hij sloeg haar zoodanig met zijn hamer, dat zij tot driemalen toe neerzonk en waarschijnlijk aan hare wonden bezwijken zal. Zijn vader, die rustig zijn kruiwagen voortduwde, werd daarop door hem aangevallen en eveneens zwaar gewond. De krankzinnige was zoo sterk, dat tien personen ter nauwernood in staat waren om hem het dwangbuis aan te doen en te binden. Niets had aanleiding gegeven om zijne razernij te voorzien. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In het Vaderland van 10 dezer lees ik dat er nog f '10,000 tekorlkomt voor het stand beeld van P. Az. Van der Werf. Dit bericht geeft mij aanleiding, tot de commissie voor de oprichting van het standbeeld met alle beschei denheid de vraag te richtenIs het n u niet de juiste tijd om nogmaals door het aanbieden van inschrijvingsbiljetten en het houden van collecten te trachten dat tekort te dekken? Naar mijne meening, jaWant grooten en kleinen hebben door feiten getoond, dat zij doordrongen zijn van het besef, wat men aan den grondlegger van Leidens welvaart verschuldigd is, en iedereen leeft nu nog onder de indrukken der 3de-Octo- berfeesten (die ondanks het afwisselend weer toch bijzonder goed zijn geslaagd). Later wordt veel, zoo niet alles vergeten, ten minste de ver- sche indrukken gaan verlorenwil men aan het ijzer de vereischte vormen geven, dan dient het te worden gesmeed terwijl het heet is. Zonder mij in eenig opzicht te willen indrin gen in de bemoeiingen van de voornoemde com missie, meen ik toch dat er geen kwaad in steekt, mede te deelen, op welke wijze men naar mijne meeriing het beoogde doel zou kunnen bereiken, te weten: 1°. door het rondzenden van circulaires met bijgevoegde inschrijvingsbiljetten aan alle kiezers voor den gemeenteraad en staten-generaal 2°. door het houden van eene algemeene col lecte; dan kan de kleinste ook het zijne bijdra gen, en zij die hebben ingeschreven kunnen hunne biljetten bij de collecte overhandigen 3°. door aan alle gemeentebesturen in Neder land mededeeling te doen van de maatregelen die hier zullen worden genomen, om tot een goed resultaat te komen, met verzoek in hunne gemeenten die zelfde pogingen te doen. De Koning zelf heeft erkend dat de 300-jarige viering van Leidens ontzet van nationale betee- kenis is. Welnu, laat dan ook ieder Nederlander er toe bijdragen om ter eere van de nagedach tenis van P. Az. Van der Werf een gedenkteeken op te richten, dat in waardigheid geëvenredigd is aan de onschatbare diensten die hij aan het va derland, maar in het bijzonder aan Leiden heeft bewezen. P. Leiden, 12 October 1874. Dezer dagen verschenen bij M. J. Van der Loeff te Enschede kort na elkander twee, inzonderheid in dezen tijd, zeer merkwaardige boekjes, uit de pen van een onzer stadgenooten, die alleszins de aandacht schijnen te verdienen van ieder, die de waarheid liefheeft en niet schroomt haar op te sporen, zelfs op een terrein dat door velen om verschillende redenen vooralsnog gemeden wordt. Steller noemt ze daarom bovenal zeer merkwaar dig, omdat ze onder de weinige behooren, en wellicht zijn ze de eenige in ons land, waarin op goede gronden de noodzakelijkheid wordt betoogd, dat de wetenschap eindelijk eens voor goed uit- make wat te denken, te gelooven en aan te ne men van de geheimzinnige verschijnselen, die meer dan in vorige tijden sedert het jongste vijfentwin tigtal jaren onder alle beschaafde volken de ge moederen in beweging brengen, en zoowel aan leiding geven lot zelfzuchtige en bedriegelijke praktijken als misschien bij een goed gebruik, tot bevordering van nuttige kennis. Ieder, die niet vreemd is met hetgeen op be doeld gebied (het spiritisme) thans voorvalt, zal, wij twijfelen er niet aan, den wensch des schrij vers in de bedoelde' boekjes uitgedrukt, beamen niet alleen, maar wanneer hij het wel meent met zijne medemenschen, er op aandringen dat ernstige wetenschappelijke mannen zoo mogelijk eens dat labyrinth van minstens, vooralsnog, tastbare tegen strijdigheden en raadselachtige verschijnselen