LEIDSCH DAGBLAD. N4502. A0. 1874. Donderdag 15 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nornmcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—G regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.17$. Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PROCES-VERBA AE van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad van Leiden, den \3den October 1874 zijn ingeleverd. Op heden den veertienden October achttienhonderd vierenzeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des mor gens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Christoffel Stoffels, Wethouder, den Burgemeester vervan- genden Voorzitter, en de heeren Mr. Conraad Cock en Mr. Johan Theodoor Buys, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 13den October 1874 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevon den vierhonderd zeven en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn eren groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard acht stembriefjes die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest vierhonderd negen en zeventig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Dr. J. E. Van lterson 255 stemmen. J. Scheltema 215 Mr. C. W. J. J. Pape 4 Mr. M. d'Aumerie 2 Dr. Baert, Dr. J. F. Frenay en B. W. Wttewaall ieder één stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen Dr. J. E. Van lterson. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenlercad de heer JAN EGENS VAN ITERSON, doctor in genees-, heel- en verloskunde alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 14den October 1874. STOFFELS, Voorzitter. C. COCK. c/ j .j, jjjjys J LEIDER, 14 October. Tot lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer Dr. J. E. VAN ITERSON JAz. met 255 van de 479 geldige stemmen. Op den heer J. Scheltema zijn 215 stemmen uitgebracht en 9 op verschillende personen. Dr. M. Cohen Stuart, em. predikant bij de Remonstr. gemeente te Rotterdam, die bij gele genheid der laatst gehouden Evangelische Alliantie te New-York een geruimen tijd in Noord-Amerika heeft doorgebracht en daar honoris causa tot doctor in de theologie is bevorderd geworden, heeft zich voorgenomen a. s. Dinsdag in de Zaal „Noordeinde" mededeelingen te doen omtrent „bel huiselijk, maatschappelijk en godsdienstig leven in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika". Dit bericht zal zeker door velen met belang stelling worden vernomen. In de eerste helft der maand September zijn aan het postkantoor alhier de volgende brie fen gezonden, die wegens de onbekendheid der adressanten niet zijn bezorgd kunnen worden: K. Mastenbroek Bz., Aalsmeer; Wed. J. Van ^usscher, Wed. Jacobs, Mej. W. S. Van Ollefen- Lubbers, Wed. Alleree, H. Oosthoek, Van Gel ere, J. Bartels, allen te Amsterdam; Wed. Ver- wey, Gouda; J. Veerman, Gouderak; Mej. J. Van Splunter, Vrouw Kok, beiden te 's-Gravenhage A. Kruys, HaarlemJ. Bogaarts, VHertogenbosch A. Zandbergen, Leiden; J. Van Aasleren, Moor drecht; Wed. Van Geer, Nieuwer-Amstel; Van Bemmel, NieuwveenJ. Van Reyn, Rotterdam J. P. N. Sanders, Valkenburg; C. Van Werkho ven, Voorhout; J. De Vogel, Voorschoten; D. Van Heumen, Zevenhuizen; Van Wergestein, (niet leesbaar). BriefkaartZwaan, Woubrugge. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in rechten de heer W. G. Jansma van der Ploeg, geb. te Amsterdam, met Stellingen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. Berkhout Jr., van Amsterdam. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer I. A. Prins. Van de 16 candidaten, die gisteren in Den Haag examen aflegden ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer, zijn 7 afgewezentoegelaten de heeren: L. A. E. Van der Ley, te Leerdam; S. J. H. Van Merkom en J. Ph. Van Ouwerkerk, uit GorcumN. Pols, uit SliedrechtH. Schepper, uit Strijen; J. J. Takken, uit Papendrecht; L. Vliegenthart, uit 's-Gravendeel; P. H. Voet, uit Dordrecht; A. Van der Zee, uit Sliedrecht. Iiet Ned. stoomschip Conradvan Nieuwe- diep naar Batavia, is 12 October des avonds te 10 uren van Southampton vertrokken. Zaterdag jl. is door eene Commissie, be staande uit de heeren C. A. J. Geesink, te Amster dam, H. C. v. Heukelom en R. Sasse, te Utrecht, een verzoekschrift van inzenders ter Philadelphia- tentoonstelling (1876) ingediend aan den Minister van binnenl. zaken. Zooals men weet wenschen deze inzenders voor hunne inzendingen te worden gesubsidieerd wegens onkosten van transport, waakloonen, etalage, enz., en de voor de wereld tentoonstelling bestemde inzendingen vooraf in Sept. en Oct. 1875 te verzamelen in eene keu