terdijck, thans subst.-griffier bij de arrond.-recht- bank aldaar; tot procureur bij de arr.-rechtbank te Nijmegen mr. J. P. Pool, plaatsverv. kanton rechter en advocaat aldaar; aan J. Van Barneveld op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Ootmarsuni; met ingang van 1 Nov. benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amersfoort, Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenvvijk, advocaat te Zwolle; aan Mr. J. H. Van der Meer de Wijs, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1875, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Amsterdam (tweede kanton); met ingang van 1 Nov. benoemd tot notaris binnen het arrond. Den Haag, stand plaats Voorburg, D. J. Klink, cand.-not. aldaar; aan S. Th. Beets op zijn verzoek ontslag verleend als notaris te Zaandam; benoemd tot notaris bin nen het arrond. 's-Hertogenbosch, standplaats Woudrichem, J. H. Van Moock, cand.-notaris le 's-Hertogenbosch; tot lid van het college van re genten over het huis van arrest te Alkmaar Mr. M. A. Kluppel, griffier bij het kantongerecht aldaar, en het vice-praesidiurn van genoemd college opge dragen aan het lid P. A. Van der Drift. Gemengd IVierxws. Gisteravond is in Den Haag de ge pensioneerde luit.-kolonel van het W.-I. leger, de heer v. d. M., in de Witte Sociëteit onder het lezen van de courant door eene beroerte getrof fen, met het treurige gevolg dat hij oogenblikke- lijk een lijk was. De overledene is later naar zijne woning op de Paveljoensgracht vervoerd. Uit Rotterdam wordt gemeld: De kade, ot liever het veld langs de Vluchthaven, bij het Park, dient sinds geruimen tijd tot tijdel'yke bergplaats van koopmansgoederen. Aldaar lagen, onder meer, verschillende partijen harst opgesta peld, bijeengenomen wel 7 a 8000 vaten. In een dier partijen is Zaterdag-avond omstreeks halftwaalf brand ontstaan. Hoe? Niemand weet het te zeggen, alhoewel het verwondering baart, dat de brand uitbrak niet in de vaten die aan den buitenkant lagen, maar in het hart van den breeden stapel. Brandweer, politie en schutterij met de bevoegde autoriteiten waren snel op hun post. Zonder dralen werd besloten aan het vuur, ware het mogelijk, den pas af te snijden. Honderden handen kwamen in de weer om in de vaten harst een gat te breken. De vaten, die thans dan ook het terrein als bezaaien, werden afgeworpen en weggerold. Eene groote opening was gemaakt en tegelijk werd een geul gegraven om het brandende ge deelte, ten einde de gloeiende harst, die met het water, dat de brandspuiten opwierpen, afvloeide, op te vangen. Men zorgde voor la part du feu, maar middelerwijl hadden de brandspuiten de stoomspuit kwam eerst laat een zwaren strijd vol te houden. Met hardnekkigheid werd beproefd hel vuur te smoren, maar de verschrik kelijke hitte maakte het onmogelijk altijd dicht genoeg de brandende massa te naderen. Op som mige punten leed de brandweer de nederlaag. De bemanning werd door het vuur teruggeslagen, met achterlating van twee spuiten. Eene daarvan, n". 20, is er heelhuids afgekomen, maar de andere, de spuit No. 7, is op het veld van eer gebleven zij is verbrand. Toen eindelijk de stoombrandspuit water gaf, is het met vereenigde krachten gelukt verdere verwoesting te voorkomen. Te halftwee na middernacht was verder gevaar geweken. Het vuur heeft zich bepaald tot eene partij harst van de heeren Schleussner en Staengle, waarvan ver moedelijk 400 a 500 vaten zullen zijn vernield. Hel mag als een groot geluk worden beschouwd, dat de zuidwestenwind de vlammen terugdreef van de Vluchthaven en van de gebouwen aan de tegen overgestelde zijdevoor de schepen in die haven of de gebouwen zouden anders de gevolgen onbe rekenbaar zijn geweest. Thans zijn slechts de hoornen, vlak by den brand, door het vuur groo- tendeels verteerd. Bve harst, die verbrand is, was geassureerd. Vr ij dag-avond te 6 uren wilde te Amsterdam eëh persoon Je kleine steentjes voor het paleis op den Dam oversteken, zooals dit door honderden personen