LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4516. Zaterdag A0. 1874. 31 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEXTIEN Van 1—6 rcgcpf 1.05. 1 Iedere regel meer0.171. Groot ere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 October. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad is verworpen het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de bewaarschool der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en dat tot het uittrekken van 300 voor het maken van een Dieuwe kast en 't vernieuwen der etiquetten in de stadsapotheek. Aangenomen werd het ver leenen eener subsidie aan de eigenaars van den schouwburg bijaldien de rekening is overlegd. De pest ontvangsten van de gasfabriek werd op voor stel van den voorzitter met 10,000 verhoogd en alzoo gebracht op 69,000. De post verkoop van inschrijving op het grootboek der Nat. Werk. Schuld op 29600 is verworpen, en aangenomen op 7100. De uitgaven op 497,412.96 en de inkomsten op 391,412, in rondvraag gebracht, zijn aange nomen, zoodat het eindcijfer, dat zal gevonden worden in den hoofdelijken omslag, is bepaald op f 106,000. De begrooting in zijn geheel is aan genomen. Tegen stemden de heeren Cock, Verster en Le Poole. De discussiën deelen wij later mede. Gisteren zijn in Den Haag geëxamineerd 12 candidaten voor de acte in de Fransche taal 6 werden toegelaten, mej.: E. H. Godin, C. G. Van Thielen, G. D. M. Van 't Haaff, uit Leiden J. C. Lammers, uit Monster; Th. W. Piper, uit Zoeterwoude en A. M. Sarton, uit Den Haag. Voor de acte in het teekenen hadden zich vijf candidaten aangemeld, waarvan werden toegelaten mej.A. Giesse, uit Delfshaven en J. Wolff, uit Den Haag. De heer R. Hol heeft van Z. M. den Koning eigenhandig de versierselen der orde van den Gouden Leeuw van Nassau ontvangen. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend Dun- geness gepasseerd; de Voorwaarts is den 28sten dezer te Batavia aangekomen. Het oorlogstoomschip Frans Naerebout is gis teren van Nieuwediep vertrokken met den minister van marine aan boord, die de betonning en be- bakening langs de kust zal inspecleeren. Bij de Herv. gemeente in Den Haag is het volgend drietal van predikanten opgemaaktW. J. H. Baart de la Faille te Ridderkerk, Dr. G. J. Flier te Delft en J. G. Knotlnerus te Dordrecht. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn de volgende legaten^verrnaakt, als: een, groot ƒ8000 inschrijving 2'/j pCt. Nat. Werk. Schuld, door wylen den heer N. C Bou wer; een, ad 2000 in contanten, benevens een kapitaal van ƒ50,000 inschrijving als boven, door wijlen den heer G. J. Dijk, en een, groot/1000 inschrijving als boven, door wijlen den heer G. J. Schaffer. Voorts is door genoemden heer Bouwer een legaat van 400 vermaakt aan de commis sie voor de soepuitdeeling in de Uilenburgerstraat te Amsterdam, behoorende tot de instellingen van het Nederl. Israël, armbestuur. De heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, burgem. van Nijkerk en lid der prov. staten van Gelderland, is benoemd tot adminis trateur in de kolonie Suriname. Woensdag heeft te Leeuwen de lang ver wachte plechtige onthulling plaats gehad van het monument ter herinnering aan den watersnood in 1861. Officieel was geen autoriteit tegenwoor dig. De hoofdonderwijzer U. De Jong en de heer J- Ribbius uit Tiel hebben bij die gelegenheid ,'t woord gevoerd, 't Monument bestaat uit een vierkant voetstuk, waarop zich een zuil of pijp verheft, gedekt door een vergulde kroon. De vier zijden van het voetstuk prijken in gulden letteren met toepasselijke inscripties. Door de regeering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot voorziening tegen hondsdolheid. Het eerste artikel dier wetsvoordracht bepaalt dat provinciale besturen en gemeenteraden bevoegd zijn bij provinciaal reglement of plaatselijke ver ordening afmaking van zwervende of losloopende honden te bevelen als maatregel van politie en zonder verplichting tot schadevergoeding aan die genen, die zich later als eigenaren mochten doen kennen. Het ontwerp rust hoofdzakelijk op de volgende beginselen: 1°. verplichting om alle hon den van een halsband te voorzien waarop de naam des eigenaars vermeld staat2°. het straf baar stellen van het plagen of mishandelen van honden; 3". de bepaling dat bij het voorkomen van hondsdolheid of, als er gegrond vermoeden van hondsdolheid bestaat, in de geheele provincie geen honden op den publieken weg mogen ver schijnen, zonder eon doelmatigen metalen muil korf 4". afmaking van dolle of van dolheid ver dachte dieren bij wijze van politiemaatregel 5". verantwoordelijkstelling van den eigenaar van een hond voor de gevolgen der beten door den hond teweeggebracht. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. de kapiteins 1ste kl. bij het corps mariniers J. P. H. Sesseler en G. A. F. Chomel, wegens ongeschikt heid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, een jaarlijksch pensioen toegekend respect, van ƒ1080 en ƒ1065; bevorderd bij het corps mari niers: tot kapt. 1ste kl., de kapt. 2de kl. J. A. IJ. Van Es en J. J. Korndörffer; tot kapt. 2de kl., de luits. A. H. W. De Gelder en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten. Gemengd Nieuws. Te Katwijk aan Zee is gisteren op het strand aangedreven en bij den strandvonder geborgen een groote barkas of zoogenaamde slam pamperboot, waaraan een eind tros afgekapt, ge merkt aan beide kanten van den steven op wit met zwarte letters„Goed Vertrouwen". Gisteren is te Amsterdam een vrouw uit een der bovenste verdiepingen van een hoog huis op de straat gevallen; bij het vervoer naar het gasthuis is zij overleden. Gistermorgen vond men te Utrecht zekeren D. in een kelder, die hem tijdelijk ter woon was afgestaan, levenloos op de aldaar gebor gen zijnde cokes liggen; rnen denkt dat hij gestikt is. Te Ijzend ij ke is dezerdageneenkind, door op een egge te klimmen, in de tanden van dit werktuig gevallen en aan de gevolgen overleden. De veerpont van het Nieuwe Veer te Dordrecht, zwaar geladen met vier paarden en wagens, gisteravond zonder licht de Noord over stekende, is aan een groot gevaar ontsnapt. Bijna toch was zij door de stoomboot die te 5 uren Rotterdam verlaat in volle duisternis overvaren geworden. Een nog tijdig stoppen en een geluk kige manoeuvre van den stuurman voorkwam een ongeluk, waarbij vele levens op het spel stonden, hetgeen door het behoorlijk ontsteken van lichten te voorkomen is. Het provinciaal gerechtshof in Over- ijsel heeft, met vernietiging van de onlangs door de rechtbank te Zwolle gegeven beschikking, waar bij de gewezen directeuren der Overijselsche Bank ter zake van de hun ten laste gelegde feiten wer den verwezen naar de correctioneele terechtzit ting, hunne terechtstelling te dier zake bevolen voor dat hof rechtsprekende in crimineele zaken. De eerste vergadering van schuldeischers in het faillissement dier Bank heeft den 26sten dezer plaats gehad; er waren 120 crediteuren tegen woordig (nog niet de helft). Deze vergadering zou zonder verschillen zijn afgeloopen, ware liet niet dat het Comptoir d'Escompte te Parijs op kwam met eene vordering van pi. m. 114,000 franken, die door de curators op verschillende gronden bestreden werd; het verschil zal voor de rechtbank behandeld worden den 2den Decem ber a. s. De tweede vergadering kan eerst be paald worden nadat het verschil is uitgewezen. Een boerenzoon te Gadzand heeft zich Woensdag-morgen van liet leven beroofd, door zich met een mes de keel af te snijden. Het museum Romanzow te Moskou heeft onlangs eene aanzienlijke vermeerdering gekregen. Van een paar Russische kooplieden in China bekwam het eene groote verzameling Chi- neosche boeken en manuscripten, welke door den heer Katsjkow, diplomatiek agent van Rusland in China, verzameld waren. Zij bevaltel378 Chineesche werken (waaronder 263 manuscripten) in 10,912 deelen en 57 Mandsjoerijsche in 785 deelen (waar onder 4 manuscripten). Onder deze boeken bevon den zich ook uitgaven uit de '14de en 16de eeuw, een werk over Peter den Grooten, met het welge lijkend portret van dezen keizer, en vele geschrif ten die zelfs in China een bibliographische zeld zaamheid zijn. BUITENLAND. Prankrij k. Naar luid van den Bien public zjjn de Orle- anisten sedert een paar dagen begonnen de Bona- partistische agenten concurentie aan te doen in het verspreiden van photographische portretten; terwijl deze aan de liefhebbers het afbeeldsel van den keizerlijken prins uitreiken, laten genen de porlretten van de gezamenlijke prinsen van Orleans uitdeelen, wel is waar zonder het kroontje dat de imperialistische cartons versiert, maar daarentegen toegelicht door eenige regelen schrifta aan de ommezijde, luidende als volgt: „Thans meer dan ooit na de stormen van het verledene, bij de onzekerheid der toekomst, zijn de prinsen van het huis Orleans een anker der hoop voor den een, en voor de gansche natie een voorwerp van vereering, zoomede een borstwering tegen de Bonapartes." Duitschland. Gisteren is te Würzhurg het proces Kall mann aangevangen. Er waren zooveel toegang- kaarten aangevraagd, dat er op verre na geen mogelijkheid bestond om aan alle aanvragen te voldoen, vooral omdat de zaal slechts ruim 150 personen kan bevatten. Meer dan 40 verslaggevers, waaronder uit Engeland en Amerika, zijn aangeko men en ten hunnen behoeve is de ruimte voor het publiek nog ingekrompen. Er moeten 32 getuigen worden verhoord. De rechtbank wordt gepresideerd door den heer Haus, lid van het hof van appèl te Würzhurg. Het O. M. wordt waargenomen door den heer Rüdel. De verdediging van den beschul digde is opgedragen aan den advocaat Gerhard.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1