doen dan dit huis bewaken. Inmiddels beproefde de moeder haar dochter te bewegen, om weder met haar mede te gaan. In die pogingen schijnt zij niet te zijn geslaagd, maar op het oogenblik, dat zij ongetroost weder naar het rijtuig wilde vertrekken en de dochter haar tot buiten de deur vergezelde, werd deze door een dienaar van politie, met behulp van den deelnemenden koetsier en van een voorbijganger in de vigilante gedrongen en aldus voorloopig gered. Vermoedelijk echter zijn moeder en dochter thans in veiligheid en zal de zaak voor de verder betrokkenen nog wel eenig gevolg hebben. Aan de diamantslijperij der firma B. S. Van Emden Co., te Amsterdam, is een groole steen gekloofd van 181'/2 karaat, en wel, wat eene bijzonderheid is, in het midden, zoodat er een steen van ongeveer 100 karaat uit is voortgekomen, zuiver en van het schoonste water. Daar het hierbij zeer op de bekwaamheid van den kloover aankomt, zal men begrijpen, hoe groot ook zijne verantwoordelijkheid was. De verkooping der heerenhofstede, genaamd „Woestduin", gelegen onder Vogelenzang bij Haarlem, heeft in de perceelsgewijs gehouden veiling een gezamenlijke som van f 71,420 opge bracht. Te Workum is Zaterdag- och tend tus- schen drie en vijf uren de stoomoliefabriek van de heeren W. en A. Visser afgebrand. Gisteren is te Heerjansdam, bij af wezigheid van de moeder, die bij een harer buren de begrafenis van een kind bezorgde, een knaapje van ruim 2 jaren in het water gevallen en ver dronken. Zondag is te Lekkerkerkeen aanslag gepleegd op het leven van den notaris W. A. Mey- boom aldaar. De dader is aangehouden en ter be schikking der justitie gesteld. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Deze zullen eerst uit de instruc tie, waarmede een aanvang wordt gemaakt, blijken. Naby Boxtel is Zondag-middag iu eene boerenhoeve, ter hoogte van den huize Jacht- rust, brand ontstaan, waarschijnlijk ten gevolge van het broeien van graan. Binnen het half uur waren huis en inboedel, waaronder de juist binnen gehaalde oogst, een prooi der vlammenvrouw en kinderen konden ter nauwernood ontkomenvan den inboedel is niets verzekerd. Te Prinsenhage, bij Breda, is aanhet station een kind van '16 maanden in aanraking met een spoorwegwaggon gekomen en zoo deer lijk gewond, dat het kort daarop overleed. De huisvrouw van A. F., teAlblasser- dam die onlangs haar slapenden man slagen en wonden met een bijl toebracht, is bij vonnis van de arrondissements-rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren. De piano-fabriek der firma Philippe Herz, neveu et Cie., rue Marcadet, te Parijs, is in den vroegen ochtend van Zaturdag 11., niettegen staande de inspanning van twee stoombrandspui- ten, geheel afgebrand. Achttien piano's zyn gered. Naar het schijnt is de brand gesticht door zekeren Gontier, een werkman, die onlangs van de fabriek was weggezonden. Greltl- en effectenmarlit. Amsterdam, van 5 tot 10 Oct. 1874. De vrees die men had, dat de Bank van Enge land in de afgeloopen week het disconto zou hebben verhoogd, voor welke vrees wel reden bestond wegens de verzwakking die de reserve had ondergaan, is gebleken voorbarig te zijn ge weest; er is namelijk eene zoo groote massa .goud van het buitenland naar die Bank gevloeid, dat de directie niet tot dien maatregel behoefde over te gaap. Daarentegen echter heerscht te Berlijn groote geldschaarschte en moest de Prui sische Bank haar rentestand verhoogen. De En- -gelsclie Economist levert in zijn laatste nommer een beschouwing te dier zake, waarin de oorzaak van die schaarschte wordt aangetoond en gewe zen op de waarschijnlijkheid dat die toestand met de invoering van de nieuwe muntwet 1 Januari aanst. vermoedelijk nog eer verslimmeren dan verbeteren zal. Op de beurs maakten de Berlijnsche berichten een ernstigen indruk, niet wat de prolongatie betreft, die 3'/j pCt. bleef, rnaar voor de prijzen der fondsen die zeer