jesschool van de heeren Geerlings en Van der Wilk. Het bovenschoollokaal is geheel uitgebrand, hoewel men reeds na een half uur de vlammen meester was. Naar men wil zou het vuur door een der kachelpijpen in aanraking zijn gekomen met eene houten zoldering, die na geruimen tijd gesmeuld te hebben, eensklaps in vlam stond. Dat er onder de slagers te Sneeknog al concurrentie is in de tegenwoordige dagen blijkt uit eene bekendmaking van jl. Zaterdag avond, toen door den omroeper van drie slagers tegelijk was medegedeeld, dat goed rundvleesch te koop was voor 19, 20 en 30 ct. de 5 hectogram. Tegen het arrest van het prov. ge- rechtshof te Zwolle, waarbij de voormalige direc teuren der Overijselsche bank ten crimineele zijn verwezen, is ook door den ex-directeur Wolff cassatie aangeteekend. Door zeventig rijkstelegraaf-ambte- naars te Amsterdam is het initiatief genomen tot het oprichten van een coöperatieve winkelver- eeniging ter verkrijging van goedkoope en onver- valschte levensmiddelen. Hieraan zullen uitsluitend ambtenaren kunnen deelnemen. INGEZONDEN. Een al tc radicale maatregel. Motto: „Aequam memento rebns in arduis servare mentem" (Gedenk in moeilijkheden een kalm gemoed te bewaren.) Horatius. Geeselen en brandmerkenen als dat ook niet helpt, welnudan rnaar vierendeelen en wurgen Zou het waar kunnen zijn dat wij in Europa nog de tijden zullen beleven dat voorwerpen, die in een oudheidkundig museum thuis behooren, opge poetst en opnieuw vernist, zouden kunnen dienen om den volke te verkondigen dat „het oog om oog" en „tand om tand" tijdelijk het beginsel moet zijn van onze moderne maatschappij Die vragen kwamen ons voor den geest bij het lezen van het Nieuws v. d. Dag van 31 Oct. 11. dat stoutweg durft beweren dat de eenige radicale maatregel om Old England van zijn geboefte te zuiveren, is, de lieden eens duchtig te laten gevoe len hoe pijnlijk 't is als men gegeeseld wordt. Zou de geeselstraf beslissend zijn? Wij geloo- ven de vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Wij zijn geen voorstanders van lijfstraffen, omdat ze niet voldoen en nooit hebben voldaan aan de vereischten voor straf gesteld. De lijfstraf is onze delijk; zij demoraliseert den rnensch en schrikt niet af. Zal de geeseling schrik aanjagen, dan moet de terechtstelling in het openbaar ge schieden. Wat is het doel om de menigte naar zulk een schouwspel te lokken? Haar schrik aan te jagen Op haar een diepen en blijvenden indruk te maken Is het ons niet bekend dat, terwijl te Amsterdam op de Nieuwe Markt om het zakken rollen gegeeseld en gebrandmerkt werd, de heeren zakkenrollers druk bezig waren hun ambt met zelfvoldoening uit te oefenen, speculeerende op de aandacht der omstanders, die in het aan schouwen van de gruwelijkste scènes een innig behagen schepten Daarenboven hebben dergelijke hartverscheurende terechtstellingen een groot na deel. Uit de gerechtelijke statistiek is gebleken dat meestal allen, die wegens kapitale misdaden gevangen hebben gezeten, juist het meest de openbare terechtstellingen hadden bijgewoond. Door het zien van gruwelen wordt men verhard en zoodoende worden woeste hartstochten geboren die nog in de meest menschelijke ziel zijn over gebleven. In stede dus van vrees in te boezemen, gelijk de maatschappij beoogt, wordt de lust tot misdaad vermeerderd en de meest bloeddorstige en verachtelijke hartstochten worden in het leven geroepen. Indien men de straf der geeseling niet in het openbaar maar binnen de muren uitvoert, dan geeft rnen daardoor al dadelijk een bewijs dat men zich schaamt over de ongepast heid der straf; bovendien wordt door geheime terechtstelling de deur opengesteld voor misbruiken en de onpartijdigheid wordt niet voldoende gewaar borgd allerminst zou die maatregel als afschrik kend voorbeeld aan liet doel beantwoorden. Evenmin kan de geeseling als iedere lijfslral den misda diger van nut zijn. Het minst denkt de misdadiger aan den aard