ONZE PREMIEPLAAT. Prijscourant der Effecten. verdient opmerking dat met de betaling van het jaargeld aan den vader van don Carlos, door keizer Nicolaas toegestaan en door keizer Alexan der .Voortgezet, opgehouden werd, dadelijk nadat don i Alphonsus de Spaansehe grenzen was over getrokken. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenStoffels, waarnemend voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Juta, Le Poole, Eigeman, Bijleveld, Verster, Veefkind, Du Rieu, Cock, Dercksen, v. Heukelom, Krantz, v. "Wensen en Buys. Afwezig met kennisgeving de heeren: Tromp, v. Outeren en Suringar. Na lezing van de notulen der vorige vergade ring, waartegen niemand bedenkingen had, deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stuk ken, zynde o. a. eene aanbeveling van eenige in gezetenen tot toepassing van het Liernurstelse], een adres om afschrijving van plaatselijke belasting, een bericht van H. M. de Koningin, Z. K. H. prins Alexander en prins Hendrik, dat zij de feest viering op 3 Oct. a. s. met hunne tegenwoordig heid zullen vereeren en van een geschenk voor het museum onzer stad, zij nde een turf, waaraan gehecht een zilveren ketting met twee koperen muntstukken met het wapen der stad Leiden en gevonden volgens de overlevering in de legerplaats van een Spaansch bevelhebber en bij een oud-Leidsche familie be waard geweest, van den heer J. W. Van Wieringen te Breukelen. Vervolgens overgaande tot de behandeling an de aan de orde gestelde punten wordt 1° benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school n". 1 voor on- vermogenden J. Wuijster te Hendrik-Ido-Ambacht 2". en 3°. op de verzoeken van Dr. C. Ter Laag om continuatie als stadsgeneesheer en van J. L. A. Desertine als stadsheelmeester gunstig beschikt; 4°. benoemd lot commissarissen van de bank van leening Mr J. T. Buys en Mr C. Cock. Nadat de heer Buys verklaard heeft niet te zullen stemmen over het onmiddellijk eervol ontslag der heeren Van Outeren en Driessen en dat hij liever zou zien dat dit ontslag verleend werd op den dag dat de nieuw te benoemen commissarissen hunne functiën aanvaarden, terwijl niemand daartegen bedenking heeft, wordt de benoeming in dien zin gedaan. 5'. een eervol ontslag verleend aan J. J. Cuyle als hulponderwijzer aan de school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse. Ten laatste komt in behandeling de voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het schut tersveld aan het rijk. De heer Cock merkt op, dat het gebruik van het land voor de schutterij onbeperkt zal moeten zijn, vooral met het oog op eene mogelijke reorganisatie der schutterij. Wan neer men zich nu verbindt voor bepaalde uren en dagen, zou hij liever de eerste redactie zien behouden. Ook de heer v. Heukelom wil dat men zich niet meer dan voor een jaar verbindt en telkens eene nieuwe overeenkomst maakt. De Voorzitter wijst op de bezwaren daaraan verbonden. De heer Bijle veld ondersteunt het gevoelen van den heer Cock. De voordracht betreffende punt a daarna in zond- vraag gebracht, wordt verworpen, zoodat de oor spronkelijke voordracht volgens den heer Buys is aangenomen. De heer De Fremery verneemt dat alsdan het rijk niet zal toestemmen en de zaak opnieuw aan het oordeel van de betrokken autoriteiten zal moeten woeten onderworpen, het geen de heer Cock ingevolge de meening van den heer Buys weerspreekt. De Voorzitter stelt voor om de