LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4508. A0. 1874. Donderdag 22 October. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEKTIEN: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, L Gezien de adressen van 1°. Adrianus Comelis Hop- jtienbrouwer, huisverver, en 2°. Huig Los, stalhouder, Keiden wonende alhier, om vergunning tot het houden en peilen van varkensde 1ste in zijn huis aan de Oostdwars- |racht, hoek Koolgracht, N°. 13; de laatste achter zijn jierceel in de Looierstraat N°. 6; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van fl6 October 1873 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be- kvoners van de naast bijgelegene en belendende panden, len opzichte der informalièn de commodo et incommodo, door ^Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op the'. Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 26sten ^October aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen Jdie verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- luim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de Inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 21sten October 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet besluit vau den Commissaris des KoniDgs in deze provincie, van den 23sten September jl. I'rovblad n°. 103), herin neren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen vaa de artt. 27 en 42 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad |n°. 4), zooab die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet vaD 9 April 1869 Slaatsblad n°. 59) en de, volgens art. 42 der eerstgenoemde wet, zooals dit artikel is aangovold bij art. 14 der laatstgenoemde wet, op hen rastende verplichting tot het inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zij door aanschaffing of verwisseling van belastingvoorwerpcn in de ter men vallen van art. 27 dier wet, zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij art. 7 der wet van 9 April 1S69 Staatsblad n°. 59), terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35, voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatstgenoemde weA en op art. 39 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 October 1874. LEIDEN, 21 October. Aan de Leidsche hoogeschool zijn onder bel rectoraat van Prof. A. Heynsius van 8 Fe bruari tot 20 October 1874 ingeschreven 173 studenten, verdeeld als volgt: in de geneeskunde 37, rechten 95, godgeleerdheid 12, wis- en na tuurkunde 16 en letteren 13. Hieronder zijn be grepen 31 studenten, die te Leiden werden inge schreven, maar elders studeeren. Bij den gemeenteraad in Den Haag is een aanbevelingslijst ingekomen voor de betrekking van stadsklokkenist. Zij bestaat uit den heer Van Hartrop, klokkenist te Leiden, en den heer Textor, organist in Den Haag. Gisteren zijn in Den Haag van de zes can didaten voor de acte in de landbouwkunde 5 toegelaten, de heerenB. J. Groeneveld, uit Slie- drecht; A. I. Pontier, uit Den Haag; A. Stolk, uit Middelharnis; A. A. Verhorst, uit Den Haag, an D. Van der Waag, uit Dordrecht; voorde Fransche taal geëxamineerd 10 candidaten, waar van 8 afgewezen; toegelaten de heeren: H. N. ^'an Kalken, uit Delft, en J. M. Nieuwboer, uit Zoetermeer en Zegwaard; voor de wiskunde 7 candidaten2 afgewezentoegelaten de heeren J- H. A. Gunther, uit Dordrecht; D. Kolling, uit Gouda; D. Gh. De Koning, uit Gorcum; L. Tol, uit Middelharnis, en J. v. d. Weiden, uit Krimpen aan de Lek. De commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende te Utrecht, heeft toe gelaten voor het geneeskundig gedeelte den milit. candidaat-arts J. H. Waszink. Tot militairen attaché aan het Fransche gezantschap bij ons hof is, in plaats van kapitein Desmazures, benoemd de kapitein van den genera- len staf Hepp. De nieuwbenoemde zal een gedeelte van het jaar te Brussel verblijf houden, daar hij met dezelfde functiën aan de Fransche legalie al daar is belast. Het Ned. stoomschip Holland is 17 dezer te Port-Said gearriveerd en zou den volgenden ochtend de reis naar Rotterdam vervolgen; de Maduray van Batavia naar Nieuwediep, is den 17den te Aden gearriveerd. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 19 Oct. bij een muntmateriaal 'van f 134,648,296.30s voor eene som van f 118,985,387.27 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 47,594,154.90s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan Q. G. N. Heereraan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester der gem. Neede, met dankbet. voor de vele en langdurige diensten in die betr. den lande bewezen; benoemd tot burgem. der gern. Schoon- hoorn S. P. H. Noordendorp, met toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Rozenburg; tot burgem. der gem. Landsmeer Jhr. Ph. A. H. Van Bevervoorden tot Oldemeule; pensioen ver leend ten laste van den staat aan Mr. A. Schouten, gewezen kantonrechter te Druten, ten bedr. van 400 'sjaars; met ingang van 1 