LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4500. A°. 1874. Dinsdag 20 October. Academische Dissolving-views. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. n 0.171. STADS-BERICHTEN. STEIIPEUNG VAN GASMETERS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8sten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheeken wel Voor Wijk I, op 20, 21 en 22 October, d II, 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, IV, 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, VIII, i) 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad N°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad N°. 80), op den 20sten November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis, eene vergade ring van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de Heeren: JAN CORNELIS ZAALBERG, JAN VAN HEUKELOM Jr.. HERMAN CORNELIS HARTEVELT, en DOM1NICUS ANTON1US SCHRETLEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen gedurende de eerstkomende acht dagen bij het gemeentebestuur be zwaren kunnen worden ingebracht, ter inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stem briefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 October 1874. Leidens straten leverden voor eenige dagen weder het schouwspel dat er elk jaar wordt ver toond, den optocht die het den eerzamen burgers verkondigt, dat weder zoo- of zooveel jeugdige muzenzonen door de oudere leden van die eigen aardige republiek in ons Koninkrijk, van het studentencorps, als broeders zijn erkend en met open armen opgenomen onder de volgelingen van Minerva. Die ontgroenings-, die inauguratie-avond is een merkwaardige avond, ook voor velen buiten de studentenwereld. Den een geeft hij aanleiding tot beschouwingen over den meerderen of minderen bloei der academie, den ander leidt hij tot be spiegelingen over het vermoedelijk gehalte van het nieuwe contingent der spes patriae. Maar voor de gewezen „groenen," de hoofd personen der feestelijkheid, is die avond zeker het gewichtigst van allen. Ontsluit hij hun de deuren van den tempel van Minerva, hij is tevens de eindpaal op dien langen, hangen weg, dien zij in hun groentijd hadden af te leggen. Na Klikspaans Studententypen zou het een gewaagd werk schijnen nogmaals de pen op te vatten om de verschillende phasen van het stu dentenleven te beschrijven. Sedert de verschijning van dat werk zijn echter reeds tal van jaren ver- loopen, en nu moge het waar zijn dat de eigen aardigheden, die de kleine maatschappij der stu deerenden kenmerken, in hoofdzaak dezelfde zijn gebleven, niet minder waar is het, dat ook op hen de wijzigingen, die het maatschappelijk leven in dat betrekkelijk lange tijdsverloop heeft onder gaan, haar onmiskenbaren stempel hebben gedrukt. Daarom mocht het geen overbodig werk heeten een schets van sommige tafereelen uit het heden- daagsche studentenleven te geven. Dat begreep Mr. P. Brooshooft, die zich heeft voorgesteld onder den titel van Academische Dis- solving-views nu en dan eenige onderwerpen, aan het academie-leven ontleend, te behandelen. Dezer dagen verscheen de eerste vrucht van dien arbeid onder den titel: De groenen, groentijd en inauguratie. Reeds de in leiding is bijzonder geschikt om den lezer terstond te verplaatsen in wat men zou kunnen noemen het „geroezemoes" van den groentijd, die dagen van hospitaliteit bij uitnemendheid, en het hoekje bevat dan ook menige karakteristieke voorstelling van wat de groenen vóór den inauguratie-avond zoo al hebben te verduren. Echter levert het ge schrift ook meer ernstige tafereelen en beschou wingen op, waar de schrijver zijn lezers een kijkje gunt in verschillende gezinnen, uit wier schoot een der nieuwe academie-burgers, met wie zij op den inauguratie-avond kennis maakten, zijn voort gekomen. Men treedt er de pronkkamer binnen van een tweeden „Baes Gansendonck", een schat rijken boer, die zijn zoon alleen naar „Leije" heeft gestuurd om aan zijn domme verwaandheid