Derde eeuwfeest Tan Leidens ontzet. waar dadelijk hulp werd verleend. Het mocht echter niets batem De vfouw overleed aan eene hersenschudding, die het gevaar voor haar leven, uit tal van wonden ontstaande, was komen ver meerderen. In de nabyheid van Wieringen is "Woensdag-namiddag ten gevolge van het storm achtig weder een tjalkschipper over boord geslagen en verdronken. Twee personen uit Delfshaven, wien ten laste gelegd was, dat zij te Rotterdam een baal katoen van het tjalkschip de Vrouw Maria arglistig hadden ontvreemd en het gestolene bij gedeelten verkocht, na reeds vroeger tot crimineele straffen te zijn veroordeeld geweest, de tweede bovendien beschuldigd van gewelddadigheid tegen de beambten die hem wilden arresteeren zijn gisteren daaraan schuldig verklaard en wederom naar het tuchthuis verwezen, in welk verblijf de eerste 10 en de andere 8 jaren zal worden op genomen. Te Zie rik zee is Woensdag door den hevigen wind een hoogaarts nabij het hoofd tegen den dijk geslagen en verbrijzeld. Het vaartuigje had bij het prangen om de haven in te loopen het roer verloren, waardoor het hulpeloos werd en spoedig op de steenglooiing van den dijk werd geworpen. De twee opvarenden hebben zich nog gelukkig weten te redden. Als eene b ij zonderheid wordt uit Velzen gemeld, dat gisteren voor de eerste maal een zeeschip, dat van Engeland over Amsterdam gekomen, er cement had gelost, door het nieuwe kanaal direct naar zee is gezeild. BUITENLAND. Frankrij k. De krijgsraad heeft zekeren Bourlier, die uit het leger is gedeserteerd en deel heeft genomen aan de Parijsche commune, ter dood veroordeeld. De regeering heeft den invoer verboden van een vlugschrift, getiteld: „Trianon", dat een onbe kenden naam als schrijver opgeeft, maar waarvan de auteur, volgens den Bien public, niemand anders zou zijn dan Bazaine. Het vlugschrift is voorzien van een brief van wijlen Napoleon III. De overeenkomst betreffende de grensrege ling van de diocesen in den Elzas en Lotharingen is te Parijs door de Fransche en Duitsche com missarissen geteekend. JOuitsclilaricl. Uit Keulen wordt gemeld dat de aartsbisschop gisteren uit de gevangenis is ontslagen, nadat hy gedurende zes maanden en negen dagen gevan genisstraf had ondergaan. Uit Munchen wordt gemeld, dat op Hohen- schwangau de Koningin-moeder tot de Katholieke kerk is overgaan. De Voce della Veritd meent te weten, dat de documenten, die graaf Arnim heeft terug gehouden, dépêches zijn, betreffende een nieuw Fransch gouvernement en eene inmenging van Pruisen in de aangelegenheden van Spanje, welke stukken wel reeds sinds lang op een veilige plaats zullen geborgen zijn. Spanje* Volgens eene officieele dépêche zijn de Carlisten in het Arandal (prov. Lerida) geslagen. Men verzekert dat Laserna La Guardia in genomen heeft. Telegrammen. ROME, 8 October. De Liberia bericht: Eer gisteren is de pauselyke kamerling Theodoli te Trisulti bij Frosinone door roovers opgelicht, welke een losgeld van 150,000 lire vorderen. De gendar merie houdt zich bezig met de vervolging der roovers. Een later bericht meldt, dat hij voor een losprijs van 50.000 lire weer op vrije voeten is gesteld. BUENOS-AYRES, 8 October. Verscheidene staatsambtenaren zijn ontslagen. De president Ava- laneda is voornemens een manifest openbaar te maken en zijne waardigheid neder te leggen. "Waarschijnlijk zal Quintara voorloopig zijne plaats vervullen totdat een nieuwe president verkozen zal zijn. De regeering versterkt eenige militaire punten. De opstandelingen hebben hunne strijd macht te Cannellas bijeengetrokken. Vele familiën wijken het land uit. FERNAMBUCO, 8 October. De telegraaflijn tusschen Buenos-Ayres en Valparaiso is afgebro ken. De lijnen van Montevideo en van Rio Grande do Sol werken slecht. Generaal Mitre bevindt zich te Colonia in Uruguay. Naar men verzekert zal hij het commandement over de troepen der opstandelingen