voordracht te renvooieren aan B. en Ws. De heer Buys gelooft dat, zoolang de militaire autoriteit geen bezwaar heeft opgegeven, men de zaak zal behoeven le renvooieren, waar toe besloten wordt. De voordracht omtrent punt h in rondvraag gebracht, slaken daarbij de stem men, zoodat in eene volgende vergadering opnieuw zal moeten worden gestemd. Na de behandeling der aan de orde gestelde punten deelden de heeren Verster, Cock, Bijle veld en Le Poole mede, dat zij niet deel zouden nernen aan den feestmaaltijd in de Gehoorzaal, ■waarna de openbare vergadering veranderd werd Jn eene met gesloten deuren. God zij geloofd! Dit lezen wij op de feestplaat op een wimpel der Oranjevlag, door een Zeeawschen Watergeus omhoog geheven aan de rechterzijde, terwijl ter linker hand van Van der Werf een hopman der bezetting het zelfde doet met de nationale driekleur. Op den wimpel leest men Ps. 74 en9: «Uwe wederpartijders hebben in het midden van uwe vergaderplaatsen gebruldzij hebben hunne teekenen tot teekenen gesteld. Wij zien onze tee kenen niet; er is geen profeet noch iemand bij ons, die weet hoe lang," om uit te drukken de diepe ellende, waaruit Leiden werd verlost. Boven aan de plaat, achter het beeld van den heldhaf- tigen burgervader, strekt zich de oude stad uit, zooals zij er uitzag in het laatst der 15de eeuw. Die teekening is genomen naar eene plaat van het jaar 1614, dus kort na het beleg; maar de voorstelling is er op ingericht om ons te verplaatsen op den morgen van den derden October 1574, toen de najaarszon opging over het geredde Leiden. Ziet de menigte kerken en torens, ziet die wel varende plaats van voorheen, omgeven met weiden, akkers en boomgaarden, thans geheel door water omringd, waar uit hier en daar slechts een brug of een schans te voor schijn komt. Wèl klein, maar toch duidelijk, ziet ge de wegvluchtende vijanden, het leger van De Valdez, terwijl aan de andere zijde de vloot der Watergeuzen nadert, en de weesjongen op de schans Lammen zijn muts zwaait, ten teeken dat die sterkte door den Spanjaard is verlaten. Pieter Adriaanszoon Van der Werf staat fier en moedig en heeft Neerlands driekleur met den hoed der vrijheid gedekt gehandhaafdhij geeft de veste niet op, al waart onder zijne voeten.bij den oorlogsbliksem de bleeke honger dood en de vurige fakkel der verwoesting; al schreit Leidens burgeres heete tranen over allen, die reeds vie len als een ofler van hongersnood en pest, en al ziet ze klagende tot hem op. Hij houdt stand en redt met die stevige hand het reeds wankelend wapenschild van Hol land, als het ware sidderend op Leidens burchtwal. Maar vraagt niet wat het gekost heeft. Of wilt ge het toch weten Ziet dan de twee af beel dingen rechts en links van onderen.'t Zijn eerzame burgers, door honger en vertwijfeling tot het uiterste gebracht. Ziet gij die twee mannen in roekeloozen ijver elkander dien mageren hond betwisten? Ach, erger dan dat sloe gen zij reeds ten lijve in. De historieschrijvers melden ons: «de bevolking kwam letterlijk van honger om, na twee maanden van brood en een maand van honger geleefd te hebben, zooals ze aan den Prins van Oranje schreven. Toen behoorden alle eetbare waren reeds dagen lang tot het verledenekatten, muizen, ratten, mollen, kevers en dergelijk ongedierte was nog lekkernij. De weinige koeien, die men om den wille der melk zoo lang mogelijk ge spaard had, moesten één voor één worden