der straf en het is de zekerheid van achterhaald te worden, maar niet de graad der straf die hern somtijds terughoudt. Voor ieder die de gerechtelijke statistiek nauwkeurig heeft nagegaan is het geenszins twijfelachtig dat het aantal mis daden tegelijk met het invoeren van wreedere straffen is vermeerderd. Er komt nog bij dat hoe wreeder de straf is, des te meer kans er bestaat om die te ontkomen. De ondervinding leert dat overal waar de straffen zacht zijn, ook de geest der ingezetenen zich daarnaar regelt. Struikroove- rijen waren vroeger aan de orde van den dag; men wilde die uitroeien en verzon hel radbraken; dit hielp voor eenigen tijd maar ook aan die zware straf raakte men gewoon en het duurde niet lang of de struikrooverij was weder als te voren in vollen gang. Het is eene treurige waarheid dat de mensch van nature wraakzuchtig is. Als wij de geeseling nu als eene wraakneming beschouwen (zooals 't N. v. d. Dag die beschouwt door te zeggen„de schurk die zijne vrouw geranseld heeft, wordt op zijn beurt geranseld"), dan wordt ze eene zaak van hartstocht en gemoedsbeweging, niet eene zaak van rede en gerechtigheid, de vrucht van een ernstig wetenschappelijk onderzoek zooals die wezen moet. "Wij twijfelen geenszins aan de bewering dat de wetten van Old England het malste samenstel van dwaasheid zijn en daardoor onmachtig blijken te wezen. Dat de garotters, wivebeater en con sorten zeer streng gestraft moeten wordenwie zal ontkennen dat het noodzakelijk is voor een geordenden staat, zich van dergelijke gevaar lijke rnenschen te ontdoen. Maar daarom behoeft de wraaktheorie niet weer te berde te komen. Evenals ieder misdadiger moeten ook die boeven schadeloos gemaakt en achter dikke muren ge grendeld worden. Hetgeen wij hier over de geeseling hebben meegedeeld is niet de vrucht van een ziekelijke philosophische beschouwing, maar de redeneering, op degelijke gronden van ervaring gesteund. Wij hebben hier door feiten aangetoond en waar feiten spreken zijn woorden overbodig: „Ubi facta adsunt quid verbis opus esl Onze conclusie is dus deze: Zelfs als tijdelyken maatregel keuren wij de geeseling af, omdat ze niet zal en niet kan voldoen aan hetgeen de maat schappij beoogt. Wij zouden ons niet weinig teleurgesteld gevoelen wanneer wij, al is 't ook voor een ondenkbaar oogenblik, teruggeplaatst werden in die tijden der oudheid, toen de rede nog niet heerschte en men evenveel schavotten als hoornen aantrof, nog meer strafwerktuigen dan gedenkteekenen van beschaving. Onze beschaafde eeuw kan dezen zich noemenden radicalen maatregel onmogelijk anders aanvaarden dan onder benificie van inventaris. Meer dan dit; onder het aanheffen van voor immer en altijd: „weg met de geeseling, weg met het rad, weg met de gloeiende tangen!" moet onze moderne verlichte maatschappij openlijk weigeren zelfs t ij d e- lijk vader of pleegvader te heeten van een telg eener ongezonde opvatting en van een verdwaald begrip van wat straf moet zijn. Straf geen kwaadzij immer onze leuze Dankzeggende voor de plaatsing dezer regels heb ik het genoegen te zijn Uw. dw. dr. Beccaria. Den Haag, 2 November 1874. BUITENLAND. UT'anlü'ij li. Trabuco, een van Orsini's medeplichtigen, die evenals deze ter dood was veroordeeld, maar die kwijtschelding van de doodstraf had ontvangen en na 4 September 1870 op vrije voeten was gesteld, is gevangengenomen op verzoek van den Italiaan- schen gezant. Trabuco had hem namelijk gedreigd en beleedigd, omdat hij, den gezant eene som gelds ter leen gevraagd hebbende, een weigering had ontvangen. Ter gelegenheid van Allerheiligen dag zijn '15 a 20 Bonaparlisten naar Chislehurst vertrok ken, om uit naam der gansche partij een reus- achtigen bloemenkrans neer te leggen op het graf van Napoleon III. Aan den krans was een papier gehecht, waarop de volgende woorden te lezen waren„Paris a son Empereur bien aimé." Het aantal kransen van immortellen en levende bloe men, die op