aanvaarden. De opstandelingen heb ben zich van het eiland San Martin Garcia meester gemaakt. Twee millioen pd. st. zijn uit de Argen- tijnsche bank genomen. Rivas, het hoofd der op standelingen, is op weg naar Buenos-Ayres. Het gouvernement neemt krachtdadige maatregelen. BERN, 9 October. Het post-congres heeft zijne zittingen geëindigd. Al de afgevaardigden, behalve die van Frankrijk, hebben de overeenkomst tot sluiting van een postverdrag geteekend. CAIRO, 9 October. De Nijl is gisteren aan de peilschaal 4 centimeter gevallen. Alle gevaar is geweken. PARIJS, 9 October. De ministerraad heeft be sloten om bij de aanvullingsverkeizingen voor de nationale vergadering in het graafschap Nizza, zich van alle inmenging te onthouden en de republikensche candidaten te bestrijden; op deze wijze hoopt rnen de zegepraal der separatisten onmogelijk te maken. Volgens den Bien publiczal de prefect der Beneden-Pyreneeën worden afgezet en door een ander vervangen. Laatste berichten. Z. M. de Koning groothertog heeft F. H. Barck- huysen Sr., commies bij het dep. van binnenl. zaken, benoemd lot ridder van de Eikekroon. Z. M. heeft benoemd bij het corps ingen. min. en sapp. tot lsle luit. de 2de luit. L. Wal ler, A. A. H. Van Heusden en J. C. Gijsberti Hodenpijl, allen var. het corps. Z. M. heeft met ingang van 20 October benoemd tot Commissaris des Konings in Lim burg Jhr. Mr. De Kuyper, burgemeester van 's-Hertogenbosch. {Slot.) Nadat wij gisteren de laatste regelen van ons verslag schreven omtrent de feestviering van het derde eeuwgetijde van Leidens ontzet, werden wij heden door vriendelijke tusschenkomst in de gele genheid gesteld onzen lezers de toespraak, Don derdag 11. door den heer A. II. Eigeman, voor zitter der Vereeniging van fabrikanten der Leid- sche wolindustrie, op het Raadhuis gehouden bij gelegenheid der aanbieding aan het gemeentebe stuur van de banieren van den optocht der ver- eenigde fabriek- en trafiekarbeiders onder de zin spreuk „Eendracht maakt macht", in haar geheel hier rnede te deelen Wakkere Feestcommissie Het is met vergunning van den heer Burge meester, dat ik, ook uit naam van de heeren fabrikanten der Leidsche wol-industrie, voor zoo velen zij hier zijn, of door beroepsbezigheden ver hinderd zijn herwaarts te komen, in dezen plech- tigen stond een woord tol u spreek. Ofschoon wij voornemens zijn u eerstdaags in ons midden te zien, zoo hebben wij er behoefte aan om u nu hier openlijk te vertellen wat ons op het harte ligt. Ja het mag, het moet geweten worden welk een werkzaam aandeel gij gehad hebt, van het begin tot aan het einde, aan den optocht, die met zooveel by val en toejuiching gehouden is. Gij hebt onze verwachting niet teleurgesteld. Hebben wij bij ons eerste samentreffen met u, nadat gij onze stoffelijke en financieele hulp hadt ingeroe pen, het betuigd, dat wij vol vertrouwen u aan het werk zagen, en dat steunen wilden, gij hebt in grootere als kleinere regelingen getoond, te kunnen volbrengen, wat gij wilt. Gij hebt ons reden te over gegeven om u onze groote tevreden heid te betuigen over hetgeen gij met zooveel gepastheid en goede orde verricht hebt. Ont vangt daarom onze hulde. Zegt het aan uwe subcommissiën, die met zooveel hulp u hebben terzijde gestaan, hoe wij in dezen plechtigen stond hun streven om brave mannen te zijn, zyn ge dachtig geweest, en laten dezen het aan hunne onderhoorigen luide vertellen, dat zij nu getoond hebben, door zich zoo ferm en best te gedragen dat de Leidsche nijveren een goed volk is, dat zich wil en zal laten leiden. Laten zij dit ook voortaan toonen door een ordelijk en zedelijk gedrag. Plechtig is dit oogenblik, want gij en uwe onderhoorigen staan nu geschaard onder uw hoofdvaandel, bij u verbleven„Eendracht maakt macht". Aan dit vaandel willen wij, de vereenigde fabrikanten der Leidsche wol-industrie, een lauwerkrans hechten, ten