Nov. benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Nieuwer-Amstel Mr. A. J. Karseboom, adv. te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 12 uren is A. v. d. B., alhier terwijl hij een schuit met turf door den Singel voer, er af geslagen, en werd door den besteller en den voerman van den goederen wagen van de Holl. spoor, die hem in gevaar zagen van te verdrinken, gered. Men meldt uit Noord wij k: Een inge- zeten dezer gemeente, behanger en zadelmaker van beroep, die zich meermalen aan sterken drank te huiten ging, kwam ook Maandag-avond beschon ken thuis en schijnt, bewusteloos geworden, met zijn arm in het vuur gevallen te zijn. Een gerui- men tijd is hij in die positie blijven liggen en eer er hulp kwam opdagen, was zijn arm nage noeg geheel verkoold, en had hij bovendien nog zeer ernstige brandwonden aan het lichaam be komen. Men vreest zeer dat hij er het leven niet zal afbrengen. De ballon van den heer Godard is Maandag-avond te ruim halfvijf neergekomen bij het huis Den Treek bij Leusden, niet ver van Amersfoort. De reis was voorspoedig, 's Avonds te halfacht is de ballon wederom opgestegen, nadat de reizigers een goed onthaal ten huize van den heer Beaufort bij Leusden hadden genoten. Te 8.23 kwamen zij aan de boerderij Bruineburg bij Woudenberg neder, waar zij bij Jhr. H. W. C. Hooft dejeuneerden. Gisternacht te 3.15 waren zij te Utrecht terug. Zooals reeds gemeld is, heeft de g e - failleerde kassiers-firma J. H. Schuijmer Sc Zoon te Amsterdam een accoord aangeboden, dat de stoutste verwachtingen overtrof, namelijk 100 pCt. Het totale passief bedraagt approximatief f 400,000. Bij curatoren is in kas eene som van f 250,000 de voortvluchtige firmant zal van de f li3,000, die hij medenam, 100,000 restitueeren, terwijl het resteerende zal gedekt worden door den ver koop van vaste goederen, aan de firmanten toe- behoorende. Ofschoon een der crediteuren, ter vergadering aanwezig, voorstelde het accoord bij acclamatie aan te nemen, is het nemen van eene definitieve beslissing tot aanstaanden Maandag uitgesteld. Het blijkt nu, dat de gefailleerde zich indertijd door angst liet beheerschen, of beter gezegd, handelde zonder te weten hoe zijn zaken stonden. Het hoogste rechtscollege zal eer lang eene beslissing geven in eene procedure, voor grossiers in zeep niet van belang ontbloot. Den 23sten Aug. van het vorige jaar liet een Amster- darnsche zeepgrossier door zijn knecht uit zijn kelder brengen een halve ton zachte zeep, 59 kilo zwaar, met de bedoeling die naar een derde te doen vervoeren. Op het oogenblik echter dat bedoelde Ion op een handkar werd geplaatst, ver toonden zich ambtenaren van de belasting en vroegen naar het Rijks-document, tot geleide der zeep vereischt. Daar dit niet dadelijk werd ver toond en de knecht ten antwoord gaf: „Ik zal eens zoeken," wilden de commiezen de ton zeep aanhalen, rnaar daarin ondervonden zij verhinde ring, omdat de ton weder in den kelder werd teruggeworpenen niet dan met behulp der politie konden de ambtenaren hun werk voltooien. In hooger beroep besliste het hof van Noord-Holland dat hier ongedekt vervoer van zeep en verhinde ring der ambtenaren van de belasting in hunne werkzaamheid had plaats gevonden en veroordeel de den grossier, met aansprakelijkstelling voor hetgeen door diens knecht was bedreven, tot vier geldboeten of subsidiair gevangenisstraf. Het tegen deze veroordeeling ingesteld beroep in cassatie werd gisteren voor den Hoogen Raad bepleit door den advocaat Mr. Ph. A. Haas van Amsterdam, die, met toelichting van drie cassatie middelen, tweebetreffende schending en verkeerde toepassing van art. 40 der wet van 4 Mei 1832, in verband met de artt. 206 en 211 Wetb. van strafrecht, en het derde bestaande in schending en verkeerde toepassing van art. 324 der alge meene wet, betoogde, dat de gegeven beslissing van het hof streed tegen de letter en bedoeling der wet. Naar pleiters oordeel was niet gebleken, dat er geen voldoend document aanwezig was, maar bovenal mocht niet gezegd worden, dat er vervoer van zeep in strijd met de wel had plaats gehad; het vervoermiddel stond nog stil op de straat en de ton was slechts voor een gedeelte daarop geplaatst. Indien, zooals pl. meende, het hoofdfeit rnoest vervallen, geloofde hij te kunnen volstaan met omtrent de verhindering der ambte naren in hunne werkzaamheid alleen het derde middel eenvoudig aan het oordeel van den Hoogen Raad te onderwerpen. Den 27sten dezer zal het O. M. conclusie nemen. Uit Deventer wordt gemeld, dat B., die zijn broeder met een messteek in den rug verwondde, gisternacht door den commissaris van politie en eenige manschappen onder de gemeente Wilp in hechtenis genomen en naar de gevange nis te Deventer overgebracht is. Reide broeders staan als hoogst gevaarlijke personen bekend. De twist was ontstaan over een paard, dat de een buiten weten van den ander van stal had gehaald

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1