gedrukt waren en op den han del in 't algemeen, die alweder niet veel leven digheid vertoonde. Wanneer wij Egypte en Peru uitsluiten, die iets wonnen, vinden wij de geheele lijst van staatsfondsen beneden de slotprijzen der vorige week gedaald; de meeste wel niet veel, maar toch genoeg om van de lustelooze en flauwe stemming te doen blijken. Oostenrijksche rente schuld leed wel het meest; vooral de papieren van Mei en November, die van 63'/8 op 62, en van Februari en Augustus, die van 63>/2 op 62'/,e pCt. daalden. Zoo ook de industrieele waarden. Nederlandsch- Indische handelsbank, Aandeelen, wonnen wel l3/4 en 4 pCt., Obligation Rijnspoorweg 1 pCt., maar onze overige soorten daalden meest alle min of meer, Aand. Centraalspoorweg zelfs 23/4, Exploitatie-maatschappij ruim 1 pCt. enz. Ook de Russische spoorwegsoorten liepen nagenoeg alle terug. Dat b'y zulk een markt de Noord-Amerikaan- sche Spoorwegwaarden weder eene ongelukkige figuur maakten, is licht te begrijpen. Slechts een klein getal soorten maakten avance, waarvan wij noemen Illinois-Piedemption honds van 833/4 tot 87, Chicago-Rock Island, Aandeelen, van 86 tot 8S, Aandeelen Michigan-Central van 671 /2 tot 70 en Caïro-St.-Louis, doch incl. de coupon, van 41 tot 47'/2 pCt. De overigen boetten alle min of meer in, 't meest echter Aandeelen Erie van 31 ]/4 op 267/s, en Port-Royal obligation van 20 op 14'/, pCt. BUITENLAND. Frankrij li. De Parijsche correspondent van de Indép. Beige meent te kunnen verzekeren, dat de prefect van de Beneden-Pyreneeën, de heer de Nadailhac, bekend om zijne begunstiging van de Carlisten, eindelijk vervangen zal worden. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak van het geheim comité voor het beroep op het volk is thans afgeloopen. Daaruit moet gebleken zgn, dat het comité in verstandhouding was met de Internationale. Door de Fransche regeering is een schen king ten bedrage van 25000 fr. aangenomen, afkomstig van den heer Bisscholfsheim en be stemd tot vervaardiging van een groot astrono misch werktuig ten dienste van het observatorium te Parijs. Ouitscliland. De Spen. Ztg. deelt een brief mede van graaf Arnim-Boilzenburg aan den president van het Lotharinger districtsbesuur, waarin hij verklaart, dat er volstrekt geen grond bestaat voor het ge rucht dat hij belast is geweest rnet onderhande lingen bij zijn zwager, graaf Arnim, om dezen over te halen tot vrijwillige teruggave der achter gehouden stukken. Volgens de gisteravond ver schenen bladen heeft graaf Arnim eene civiele actie ingesteld, om de erkenning te verkrygen van zgn recht van eigendom op de door hem gehouden stukken. Ten gevolge van het officieel geneeskundig advies zou lnj heden naar eene zieken-inrichting overgebracht worden. Naar aanleiding van de ministerieele be slissing in Pruisen omtrent den aanslag van den bisschop van Breslau in de belasting, heeft deze thans toegegeven en het bedrag voldaan, waar voor hij wegens zyne toelage van 12,000 th. was aangeslagen, niettegenstaande op die som beslag was gelegd. Te Dresden is in den avond van 9 dezer door middel van den toestel van Siemens het lijk verbrand van de echtgenoote van sir Charles Wentworth Dilke, lid van het Britsche hoogerhuis. De verbranding, waartoe het lijk in een looden kist uit Engeland was overgebracht, geschiedde krachtens testamentaire beschikking der overledene. Spanje. De overwinning op de Carlisten in het Aran- dal behaald heeft bestaan in het uitroeien van een bende struikroovers, die zich den naam van inlransigenten gegeven hadden. Zij werden aan gevoerd door Posas, door een oud marine-officier, die zich Antonio Perez y Perez liet noemen, doch wiens ware naam Cresponias is, en door twee andere bevelhebbers, echte bandieten, die eenige andere gerecruteerd hadden, om hunne zooge naamde expeditie, welke niets anders dan een stroop tocht was, mede te maken. De regeering had eene compagnie