om te verkoopen. Toen de steek was toegebracht, kon de gewonde, vergezeld van zijn vrouw, hoewel langzaam, het politie-bureel bereiken, waar hij door twee geneesheeren voorloopig werd onder zocht en van waar hij per rijtuig naar 't zieken huis is overgebracht. G is teravond is in Den Haag de agent van politie S., die in staat van dronkenschap ver keerde, in de Koediefstraat door een inspecteur van politie gearresteerd. Er zal tegen hem proces verbaal worden opgemaakt wegens dreigementen tegen zijne meerderen en het vernielen van zijne bovenkleederen, die hem niet toebehooren. Natuur lijk is de weerspannige politiedienaar, die kort geleden in dienst kwam, uit zijne betrekking ontslagen. BUITENLAND. Prankrij lv. De minister van financiën heeft den staat der inkomsten gedurende de negen eerste maanden van dit jaar openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de belastingen, directe en indirecte, over dit tijd vak 34 millioen minder opgebracht hebben dan de raming was. Gedurende de zes eerste maanden van dit jaar zijn ze 26</2 millioen beneden de schatting gebleven. In de drie daarop volgende maanden bedroeg de vermindering dus 7'/2 millioen. Mac Mahon, vergezeld van den minister van oorlog, is naar Calais vertrokken, om proeven met nieuw geschut bij te wonen. IDuitschland.. Naar men uit Berlijn verneemt zal heden de rechter van instructie Pescatore naar Parijs ver trekken, ten einde aldaar het personeel der legatie verhooren te doen ondergaan in zake het proces tegen graaf Arnim. De rijksdag zal legen 29 dezer worden bijeengeroepen; het keizerlijk besluit desbetreflende kan elk oogenblik worden tegemoet gezien. Uit Berlijn wordt gemeld, dat graaf Piascou, Spaansch gezant te Berlijn, eenige dagen geleden zijne geloofsbrieven ook bij den groothertog van Mecklenburg-Strelitz heeft ingediend. De bericht gever zegt verderNaar rnen verneemt, is laatst leden Zaterdag een afschrift der bekende Spaansche nota te Weenen ter kennisneming medegedeeld, evenals eenige dagen geleden te Londen en Rome heeft plaats gehad. De bisschop van Culm is wegens onwettige aanstelling van geestelijken veroordeeld tot 600 thaler boete, of zes maanden gevangenisstraf. De proost Kubeczak te Xions heeft te Rome een protest ingediend tegen de over hem uitge sproken excommunicatie; hij verzoekt, dat die zal worden nietig verklaard, op grond dat zij is uit gesproken namens eene onbekende autoriteit. Voor het geval van weigering stelt hij de autoriteit te Rome verantwoordelijk voor de gevolgen, daar hij niet voornemens is zijne functie neder te leggen, en al deed hij het, er toch geen ander in zijne plaats zou worden benoemd. De Afrikaansche Maatschappij te Berlijn houdt zich bezig met de uitrusting van een nieu wen tocht naar de Afrikaansche binnenlanden. Deze expeditie zal onder leiding staan van kapitein Von Homeijer, die hiertoe van den Keizer drie jaar verlof heeft verkregen. Naar berekening zal hij in het begin van December op reis gaan naar Canaudge aan de grenzen van Angola, om van daar te trachten de hoofdstad van Muata Yamoo te bereiken. Spanje. Het Journal des Débats deelt den brief mede, waarmede don Carlos aan Dorregaray diens afscheid gegeven heeft. Hij luidt„Waarde Dorregaray Dikwerf hebt gij mij over den slechten toestand uwer gezondheid gesproken, maar gisteren, toen gij over uw arm spraakt, hebt gij dat rnet meer nadruk dan vroeger gedaan, en mij gezegd dat gij een langen tijd rust noodig hebt. Ik zou een egoïst zijn indien ik nieuwe opofferingen van u vorderde, gij hebt er u reeds genoeg getroost; vandaar dat ik u verlof geef, opdat gij u met niets anders dan uw herstel hebt te bemoeien, en het is mijn wensch, dat gij van heden af reeds dat verlof zult genieten; geef derhalve de archie ven van den generalen staf over aan generaal Mendiri, dien ik ad interim belast met de betrek king, dien gij tot mijne volkomen tevredenheid hebt vervuld. Moge