LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4489. A0. 1874. Dinsdag 29 September. ST ADS-BERICHT E N. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grooterc letters naar plaatsruimte. IME PRE1IIEPC.AAT zal Vrijdag a. s. van 's morgens 9 tot 's avonds 7 uren voor de Abonné's verkrijgbaar worden gesteld. tw I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de Kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van '29 Juni 1851 (St-aatsblad tl0. 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad openvallende plaats door het genomen ontslag van den heer W. Wttewaall, die in 1875 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 13den October aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 September 1874. LEIDES, 38 September. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ing van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 57.00, ƒ26.50, ƒ5.60 en 2.70; de laagste 57.00, 26.50, 5.20 en 2.60. Zaterdag-avond gaf de den 22slen Februari opgerichte tooneelvereeniging,, Kunstjdoor Vriend- chap" eene uitvoering, bestaande in „Stille Jan f onschuld en misdaad", tooneelspel met zang in twee bedrijven door A. Wijnstok, en „Kort van emorie", blijspel met zang in een bedrijf door A. A. Van der Stempel Jr. De werkende leden gaven door hun spel het bewijs dat ze met lust en ijver hunne rollen hadden bestudeerd en die ook begrepen. Sommigen kweten zich zelfs lang niet onverdienstelijk van hunne taak. Ook de da mes werkten vrij goed mee. Deze eerste uitvoering deed reeds voor 't vervolg veel goeds verwachten. Excelsior zij daarom steeds der leden leus. Wij meenen met een enkel woord de aan dacht te moeten vestigen op het welgelijkend por tret van P. Az. Van der Werf en bas-relief, naar het origineel van Verhulst gemodelleerd door A. M. Biegman. Omgeven door een sierlijken rand maakt dit herinneringsmedaillon, dat door J. Van der Schouw alhier verkrijgbaar is gesteld, een goeden indruk. Prof. Vissering heeft voor de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem te Franeker aangeboden, bedankt. De burgemeester van Zoeterwoude, die de vorige week tot eerevoorzitter van den raad dier gemeente is benoemd, zal morgen-ochtend te 9 uren bij zijn terugkeer in die gemeente door eene eerewacht te paard aan de Koepoort worden opgewacht en door het muziekcorps van het 4de reg. infanterie naar zijne woning worden begeleid. Bij de afdeeling onderwijs der staatsbegrooting voor 1875 is o. a. f 300.000 uitgetrokken voor het nieuwe academiegebouw, 25.700 voor 't zoöto- misch laboratorium en 15000 voor de feesten in 1875 tot herdenking van het derde eeuwfeest der academie te Leiden. Het nieuwe chemisch laboratorium aan de hoogeschool te Utrecht wordt geraamd op ruim 70.000, waarvan in 1875 40.000 zullen noodig zyn. Ook voor het bota nisch laboratorium wordt ƒ14,500 op de begrooting gebracht, waartegen de voor 1874 toegestane doch met gebruikte komen vrij te vallen. De uitgaven voor de uitbreiding van het pathologisch instituut zijn mede verhoogd. Voor nieuw #p te richten gebouwen ten behoeve van het middelbaar en lager onderwijs wordt voor 1875 66.000 ter besteding voor gesteld voor vermeerderde uitgaven door toename van het getal kweekelingen aan de Rijkskweek scholen 5240voor de opleiding van hulponder wijzers eene verhooging als ten vorigen'jare met 5000, zijnde voor 1875 25.000. De commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende te Utrecht, heeft be vorderd tot arts, den offic. van gez. 2de kl. van het O.-I. leger, A. Van der Eist. Geslaagd zijn voor het geneeskundig gedeelte de militaire stu denten A. A. J. Quanjer en J. B. Van Delden en de med.-doct. M. H. Niemeijer. De Minister van koloniën heeft voorloopig bekend gemaakt, dat in het volgend jaar voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke open bare werken in Ned.