van 41 sol daten en 6 karabiniers tegen deze roovers afge zonden; de kapitein had het bevel om ze onmid dellijk na de gevangenneming te fusilleeren. De roovers werden onverwacht omsingeldbij de poging orn te ontsnappen, werden er 5 gedood en 23 gevangengenomen, waaraan het doodvonnis voltrokken zou worden. Zij werden gebonden op een rij gezet en de soldaten vuurden op hen op 15 meter afstand. Bij het eerste salvo vielen 10 man, onder welke Posas. Bij het tweede vielen nog 8 man, en 5 rnan, wier boeien door de kogels verbroken waren, zijn ontsnapt. Dit voorval ver wekte wel veel afgrijzen, doch men was evenzeer verheugd ontslagen te zijn van een bende die in 't geheele dal schrik verspreidde. Volgens de Morning-Post heeft de Spaan- sche gezant aan het Fransche gouvernement een mededeeling gedaan betreffende de oogluiking, waarmee vergund wordt dat de gemalin van don Carlos te Pau gevestigd is, dat Lazzagara met paarden door Frankryk is getrokken en dat wa pens voor Spanje worden verkocht in de grens steden. Daarin wordt Frankrijk beticht van het tractaat te hebben geschonden, wijl het verzuimt den sluikhandel in wapens aan de monding der Bidassoa te verhinderen. Voorts meldt dit blad uit goede bron te hebben vernomen, dat de volgens de laatstgetroffen maat regelen thans te Madrid aangekomen Russische zaakgelastigde Iiudniawsby den uitdrukkelijken last heett tegenover het tegenwoordige kabinet op zeer vriendschappelyken voet op te treden, wgl Rusland aan Spanje alles goeds toewenscht. In den Courrier de Brelagne, te Lorient verschynende, leest rnen het volgende verhaaltje: „Dezer dagen had men de Fransche autoriteiten kennis gegeven dat een vaartuig onder Neder- landsche vlag, beladen met wapenen voor de Car listen, in de wateren van Belle-Isle zou komen om die wapenen over te laden in een Spaansch vaartuig. De maritieme prefect van Lorient gaf order aan de Euménide zich naar Belle-Isle te begeven, om zich te verzetten tegen die daad, welke de Fran sche regeering formeel verbiedt, en de aankomst van de Euménide verraste op hoogst aangename wijze den Nederlanderdie een Pruis bleek te zijn. Wij meenen te weten, dat deze heeft medegedeeld dat hij de geweren, die hij werkelijk naar Spanje bracht, gekocht had van de Beiersche regeering en dat die volgens zgne verklaring ver kocht waren door den Pruisischen consul in Den Haag. Hij werd door de Euménide tot op den door de reglementen voorgeschreven afstand van drie mijlen in zee geëscorteerd, waar hij het schip ontmoette, dat zijne lading kwam afhalen, die dan ook behoorlijk overgeladen is." Telegrammen. SANTANDER, 11 October. Het Engelsche oor logschip Fly is te Bilbao aangekomen. Er bestaat verdeeldheid en naijver onder de Carlistische aanvoerders en de gevolgen daarvan doen zich dagelijks meer en meer gevoelen. De gebrekkige spoorgemeenschap lusschen Ma drid en de provinciën is zoo zeer toegenomen en heeft zulk een nadeeligen invloed, dat de dagbla den vragen, of de regeering geene macht genoeg heeft om ten minste de hoofdlijnen te beschermen. De Santanderlijn is de eenige, waar de gemeen- sSkap niet afgebroken is. MUNCHEN, 12 October. De Bair. Kourrier meldt dat de koningin-moeder hedenmiddag in de Waltenhofer parochiekerk, naby Hohenschwangau, de Katholieke geloofsbelijdenis heeft afgelegd. PARIJS, 13 October. Hel Journal Of/iciel meldt dat de Orénoque naar Toulon is terug geroepen, maar dat het vertrek van dit schip geenerlei verandering brengt in de gevoelens van toewijding en genegenheid welke Frank rijk jegens den Paus bezielen. Het blad voegt er bij, dat een ander vaartuig ter beschikking van den Paus is gesteld in een Fransche haven aan de Middellandsche Zee en dal Kléber bevel heeft ontvangen om naar Corsica te vertrekken. BERLIJN, 12 October. Het „maison de santé",, werwaarts de graaf Arnim zal worden over-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2