geslacht en in zeer kleine portiën verdeeld. Terwijl de vleesch- houwers hun werk deden, stond eene uitgehongerde schare het aan te zien, en waar het bloed in de goten stroomde, wierpen zich velen ter aarde om het op te slorpen. Schoen leder was reeds gekookt en gekauwd met de vellen van droge schol, die op de mestkoopen waren opgescharreld. Boombladeren en gras, dat tusschen de straatsteenen groeide, moesten voor groente dienst doen, en geheele troepen uitgehongerde kinderen woelden iederen mest- of vuilnishoop om, terwijl zij elkander de afgekloven been deren betwistten." De honger heeft gewoonlijk tot getrouwe en onafscheidelijke gezellin de pest. Ook daarvan geeft de plaat een tafereel aan de andere zijde. De kerken waren tegelijk tot hospitalen ingericht, waar de kranken verpleegd jwerden. Niet alleen de pestzieken of uitgehongerden en stervenden, ook de begrafenissen, nooit opwekkend om ce zien, boden nu het treurigste schouwspel aan. De dragers missen de noodige krachtom het lijk den korten atstand van de kerk naar het graf te brengen en bezwijken onder hun somberen last. Meer dan zes duizend menschen zijn binnen Leiden een offer des doods geworden. Geen wonder, dat bij enkelen nu en dan het denkbeeld opkwam den moed maar liever op te geven en het op de genade der Spanjaarden te wagen. Ach, de hongerdood was toch nog verkieslijk boven Spaansehe barmhartigheid I Wèl lag op zekeren morgen een lijk voor de deur des burgemeesters, als een stomme getuige en aanklager; maar tot daden of woorden was het nog niet gekomen, zelfs niet bij den meest ontevredene. Fier stond daar Van der Werf, zooals wij hem afge beeld zien aan het hoofd der feestplaat, en op het onderste tafereel in het midden, die magere, rijzige, indrukwekkende gestalte, donker van uitzicht en met een rustigen blik, met een gelaat waarop trouw en oprechtheid te lezen stonden, toen een troepje Üauwhartigen zich om hem ver zamelde bij de Hooglandsche kerk. Waar het rumoer der schare toeneemt en de oproerigen woorden beginnen te spreken, die te midden van het algemeen rumoer niet juist en nauwkeurig kunnen worden verstaan, daar zwaait Van der Werf cfeii breedgeranden hoed om stilte te ge- bieden en spreekt tot het volk de bekende gedenkwaar dige woorden. En de burgerij riep weer vol moed en met een van vernieuwde trouw kloppend hart: «leve de burgemeester al stierven zij zeiven bijna van kommer en gebrek; èn 129 dagen lang rekt zich de foliering, om toch in zegepraal te eindigen. Wordt vervolgd.) PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Concert en Vanxliall. Maandag 5 October 1874, de3 avonds te zeven uren. Harmonie-orkest, by gunstig weder in de open lucht: Eerste deel. 1°. Huldigungsiuarsch, R. Wagner; 2°. Die Waise, G. A. Heinze; 3°. RieDzi. Opéra de K. AVagner. Grande Fantaisie, F. Dunkier; 4°. Ungarische Rhapsodic, F. Liszt. Tweede deel. 5°. Ouverture Die Felsenrniihle, Reissiger; 6°. Grosse Dramatische Fantaisie Dach Motiven der Oper Der Fliegende Hollander van R. Wagner, F. Blumentritt; 7°. Die Nachtigal, Fantaisie-polka, Picolo-solo voor te dragen door den heer J. Dahmen, Mollenhauer; 8°. Le Reveil du Lion, Caprice Héroïque, Kontzky. Strijk-Orkest, bij ODgunstig weder in de zaal: Eerste deel. 1°. Festklange, Symphonische Dichtung, F. Liszt; 2°. Ira Walde, Symphonie n°. 3 F dur, Jochim Raff: lste Abth. a. Am Tage. Eindrücke und Empfindungen. (Allegro). 