dagelijks gebeurt. De toen dienstdoende schildwacht wilde dit volgens zijn consigne beletten, waaruit een botsing ontstond, die den wandelaar tegen een lanta"arnPaa^ deed aanrollen en hem een wonde aan het hoofd ver oorzaakte. Dadelijk stroomden vele rnenschen voor het paleis te zamen, zoodat er militaire macht moest aanrukken om het terrein vrij te houden. De stemming van het publiek, dat den geheelen avond, tot na elvei. nog, om het tooneel van den strijd geschaard bleef, was allesbehalve welwillend jegens de militairen, die menig onaangenaam en kwetsend woord moesten hooren. Bij alle kooplieden in gemaakte klee- ren te Helder worden oude equipementstukken opgekocht en naar 's-Hertogenbosch en Brussel opgezonden; er wordt veel geld voor betaald en naar qualiteit wordt minder gezien. Naar men ver zekert geschieden die inlcoopen ten behoeve van het leger van don Carlos. Een Duitscher, een zekere K., is, op verzoek der Duitsche overheid, le Amsterdam ge arresteerd, onder beschuldiging valsche wissels te hebben gemaakt. Waarschijnlijk is hij dezelfde persoon, van wiens arrestatie dezer dagen mel ding werd gemaakt. Door de justitie zijn pogingen in het werk gesteld tot opsporing en aanhouding van een persoon, oud naar gissing 36 jaren, die zich in het laatst van de vorige maand te Rotterdam tot een engagement voor den militairen dienst in de koloniën heeft aangemeld. Hij gaf voor te heeten H. C. L. Raassens, slotenmaker in Den Haag, legde over een op dien naam staanden verlofpas met zakboekje, feekende de acte van engagement en de verklaring betreffende de voor lezing der krijgsartikelen met dien naam, ont ving eenige dagen later f 75 op hand, quitteerde daarvoor met diezelfde handteekening, doch heeft zich met het geld verwijderd zonder op den be paalden tijd in dienst te treden. Het is gebleken, dal hij een valschen naam gebezigd en alzoo val sche handteekeningen gesteld heeft, terwijl hij waarschijnlijk de stukken van den werkelijken Raassens is machtig geworden, door die van het stadhuis in Den Haag weg le halen, onder het valsche voorgeven R. le zijn of voor dezen te komen. Volgens telegram van Batavia is het schip Susanna Johannabeladen met steenkolen voor Atchin, op 38° ZB. en 2° WL. verbrand. Kapitein en equipage zijn te Anjer aangekomen. Vier van de roovers, die medeplich tig waren aan 't uitplunderen van de stoomboot Spark en 't vermoorden van hare bemanning, zijn door de Engelsche kanonneerboot Ella gevat. Luidens de bekentenis van een hunner was er onder de schelmen, na 't verrichten van de daad, een bloedig gevecht ontstaan naar aanleiding van het verdeelen van den buit. <39-eld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 12 tot 17 Oct. 1874. De afgeloopen week onderscheidde zich in niets van hare laatste voorgangsters; de stemming was zeer lusteloos, en de handel uiterst beperkt, niet alleen wat het aantal transactiën aangaat, maar vooral wat de omgezette kapitalen betreft. De Bank van Engeland ging Donderdag over tot de reeds vroeger verwachte disconto-verhoo ging tot 4 pCt., doch schoon nu de Banken te Londen, te Parijs en te Berlyn en andere van minder invloed den rentevoet verhoogd hebben, bleef onze Nederlandsche Bank haar tarief van 16 Februari handhaven en op de vrije markt de prolongatie tegen 3!/2 pCt. gemakkelijk te vês- krijgenten onzent is dus nog steeds veel vlottencl geld beschikbaar. Heeft onze geldmarkt tot dusverre niet geleden door 't geen er in 't buitenland voorviel, de fond- senmarkt leed des te meer onder den indruk der lagere efiectenkoersen, welke de buitenlandsche beurzen aankondigden. Onze nationale fondsen, die de geheele week een gedrukt aanzien behiel den, verhieven zich toch ten laatste iets boven het sluitpunt der vorige week. De Amsterdam- sche leening is „er door", maar als ooit iets tegengeslagen is, moet het deze leening zijn, waarvoor de liefhebberij, ondanks de massa „druk inkt" die er ter aankondiging aan besteed is, niet groot was. Vooral