LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4518. A0. 1874. Dinsdag 3 November. STADS-BERICHTEN. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 rcoondenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc letters naar plaatsruimte. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. S der wet van 8 Juli 1874 {Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk ziju vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van «n door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te tellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den Gsten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU- AAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat ot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, cbel van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het okaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- potheet, en wel Voor Wijk III, op 3, 4 en 5 November, o IV, 10, 11 en 12 November, a V, o 17, 18, 19, 2i en 25 November, VI, 26 November, 1, 2,3 en 8 December VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, -lien dage van des voormiddags negen tot een uur des Voorts wordt medegedeeld, dat door den Ijker, chef au dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, anneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang- ebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de erkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar t gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval e eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor yne rekening, dc hulpmiddelen voor de stempeling en et noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de eters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaal- ing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. I4IST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. LEIDEN, 2 November. Bij de heden gehouden openbare verkoo- tng van Cokes op het raadhuis alhier van par ijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ60.00, ƒ31.50, 6.50 en 3.25; de laagste 60.00, ƒ31.00, 6.10 en 3.10. De Zaterdag op den straatweg tusschen Voorschoten en Leiden verloren zes bankbiljetten zijn van 1000 er. genommerd E 6040, F 3785, H 6S00, H 2021, J 9562, L 5153. - In Den Haag zijn Zaterdag geëxamineerd voor de acte in de Fransche taal 10 candidaten, werden afgewezentoegelaten mej.J. E. G. lolck uit Vianen en P. De Vries uit Rotterdam, loor de acte inde handwerken werden van de 13 oindidaten 8 toegelaten, zijnde mej.F. P. Boomsma on L. C. Van der Ham uit BrielleA. Brand uit GeervlietA. G. Stronck, J. A. en H. Stuart nit Kralingen, P. H. J. Gleijm uit Hellevoetsluis, voor smaak, en P. A. Maarseveen uit Rotterdam, voor nut. De najaarsexamens in Den Haag voor acten voor het lager onderwijs hadden den volgenden bilslag. Mannelijke candidaten: Hoofdonderwijzers: 36 toegelaten 31 afgewezen, hulponderwijzers 24 l 28 a., Fransch 3 t. 29 a., Engelsch 6 t. 4 a., Hoogduitsch 4 t. 9 a., Wiskunde 13 t. 6 a Gymnastiek 7 t. 4 a., Teekenen 4 t. 7 a., Land bouwkunde 10 t. 1 a. Vrouwelijke candidaten Hoofdonderwijzeressen: 5 toegelaten O afgewezen, bulponderwijzeressen 22 t. 10 a., Fransch 16 t. 15 a., Engelsch 12 t. 10 a., Hoogduitsch 5 t. - 6-, Gymnastiek 1 t. O a., Teekenen 2 t. 3 a., Handwerken 31 t. 11 aSchoonschrijven 1 t. 0 a. - Zaterdag werd te Utrecht de vergadering van het Aardrijkskundig genootschap geopend met none toespraak van den president, Prof. P. J. Veth, die daarin mededeelde, dat het aantal leden lot 500 is geklommen. Van het tijdschrift is de derde aflevering verschenen. De buitenlandsche connecties breiden zich uit. De bibliotheek neemt toe, door geschenken o. a. van het ministerie van binnen landsche zaken, dat een vrij groote verzameling van kaarten van de Vereenigde Staten van Columbia zond en verder van de heerenDe Haan, Victor Fournier en S. C. V. üoesburgh. De voorgenomen expeditie naar de binnenlanden van Sumatra is nog in staat van voorbereiding. Men is bezig met maatregelen te nemen om zich den sleun der regeering te verzekeren. Voor het aardrijkskundig Congres, te Parijs te houden, is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kan, Posthumus, Dornseiffen en den bibliothecaris. Bij dat Congres zal een tentoonstelling gehouden worden van boeken, kaarten, werktuigen enz. en van herinneringen aan oude reizen. Die tentoon stelling wordt aan de leden zeer aanbevolen. Prof. H. G. Van de Sande Bakhuijzen heeft een voordracht gehouden over de pogingen tot waar neming van den overgang van Venus, waarvan hij het belang duidelijk en helder uiteenzetle. De heer J. Leis hield een voordracht over Formosa. Mevr. Storm v. d. Chijs, die met nog eenige dames de vrij druk bezochte vergadering bijwoonde, stelde voor de gravure en levensbeschrijving van mevr. Emanuel Liais in het tijdschrift van het genootschap op te nemen, welk voorstel met inge nomenheid werd begroet. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vierde algemeene vergadering van het Nederlandsch tooneelverbond is mededeeling gedaan, dat eerst daags zal worden overgegaan tot het afnemen van een eerste toelatingsexamen voor de tooneelschool, waarvan de heer J. H. Rennefeld tot directeur is benoemd. De leeraren aan deze inrichting zijn de heerenJ. Brols, Delfoz, Nout, VV. J. Hofdijk, prof. Lemcke en mevrouw Kleine-Gartman. Voor het eerste jaar zijn de uitgaven geraamd op 7050, de inkomsten op ƒ6073.80. Het deficit kan worden goedgemaakt door de sommen, te betalen voor lessen en voor het bijwonen der diletlantenklassen. In de ontvangsten is de subsidie ad 2000 van de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen opge nomen. Bij voortdurend goede werking heeft deze maatschappij een subsidie van ƒ10,000 toegezegd. Besloten werd om, aanvankelijk iedere drie jaren, eene medaille uit te reiken aan den schrijver van het tooneelstuk, in den loop dier drie jaren ver schenen en vertoond oi voor vertooning geschikt ge oordeeld, waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend; vervolgens, op voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat het hoofdbestuur de afdeelingen uitnoodige om uit haar midden eene commissie le benoemen ten einde oude stukken, zoowel vertaalde als oorspronkelijke, te bestudee- ren, en na te gaan, welke van die stukken door hunne innerlijke waarde verdienen omgewerkt en geschikt gemaakt te worden voor het tegenwoor dige repertoire. Het rapport betreffende het eigen domsrecht van dramatische schrijvers gaf aanlei ding tot een debat, waarna besloten werd, een adres te richten aan de regeenng, waarin op regeling van dat recht wordt aangedrongen, en in dit adres tevens eenige beginselen aangaande de regeling op (e nemen, waarop men de aan dacht der regeering wenscht te vestigen. Deze werden naar aanleiding van het rapport vastgesteld. De volgende vergadering zal te Leeuwarden ge houden worden. In de bestaande bepalingen omtrent de toelating tot het registratie-examen, bij Kon. be sluit van 19 dezer, zijn de volgende wijzigingen gebrachtDe bepaling volgens welke men slechts tweemaal wordt toegelaten, is ingetrokken. Het tijdvak (2 jaren of voor doctoren in de rechten een half jaar), gedurende hetwelk rnen op een registratie-kantoor moet zijn werkzaam geweest, moet onmiddellijk voorafgaan aan den dag waarop het examen is uitgeschreven. Vijf onderofficieren van den hoofdcursus te Maastricht zullen aan het heden aan te van gen examen voor den rang van 2den luit. bij het Oostindisch leger deelnemen, de heeren: Dijkstra, Geil, Hasenberg, Sanders en Thomson. Vanwege de Vereeniging voor het Neder landsch ICunst-industrie-museum zal, in den loop der maanden Seplember en October 1875, eene nationale tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van Nederlandsche kunst, oude en moderne kunst-industrie, werktuigkunde, scheeps bouw, mijn-, bosch-, land- en tuinbouw, fabrieks- en handwerks-nijverheid, jacht en visscherij. Deze tentoonstelling zal bestaan uit voorwerpen, bestemd voor de wereldtentoonstelling, in 1876 te Phila delphia te houden. Liep Woensdag II. te Amsterdam het grootste schip van de Nederlandsche oorlogsvloot van sta pel, Zaterdag was dit het geval met de kleine stoomkanonneerboot Dog (type Staunch), welke over acht dagen door de Havik zal worden gevolgd. De bouw van deze scheepjes is aangevangen den 2den April ji. De hoofdcommissie voor het monument te Heiligerlee is dezer dagen te Winschoten ver gaderd geweest. De hoofdingenieur in Groningen en de heer Geefs, uit Antwerpen, waren tegen woordig. Daar de onlangs ontdekte defecten door den heer Geefs geheel hersteld waren, heeft de commissie besloten het monument te aanvaarden, en den heer Geefs het geld uitbetaald, dal hij nog had te vorderen ais sluitpost van de aannemingssom. De arr.-rechtbank te Utrecht heeft als rech ter, in plaats van Mr. C. G. Berger van Hengst, aanbevolen: Jhr. Mr. M. A. Wichers, rechter te Alkmaar, Mr. W. J. Karsten, rechter te Brielle, en Mr. D. J. graat Van Limburg Stirum, subst.-griff. bij de rechtbank te Utrecht. Z. M. heeft baron Von Fabrice, voormalig buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Saksen bij het Ned. Hof, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn na het afnemen van examen als candidaten tot den heiligen dienst toegelaten de heeren H. Van Druten, D. C. C. Stap, A. Reiners en J. Mees. Z. M. de Koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eikekroon de heeren P. Aicoque, burgerlijk ingenieur, gedeputeerde van het depar tement van de Arriége; A. Jurnitschek, keizerlijk raadsheer te Weenen, en E. Neelemaos, lid van den gemeenteraad te Eeclo. Z. M. de Koning, beschikkende op het be roep ingesteld door den kerkeraad, kerkvoogden en nolabelen der Hervormde gemeente le Monster, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 22 Juni 1874, N°. 15, waarbij aan F. Boers c.s., opzieners der Christelijk Gere formeerde gemeente aldaar, vergunning is verleend tot oprichting eener kerk op het perceel, kadastraal hekend onder n°. 1997, gemeente Monster, heeft bevestigd het dispositief van het bovenver-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1