ringstentoonstelling. Op die tentoonstelling zal de Ned. regeering in staat zijn te beoordeelen, welke inzendingen naar Philadelphia behooren te worden ingezonden, tot handhaving van 't karakter onzer volksnijverheid en tot vermeerdering onzer han- delsrelatiën. De Commissie heelt van den Minister de ver zekering erlangd, dat het verstrekken van subsidie geen bezwaar oplevert, dat het echter nog een punt van overweging uitmaakt, of de Nederland- sche regeering, als zoodanig, al of niet aan de wereldtentoonstelling zal deelnemen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou er ook geene hoofd commissie tot vertegenwoordiging der Nederland- sche regeering behoeven te worden benoemd. Het beginsel, in 't verzoekschrift der Commissie neer gelegd en aan den Minister voorgesteld, om nl., althans wat de volksnijverheid betreft, de traditio- neele hoofdcommissie door een regeeringsagent te vervangen, zou door hem onbevooroordeeld worden onderzocht, zoodat er waarschijnlijkheid bestaat dat de Nederlandsche industrie in hare vrije werking zal worden bevorderd, terwijl ze, indien zij bewijst subsidie te behoeven, van regee- ringswege op krachtigen steun kan rekenen. De Minister beloofde 't verzoek om goedkeuring der keuringstentoonstelling in ernstige overweging te nemen. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand September 11. opgebracht f 8,307,715, tegen f 8,086,853 in Sept. 1873. en gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar f 64,870,571, tegen f 61,685,371 in hetzelfde tijdvak van 1873. De Ned. Bank had op 12 Oct. bij een muntmateriaal van f 134,742,709.665 voor eene som van f 120,682,012.51 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 48,272,805.005 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Zr. Ms. ramschepen Schorpioen en Buffel en monitors PanterHaai en Hyena worden met den laatsten dezer buiten dienst gesteld en de commandanten van die bodems, zijnde Zr. Ms. adjudant de kapt.-luit.-ter-zee W. H. baron Van Heerdt, de kapt.-luit.-ter-zee W. Sluyterman van Loo, en de luits.-ter-zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe, J. M. L. A. P. YVirix en Jhr. J. A. Roëll, eervol van het hun opgedragen bevel ontheven. De kapt.-ter-zee P. A. Van Rees is met den laatsten dezer eervol ontslagen uit de betr. van directeur en commandant der marine te Helle- voetsluis, onder dankbet. voor zijn daarin bewezen diensten, en die betr. opgedragen aan den kapt.- ter-zee R. L. De Haes. De kapt.-ter-zee W. C. Klis wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van liet bevel over het wachtschip te Willemsoord, en dat bevel opgedragen aan den kapt.-ter-zee Jhr. M. W. Bowier. Aan G. J. H. Wegman, te Rotterdam, is vergunning verleend, den stoomsleepdienst, gecon- cessioneerd bij beschikking van 23 Dec. 1869, uit te breiden tot alle rivieren en kanalen in de provin ciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, waar sleepbooten worden toegelaten aan J. Van der Maaden en Co., tot wederopzeg ging, vergunning verleend voor een stoomboot- dienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Rotterdam en Gent. Z. M. heeft H. De Wal, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Wijk hij Duurstede, benoemd tot ontv. derz. middelen te Nurnansdorp; den essayeur van den waarborg te Breda, W. H. Haenen, eervol uit 's rijks dienst ontslagen, beh. aanspraak op pensioenbij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemd: tot contro leur te Arnhem W. Hoevenaar, te Leeuwarden H. W. Huber; tot essayeur te Leeuwarden P. H. Vreedetot controleur te Alkmaar J. S. Laatsman. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond is te Delft een werk man van 43 jaren in het Oostsingelwater geval len. Ofschoon het mocht gelukken, den drenkeling spoedig op 't droge te brengen, had hij reeds op gehouden te leven. Het ongeluk moet alweder worden toegeschreven aan misbruik van sterken drank. Evenals in de zoölogische tuinen te Keulen en te Berlijn, heeft ook in de tuinen van Artis te Amsterdam een besmettelijke ziekte onder de groote roofdieren geheerscht. Het genootschap heeft daardoor aanmerkelgke verliezen geleden, daar een zestal wilde dieren, waaronder de twee prachtige koningstijgers, aan de ziekte zijn bezwe ken. Op dit oogenblik schijnt de besmetting gewe ken te zijn. De verschijnselen van de ziekte waren dezelfde als te Keulen en te Berlijn. De geleerden kunnen nog niet met juistheid den aard der ziekte verklaren. Eene vrouw te Amsterdam, die bij het gedrang om plaats te krijgen in den omnibus

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1