Allerheiligen op de graven der Parijsche doodenakkers zijn neergelegd, wordt op meer dan een rnillioen geschat. Zooals men weet, is het dien dag een algemeene gewoonte eene bedevaart te doen naar de rustplaats van dierbare afge storvenen. Duitsclilancl. Omtrent de openlijke arrestatie van kapela Schneiders, voor het altaar in de St. Laurentiu kerk te Trier, wordt nader gemeld, dat hg gevan gen is genomen omdat hij, na over de grenzea te zijn gebracht, onmiddellijk was teruggekomen en zijne functiën had hervat, orn te doen blijken dat hij zich aan de bevelen der burgerlijke over heid niets liet gelegen liggen. Verschillende persone zijn bij het tumult in de kerk gekwetst. Een bakker, Streng genaamd, die den commissaris van polili had aangegrepen en tegengehouden, is met no( drie andere personen in hechtenis genomen. Na hetgeen aan de Germania wordt geschrev hebben de geestelijken van het bisdom Munster, evenals die van het bisdom Trier, besloten evenlueele verdrijving het voorbeeld van kapelaai Schneiders te volgen. Aan de commandanten der Duitsehe kanos neerbooten Nautilus en Albatross zijn, voor zo lang zij zich in de Spaansche wateren ophoud alle rechten en bevoegdheden van regiments-bevd hebbers toegekend. De Reichsanz. deelt mede, dat het keizeil besluit van 29 October over de vorming van landsvergadering van Elzas-Lolharingen de comf* tentie van die vertegenwoordiging uitstrekt beraadslaging over wetsontwerpen welke niet de rijkswetgeving voorbehouden zijnverder beraadslaging over maatregelen van algemeen stuur welke niet behooren tot de competentie districtsvergaderingen. De landsvertegenwoordigiL bestaat uil 10 leden van elke dislrictsvergaderio henevens drie plaatsvervangers het mandaat dim drie jaar. De keizer behoudt zich het recht voo lijd en plaats der zittingen, die niet openbaar ziji te bepalende opperpresidenl heeft het .recht beraadslagingen persoonlijk of door commissaris^ bij te wonen en gehoord te worden. Bij de - slissingen rnoet ook het gevoelen van de minderliïi worden medegedeeld. In de gisteren gehouden zitting van den rijki dag loonde de bondscommissaris Michaelis, bij d beraadslaging over de invoering van de rijksmunt- wet in ElzasLotharingen, de ongegrondheid aan van het beweren dat er gebrek aan goud is. D: uitvoer naar Engeland bedroeg met inbegrip vac het Pmssische en Hollandsche goud in de 8 eerst? maanden van het jaar 50000 pond. In de rijks- landen verdween het Fransche goud en weri door zilver vervangen, maar zonder dat het Duilschf goud die beweging volgde; vandaar dat goudge brek ontstaan was, dat echter nu weder verholpe? is. Kamphausen zeide dal het tijdstip van volkome; regeling van het rijksmuntwezen nog niet aangc broken was. Er was gebrek aan zilver, niet aa goud. De circulatie van zilvergeld bedroeg nauwe lijks 300,000,000. Verdere intrekking van zilver geld was daarom niet uitvoerbaar. De min isle: noemde het bericht in de Engelsche bladendst in zilver door de rijksregeering groote zaken ge daan werden uithoofde de gedwongen invoering der goudcirculatie met het aanstaande nieuwejaar, ongegrond. Na een lang debat werd de wet aan genomen voor de derde lezing in plenurn. De begrooting voor het Rijk over '1875 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 521,801,139 mark. De gewone uitgaven zijn geraamd op 396,523,455 en de buitengewone (voor eens) o| 125,277,684 mark. Het voorstel om de Pruisische rekenkamer, die lot nog toe slechts voorloopig als rijks-instelling heeft gefungeerd, op denzelfden voet definitief als zoodanig te vestigen, is aan eene Commissie verzonden, met verzoek orn spoedig rapport. Telegrammen. SHANGHAE, 3 November. Het is nog twijfel achtig of de moeilijkheden over Formosa tusschen de Chineesche en Japansche regeering in der minne zullen worden bijgelegd. BAYONNE, 4 November. De Carlisten zijn hedenochtend begonnen Irun te bombardeeren.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2