meld besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van 22 Juni 1874, en bet daartegen ingesteld beroep ongegrondverklaard. Gemengd IVieuws. Gisternacht hebben in Den Haag eenige personen, vermoedelijk uit Rotterdam ge komen, inbraak gepleegd in een winkelhuis van den winkelier in gemaakte kleederen T., in de Spuislraat; het mocht der politie gelukken een der daders spoedig in handen te krijgen. De diefstal had onder de volgende omstandigheden plaats. De booswichten hebben het smalle glas bezijden de eenigszins vooruitspringende winkelkast ter hal ver hoogte uitgesneden en verschillende daar uit gestalde kleedingstukken benevens een rol laken weggenomen. Zij waren bezig nog meer goederen mede te nemen, toen zij gestoord werden door de komst van de politie, waarop zij hun werk staakten en de vlucht namen, twee hunner met achterlating van het gestolene, dat zij op straat wierpen. De derde, zekere K., werd op den hoek der Spuistraat en Wagenstraat door vier nacht wakers aangehouden, doch wist hun te ontkomen en werd eindelijk in de Tweede Wagenstraat door andere nachtwakers, die op het alarrn waren toe gesneld, gearresteerd en in het bezit der door hem gestolene goederen bevonden. De aangehou dene is naar het huis van arrest gebracht, terwijl de politie pogingen in het werk stelt om de voort- vluchtigen op te sporen. Uit Maastricht wordt gemeld: Een metselaar en zijn handlanger, welke in een diepen put in het hooggelegen gedeelte der stad werk zaam waren, werden bevangen door den damp van het door hen in den put aangelegd houtskool vuur. Zij riepen nog om hulp en vielen daarna in zwijm. Dergelijke putten zijn met verdiepingen gebouwd en de ladder wordt door den arbeider telkens eene stelling lager gezet, zoodat men zonder nieuwe ladders niet kon afdalen, waardoor vertra ging ontstond in het aanbrengen van hulp. Drie ge- neesheeren, benevens de burgemeester, bevonden zich op de plaats des onheils. Daar bij een derge lijk ongeluk, het voorgaande jaar, een der redders het leven liet, had men thans de voorzorg geno men hun koorden om het lijf te slaan. Met veel moeite mocht het gelukken de beide ongelukkigen boven en uit hunnen slaat van bezwijming te brengen, waarna zij tot verdere verpleging naar het gasthuis zijn overgebracht. Te Woudrichem zou onlangs eene aak, geladen met 20 stuks hoornvee, naar Gor- cum worden overgebracht. Ongeveer op het mid den der rivier gekomen, werd door een der bees ten een gat in den bodem der schuit getrapt, waarop deze onmiddellijk begon te zinken. Op het hulpgeroep snelden eenige visschers met roei- booten ter hulp. De aan boord zijnde personen, 8 in getal, werden gered; het vee werd losge sneden, zoodat 18 stuks behouden aan wal werden gebracht, terwijl 2 verdronken. C. V e r w e ijdoor het p r o v. gerechts- hof te Utrecht veroordeeld tot 12 jaren tuchthuis straf, wegens moedwilligen doodslag, heeft zich van dat vonnis in cassatie voorzien. Het prov. gerechtshof van Zeeland heeft M. Rinkier, voormalig boekhouder bij de leenbank te Zierikzee, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Zaterdag-nacht ontstond te Halfweg brand in de bakkerij toebehoorende aan den heer H. In korten tijd waren het huis en twee belen dende gebouwen, zijnde eene wagenmakerij en eene arbeiderswoning, eene prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De verbrande perceelen waren tegen brandschade verzekerd. Vrij dag-avond is te Naaldwijk een hevige brand uitgebarsten in een der graanbergen in de onmiddellijke nabijheid der boerenwoning bewoond door A. Kuipers. Spoedig sloeg de vlam op de behuizing en de overige graan- en hooi bergen over. Aan blussclien viel niet te denken, ofschoon de brandweer onmiddellijk op de plaats des onheils aanwezig was. Alles werd een prooi der vlammen, slechts eenig huisraad en inboedel werd gered. Alleen de woning, aan een ander toebehoorende, was geassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De landman zelf, van een pleizierreisje terugkeerende, vernam te Wateringen de noodlottige tijding. In zenuwachtige haast huis waarts gekeerd, zakte hij bjj de zijnen komende ineen. Wel werd hjj spoedig bijgebracht, maar zijn toestand is zeer beklagenswaard: de man is totaal geruïneerd. In 1873 werden in de verschillende Nederlandsche dagbladen vermeld als gevolgen van het gebruik en misbruik van sterken drank: 15 moorden, 47 plotselinge sterfgevallen en zelf moorden, 8 pogingen tot moord, 44 verwondingen, 27 enkele vechtpartijen, 24 diefstallen en aan randingen, 55 drenkelingen, waarvan 30 met doodelijken afloop. Geld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 26 tot 31 Oct. 1874. Ofschoon de markt in de laatste dagen iets vaster werd, kon zij toch, bij den geringen om zet, het verlies der eerste dagen van de week niet terughalen, zoodat de meeste fondsen nog onder de slolkoersen der vorige gebleven zijn. De belegging van den November-Coupon was wel de naaste oorzaak der betere stemming van Zater dag en kon ook nog in de volgende week haar invloed doen gelden; op politiek noch op finan cieel terrein bestaat er overigens aanleiding tot verandering van de gesteldheid der markt. Het gunstig oordeel door den generaal Van Swieten uitgesproken omtrent den toestand van den Nederlandsch-Indischen spoorweg heeft eene rijzing in de aandeelen ten gevolge gehad van 593/s tot 61'/s pCt,, terwijl de onderhandelingen wegens eene leening voor de BoxtelWezel maatschappij de Aandeelen dier maatschappij van 12'/a op l'l'/i pCt. terugwierpen, ofschoon hare Obligatiën om den ouden prijs varieerden. Hier mede hebben wij het voornaamste geconstateerd van 't geen er van de Nederlandsche industrieele waarden valt op te merken, die over het geheel min gunstig gestemd waren; onze Nationale Schuld dobberde om den slotprijs der vorige week om. Spanje, bijna alle Russische Staats- en Spoor wegfondsen, Poolsche Schatkistobligatiën, Hon- gaarsche Schatkistbiljetten, Italië, Griekenland, deze zelfs pCt., Vereenigde Staten-fondsen, waren alle gedrukt. Oostenrijksche Renteschuld handhaafde den prijs der vorige week en won daar zelfs eene fractie op, zoo ook Turken en Egyptenaren, de laatste 1868 van 7S'/j tot 79, de 1873 van 723/4 tot 73'/j pCt. Zuid-Amerikanen waren willig, wat betreft de Brazilianen 1S65 en 6 pCt., Peru anen die circa r/a en 5 pCt. Peruanen die 3/„ pCt. avanceerden, terwijl Columbia van 523/s tot 537/, liep en op 523/, pCt. sluit. Ook de Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen bleven gedrukt en misten allen flinken handel. Chicago North-West Certif. verloren van 473/4 op 463/8, Geconsolideerde Oblig. van 71/a op 70, Madison van 753/s op 733/a, Menomenee van 75 op 72'/2, Winona-St.-Peter van 723/a op 71, North-West Union van 71 'ƒ4 op 70l/4, Iowa Midland van 71 op 68'/j, Elisabethtown van 42 op 50, St.-Paul Pacific 1ste Sectie sedert de laatste noleering van 31/2 op 283/4, 2de Sectie en 1869er brachten het met bijvoeging van den Coupon resp. van 13'/i tot 15 en van 11 op 15 Florida van 7'/4 op 53/s pCt., terwijl verschei dene andere soorten minder verloren. Kleiner is het aantal soorten dat avance maakte, en die rijzing stond ook niet in verhouding tot den val der andere. Illinois Certificaten liepen vanij 79'/4 tot 80, California Oregon van 62 tot 023/,c, Denver Pacific van 563/,c tot 57'/4, Atlantic Mississippi Ohio van 36 tot 37, Gestempelde van 39 tot 40'Union Pacific Southern Branch van 395/s tot 41, Chicago South West van 68'/a tot 69 pCt. en slechts zeer enkele nog eene fractie. Geld op prolongatie liep in 't laatst der week tot 4 pCt. BUITENLAND. Duitschlarwl. Aan de Times wordt door haren correspondent te Berlijn getelegrafeerd, dat de correspondentie tussehen graaf Arnim en Von Bülow in druk is verschenen. Uit die brieven blijkt stellig, dat de