durende zijn jongste verblijf in Indië de lijnen der maatschappij opzettelijk had bereisd met het doel om eene inspectie te houden, en hij vond daarin aanleiding om den grootsten lof toe te zwaaien aan het comité in Indië en aan de be ambten aldaar: Het Vad. verneemt, dat mej. Mina Kruse- man den 1-iden November in den stadsschouw burg te Amsterdam zal optreden in haar tooneel- stuk „Een huwelijk in Indië." Het Ned. stoomschip Sumatra, van het Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend te Southampton aangekomen; de Conrad is den 26sten dezer te Port-Said aangekomen en zou gisteren het Kanaal ingaande Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwediep, is den 26sten te Port-Said aangekomen, en zou den volgenden dag de reis voortzetten. De Ned. Bank had op '26 Oct. bij een muntmateriaal van f 134,600,443.65s voor eene som van f 118,158,890.07 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 47,263,556.02s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De offic. van gez. 2de ld. W. H. Visscher van Aalst, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De offic.-van-gezondheid 2de kl. van het O.-I. leger G. H. Klosser zal half December a. s. naar Java vertrekken via Suez met het stoomschip Jladura. Behalve de reeds gemelde rullen tegen 1 Mei a. s. de volgende garnizoemvcranderingen bij liet leger plaats hebben: lste reg. inf.3de bat. 1ste comp. van Assen naar Groningen, 2de en 3de comp, v. Deventer n. Groningen, staf, 4dc en 5de comp. v. Zwolle n. Groningen, depot, eene comp., v. Groningen n. Assen; 2de bat., 5de comp. v. Harlingen n. Leeuwarden, eeDe comp. v. Leeuwarden n. Harlingen; 3de rog. inf.: lste bat. 5de comp. en 3de bat. 5de comp. v. Neuzen n. Vlissingen 3de bat., lste en 2de comp. v. Vlissingen n. Neuzen; üde reg. inf.: eene comp. v. 'e-Hertogenbosch n. Heusden, eene comp. v. Heusden n. Nijmegen, eene comp. v. Willemstad n. Nijmegen, 3de bet. v. Geertruidenberg n. Nijmegen6de reg. inf.: depot, twee comp. v. Gorcum n. Geertruidenberg, eene comp. v. Breda n. Willemstad.; 8ste reg. inf.: lste bat., staf, 3de, 4de en 5de comp. v. Arnhem n. Doesbnrg; 2de bat., staf en drie comp. v. Nijmegen n. Deventer, twee comp. v. Nijmegen n. Zutfen; 3de bat. v. Doesburg n. Arnhem; 4dc bat., 2dc en 3de comp. v. Arnhem u. Doesburg; depot, lste en 3de comp. v. Woerden n. Utrecht, 2de en 4de comp. v. Utrecht n. Zwolle. lste reg. huzaren: staf en drie vell-escadrons van Den Ifaag n. Haarlem, een veld-escadron v. Den Ilaag n. Amsterdam3de reg. huzaren: staf 1ste, 2de en 3de escadron v. Haarlem Den Haag, 4de escadron v. Amsterdam n. Den Haag. 2de reg. vesting-art.: 10de comp. v. Willemstad n. Utrecht, 2de comp. v. Naarden n. Gorcum, 11de comp. v. 's-Hertogenboschn. Gorcum, 3de comp. v. Utrecht n. Woerden, 8ste comp. v. Gorcum n. Woerden, 13de comp. v. 's-Hertogenh. n. Woerden, 12de comp. v. 's-Ilertogenb. n. Naarden; 3de reg. vesting-art.: staf en hoofd- admin. v. Nijmegen n. 's-Hertogenh., 4de en 5de comp. v. Zutfen n. 's-Hertogcnb-, 11de comp. v. Groningen n. 's-Hertogenb-, 14de comp. v. Nijmegen n. Heusden, 7de comp. v. Grave n. Geertruidenberg, 2de, 3de en Sste comp. v. Groningen n. Willem stad, 13de comp. v. Nijmegen n. Neuzen, 6de comp. v. Nijmegen n. Breda. Z. M. heeft A. G. Marin benoemd tot burgem. der gem. Pvozenburg; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Hoorn, Mr. P. W. Scholten, thans griffier bij het kantongerecht te Beverwijk; tot griffier bij het kantong. te Beverwijk, Mr. A. "W. Thöne, adv. te Haarlem; aan Mr. J. G. Brillenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot subst.-griffier bij die rechtbank Mr. F. J. J. L. De Veer, thans subst.- griffier te Brielle; aan den offic.-van-gezondh. 