LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4521. A0. 1874. Vrijdag 6 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor I.cidcn per 3 maandenf 1.—. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Mommens.n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regels Iedere regel meer Groolcre letters naar plaatsruimte. 1.03. n 0.17$. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen orn vergunning tot het houden van bergplaatsen van brandstoffenvan 1°. Frederik Herman De Jong, koopman, in zijne pakhuizen in de Lange Schei straat n°. 17 en n°. 18, in de Spijkerboorsteeg n°. 3 en aan de Langegracht n°. '23; 2°. wed. M. J. Schamper k Zoon, kooplieden, in hunne pakhuizen aan de Oude Vest n°. 207, n°. 193 en n°. 131; 3°. Hendrik Schutte, koopman, in zijn huis aan de Oude Vest n°. 81, en in zijne pakhuizen in de Koddesteeg n°. 12 en in de Mirakel- steeg n°. 4a; 4°. Gijsbertus Blommcsteyn, koopman, in zijne pakhuizen aan de Oranjegracht n°. 5ü en in de Lange- straat n°. 57; 5°. Hendrik Johannes Yallentgoed, koopman, in zijn pakhuis aan de Binnenvestgracht bij de voormalige Marepoort n°. 23; en 6°. Bartkolomeus Hermanns ..Johannes Aalberse, koekbakker, in zijn pakhuis in de Kuiperssteeg n°. 3; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 4824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op Ie'. Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 9den November aanslaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- ruirn daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 5den November 4874. LEIDEN, o November. De regeering zegt in de memorie van ant woord op de begrooting van staatsspoorwegen 'oor 1874, dat zij omtrent de lijn Leiden Woerden nog niet kan voorzien of de concessio narissen zullen slagen die lol stand te brengen. Zij verzoeken thans subsidie a een tiende der geraamde kosten. - Het bij de Tweede Kamer ingekomen ont- werp tot verhooging der Indische begrooting voor il875, ten behoeve van den aanleg van spoorwe gen op Java, strekt tot verhooging der begroeting rnet een rnillioen, om een aanvang le kunnen maken met den aanleg voor staatsrekening van •Jen spoorweg ter verbinding van Soerabaya, Pasoeroean en Malang, geraamd op 10 millioen, en om tevens elders op Java opnemingen voor spoorwegen te kunnen doen verrichten. In de me morie van antwoord op het 1ste hoofdstuk der slaatsbegrooling verklaart de regeering, betrekkin gen te hebben aanvaard, wel bewust van de moeielijkheden daaraan verbonden, maar niet zonder hoop die te boven te komen. Zij maakt aanspraak hierop, dat men baar lijd gunne te arbeiden, en haar naar hare eigen handelingen en verklaringen Jeoordeele, niet naar heigeen haar door anderen wordt toegeschreven. Naar men verneemt zal het door de Hol- landsche Maatschappij van fraaije kunsten en weienschappen met de gouden medaille bekroonde antwoord op de prijsvraag: „Opgave en toelich ting van spreuken en gezegden in de volkstaal, aan den Bijbel ontleend," van welk antwoord Ik. E. Laurillard de schrijver is, verschijnen hij den uitgever D. B. Centen te Amsterdam, nadat de leden van voornoemde maatschappij hunne present-exemplaren ontvangen zullen hebben. - In den afgeloopen nacht is in Den Haag overleden Mr. Arnoldus Van Galen, procureur- generaal hij het gerechtshof in deze provincie, geboren te 's-Ilerlogenbosch den 24sten Sept. 1805. He overledene was ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, ridder van den Nederlandschen Leeuw en commandeur der orde van de Eikekroon. Ge durende eene reeks van jaren bekleedde hij ver schillende rechterlijke betrekkingen, welke steeds met den grootsten ijver en toewijding door hem werden vervuld. De gemeenteraad te Amsterdam heeft met 23 tegen 13 stemmen aangenomen het voorstel van de heeren Mrs. A. S. Van Nierop en C. A. Crom- melin, om de beslissing over het afwijzend praead- vies van B. en Ws. op het voorstel der ministers van hinnenlandsche zaken en financiën betreffende den termijn der oplevering van het Noordzeekanaal aan le houden, totdat eene Commissie van vier raadsleden, met den Burgemeester aan het hoofd, zal hebben getracht met de regeering en de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij over de door Amsterdam verlangde waarborgen tot overeen stemming te geraken. De heer Coninck Westenberg verklaarde, naar aanleiding van het gevallen be sluit, waarin hij een gebrek aan vertrouwen zag in het dagelijksch bestuur, zijn ontslag le nemen als wethouder. Na levendige discussie werd dit ontslag voor kennisgeving aangenomen. Tot wet houder, in plaats van Jhr. Tindal, werd met 20 van de 36 stemmen benoemd Mr. G. Van Tien hoven, die verklaarde deze benoeming in beraad te zullen nemen. De herdenking van het 400-jarig bestaan van het stedelijk gymnasium te Utrecht is door het daarvoor gekozen bestuur vastgesteld op 4 December e. k. De heer Richard Hol is door het bestuur uitgenoodigd deze plechtigheid, door de uitvoering, onder zijne leiding, van