God u behoeden en u her stel uwer gezondheid schenken, dit zjjn de wen- schen van uw zeer toegenegen Carlos." Uit Lissabon wordt gemeld, dat op de bad plaatsen in de omstreken tal van Spanjaarden zijn, hoofdzakehjk dames, die aldaar de rust en vrede zoeken, die zij in hun land moeten derven. De Portugeesche troepen, die aan de grenzen geposteerd zijn, zijn maar zelden in de gelegen heid Carlisten te vatten, en evenzeer zijn de inbeslagnemingen van oorlogscontrabande gedu rende den ganschen opstand onbeduidend geweest. Eenige weken geleden verschenen eenige Carlisten ten zuiden van Orense en wenschten zich toevoer te verschaffen van het Portugeesche grondge bied. Zij zagen zich echter teleurgesteld en werden spoedig door republikeinsche troepen uit eengedreven. Uit Madrid wordt van den 18den gemeld: De chef der Carlisten Nava heeft de brug van Magdalena en tusschen Benicarlo en "Vinaroz twee schipbruggen en drie bruggen vernield. Verder heeft hij de groote brug van Serval en vier andere bruggen tusschen Heguera en Trixinals, op den spoorweg van Valencia naar Taragona, waar de circulatie sedert lang gestremd was, doen springen. De brigade-generaal Davau heeft te Bogara in de provincie Albacete de overblijfselen van de troepen van Lozano volkomen verslagen. De Car listen hebben 220 gevangenen, 100 paarden en geld verloren. De Opinion nationale deelt rnede, dat de hertog Decazes een onderhoud heeft gehad met den Spaanschen gezant, waarbij hij documenten overlegde, waaruit duidelijk werd bewezen dat de klachten van het Spaansche gouvernement onge grond zijn en dat de beschuldigingen tegen Frankrijk gericht hadden moeten zijn tegen andere naties. Decazes gaf aan markies De la Vega de Armijo eene kopie van de nota, over hetzelfde onderwerp aan den Franschen ambassadeur te Madrid gezonden. Het blad voegt er bij, dat de Spaansche gezant voldaan was over de ophelde ringen van den Franschen minister van buiten- landsche zaken. In de Gazette de Strasbourg feest rnen: De nota die door de Spaansche gezanten te Londen, Berlijn en Weenen aan de regeering waarbij zij zijn geaccrediteerd is overgegeven, moest wor den medegedeeld op eene confidentieele en niet officieele wijze. Zij heeft niet het karakter van een memorandumde dwaling door de Parijsche bladen begaan vindt haar oorsprong hierin, dat de nota vergezeld ging van een memorie, die de bewijzen behelsde van de feiten waarop werd gewezen. Oostenr.-Hong. -Vlomiveliie. In de gisteren gehouden zitting van den rijks raad diende de minister van financiën de be grooting voor 1875 in en deed die vergezeld gaan van een uitvoerig exposé, waarin hij ver klaarde dat het 't ernstig streven der regeering geweest was om de eischen van alle departe menten tot het meest noodzakelijke te beperken. Het bedrag der geraamde uitgaven voor 1875 is 381.782.551 ft., d. i. 1.482.762 of, met inbe grip van de later toegestane buitengewone kre dieten, 2.802.762 minder dan in 't vorige jaar. De inkomsten zijn geraamd op 369.429.694 fl., dus het budget sluit rnet een tekort van 12.352.857 fl., hetwelk echter door de volgens de wet van 24 December '1873 beschikbaar gestelde rente-reserve gedekt is. De minister acht de belastinghervor ming het beste middel orn het evenwicht in de financiën van den staat te herstellen. Daarom verzoekt hij de kamer van afgevaardigden drin gend de aanhangige wetsontwerpen betreffende de hervorming van het belastingstelsel in behandeling en daaromtrent ten spoedigste eene beslissing te nemen. De begrooting is in handen gesteld van de financieele commissie. De wapenfabrieken van Steyer en van Let ten, in Stiermarken, hebben zich door verschil lende contracten verbonden orn aan het Pruisisch gouvernement vóór het einde van Maart 1875, behalve andere wapenen van verschillende soort, te leveren 240,000 complete geweren. De totale prijs voor de leveringen der fabrikanten bedraagt een som van 