2de kl. H. P. Schroder, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleendJ. F. Ummels, thans landmeter 2de kl. bij het kadaster, bevorderd tot landm. lste kl.; J. L. Huygens, thans rijksontv. te Koewacht, als zoodanig benoemd te Drutena«n W. baron Van Itersum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijksontv. te Veenebrugge. Gremengd Nieuws. Maandag waren twaalf runderen, die te Zutfen waren ingeladen, bestemd voor Heeren veen, bij aankomst van den trein te Zwolle alle verdwenen. De deur van den waggon was losge raakt en de 12 gevangenen zijn er onder het rijden uitgesprongen, zonder leisel te bekomen. Men vond ze later onder Deventer, Olst en Wijhe. Uit Austerlilz (Utrecht) schr ij ft men aan den Standaard: Tot driemalen toe heeft men gepoogd den predikant dezer gemeente op den openbaren weg aan te randende eerste maal beproefde zulks een beschonken man, de tweede maal een (niet beschonken) vijand des leeraars, die steeds lust schijnt te hebben de gemeente in roer te houden, en nu de derde maal een halfdronken kroeghouder, die nog wel tegelijk kerkvoogd is! Dat het er voor den leeraar, dien men ook al eens in zijn huis al wat er voor den hand lag ontstolen heeft, alles behalve pleizierig wonen is, laat zich begrijpen. Bij arrest van gisteren is door het prov. gerechtshof te Utrecht Cornelis Verweij schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van twaalf jaren. Zaterdag jl. had te Moercapelle een treffend ongeluk plaats. De 14-jarige zoon van een arbeider uit Zevenhuizen vergezelde zijn mees ter, den veearts Ripping, hij diens visites en moest hem dien dag op de boerenwoning van Diep hout afwachten. In een hoornberg spelende, schijnt hij in een aan den kap bevestigd touw te zijn verward geraakt; althans hij werd dood ge vonden, hangende met hel hoofd in een lus van dat touw. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek evenals de door den geneesheer gedane lijkschouwing laten geen twijfel over, of in deze kan slechts aan een ongeluk gedacht worden. Uit Swinemünde meldt men van '2 2 October: Hedennamiddag stootte het binnenloo- pende Hollandsche kustschip Hendrik en Lau rens, uit Veendam, schipper Jansen, op de Ost- moole, ten gevolge van omstandigheden waaraan de loods geen schuld had. In drift ontstoken viel de schipper plotseling met vuistslagen op den loods aan. Daarop sloegen hij en de stuurman den ongelukkige met handspaken en schopten en trapten zij hem jammerlijk. De opperloods aan boord van de loodsstoomboot dit ziende, zond zoo snel mogelijk een sloep met vier man naar boord om den mishandelden loods te redden. De Hol landsche schippers werden, nadat het schip door de loodsen ten anker gebracht was, door de koninklijke scheepvaartcommissie in hechtenis geno men en ter beschikking van den rechter gesteld. BUITENLAND. België. Aan de inschrijvers op de premieleening der stad Antwerpen is kennis gegeven, dat de in schrijvingen van 1 tot '25 obligaties integraal zijn toegewezen, doch dat van die van een hooger bedrag slechts 87 pGt. gegund zijn. De stortingen zullen plaats hebben, van den 27sten tot den 31sten dezer, aan de kantoren welke de bewijzen van inschrijving hebben afgegeven. Het beurs-comilé heeft een telegram uit Parijs ontvangen, waarin gemeld wordt dat de syndicale kamer aldaar heeft besloten dat, te be ginnen met 28 dezer, de Metallieken op tijd zullen genoteerd worden bij stukken van 1000 fi.; de florijn zal tot den vasten koers van fr. 2.50 be rekend worden. Er zullen twee rescontres in de maand plaats hebben. Spanje. De Moniteur deelt mede, dat de Spaansche gezant te Londen in de afgeloopen week aan lord Derby, den Engelschen minister vanbuiten- landscke zaken, het verzoek richtte, een nauwlet tender toezicht te doen houden op de Engelsche havens, opdat er een einde mocht komen aan het verzenden van wapens voor de Carlisten. Lord Derby zou hierop hebben geantwoord, dat, aan gezien de oorlog tot in 't oneindige duurde, er bij de Spaansche natie gebrek aan vaderlands liefde of aan energie moest zijn. Wanneer de Spaansche zeemacht en de autoriteiten waakzaam waren, dan zou de toevoer van wapens over zee voor de Carlisten eene onmogelijkheid zijn en de oorlog zou vanzelf eindigen. -Van Bayonne telegrapheert men van 26 October: Op de Bidassoa is een meer volledige douanedienst ingericht, ten gevolge van een over eenkomst tusschen Frankrijk en Spanje. Een oor logsloep van beide naties zal de schepen der re spectieve landen bewaken. Deze overeenkomst is lot stand gekomen door de bemoeiingen van den heer Sallandrouze de Lamornaix, commandant van de Oriflamme. Drie der gedeserteerde zee lieden van de Nièves zijn gearresteerd. De consul van Spanje heeft krachtens de consulaire conventie van 1862 hunne uitlevering gevraagd. Intusschen gelooft men te