een feestlied, op te luisteren. Het plan eener samenkomst van regenten en regentessen van weeshuizen, uitgegaan van de vereeniging in het belang der weezen verpleging, heeft zooveel instemming gevonden, dal het ten uitvoer kan worden gelegd. De vergadering zal plaats hebben op Dinsdag den lOden November, des voormiddags te halfelf, in het Odéon te Am sterdam. Zij zal zich voornamelijk hebben bezig te houden met de vraag over de wenschelijkheid van het stichten van een hond van weeshuisbe sturen. Acht de vergadering het tot stand komen van een regentenhond wenschelijk, dan zal wor den voorgesteld eene commissie van regenten te benoemen, orn in overleg met eene commissie uit het bestuur der genoemde vereeniging een plan van uitvoering te ontwerpen. In de Staatscourant wordt meegedeeld het verslag betrekkelijk het toelatingsexamen tot cadet aan de Kon. Militaire Academie in 1874. Met 1 Januari 1875 wordt de spoorweg VenloWezel geopend. Met een viaduct zal hij hij Geldern de Rheinische Eisenbahn (Kleef Keulen overgaan. Z. M. heeft aan Jhr. Lopez Suasso, te Han nover, vergund het aannemen en dragen der her inneringsmedaille van den veldtocht 18701871 voor niet-strijdenden, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonkenaan Mr. L graaf Van Heiden Reinestein, Zr. Ms. commis saris in de prov. Groningen, vergund het aannemen en dragen der versierselen van eere-grootcomman- deur der huis- en verdienstenorde van Hertog Peter Friedrich Ludwig van Oldenburg; aan N. Redeker Bisdom, te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië; aan Jhr. Mr. E. J. C. M. De Kuyper op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter-plaatsv. in dearr.-rechtb. te 's-Hertogenboschaan M. A. Van Koetsveld van Ankeren op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec., eervol ontslag verleend als commissaris van politie le Utrecht, onder dankbet.aan den kapt.- luit.-Ier-zee Jhr. D. Bowier op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van president van den raad van lucht voor de koop vaardij te Amsterdam; aan den O.-I. ambtenaar G. L. J. A., ten rechte G. A. J. A. Rothe, laatst op ziener over den instrumentmakerswinkel en de draaierij hij den artill.-constructiewinkel te Soera- baja, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met be houd van recht op pensioen. Gemengd Nieuws. Het Iiof van Zuid -Holland werd gis- teren geroepen om uitspraak te doen omtrent belangrijke beginselen van polderrecht. De voor zitter van het bestuur van den Geerpolder onder Leimuiden had zich in hooger beroep voorzien tegen twee vonnissen van de arrondissements rechtbank le Leiden, dd. 17 en 18 Februari, j.l., waarbij in hoofdzaak was beslist, dat de geïnti meerde Jan Den Ouden niet gehouden was de op zijn land liggende kade, dienende tot waterkeering van de Drecht of Nieuwe vaart, te onderhouden. Hel gold hier voornamelijk de uillegging van art. 17 der wet van 9 October 1841 en de beant woording der vraag, of de geïntimeerde was hoef- slagplichtig, of dit kon worden bewezen op de wijze door den appellant gewild, en zoo ja, of dat bewijs was geleverd. Voor den appellant trad op Mr. W. Wintgens, en voor den geïntimeerde Mr. Tijdeman, advocaat te Amsterdam. De adv.-gen. Mr. Van Maanen zal 16 November in deze zaak conclusie nemen. Naar men verneemt zal Donderdag 3 December en zoo noodig den volgenden dag de zaak van den agent van politie H. Werson bij 't hof worden behandeld. Het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak betreffende het geschil tusschen twee vennooten in Den Haag. D. had gevorderd ontbinding der vennootschap onder de firma L. en D., op grond dat de andere zekeren handel in kruidenierswaren uit de vennootschap had gebracht en hij niet met hem wilde overgaan lot verdeeling en scheiding, alles met schadevergoeding wegens onrechtmatige handelingen. Het hof heeft zich bevoegd verklaard van de vordering des eischers kennis te nemen, doch heeft die onbewezen verklaard, omdat ten processe de opgaaf van den ged. niet was weder sproken, dat hij de affaire in kruidenierswaren rnet toestemming en medeweten van den eischer had overgedaan. Ook besliste het hof dat het niet willen overgaan lot ontbinding of scheiding niet is een onrechtmatige daad, op grond waar van men den anderen vennoot kan dwingen tot ontbinding met schadevergoeding. Op deze gron den in hoofdzaak is de zaak ontzegd. Voor den eischer was gepleit door Mr. J. J. Bergsma, voor den gedaagde door Mr. A. Wm. Jacobson. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld twee jongens, [oud 17 en 14 jaren, die uit een winkel op den Binnenweg een paar pantoffels hebben ontvreemd. De jongste is reeds, vroeger wegens diefstal met de justitie in aan raking geweest, terwijl de oudste, veelal rond zwervende, reeds menigmaal den nacht aan een der politiebureels heeft doorgebracht. Te Haarlem is Dinsdag-avond om streeks negen uren brand ontstaan in de meis-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1