LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4509. A0. 1874. Vrijdag 23 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nonnncrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05, Iedere regel meer. n 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 October. Wij vestigen de aandacht van belanghebben den op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Padang en Batavia door mid del van het stoomschip Sumatrawaarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op den 24sten dezer, des namiddags te 1 uur; alsook op die door middel van het stoom schip Hampton naar Ned.-Indië, waarvoor de laatste lichting op denzelfden dag, des namiddags te 5 uren, is vastgesteld. Voor drukwerken met beide gelegenheden een half uur vroeger. De commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende te Utrecht, heeft be vorderd tot arts: den heer P. M. Stiggelbout, genees- en heelkundige te Texel, en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de med. docto randi P. F. Kortenhorst en S. Orobio de Castro. Aan de Utrechtsche lioogeschool is bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. A. W. Hubrecht, van Rotterdam. In Den Haag zijn gisteren 5 candidaten voor de acte in het teekenen geëxamineerd, waar van 4 werden afgewezentoegelaten de heer K. M. Smith, uit Rotterdamvoor de acte in de Hoogduitsche taal 7 candidaten, waarvan 4 afge wezen; toegelaten de heeren: N. Felix uit Dor drecht, H. A. P. Meijer en G. v. d. Zijde, uit Rotterdamvoor de gymnastiek 6 candidaten, waarvan 2 afgewezen; toegelaten de heeren: P. v. Eek, "W. P. Hillen en J. G. J. Mallee, uit Den Haag. Ter benoeming van hoofdonderw'yzer aan de te Hillegom op te richten openbare school voor m. u. 1. onderwijs zijn na vergelijkend examen voorgedragen de heeren J. Crerner, te Bodegraven G. Huisman, te Haastrecht, en H. J. Van der Wolde, te Bodegraven. De graaf Van Heiden Reinestein, commis saris des Konings in Groningen, is benoemd lot commandeur-grootkruis der huisorde van ver dienste van den groothertog van Oldenburg. Door den minister van marine is aan den onlangs door de curatoren tot assistent voor de anatomie aan de academie te Utrecht voorgedra gen Dr. Abrahamsz, arts en offic.-vari-gezondheid 2de kl. bij de marine in O.-I., ontslag uit den zeedienst geweigerd. Thans is voor die betrek king voorgedragen Dr. C. A. Lamping aldaar. In de gisteren te Amsterdam gehouden raadsvergadering is door den voorzitter mededeeling gedaan van eene missive van Jhr. G. A. Tindal, waarin deze zijn ontslag neemt als wethouder voor de publieke werken. Uit de ten gevolge van die mededeeling gehouden discussie is gebleken, dat de reden van dit ontslag gelegen is in een conIlict tusschen den wethouder en een der hoofd ambtenaren bij de publieke werken, die in een Engelsch tijdschrift voor ingenieurs officieel, bui ten weten van den wethouder, onjuiste voorstel lingen aangaande de werking van het Liernur- stelsel gegeven heeft. De meerderheid van het dagelijksch bestuur had besloten den hoofdambte naar, den heer Bergsma, niet te ontslaan, omdat bij, hoewel ongepast gehandeld hebbende, gemeend had zijne instructie niet te buiten te zijn gegaan. Eene motie van een der raadsleden, de strekking hebbende om den wethouder te verzoeken de zaak in nader beraad te nemen, is na eenige beraadslaging weder door den voorsteller terug genomen. De missive is daarna voor kennisgeving aangenomen. In eene te Amsterdam gehouden meeting ter zake van de oprichting eener vleeschhouwerij aldaar, is de volgende motie aangenomenDe vergadering spreekt uit de wenschelijkheid tot oprichting eener maatschappij tot verkrijging van goed en goedkoop vleesch, met aandeelen van f 10. Er behoort te zijn toezicht der aandeelhou ders, dat alleen goed gezond vleesch zal worden verkocht, en geen ander dan hetgeen door de maatschappij zelve is aangekocht en geslacht. Zij noodigt het aanwezige comité uit, in die richting verder de noodige voorbereidende maatregelen te beramen en daartoe op verschillende plaatsen der stad de gelegenheid open te stellen om deelheb ber der op te richten maatschappij te worden. Naar men verneemt heeft zich jl. Zaterdag eene deputatie uit de ambtenaren van het Prov. bestuur van Zuid-Holland naar den heer Heems kerk, minister van binnenlandsche zaken, op au diëntie begeven, om, met het oog op hetgeen tot verbetering van het lot der ambtenaren aan de departementen van algemeen bestuur wordt gedaan, dien minister le verzoeken, ook voor de prov. ambtenaren eene wijziging van de maxima der tractementen, aan eiken rang verbonden, bij den Koning te bevorderen, en tevens in verband daar mede eene verhooging hunner bezoldigingen voor te stellen, vermits toch de gronden die door de regeering, bij de slaatsbegrooting