in Amsterdam zelf was er eene sterke agitatie tegen de inschrijving, naar men wil op het touw gezet door de oudere ban kiersfirma's die zich door veel jongere firma's gepasseerd zagen en uitermate gestemd waren tegen den vorm: eene loterijleening. Hoe het zij in plaats van eenige malen het vereischte be drag te overschrijden, beliepen de inschrijvingen 18,131,000 van de verlangde f 21,000,000 maar de leening is er door! De beursprijs daalde tot 86»/8 en de oude 5 pCt. Amerikaansche schub rees 1 pCt. De handel in onze industrieele waarden was van zeer weinig beteekenis, doch de stemmin; voor enkele soorten was toch wat williger, zooab voor Aand. Exploitatie die '1 pCt., Centraalspoor^ die van 37»/8 tot 39 pCt. en gestempelde Oblk van de laatsten die van f 1011 /4 tot f 102»^ Aand. kasvereeniging die 2 pCt. rezen. Buitenlandsche fondsen, vooral die 't meest nas- de Londensche markt luisterden, daalden min i meer gevoelig. Turken 5 pCt b. v. van 44u|(l op 43?/8, Egypte 1868 van 80?/,G op 79'/4,18?: van 73?/I6 op 725/8, 6 pCt. Peruanen van 69", op 68, 5 pCt. van 573/8 op öö's/jc pCt. Daaren tegen werkten in 't laatst der week betere Pan. sche koersen ten gunste van de Spanjaard; waarvan de buitenlandsche van 123/3 tot 12" pCt. opkwamen. Overigens waren alle Russische soorten flao; en werden tot lager prijzen afgegeven, voon 5 pCt. 1864 en '1866 die 3/4 pCt. verloren, even als Poolsche Schalkislobligatiën. Ook Oostenrijk sche waren in den loop der week zeer gedrukt doch zij herstelden zich in de laatste dagen wede en sluiten ongeveer op den prijs der vorige weel Loten echter leden alle min of meer. De Noord-Arnerikaansche Spoorwegfondsenmark volgde natuurlijk de algemeene richting en we flauw, met weinig handel, en slechts enkele soe: ten ondervonden eenige belangstelling. Cair:- St.-Louis avanceerde aanvankelijk, doch daali later weder op het slotpunt der vorige week, Port Pmyal liep van 14'/8 tot 15^/2, Illinois vat 791 /s tot 80, Missouri-Kansas-Texas van 405/8 to 42, Denver-Pacific van 53 lot 55 pCt. Maar daar entegen liep Denver Rio Grande van 54'/a op 521/*, Toledo-Peoria van 49 op 40, Erie va 263/s na dieperen val op 261/3 pCt.; St.-Paulc Pacific 2de Sectie en lS69er Obligatiën van 15 op 14 en van 14 op 123/4 pCt. BUITENLAND. Frankrij k. Volgens het Mém. Diplom, wordt in de krin gen, waar men gelegenheid gehad heeft om de Spaansche nota in exlenso te lezen, verzekerd, dat de bewoordingen van dit document veel ge* matigder en beleefder z'yn dan men volgens het extract, dat de Times er van gegeven heell, denken zou. De Gazette cles Trib. meldt dat te Parijs eene instructie is ingesteld tegen de agenten van wedrennen, in Engeland gevestigd, die in de dagbladen groote advertentiën en reclames hebben geplaatst, waarin ontzaggelijke winsten worden voorgespiegeld op weddenschappen. Diaitscliland. Uit Trzemeszno wordt gemeld, dat de decaan Tomaszewski niet in hechtenis is genomen, omdat hij weigerde den apostolischen delegaat te noemen, maar omdat hij niet wilde zeggen, wie de bis schoppelijke rechten in het diocees uitoefent. Spanje. Volgens den correspondent van de Daily News heeft Dorregaray ongetwijfeld een hoogst ernstige oneenigheid met zijn koning gehad en hebben 77 officieren hem naar Frankrijk gevolgd. Volgens de France echter is hij met slechts twee volge lingen in Frankrijk aangekomen en dadelijk ge- interneerd geworden. Een telegram uit Madrid meldt dat de Car- listen vier spoorwegbeambten aan het station Pozo Canada hebben gefusilleerd, dat Espartero ziek is en de Carlisten te Amposta hebben verloren twee kanonnen en 1000 dooden en gekwetsten. Amerika. Sarmiento, ex-president der Argentijnsche repu bliek, heeft aan den Argentijnschen gezant senor Garcia een telegram gezonden gedateerd Buenos- Ayres 12 October: A vellaneda heeft het president schap aanvaard. De revolutie is in de geboorte gesmoord, 50000 man nationale garde en linietroe-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2