Bayonne algemeen, dat de con ventie in dit geval niet toepasselijk is, omdat het politiek misdrijf hier dat van desertie verreweg overtreft en de uitlevering der zeelieden dus gelijk zou staan met eene uitlevering van politieke refugiés. Telegrammen. CATTARO, 26 October. De Porte heeft den eisch van Montenegro, dat de te Scutari gevestigde consuls der Europeesche mogendheden in de enquête-commissie zitting zouden hebben, onvoor waardelijk van de hand gewezen. SINGAPORE, 27 October. De radjahs Mahdle en Mamand, van Salongen aangekomen, hebben zich onvoorwaardelijk aan het Engelsche gouver nement onderworpen. LONDEN, 28 October. De werkstakers van Yorkshire hebben de voorstellen van het scheids gerecht aangenomen en den arbeid hervat. Nopens de identiteit van Nana-Sahib verkeert men nog in het onzekere. WEENEN, 28 October. De heer Lauser heeft bij zijn verhoor voor het landsgerecht geweigerd te zeggen, op welke wijze de openbaar gemaakte diplomatieke stukken betreffende den kerkehjken strijd in Pruisen in zijn bezit zijn gekomen. De couponbetaling van den Lemberg-Czerno- witz-Jassy spoorweg zal in zilver plaats hebben. BERLIJN, 28 October. De invrijheidstelling' van Von Arnim, onder cautie, wordt in den loop van heden met zekerheid tegemoet gezien. Het stadsge recht beraadslaagt over het cijfer, waarop de borg tocht moet gesteld worden. Laatste bei-icliter» Uit het voorloopig verslag van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1875 blijktOnderschei dene leden verklaarden de optreding van het ministerie niet met ingenomenheid te hebben gezien. Men was niet overtuigd, dat tusschen de leden van het bewind homogeniteit bestaat. De meeste leden verklaarden eene afwachtende houding tegenover bet kabinet te zullen aannemen, de voor te stellen maatregelen en de te volgen gedragslijn aan 's lands belang te zullen toetsen. Enkele leden betuig den ingenomenheid met hel bewind. Volgens hen heeft het kabinet aanspraak op dankbaarheid der natie, omdat het niet geaarzeld heeft in buitenge wone en moeielijke omstandigheden de zetels in te nemen. De meerderheid der afdeelingen was derhalve geenszins vijandig legen het bewind gestemd, maar de meerderheid in twee afdeelingen verbond aan haren steun eene uitdrukkelijke voorwaarde betrekkelijk de houding der regeering tegenover kerkelijke richtingen. Men had daarbij eene voorgenomene verandering der onderwijswet in het oog. Het financieel beleid der regeering ontmoette bij zeer vele leden ernstig bezwaar. Tijdelijke belegging van gereed kasgeld werd algemeen toegejuicht. Algemeen was men overtuigd, dat de plicht der regeering medebracht, op voorziening bedacht te zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 22 tot en met 28 October 1874. GEHUWD. J. Nienwenhuizen jm. en J. Selier jd. H. Van der Lucht wedr. en C. Verhoogt wed. G. C. Hcn- drichs jrn. en W. J. M. Van Heek jd. A. Van der Linden jm. en J. Van Hooven jd. W. Mulder jm. en A. C. Fijbel jd. J. J. Van den Berg jm. en L. Van Patten jd. I. Melet jm. en li. M. Van der Velden jd. W. J. Marsteller jm. en A. W. Doornik jd. J. H. Oldenburg jm. en E. M. Pieters jd. B. A. Van Harteve't jm. en W. Vreem jd. BEVALLEN. A. C. Huner, geb. Van Dam, Z. C. Regeer, geb. Lasschuijt, D. A. Kool, geb. Verra, D. A. M. Taverne, geb. Franken, tweel. Z. Z. P. Beekman, geb. Gressie, Z. J. M. De Ru, geb. Brittijn, Z. B. Brijnen, geb. De Blauw, D. C. Van Rijzen, geb. Van der Weijden, Z. J. Bavelaar, geb. Loeber, D. E. Selier, geb. Benning, D. E. Stenzier, geb. LaDgenbeek, D. E. Mens, geb. Van Nierop, D. J. Van Hoaten, geb. Boom, Z. J. Den Fonkelaar, geb. Wareman, D. C. Vermeulen, geb. Cramer, Z. M. W. Hartendorp, geb. Houps, D. P. Van der Drift, geb. Van Tol, 2. C. J. Schenk, geb. Rietbergen, D. W. Van Kempen, geb. Plasmcijer, Z. J. Van der Blij, geb. Vogelzang, D. J. Vermond, geb. Theil, D.- J. Lancel, geb. Helfenstijn, D. P. M. Develing, geb. Van Zijp, Z. M. Cornet, geb. Van Leenwen, Z. G. Mooy, geb. Karei, Z. C. Duiverman, geb. Marijt, Z. J. S. Korssen, geb. Van der Grind, Z. M. Pels, geb. Mark, Z. levenl. OVERLEDEN. M. Van Dtjk Z. lm. M. H. J. Van der Eerden D. 21 m. H. Vroom 46 j. L. K. M. Brandse Z. 11 j. M. T. "VV. Verhoeven, Z. 11 m. W.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2