voor 1875, voor de daarop door haar voorgedragen verhooging van de bezoldigingen der ambtenaren aan de verschil lende departementen worden aangevoerd, eveneens gelden voor die aan de griffie van Zuid-Holland verbonden. De dienst voor het vervoer van personen, bagage en bestelgoederen op het station van den staatsspoorweg te Utrecht wordt met 1 November e. k. opgeheven, om van daar te worden overge bracht deels naar het station van den Nederl. Rijnspoorweg, deels naar dal van den Oosterspoor weg in de Maliebaan. Het stoomschip John Bramall, van Rot terdam naar Batavia, is 19 dezer te Port Said gearriveerd. Zr. Ms. schroefsloomschip 1ste kl. Leeuwar den, liggende le Willemsoord, wordt met den eersten November in dienst gesteld met aanvan kelijke bestemming voor binnenlandschen dienst en tot het doen van oefenings- of kruistochten, en het bevel over dien bodem opgedragen aan Zr. Ms. adjudant, den kapt.-ter-zee Jhr. J. H. Van Capellen, die tijdens dat bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van het militaire huis des Konings. Z. M. heeft benoemd lot burgem. der gem. Schoonhoven S. P. H. Noordendorp, met toeken ning van eervol ontslag als burgem. der gem. Rozenburg. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Cl.). Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Arnhem, standplaats Elburg, Mr. H. A. Hoef hamer, candidaat-notaris en plaatsvervan gend kantonr. aldaar. Gemengd Nieuws. Gisterochtend slingerde van een der molens in de nabijheid van Schiedam eene wiek af, die terechtkwam op eene woning, waarvan het dak verbrijzeld werd. De bewoners hebben geen letsel bekomen. Ter terechtzitting van het provin- ciaal gerechtshof te Utrecht werd Dinsdag de zaak behandeld van C. V., smid aan de werkplaats der staatspoorwegen aldaar, beschuldigd van moed- willigen doodslag op J. H. Kunst. De besch. ver klaarde zich van al hel op den 20sten Aug. 11. voorgevallene niets meer te herinneren, tengevolge van de opgewondenheid en drift, waarin hij zich destijds, wegens den door hem gebruikten drank, en de van Kunst ontvangen slagen en verwon dingen bevond. De procureur-generaal eischte, nadat 16 getuigen, waaronder 4 deskundigen, gehoord waren, eene tuchthuisstraf van 15 jaren. De verdediger des besch., Mr. F. J. K. Van Hoog straten, wees op de zeer gunstige antecedenten van den 56-jarigen man die nog nooit met de justitie in aanraking geweest was; en trachtte voorts aan te loonen, hoe deze door gewelddadig heden van de zijde des verslagenen tot het zeer laakbaar, maar toch eenigszins verklaarbaar mis drijf was gebracht. Ten slotte wees hij er nog op, dat het slachtoffer des besch. met stervende lippen den wensch had geuit, dat deze eene zachte straf mocht bekomen. Uitspraak a. s. Dinsdag. De arrond. - rechtbank te Utrecht heeft gisteren C. V., uit IJselstein, beschuldigd van manslag door onvoorzichtigheid op haar pas geboren kind, veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf van tien maanden en geldboete. Dinsdag-avond werd van Delf shaven in het huis van arrest te Rotterdam overgebracht eene dienstmeid, wegens het ontvreemden van een bankbiljet a f 25 en een muntbiljet a f 10 uit een zakboekje van haren meester. De beide veroordeelden, wegens het ontvreemden van een zwaan uit de diergaarde te Amsterdam, hebben zich per adres aan Z. M. den Koning gewend met verzoek om gratie. De naar Amerika gevluchte doch t e - ruggekeerde spoorwegconducteur Van Wijk is door het Prov. Hof in Overijsel schuldig verklaard aan diefstal van een jas en veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Door stormweer is alhier omgeslagen een binnenko mende Enkhuizer visschersschuitalle opvarenden zijn omgekomen. Op Onrust is gestrand een onbekend vaartuig. De bemanning verkeert in groot gevaar. De reddingboot is derwaarts gesleept ter assistentie. Men meldt uit Dokkuni, dat gister- ochtend, tengevolge van den hevigen storm, de spits van den in aanbouw zijnden toren [der Roomsche kerk aldaar omvergewaaid is. De pas torie en ander gebouwen zijn zeer beschadigd, doch er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. KOLONIËN. BATAVIA, 11 September. Een telegram van den resident der Z.- en O. afd. van Borneo van den 2den dezer meldt, dat de cholera in dat gewest nog altijd heerschte, en dat de rust niet verstoord was geworden. Naar men van goederhand verneemt, is de regent van Bandong, Raden Adipati Wira Nata Kesoema, den 27slen Juli 1846 tot dien post be noemd, en dus na ruim 28 jaren als regent den lande trouw te hebben gediend, dezer dagen over leden. H'y was gedecoreerd met de orde van den. Nederlandschen Leeuw, met de Oostenrijksche Frans-Jozef-orde en met de 3de klasse der Kroon orde van Pruisen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1