vol doening te schenken. Maar ook wordt men er binnengeleid in het stille woonvertrek der weduwe, die, terugdenkende aan den oudsten zoon, die, met schande overladen, ten grave daalde, thans al haar hoop heeft gevestigd op den jongsten, terwijl zij niet zonder angstige bezorgdheid met haar deelnemende dochter de gevaren bespreekt, die ook hij thans in de academiestad is tegemoet gegaan. Maar wij willen niet meer van den inhoud meedeelen, overtuigd zijnde dat de eerste ken nismaking met de Dissolving-views de lezers zal aansporen om ook de volgende aDeveringen, die op onbepaalde tijden bij den uitgever van dit blad zullen verschijnen, ter hand te nemen. Vooral voor de bewoners eener academieslad heeft dergelijke lectuur iels aantrekkelijks. LEIDEN, 19 October. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 60.00, ƒ30.00, /6.10 en 3.10; de laagste 60.00, ƒ29.50, 5.80 en 2.95. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping der klokken van de Hoogewoerdspoort alhier is kooper geworden G. Rietbergen, metselaar alhier, voor de som van 2190. Ds. E. César Segers, predikant alhier, heeft voor de betrekking van director van het Semina rie nabij Batavia, hem door het centraal-comité aan geboden, bedankt. Met genoegen vernemen wij dat Z. M. de Koning, H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Frederik hebben ingeteekend op „Het Verloren Paradijs", heldendicht in twaalf zangen door John Milton, in Nederduitsche verzen overgebracht door J. J. L. Ten Kate, met platen van Gustave Doré. De staatscommissie voor de geneeskundige examens te Utrecht heeft den med. doctorandus J. A. Van Arkel bevorderd tot arts, en aan den med. doctorandus J. A. Tresling en den candidaat-arts F. Kinderman het getuigschrift voor het eerste of geneeskundig gedeelte uitgereikt. Voor de wiskunde zijn Zaterdag in Den Haag 7 candidaten geëxamineerd, waarvan 4 werden afgewezen; toegelaten de heeren: P. J. Fehmers van Rotterdam, G. Van Megchelen van Maassluis en H. A. N. Sar van Den Haag. Van de 16 candidaten voor de hoofdonderwijzersacte werden 12 afgewezen; toegelaten de heeren: J. C. Van Duyn van Delft, P. Van Neck van Helle- voetsluis, H. Van der Vlies van Rotterdam en D. Vooren van Delft. H. M. de Koningin is hedenmorgen naar Duitschland vertrokken, waar zij eene maand zal vertoeven. Zr. Ms. hofzangeressen mej. F. Stoetz en M. Sablairolles en hofartisten de heeren B. Hol lander, violist, en J. Hollman, violoncellist, zullen met toestemming van Z. M. hunne medewerking verleenen aan het 38ste concert der maatschappij „de Toekomst", dat Woensdag 28 dezer in den Kon. schouwburg in Den Haag zal gegeven wor den en door den Koning worden bijgewoond. Het Ned. stoomschip Holland, van Batavia naar Rotterdam, is 17 October te Suez aange komen en dadelijk het Kanaal ingegaan; de Madura, kapt. Ordeman, is den 16den te Aden aangekomen en zou den volgenden dag de reis naar Holland voortzetten. Openbare vergadering van den raad van slate, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag, des voormiddags te elf uren, Aan den ingenieur '1ste kl. hij de marine J. W. Calten is, met ingang van 1 Nov., de personeele rang van hoofdingenieur verleend, buiten bezwaar van 's rijks schatkist; de scheeps klerken O. R. Paehlig en J. C. Vos zijn met ingang van 1 Nov. bevorderd tot officier van administratie der 3de kl.; de offic.-van-gezondh. 2de kl. J. Keyser is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen de scheepsklerken O. Van Merkesteyn en W. A. Bakkers, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw P. Simons, hoofdonder wijzer te Maasniel; J. M. Reynvaan benoemd tot Ned. consul voor Kanagawa en Jeddo; aan A. E. Denso op zijn verzoek eervol ont slag verleend als Ned. consul te Kurrachee, en als zoodanig benoemd M. F. R. Denso, buiten bezwaar van het rijk; met ingang van 1 Nov. tot kantonrechter te Leeuwarden Mr. J. L. Van Slo-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1