eeuwigen blijke van waardeering van uwe wakkere houding, en tot verkondiging aan het nageslachtZoo was het volk van 1874, deugdzaam en goed! Ja, leeft zoo! Wij hebben een schoon feest gevierd. Een feest dat ons in herinnering bracht het lijden, strijden en bevrijden van onze vaderen, en dat ons menigen wenk heeft gegeven, om bij het denken aan het verledene, met blijdschap te spreken van het hedenhet heden, waarin ons land, onze stad in rust en voorspoed leeft, waarin wij zoo menige reden tot vreugde vin den kunnen. Het is waar, de horizont van onze nijverheid is niet helder! Er pakken zich nog immer donkere wolken samen, en in menige zaak is geen helderheid, geen licht! Er zyn nog zoo vele bronnen afgesneden, nog zoovele hinderpalen opgesteld, die den vooruitgang in den weg staan! Onze nijverheid wil wel hare wieken uitslaan, maar ze kan nog nietDoch genoeg Vreest niet Er wordt voor haar gewaakt, gewerkt, en daarna zal toch ook aan haar dat goed recht worden geschonken, hetwelk aan zoo menige andere zaak, almede grondzuil van den staat, is te beurt ge vallen. Ziet gijlieden uit naar de toekomst en zegtde toekomst is onsDoch onder één beding Gij moogt niet zeggen „de toekomst is ons", wan neer gij niet denkt aan het Opperwezen, niet aan den maatschappelyken werkkring, waarin gij geplaatst zijl, niet denkt aan uw huisgezin. Denkt daarom aan het Opperwezen, dat u en uwen ar beid op uwe vraag zegenen wil en kan. Denkt aan uw maatschappelijken werkkring, en waar deert ten zeerste de voorrechten, die gij daarin geniet. Weest bij het betrachten van uw plichten sterk, en als in deze tijden, wel in eenen anderen zin, tot u genaakt het zoet gefluit, evenals vóór 300 jaren den belegerden, orn u af te leiden van uwe plichten, om u verkeerde dingen te vertellen, die u ten verderve zullen sleepen, vlucht dan gezamen lijk naar uw vaandel „Eendracht maakt macht", houdt u aaneengesloten, en komt tot ons. In orde en bij plichtsbetrachting kunt gij op ons rekenen. Denkt aan uw huisgezin Waakt en werkt er voor, het voorgaande in braafheid en zedelijkheid. Laat uwe kinderen veel en volop genieten van bet onderwijs, dat in 4 onze goede stad rnet zooveel zorg en kosten u wordt aangeboden, opdat de gelukkige toekomst uwer kinderen gewaarborgd zij tegelijk met de uwe. U, heeren leden van het dagel'yksch bestuur, die met zoovele moeiten en onder vele beslommerin gen de feestelijkheden in deze dagen geleid en bestuurd hebt, u moet het voorzeker eene groote genoegdoening zijn, te mogen zien op deze vaan dels, als vruchten van zooveel orde en tucht, welke door onze fabrieksnijveren in deze dagen zijn in acht genomen. Hebt dank voor de hulp en voorkomendheid, die gij hun hebt verleend. En, strekt uwe zorg zich steeds rnet inspanning uit om het onderwijs in onze stad meer en meer te bevorderen, moge het bij voortduring blijken, dat het welzijn onzer nijveren ook u ter harte gaat, en de bevordering van d§ nijverheid, niet onder, rnaar naast de zorg voor het onderwijs door u gesteld worde, dan voorzeker zullen de bronnen van welvaart vlieten, die ons Leiden gelukkig doen zien. Ter markt te Leiden aangevoerd. U en ÏO October. Wintertarwe 1» hectoliter 10.00 a 11.00. Zomer- tarwe 15 hectol. ƒ9.00 a 10.00 Winterrogge 17 heet. ƒ6.50 a f7.00. Zomerrogge 17 hectol. 7.50 a 8.00. Zomergerst 13 hectol. f 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 13 hectol. f 9.00 a 9.25. Zware Haver 12 hectol. 5.50 a 0.00. Lichte Haver 12 hectol. 5.25 a ƒ5.75. Dui- venboonen 19 hectol. f 9.50 a 9.75 Paardenboonen 13 hectol. 8.75 a 9.25. Ossen stuks a Stieren, 14 stuks f 70.00 a ƒ148.00 Kalfkoeien 45 stuks ƒ175.00 a 280.00 Varekoeien 225 stuks 148.00 a 206.00. Vette koeien 260 stuks 210.00 a ƒ290.00 Balveren (vette) 64 stuks 35.00 S2.00. Kalveren (magere; 11 stuks C.00 a ƒ15.00. Hamels (magere),

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2