langs den weg van een grondig en nauwgezet onderzoek in puin doen storten of het ons nader doen kennen en op zijne waarde leeren schatten. Het eene boekje is getiteld: „Ontgoocheling; bij drage tot de billijke waardeering van het zooge naamde spiritisme" en is gericht tegen een courant artikel van Dr. L. P. S. Meyboom, waarin deze het spiritisme eenvoudig als behendigheid en goo chelarij behandelt, terwijl hij later heeft erkend, „dat er ook manifestatiën zijn, die geene mecha nische verklaring toelaten". Het andere heeft tot opschrift „Open brief' aan Los en Vast, ter zake der niet ontvankelijkheid van het zoogenaamde spiritisme." De zich niet noemende schrijver in L. en V. treedt, op pag. 200 der tweede aflevering (1874) van dat tijdschrift, onverwacht op, om naar het schijnt ten behoeve van Di\ Meyboom een strijd te hervatten, die na de verschijning van het boekje „Ontgoocheling", tusschen partijen, als in der minne geëindigd beschouwd kon worden. Tegen dit schrijven is nu de genoemde „Open brief" gericht. Kalm en waardig wordt daarin de zich niet noemende auteur beantwoord en op de meest humane wijze terechtgewezen, zooals trou wens niet anders van den alom geachten, sedert kort afgetreden emeritus predikant Dr. A. R. v. d. Loeff te verwachten was. Men leze en oor- deele, en vatte het voornemen op om, blijkt het spiritisme een bron van dwaling en bijgeloof te zijn, haar hoe eer hoe beter te helpen dempen of, wanneer het een goeden grond heeft, mede te werken dat daarop verstandig en doelmatig worde voortgebouwd. De beloofde tweede bijdrage van den schrijver wordt zeker door velen met verlangen tegemoet gezien. X. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Augustus. Volgens een particulier telegram van Samarang heeft den 27sten dezer na telegraphische mach tiging van den gouverneur-generaal in tegenwoor digheid van den algemeenen secretaris, in de dessa Toegoe, afdeeling Kendal, het hoogst belangrijk feit van eerste conversie van communaal in indi vidueel grondbezit plaats gehad. Een te Padang den 27sten dezer aange boden telegram van den militairen, tevens civie- len bevelhebber te Atjin bevat de volgende be richten II Augustus. De Nederlandsche vlag te Kerti geheschen. 21 Augustus. De door ons bezette grafheuvel op de ooster-face van Kotta-Radja wordt nog aanhoudend door den vijand beschoten; bij het werken daarbij weder vier lichtgewonden door schampschoten bekomen. 22 Augustus. Aan de zuidelijke face van Kotta- Radja is een batterij aangelegd en bewapend met twee stukken geschut en het vuur op de vijan delijke kampongs geopend. 23 Augustus. Naar Padang geëvacueerd per Gouverneur-generaal Meijer: kapitein A. A. J. L. Jongh, 1ste luit. J. K. Wijmans, T. C. C. Van Orsoij Veeren, H. L. T. Ligtenberg, 1ste luit. adjudant H. J. De Bordes, 2de luits. T. Van der Zee en E. K. J. V. Van Muiken; op het subsis tenten-kader te Batavia gedirigeerd majoor J. H. Romswinckel, kapitein W. C. Goteling Vinnis en lste luit. J. J. Ten Siethoff. Gezondheidstoestand gunstiger. Door ilea gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende be- schikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den verif. 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en ace. J. C. Brugman. Ontslagen: op verzoek, eervol, de be noemde derde comm. bij de algem. rekenk. C. H. J. Waersegers. Benoemd: tot derden comm. bij de alg. rekenk. H. L. Spier; tot griff. bij den landr. te Meester-Cornelis en Bekasi (Batavia) C. W. Doeve; tot griff. by den landr. te Pati (Japara), J. W. Filet; tot verificateur 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. P. J. De Neijs; door den dir. van financiën: tot lsten klerk bij dat depart. A. Bnijn. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den loit.-kol. der art. H. G. Boumeester; idem wegens 12 en 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan de kapts. der inf. J. C. P. Welffer en D. De Vijver. Departement van Marine. Vergunning verleend: om te repatriecren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indiè, aan den off. van adra. lste kl. W. F. J. Le Rutte en J. F. J. Mahieu aan den off. van adm. 3de kl. P. A. Molenaar, en aan den lult.