8,894,540 florijnen. Orn deze belang rijke leverantiën te kunnen aannemen, zijn onlangs te Steyer twee groote nieuwe etablissementei opgericht. Telegrammen. i MADRID, 19 October. De Carlisten hebben vet. scheidene officieren wegens insubordinatie dood. geschoten. Don Alfonso heeft het voornemen, on de Ebro over te trekken, laten varen. De Carlisten zijn bij hunne pogingen om Livia binnen te drin gen, teruggeslagen. LONDEN, 20 October. De Russische groot- vorst-troonopvolger heeft heden, vergezeld door den Russischen gezant Schouwaloff en gevolg, do ex-keizerin Eugénie te Chislehurst een bezoek gebracht. MALTA, 20 October. Eene quarantaine vai 30 dagen is bevolen voor schepen, komende vat Tripoli en Barbarije. PARIJS, 20 October. De dagbladen meidei, dat de rnaire van Nizza is afgezet ten gevolg van zijn brief, ten gunste van de candidatuurdu heeren Roissard en Durandy. Thiers heeft de te Genua gevestigde Frao schen ten gehoore toegelaten en zijn volkome vertrouwen te kennen gegeven in de zegepnl der conservatieve republiek, hoewel hij zich i daaraan verbonden moeielijkheden niet ontveinsd NEW-YORK, 20 October In officieele kringe wordt het bericht in twijfel getrokken, dat en Duitsch oorlogschip een eisch tot schadeloosstel ling aan dr Schippers-eilanden heeft gesteld, oe dat het eenige Duitsche oorlogsvaartuig, helweü zich in het Oosten bevindt, de Ancona, op des opgegeven datum niet bij de genoemde eilanda aanwezig kan geweest zijn. De schadevergoeding ter zake van de Virtji nius is door Spanje aan Engeland voldaat Men gelooft dat de Amerikaansche eischen ais een scheidsgerecht zullen onderworpen worden Concha (op Cuba) heeft het bevel gegeven tol het fusilleeren der in het open veld gevangen ge nomen insurgenten. Tusschen Spanje en Sin Domingo is een handels- en uitleveringsverdrag gesloten. LONDEN, 20 October. De eigenaars der steen kolenmijnen in Northumberland hebben besloten, de voorgestelde loonsvermindering met 2,0 jfe. aan de beslissing van een scheidsgerecht te ondei- j werpen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STEKKEN. B. en Ws. leggen over eene missive van Com missarissen der Bank van Leening, waarbij wordl voorgesteld dat de Raad eene beslissing neme aangaande de verevening van de door de Back geleden schade ten gevolge van de bedriegelijke handelingen van den ontslagen onderkassier, et voegen er bij het in der tijd door hen ingewon nen advies van den gemeente-advocaat, aangaand de vraag of de borgen van bedoelde beambtet krachtens de acte van borgtocht voor die bedrie gelijke handelingen aansprakelijk zijn. Aan den inhoud van dat advies, waarbij de gestelde vraag in ontkennenden zin wordt beantwoord, vermee- nen zij zich te kunnen refereeren. Commissarissen der Stads Bank van leening meenen dat zij, alvorens het beheer over de Bank aan de nieuwe commissarissen bij die inrichting over te dragen en dezen dit zullen aanvaarden, mededeeling behooren te doen van gegevens en cijfers, die leiden kunnen tot de beslissing door den Raad te nemen, op welke wijze genoemde schade zal worden geleden. Eene commissie, be staande uit den Burgemeester en den Wethouder De Fremery, bezocht de Bank en verklaarde na den afloop harer verrichtingen, tevredenheid over hare bevinding. Eenige dagen later deelde de kassier mede, dat de onderkassier J, Verbrugge zich buiten machte had verklaard, om de dooi' hem afgegeven bons tegen geld volledig te ver wisselen, welke bons door den onderkassier wer den afgegeven voor credietposten, voortvloeiende uit de maandelijksche verkoopingen, voor welk crediet door de koopers behoorlijk borgtocht was gesteld. Voorts, dal uit een door den onderkas sier overgelegden staat was gebleken, dat van de verschuldigde f 2754.35 slechts een bedrag van f 978.25 nog invorderbaar bleef, zoodat daarop f 1767.10 tekorlkwam, die hij had verduisterd,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2