Gistermiddag is een ingezeten van Dordrecht, de mr. kleedermaker K., die zich naar "Westmaas begaf, op den 's-Gravendeelschen dijk plotseling doodgebleven. Men vermoedt dat hij zich overloopen heeft, daar hij een rijtuig wilde inhalen dat voor hem uitging en waarop, hij eene plaats trachtte te bekomen. Te Groningen is in het Zuiderdiep een man verdronken. Volgens een ingezonden stuk in de Gr on. Ct. heeft men hem, bij de pogingen tot redding, geruimen tijd geheel onder water laten hangen, niet om de gewone reden dat de politie er eerst bij moest zijn maar omdat men bang was dat het touw zou breken, als men hern ophaalde. In den nacht van 2 op 3 dezer is op de Oostenrijksche Nordbahn, tusschen de stations Brünn en Prerau, een passagier vermoord. Toen de trein op het laatstgenoemde station aankwam, werd in een coupé der tweede klasse een reiziger gevonden met afgesneden hals en blijkbaar van al zijn geld en kostbaarheden beroofd. De hoofd conducteur verklaarde, dat in den coupé behalve de vermoorde nog een ander rnan gezeten had, die van een biljet naar Chropin voorzien was. Uit het voorloopig onderzoek blijkt, dat de ver moorde is zekere Ernst Katscher uit Branek bij Meseritsch in Wallachije. BUITENLAND. Duitscliland. In den rijksdag zijn gisteren de discussiën bij de eerste lezing begonnen over de wet op den landstorm. De minister van oorlog gaf te kennen, dat het ontwerp te beschouwen is als de aanvul ling van de wet op het militaire wezen in het Duitsche rijk, welke aanvulling beloofd was. Hij kwam op tegen de bewering van buitenlandsche bladen, dat de wet ingegeven is door veroverings zucht. De landstorm dient enkel tot verdediging des lands en niet tot verovering. Hierdoor wordt de aantijging van buitenlandsche bladen genoeg zaam wederlegd. Het ontwerp is in handen gesteld eener commissie van vijftien leden. Spanje* Een telegram van den correspondent van den Times te Santander deelt mede dat de kanonnen, die de Carlisten voor het beleg van Irun zullen gebruiken, het aantal van 12 niet te bovengaan, doch zij zijn alle goed en sommige zelfs van zwaar kaliber. Hoewel alles reeds vooraf bekend was, is men eerst van den kant der regeering den 2den November begonnen doortastende maat regelen te nemen tot het behoud van Irun. Men had te Santander beslag gelegd op alle stoomboo- ten tot het vervoer van troepen. Aanvankelijk konden van de 5000 man, voor het ontzei be stemd, slechts 2000 ingescheept worden. De overigen zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Intusschen zijn de operatiën bij Irun reeds be gonnen; het station is door de republikeinen verbrand, opdat de Carlisten er zich niet zouden nestelen. De republikeinen zijn bezig Fontarabia te versterken om, ingeval Irun verloren mocht gaan, op die plaats te kunnen retireeren. De correspondent van den Times te Hendaye, heeft, om de voorbereidselen tot den aanval op Irun wat van naderbij te bezien, ook een uit stapje gedaan op Spaansch Garlistisch territoir. Hij zag te Vera Whitworth-kanonnen geheel gereed voor den dienst. Bg de fabriek van projectielen stonden nog 40 kanonnen van verschillende con structie, van 4 tot 9 centimeter middellijn en alle, zooals men zeide en het trouwens den corres pondent ook voorkwam, voor onmiddellijk gebruik gereed. De Carlisten maakten zich sterk, bij Irun 8000 man in 't veld te kunnen brengen, doch zij rekenden deze macht niet groot genoeg, daar de republikeinen volgens hun oordeel uit San Sebastiaan, Santander en Bilbao stellig 14000 man bijeen zouden kunnen brengen. Het was vrij zeker dat don Carlos te Irun komen zou. Men verzekerde zelfs reeds dat hij te San Estevan, vier mijlen van Vera, was. De correspondent zegt, dat aan zulk een uitstapje op Carlistisch gebied geen gevaar verbonden is, zoolang men zich slechts houdt buiten het bereik der kogels, die republi keinen en Carlisten met elkander wisselen. De Garlistische soldaten aan de grenzen vragen om passen, en niets is zoo vermakelijk als een Span jaard dergelijke belangrijke documenten te zien inspecteeren. Daar hij in den regel te nauwernood Spaansch kan lezen, wordt hij half boos, half wanhopig als hij ziet hoeveel er in de wereld is dat er uitziet alsof het wat beteekent, en dat toch geen Spaansch is. Onlangs passeerde een Engelschman de brug bij Behobia en gaf bij gebrek aan beter zijn kleermakers-rekening voor een pas uit. 