vermiste dépêches te Berlijn werden genommerd en naar behooren te Parijs in het register der dépeches opgenomen. De quaestie is hierdoor be slist; immers, er kan nu geen twijfel meer zijn, of de vermiste stukken waren officieel in den technischen zin van dit woord. Het feit, dat sommige dépêches betrekking hebben op algemeen politieke onderwerpen, wordt geacht de zaak van den graaf uit een rechtskundig oogpunt te verergeren. De Bondsraad heeft het ontwerp der Bank- wet met eene groote meerderheid aangenomen. Tegen stemden eenige der middel-Duitsche Staten en daaronder Saksen. Het ontwerp der commissie onderging slechts in dit ééne punt eene wijziging, dat de banken bij beleening in spoorwegwaarden slechts tot 50 pCt. van hare koerswaarde mogen beleenen, terwijl dit thans 75 pCt, bedraagt, evenals bij staats- en andere fondsen. De Norcld. Allg. Zeitung meldt, dat de raad van legatie, graaf Arnim, die tijdelijk den met verlof vertrokken gezant, graaf Brandenburg, te Lissabon vervangt, is teruggeroepen om onder vraagd te worden of om eene andere reden. Het is echter niet waar, dat door dezen maatregel gevolg is gegeven aan een verzoek van Von Arnim zeiven. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat bij Villa-Franca Zaterdag een gevecht beeft plaats gehad met 12 bataljons Carlisten, onder bevel van Cucula, waarbij de Carlisten geslagen werden, en 120 dooden, vaandels en tal van krijgsgevangenen verloren. Uit Bayonne wordt gemeldVan het Spaan- sche adviesjacht Concordia werden, in den avond van den 26sten dezer, nabij kaap Machicago, eenige geweerschoten gelost op de stoomboot Pioneer, van Bordeaux. Niemand bekwam letsel. Eene vergissing was oorzaak van het geval. Een dergelijke vergissing had in den avond van den 29sten dezer plaats. Uit het fort van Fonlarabia werd op het Fransche schip Congrès gevuurd, in de meening, dat dit schip contrabande vervoerde. Ook hierbij werd niemand gekwetst. Van Spaan- sche zijde verontschuldigde men zich. Telegrammen. LONDEN, '1 November. De Naval and Milit Gazelle bericht, dat binnenkort eene verordening der admiraliteit zal verschijnen, waarin gelast wordt, dat de Spaansche vlag voortaan zal gesa lueerd worden. Op staatskerkelijk gebied wordt een hevige strijd tegemoet gezien. De tot verdediging der staats kerk opgerichte vereeniging bereidt eene krachtige agitatie door het geheele land, ter bestrijding der tegenstanders, en brengt daartoe 100,000 p. st. bijeen. PARIJS, 1 November. Het bericht, dat Frank rijk onlangs een vergeefsche poging heeft gedaan, om Rusland in de Oostersche politiek zijne mede werking aan te bieden, wordt bevestigd van een zijde, welke volkomen vertrouwen verdient. PARIJS, 2 November. De tot dusver bekende uitslag der herstemming van een lid der nationale vergadering in het departement Pas-de-Calais is als volgtDelisse (Bonaparlico-Septennium) 61,422, Brasme (republikein) 58,983 stemmen. De stem men der legitimisten hebben zich op Delisse ver- eenigd. KONSTATINOPEL, 2 November. De regeering heeft met de Keizerlijke Bank eene overeenkomst geleekend voor de uitgifte van 17 millioen, zijnde het saldo der vroeger vermelde 40 millioen. De- Bank neemt daarvan een groot deel over. Laatste 'berichten. Voor de heden aan het lokaal van het prov. bestuur in Zuid-Holland gehouden aanbesteding van het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de gebouwen der hoogeschool te Leiden, gedurende het jaar 1875, waren zeven biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door de heeren A. Verhoog en P. K. Den Bouw meester alhier, voor f 12819. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op Zaterdag 31 October, ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. F. Coebergh: N°. 1. Een win kelhuis en erf aan den Nieuwen Pdjn of Botermarkt, N°. 16, met een poort, uitkomende aan deBreestraat,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2