2de Abth. b. In der Dammerung. a. Traümerei (Largo). 5. Tanz der Dryaden (All0. Aesai). 3te Abth. c. Nachts. Stilles weben der Nacht im Walde. Einzug and Auszag der wilde Jagd mit Fran Holla (Hulda) nnd Wotan. Anbruch der Tagea (Allégro). 3C. Grande Fantaisie de 1'opéra Lohengrin de R. Wagner,Josj Dupont. Tweede deel. 4°. Huldignngsmarsch, R. Wagner; 5°. Die Waise, G. A. Heinze; 6°. Concerto (Gesangscène) voor te dragen door den concertmeester E. Skalitzky, L. Spohr; 7*. Fantaisie de l'opéra Les Dragons de Villars, Moillart. AMSTERDAM, 1 October. Staatsfondsen. Nedbbl., Cert. Nat.W. S. 2| pö dito dito 3 dito dito 4 Spanje, Oblig. Buitenland 1867/723 dito Binnenl3 Portugal, Oblig. Boitenl. 1853/18693 Rusland, Obl. Hope C°. 1798/18165 Obligation 1864 ƒ1000.5 dito 1866 1000..5 dito 1872 gecons..5 dito 18602eLeen..4J Oblig. Leening 1867/69.4 Oostenrijk, Obl. Papier Mei/November5 dito Obl. Pap.Febr./Aug.5 dito in Zilv. Jan. en Juli5 dito dito April en Oct.5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Egypte, Ool.Leen.1868.7 Noord-Amerika, Oblig. Ver. Staten 1871.5 dito dito 1882.6 Brazilië, Ob.Lond.1865.5 n Peru, Oblig. 18706 dito dito 18725 Columbia, dito4£ Lndustrieele en Flnanti- eele ondernemingen. Ned., Aand. Ned, H.-Maat. contre4^ Aand. Ned.-Ind. Handelsbank. Oostenr., Aand. Nat. B.3 pCt. Spoorwegleeningen. Ned., Aand. Holl. IJz.-Spoorw. Aand. Ned. Rijn-Sp. Volgef.f Aand. M. tot Eipl. St.-Spw Aand. Ned. Centr.-Spoorw Rusl., Aand. Gr. Sp.-M.6 Oblig. Jelez-Griasi5 dito Poti-Tiilis ƒ10005 dito Jelez-Orel ƒ10005 dito Kurak-Charky 1000.5 dito Mosk.-Sm.y 10005 Obl. Br.-Grajewo6 Obl. K.-Ch.-Azow5 Aand. Kiew-Brest5 dito Balt. spoor6 Polen, Aand. W.-Bromb.4 dito dito W.-Weenen 5 Hongarije, Theise.-Sp..5 Obl. Theis9.-Spoorweg.5 Oostenr.Ob.Fr.-OostSp.3 Italië, Obl. Zoid-It. Sp.3 N.-Amerika, CerhAmst. Illinois. Cert.v. A. North-Western.7 pCt. Aand. Erie-Spoorweg Oblig. Centr.-Pacific6 pCt. dito Californi - Oregon6 dito St.-Joaquin Valley. 6 dito Union Pac. Hoofdl.6 ditoSt.-Paul&Pac. 2e S.7 dito dito 1869.7 dito St.-Vine. Brain7 dito Denver Pacific7 dito Atlant.Miss. Ohio7 dito Miss. Kans. Teias. 7 Premieleeningen. Nkdebl., Slad Rotterd. .3 pCt. Oosten a.,S tl./? 250,1854.4 pCt. dito 500, 1860.5 dito 100, 1864 Hongarije, Leen. 1870 Spoorwegleeningen. Vor. dag Laagste. Hoogste 603/» 603% 72 Kt 72% H 91H. 94% 95 17% 17% 12& 12H, K 46% 45% 102 102 101% 101% 101% 98% 98% 94% 94% 82% 82 y> 63 621& 63ife 63 66?f6 66 H» 66%'6 66% 453/, 45i£, 81% 823% Ve 98% 973% 97% 98% 70% 70* 59 59 55 55 137 95% 105S 1055 - 109% - 107 40% 35% 242% 242$£ 235 100% 100ft 100^ 100 10014 100 93 I 132 127% 63% 157% 157% 227 225 77% nn 148% 95 91% 80% 49% 31 Ho 81% 63% 633% 63y» 77 16% 14% 11% 64% 35 41% 41 94 94 595 146 145% 913% 913% 92 5p.A.Oost.-Hong.Spw.68 3 p. Obl. Vict.-Emanuel p. Rumenen76% Aand.Un.Pac.-Hoofdl.32% 7 p. Obl. Oregon-Calif. 7 p. St.-Louis-St.-East 7 p. Obl. Kansas-Pac. 7 p. Denver Rio Grande55 7 p. Obl. Chic. S.-West.69 Premieleeningen. 3 p. Turk. Spw.-LeeD.61% Prolongatie 3 pet. Amsterdam, 30 September. Prijzen der Coupons: Metal liek fl. 21 22.45; ld. Zilver fl. 21 f 23.32%; Diverse in sterl. ƒ11.70; Portngeesche f 11.70; Fransche 56%; Bel gische 56%; Pruisische 34% Russische te Hamburg 31 ld. in zilv. roeb. f 32%Spaansehe piasters f Amerikaansche in dollars f 2.41; ld. in papier f 2.15.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2