't Was eene rekening van Poole en de wapens van tal van vreemde potentaten, wier leverancier Poole is, maakten diepen indruk op den inspecteerenden krijgsman; met het deftigste gelaat vouwde hij het papier op en reikte het, met een diepe buiging, over aan den man die door zooveel gekroonde hoofden beschermd werd. Buiten het vragen om paspoorten aan de grenzen en nog eens te Vera, nam niemand notitie van de reizigers en leden zij niet den minsten overlast. De correspondent laat het in het midden, of deze vriendelijkheid haar oorsprong vond in zorgeloosheid of wel in gastvrije verdraagzaamheid. Dezelfde correspondent telegrafeert nog den 3den November uit Hendaye: Gestrenge orders zijn hier uit Parijs aangekomen, om alle Span jaarden zonder onderscheid of uitzondering uit de grenssteden op den rechteroever van de Bidassoa, Hendaye, Behobia en Biriaton over de grenzen te zetten. Zij moeten allen vóór den avond de stad verlaten. Deze maatregel heeft verontwaar diging en ontsteltenis onder de Spanjaarden hier verspreidvelen toch bezitten geen middelen om te reizen, en weten niet waarheen zich te begeven. Uit Madrid wordt gemeld dat de minister van binnenlandsche zaken Sagasta eene circulaire heeft rondgezonden, waarbij de vervolging bevolen wordt van allen, die, onder welke vaan ook, de rust verstoren. Generaal Laserna is weder uit Logrono vertrokken. Zwitserland De Frankf. Ztg. meldt, dal de heer Umilta, secretaris van het vrijheids- en vredes-verbond en administrateur van het orgaan dezer vereeniging, de „Etats-Unis d' Europe," ingevolge verzoek der Italiaansche regeering, te Genève op last van den bondsraad is gearresteerd, om aan Italië te worden uitgeleverd, ten einde de driejarige gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij wegens valsche getuigenis veroordeeld was. De staatsraad te Genève heeft echter de uitlevering voorloopig geschorst, op grond dat het vonnis zulk een politiek karakter heeft, dat er eerst moet worden beslist, of hij rechtens wel kan worden uitgeleverd. Men vond het te Genève ook zeer vreemd, dat de Italiaansche re geering eerst nu op de uitlevering aandringt, nadat hij reeds eenige jaren te Genève heeft gewoond en daar aan het openbaar leven heeft deelgenomen, zonder dat op hem eenige aanmerking kan worden gemaakt. "Vereenigde Staten. Het resultaat der verkiezingen heeft een diepen indruk te Washington gemaaktmen ziet er 't bewijs in van ontevredenheid met de regeerings- politiek en van gebrek aan vertrouwen. De repu blikeinen laten echter door deze nederlaag den moed niet zinken; zij gelooven niet dat de ver andering in de publieke opinie en in de beginselen, welke het volk door de regeering wil aangenomen zien, van langen duur zal wezen. De pers is een stemmig van oordeel, dat het resultaat der ver kiezingen beschouwd moet worden als een protest tegen een derde presidentschap van Grant en tegen de slechte administratie. Telegrammen, BAYONNE, 5 November. Het bombardement van Irun leverde gisteren nog weinig beteekenende resultaten op. De republikeinen hadden 6 dooden en 10 gekwetsten, de verliezen der Carlisten zijn niet bekend. LONDEN, 5 November. De loonen van 60,000 mijnwerkers in Durham zijn met 10 pCt. in stede van met 20 pCt. verminderd. De totale verminde ring hunner loonen sinds Mei bedraagt 28 pCt. De pachters in Lincolnshire dreigen hunne ar beiders met een loonvermindering van 3 sh. per week. Dientengevolge laat zich een werkstaking tegemoet zien. LONDEN, 