- ter-zee lste kl. D. L. M, E. Keu9. BUITENLAND. I HiitscliUincl. Ondanks de logenstraffing van Duitsche bladen, verzekert de Républ. frangaise, dat de Deensche gezant te Berlijn aan prins Bismarck een nota heeft overhandigd betreffende de uitzetting van Deensche onderdanen uit Noord-Sleeswijk. Het kamergerecht te Berlijn heeft in tweede instantie het verzoek om graaf Arnim voorloopig in vrijheid te laten, afgewezen. Uit Munchen wordt gemeld, dat het bericht dat den 8sten dezer de Koningin-moeder tot de Roomsch-Katholieke kerk is overgegaan, wordt te gengesproken. De bedoelde plechtige overgang zal eerst in de laatste week van October plaats heb ben. Sedert Donderdag is de oudste zuster der koningin-moeder, prinses Marie Elisabeth van Hessen, te Hohenschwangau. Rusland. Tegenover de van verschillende zijden gedane verzekering, dat de erkenning van Serrano's regee ring en de brief van den czaar aan don Carlos hoegenaamd geen invloed hebben geoefend op de goede verstandhouding tusschen Berlijn en Peters burg, is het een vreemd verschijnsel, dat juist nu de officieuse Petersb. Ztg. een warm pleidooi voor de voldoening aan art. V van het Prager vredestractaat houdt. De toon, waarop dit ge schiedt, is verre van vriendschappelijk; men leze slechts deze zinsneden„De Sleeswijksche quaestie kan, ondanks hare schijnbare onbeduidendheid, in 't vervolg licht de Achillespees van het door succes bedwelmde Duitschland worden. Ontegenzeggelijk heeft Denemarken in deze quaestie de sympathie der geheele beschaafde wereld. Bovendien heeft in dit geval dit kleine rijk niet slechts het ge heele Scandinavische Noorden, maar ook voor een deel Engeland en Rusland achter zich. Deze laatste omstandigheid is wellicht niet geheel zon der invloed op de betrekkelijke lauwheid, waar mede prins Bismarck aan de verzoeking heeft weerstand geboden, de Sleeswijksche quaestie onopgelost te laten." Telegrammen. RIO DE JANEIRO, 9 October. Telegrammen uit Buenos-Ayres melden dat de opstand in be langrijkheid wint. Quintana wil alleen als bemid delaar optreden. De gouvernementstroepen en de opstandelingen blijven nog werkeloos tegenover- elkander, hoewel een veldslag zeer waarschijnlijk is. Het gouvernement heeft bekendgemaakt dat de nieuwe leening gunstig wordt opgenomen. NEW-YORK, 10 October. Eene zeer groote meeting is te Paterson gehouden. De secretaris der marine hield aene redevoering waarin hij zeide, dat het tegenwoordige gouvernement de republikeinsche partij vertegenwoordigt en dat noch de regeering, noch haar hoofd iets zou willen doen in strijd met de belangen van de natie of de tradities van het land. Grant denkt er niet aan voor de derde maal president te worden. MADRID, 10 October. Het bericht der inneming van Laguardia heeft hier een goeden indruk ge maakt. Het verkeer op den spoorweg van Valencia naar Alicante is hersteld. Duizend mariniers zullen binnenkort naar Cuba worden gezonden. PARIJS, 11 October. Van de herstemmingen voor de algemeene raden zijn er 36 bekend, name lijk 18 in conservatieven en 18 in republikeinschen geest. KOPENHAGEN, 11 October. In een telegram uit Shanghai wordt bevestigd dat er nog geene oor logsverklaring tus6chen China en Japan heeft plaats gehad, en men eene vredelievende oplossing ver wacht. Laatste berichten. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer zijn de tun de orde gestelde wetsontwer pen alle aangenomen. Ingekomen is een voorstel van de heeren Van Eek en Bredius, dat de Kamer de wenschelijkheid uitspreke, dat de Re geering in hare betrekking tot het buitenland zal trachten arbitrage le doen aannemen voor geschil len tusschen beschaafde natiën, in den geest der motie-Piichard. Verder is besloten het adres der- ingezetenen van Strijp te verzenden aan den minis-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2