheid verkrijgt deel te nemen in geldleeningen ten laste der kolonie Suriname, met het oog op eene te verwachten 5 pCts. leening, waarvan de verordening reeds bij de Tweede Kamer is goed gekeurd. In eene openbare vergadering te Winkel is vastgesteld het ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „de Modelboer derij te Winkel", welke zich ten doel stelt de veredeling van den Nederlandschen veestapel en de ontwikkeling van het landbouwbedrijf. Zij zal werken met een maatschappelijk kapitaal van f 100,000, verdeeld in aandeelen van 500, waarvan de grootste helft is geplaatst. De konink lijke goedkeuring zal worden aangevraagd. De vennootschap zal worden bestuurd door drie direc teuren en zes commissarissen. De afdeeling voor laai-, leller-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. wet. zal Maandag een gewone vergade ring houden. Z. M. heeft met ingang van 16 Nov. herbe noemd tot burgem. van Hedikhuizen M. Van Hooff^ secretaris dier gem.benoemd tot vierden onder wijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen J. A. Leopold. Gremengxl Nieuws. Maandag-namiddag werd alhier aan gehouden de stukadoorsknecht D. F. R., kort nadat hij zich aan diefstal van kinderkleedingstukken uit de school van juffrouw Hardenherg op het Rapen burg had schuldig gemaakt. Die aanhouding vond plaats door de ijverige medewerking van vrouw C., den apothekersknecht J. V. en de 15-jarige jongens P. v. D. en A. P. H., wien daarvoor alle lof toekomt. Van te meer gewicht was de aan houding, daar het de politie al zeer spoedig bleek, dat zij te doen had met een persoon, die reeds jaren er zyn werk van schijnt te maken, door in sluiping diefstallen te plegen. Zondag jl. vonden twee personen aan den Haagschen weg een zilveren knip met koralen beurs, inhoudende eenig geld, welke even te voren door een boerenvrouw verloren was. Daarvan deed zij aangifte hij de politie alhier, waardoor weldra bleek, dal de knip te Leiden verkocht was. Tegen de vinders is proces-verbaal opgemaakt. Sedert eenigen tijd zwerft te Amster dam een persoon rond, die bij verschillende leveranciers, op naam van ingezetenen der naburige gemeente Sloten, gelden te leen vraagt, terwijl dan later blijkt, dat bedoelde ingezetenen aan het ge val geheel vreemd zyn. Zoo heeft hij den heer M., tabakshandelaar te Amsterdam, voor ƒ400 opgelicht. Wel doet de politie ijverig onderzoek, maar lot nogtoe tevergeefs. In den laatsten tijd zijn te Amster dam, des nachts, onder verzwarende omstandig-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1