5 November. Bazaine is gisteren, met vrouw en kinderen, per stoomboot naar Lissabon vertrokken; van daar gaat hij naar Madrid, waar reeds eene woning voor hem gehuurd is. Het bericht, dat Bazaine aan de Spaansche regeering zijne diensten heeft aangeboden, is ongegrond. BERN, 5 November. De Stendenraad heeft, bij de voortzetting der beraadslaging over het militaire wetsontwerp, besloten om de studenten aan de hoogere scholen, op hun verzoek, tot hun 25ste jaar van den militairen dienst vrij te stellen. ROME, 6 November. De regeering berekent, dat zij in de aanstaande Kamer der Afgevaardigden eene meerderheid zal hebben van 80 a 100 stemmen. De Voce della Verita beweert, dat het be richt, als zou de Engelsche regeering voornemens zijn haren officieusen agent bij den H. Stoel terug te roepen, van allen grond ontbloot is. LAJUNGUERA, 5 November. Eene colonne, welke zich gedurende het jongste gevecht naar Castellon begaf, is volkomen geslagen door de Carlisten en heeft hare artillerie verloren. Laatste Berichten. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden het ontwerp tot goedkeuring der overeen komst omtrent het Amsterdamsche entrepotdok aangenomen met 58 tegën 2 stemmen. De behan deling der Indische begrooting voor 1875 is daarop aangevangen. De heeren Saaymans Vader, Van den Berch van Heemstede, Zinnicq Bergman, 's Jacob, Mirandolle, Bredius en Lenting hebben daarover het woord gevoerd. Morgen is de minis ter aan het woord. Ingediend zijn twee amende menten 1°. tot afschaffing der pandjesdiensten, 2e. tot afschaffing der slavernij in de buitenbe zittingen. K echtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank van 6 November zijn de volgende vonnissen gewezen P. K., te Katwijk aan Zee, wegens ontduiking der plaatselijke belasting op de honden, tot eene geldb. van f 6 of 2 d. gev. C. W., te Leiden, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot eene cell, gev. van 1 m. J. B. K., te Nieuwveen, en W. F., te Aarlanderveen, beiden wegens mis handeling; vrijgesproken. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Bij adres hebben mej. H. C. M. Mulder en andere dames hier ter stede zich tot den raad gewend met verzoek bepalingen te willen vaststellen, ten doel hebbende de bescherming van dieren, terwijl adressanten tevens eenige onderwerpen aan geven welke in de eventueel vast te stellen politie verordening zouden moeten worden opgenomen. De Commissie voor het ontwerpen en herzien der strafverordeningen zal voorzeker, naar B. en "Ws; vertrouwen, bereid zijn om te overwegen in hoe verre ter bereiking van het door adressanten be oogd loflelijk doel, eene aanvulling ol wijziging der algemeene politie-verordening noodig is. In tusschen vestigen zij de aandacht op de bepaling van art. 60 dier verordening waarbij wordt ver boden „honden of eenige andere dieren op straat te tergen of te mishandelen," een voorschrift van zeer wijde strekking en waardoor de door adres santen zoo terecht afgekeurde misbruiken voor een goed deel althans kunnen worden voorkomen. Een verbod overigens uit te vaardigen om honden als trekdieren te bezigen, is, naar het inzien van B. en Ws., niet wenschelijk te achten. In de eerste plaats zouden door zoodanige bepalingen vele par ticulieren, wier beroep het bezigen van honden als trekdieren noodzakelijk maakt, belangrijk worden benadeeld, maar bovendien behoeft daarmede in geenen deele mishandeling dier dieren gepaard te gaan. Eindelijk zal aan het laatste gedeelte van het verzoek, om namelijk de bewuste politie-ver- ordening te doen werken over het geheele arron dissement, bezwaarlijk kunnen worden voldaan, aangezien de plaatselijke verordeningen uit den aard der zaak alleen van kracht zijn binnen het territoir der gemeente. B. en Ws. stellen nu voor: 1°. de bovengenoemde Commissie uit te noodigen het thans besproken onderwerp te willen overwegen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2