LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4517. A0. 1874. Maandag 2 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIFX: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0,171. Groolere letters naar plaatsruimte. De nieuwe Abonné's, die nog niet in 't bezit der Premieplaat zijn, kunnen haar Maandag 2 November aan 't Bureel Koepoortstraat N°. 1, afhalen tegen vooruitbeta ling van het abonnement-November ad 43 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Philippns Tan der Heyilen, en 2°. Jonas Kasteelon, kooplieden in brandstollen, rvonende alhier, waarbij zij verzoeken eene bergplaats van brandstoffen te mogen inrichten, de eerste in zijn pakhuis in de Langestraat N° 21, de laatste in zijne pakhuizen in de Vrouwensteeg aan de Hoogewoerd N°. 2 en N°. 7 en aan het Levendaal n°. 69; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 5den November aanstaande, *s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver ruim daarvan, zij gehouden zulten worden zieti tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRA.NDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 31sten October 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week een persoon aan de Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 31 October 1874. LEIDEN, 31 Oetober. Door de feestcommissie alhier is aan den heer A. J. Wetrens een sierlijk geschenk aangebo den, bestaande uit twee kristallen vazen op zilve ren voet, als aandenken aan de door hem belangeloos bewezen diensten, door de leiding der verschillende muziekuitvoeringen ter gelegenheid van de jongste Leidsche feestviering. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. D. JE. Van Blommestein, geh. te Delft, met stellingen. Gisteren is in Den Haag toegelaten voor de acte in de gymnastiek mej. G. Martin geb. De Jager, uit Leiden. Van de 7 voor de acte inde Hoogd. taal opgekomen candidaten zijn 5 toege laten, mej.B. M. P. Van Aalst, A. M. P. Greeve en J. M. Porrey uit Den HaagS. P. De Graaf uit Rotterdam en C. P. M. Dullemond uit Noordwijk- binnen. Als onderwijzeressen in de vrouwelijke handwerken werden toegelaten 12 van de 15 candidaten, zijnde 2 afgewezen, terwijl 1 zich terugtrok. De toegelatenen zijn voor nut en smaak mej.: N. Hannik, uil Rotterdam; W. Kromhout, uit GoudaG. A. Kuiper, uit LeidenJ. A. M. P. Kuppens, uit Lisse. Voor smaak mej.: W. A. Arensma uit LeidenT. Engelbregt uit Gouda W. Knijff uit Zoeterwoude; J. H. Reiniersen uit Charlois en S. C. Van den Worm uit Leiden; voor nut mej.: C. Berghuis, uit Leiden; P. C. J. Van Escli, uit Rotterdam, A. E. v. d. Weyde uit Leiden. De heer Mr. F. H. De Veije alhier is be noemd lot gemeente-secretaris te Zaandam. Naar wij vernemen zal morgen Pieter Lam- booy den dag gedenken, waarop hij voor 50 jaren als kferkbediende der Waalsche gemeente alhier in functie trad. Voor een niet zeer talrijk maar uitgelezen publiek gaf Henri Wieniawski gisteravond in de stadszaal zijn aangekondigd concert. De verwach ting van het genot dat men hij den maestro smaken zou was zeker hoog gespannen. Toch zou 't ons verwonderen als zelfs de meest gespannen verwachting niel overtroffen was. Want in waar heid, Wieniawski is een geniaal kunstenaar, die op al wat hij voordraagt, 't zij eigen, 't zij anderer compositie, den stempel drukt zijner geni aliteit. Hoe schitterend was de voordracht zijner Faust-fantasie, hoe edel de romance van Beetho ven. Met welk een kalmte en duidelijkheid werd het beroemde Preludium van Bach gespeeld. En de Legende, met de prachtige sourdine-passage, wie kan met woorden den indruk beschrijven door haar teweeggebracht? Wie heeft niet inde Airs Russes Wieniawski's stoutheid bewonderd en verbaasd gestaan over het gemak waarmee de kunstenaar zulk eene opeenstapeling van moeie- lijkheden overwon? Wieniawski's viool is in zijne handen het instrument, dat kunstkenners zoowel als leeken bekoort en meesleept, ten toppunt van verbazing en bewondering voert. Mej. Sablairolles, eene van 's KoDings pensionnaires, die aan 't con cert hare medewerking verleende, is eene zangeres van veel talent en goede school, waardig naast een kunstenaar als Wieniawski op te treden. Van de beide nummers, door haar gezongen, werd vooral het air uit Le Pardon de Ploërmel van Meyerbeer daverend toegejuicht, zoo zelfs dat de kunstenares zich genoopt vond, nog een ander stuk ten beste te geven. Ook de heer Völlmar verwierf welverdiende toejuiching, waarvan de waarde zeker niet weinig verhoogd wordt door de omstandigheden waaronder hij optrad. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7881 vol wassen personen en van 2832 kinderen. Gisteren heeft te Voorschoten de aanbeste ding plaats gehad van het bouwen eener nieuwe school met onderwijzerswoning aan den Rijndijk. Er zijn ingekomen 17 biljelten. De hoogste in schrijver is A. S. Borst voor f 11200, de laagste J. Sprei voor f 8584. De gunning geschiedt over 14 dagen. Gisteren werd te Amsterdam op plechtige wijze voor het front der troepen van het garni zoen aan den gepensioneerden kapitein van het Ned.-Indische leger Huijer het kruis der Militaire Willemsorde 4de klasse en aan den majoor Cavaljé van hetzelfde leger het kruis van deze orde 3de klasse uitgereikt. Generaal Beekman, commandant in de tweede divisie, nam den eed af en sprak de ridders toe. De troepen werden gecommandeerd door luitenant-kolonel Beijer. De heer J. Graven, beeldhouwer, vervaar diger van het monument op de Nieuwe Markt te Rotterdam, is door Z. M. den Koning-groot hertog benoemd tot ridder der orde van de Eike- kroon. Tot de oprichting van het seminarie te Depok nabij Batavia is door het hoofdcomité besloten. De bouwplannen zijn aan de goedkeuring der re geering onderworpen. Het seminarie heeft thans over f 14200 rente en f8300 jaarlijksche contri butie te beschikken. Het feest van het 50-jarig priesterschap van den deken en pastoor bij de R.-K. gemeente te Zutfen, den heer H. R. Huberts, is Woensdag met buitengewone plechtigheid gevierd. De heer W. F. Bruinier, landmeter 1ste kl. van het kadaster hier te lande, is gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om le worden benoemd tot bewaarder 2de kl. van het kadaster te Batavia. Zr. Ms. schroefsloomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, is den 29sten dezer te Lissabon aangekomen. Z. M. heeft met ingang van 15 Nov. benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren P. A. De Quant, thans telegrafist 2de kl.den directeur van een der rijkslelegraafkantoren, E. R. Alings, van zijn betrekking ontheven en benoemd tot telegrafist 1ste kl. Gemengd Nieuws. Te Zutfen is door de politie een per soon aangehouden, die voorgaf te zijn doctor P. Von Mohl, leeraar aan een geneeskundige in richting te Dorpat. Bij verschillende geneesheeren aldaar heeft hij bezoeken afgelegd en om geldelijke ondersleuning verzocht, ten einde zijne reis te kunnen voortzetten. Hij beweerde geruimen tijd in Britsch-Indië te hebben doorgebracht, in Engel- schen geneeskundigen dienst. In afwachting van het besluit, waarbij hem pensioen zou worden toe gekend, had hij zich naar zijn nieuwe standplaats op weg hegeven. Zijne elegante kleeding en wel bespraaktheid hebben hem hij enkele heeren doen slagen, doch anderen, die achterdocht koesterden, stelden de politie van het voorgevallene in kennis. Deze is er in geslaagd den doctor nog aan te treffen aan het station, even vóór het vertrek van den trein naar Duitschland. Een ingesteld onder zoek bewees, dat deze vreemdeling geen andere papieren bezat dan een builentandsch paspoort, ten name van een gepensioneerd militair van het Ned.-Indische leger, dat volgens latere bekentenis den juisten naam en qualiteit van den pseudo-doctor bevatte. Hij is daarop in arrest gesteld, om een nader onderzoek af te wachten. Donderdag overleed te Arnhem plot- seling de heer B. Coster, eigenaar van de beroemde diamantslijperij te Amsterdam. Te Wildervank heeft een werkman in de aardappelmeel-fabriek van de heeren Everts en Adema het ongeluk gehad tusschen de drijf riemen te geraken, waardoor hij met zooveel kracht tegen den zolder werd geslingerd, dat hij onmiddel lijk een lijk was. De burgemeester van Zandvoort heeft uit Velsen van een ooggetuige van de redding der equipage van het schip Henriette eene som van 10 ontvangen ten behoeve van W. Drayer, die by het redden het ongeluk had zijn linkeroor te verliezen, en van een menschenvriend uit Amster dam een bankbiljet groot f60, ter verdeeling onder de bemanning der reddingboot. Te Munster, in het land van het veem gerecht, heeft zich sedert korten tijd weder een geheime rechtbank gevormd, wier vonnissen voor de betrokken partijen zeer bedenkelijke gevolgen hebben. Deze geheime rechtbank bestaat uit schei kundigen. Zij doen bier per flesch en per glas halen, nu in het eene, dan in het andere bierhuis, analyseeren de vloeistof en brengen de resultaten van dit onderzoek ter openbare kennis. Die resul taten zijn zeer treurig; het blijkt, dat er in de gansche stad slechts zeer weinige lokalen worden gevonden, alwaar men bier schenkt, dat voor de gezondheid niet schadelijk is.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1