-Indië benoodigd zijn 28 praktisch ervaren opzichters der 3de klasse, die den leeftijd van dertig jaren niet zullen hebben overschreden. In de maand Januari a. s. zal eene nadere oproeping geschieden. De gewone audiëntie van den Minister van financiën zal op Donderdag 1 Oclober niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te een uur is het negen jarig zoontje van den politie-agent P. L. alhier in de Geeregracht gevallen en. door J. S., die het kind nasprong, met veel moeite gered. Zaterdag-middag omstreeks éen uur had een melkschipper, woonachtig te Schipluiden en varende van daar dagelijks naar Den Haag, het ongeluk in de Lookwatering (onder Hof van Delft) te vallen en te verdrinken. Een bouwman zag op eenigen afstand het ongeval, spoedde zich naar de plaats en begaf zich tot aan de borst in het water, doch tevergeefs. Inmiddels kwam ook de zwager van den drenkeling en haalde hem met zijn vaarboom naar den wal, waar de beide personen, meenende dat men geen drenkeling uit het water mag halen (een vrij algemeene volks dwaling), hem met de voeten in het water lieten liggen, totdat de politie gehaald was. De onge lukkige laat eene weduwe met een kind na. Door onvoorzichtigheid van de moe der, die voor eenige oogenblikken het vertrek had verlaten, heeft Zaterdag-avond in Den Haag een jongentje van 14 maanden, alleen gelalen zijnde, vermoedelijk door aan het tafelkleed te te trekken, de kaars, die op tafel stond te bran den, omgeslagen, tengevolge waarvan zijn kleertjes in brand geraakten en bij het terugkomen der moeder het kind geheel in vlam stond. Hoewel het vuur zoo spoedig mogelijk werd gebluscht, is het jongentje aan de hevige brandwonden Zondag avond overleden. Zaterdag is te Deltshaven een aanJ vallig vierjarig meisje, dat met andere kinderen op het Piet-Heinsplein speelde, in het daarlangs loopende water gevallen. Ofschoon het ongeluk oogenblikkelijk werd ontdekt, duurde het eenigen tijd eer het gezonken kind gevonden werd, zoo dat het dood is opgehaald. Vr ij dag-middag is het lijk van den knaap te Kampen, die zich uit vrees voor straf verdronken heeft, begraven, atlffen gevolgd door den vader, gezeten in een rijtuig, onder geleide van eenige politieagenten en eene groote volks menigte. 's Avonds hadden weder telkens oploopen bij het huis plaats, dat echter door de politie was afgezet. Zaterdag-ochtend is het huisgezin, onder geleide van een massa toeschouwers die op verschillende wijze hunne verontwaardiging te ken nen gaven, naar Amsterdam vertrokken, nadat de patroon der fabriek den man uit zijn dienst had ontslagen. Te 's-Hertogenbosch is de schoenma kersbaas D. het slachtoffer geworden van misbruik van sterken drank. Hij schijnt met een makker eene weddenschap aangegaan te hebben, om ze ker getal borrels in korten tijd te drinken. Spoe dig waren er vijftien gedronken, doch nu begaven hem zjjne krachten. Naar huis gedragen, was hij een paar uur later een lijk. D. was gehuwd en vader van vier kinderen. Vr ij dag-avond omstreeks 9 uur is een 21-jarig jongeling uit Leeuwarden, op den straatweg naar Heerenveen, tusschen de Huizumer- laan en het eerste tolhuis, door een paar hem onbekende manspersonen aangevallen, die hem een doek in den mond stopten, nederwierpen en op de borst trapten en daarna van zijn zilveren horloge en eene som van ƒ33,50 beroofden. De jongeling was in bewusteloozen toestand geraakt ên bleef zoo langer dan een uur aan de zijde van den weg liggen, totdat hij door een voorbijgaand ingezetene van Huizum werd opgemerkt, die bij stand uit het dorp haalde, daar de jongeling geen teeken van leven gaf. Nadat de doek uit den mond was- genomen, kwam hij eenigszins bijhg werd ten huize zijner reeds zeer ongeruste ouders gebracht, waar geneeskundige hulp hem verder langzamerhand tot bezinning deed komen. Zaterdag echter moest hij nog het bed houden. De justitie doet onderzoek. Woensdag zal de heer Godard te Am sterdam opstijgen met den reusachtigen luchtbal lon „l'Union des Peuples," gevuld met 2,045,000 liter gas. Vr ij dag-avond heeft zich te Vlissin- gen de vrijwilliger d. H., van het 3de regiment infanterie, door een geweerschot door het hoofd van het leven beroofd, tijdens hij als schildwacht in den tuin van het hospitaal op post stond. De kapitein der schoener Amazon, van Stavanger, onlangs te Bergen aangekomen met eene lading zout, rapporteert, dat hij het Engelsche Kanaal doorzeilende, op ongeveer 12 geographische mijlen van de Engelsche kust, door zijn telescoop meende iets in zee te zien drijven. Hij veranderde zijn koers en ontwaarde spoedig eene kleine boot, waarin een knaap vast lag te slapen. Toen een stukje hout in de boot gewor pen werd, schrikte de knaap wakker, en nadat men hem eene lijn toegeworpen had, kon hij zich die nog om het lichaam bevestigen, maar viel daarop in zwijm. In de boot werd niets anders gevonden dan een b'ybel en een paar roeispanen. Tot zijn bewustzijn en eenigszins tot krachten teruggebracht zijnde, vertelde de knaap dat hij een Engelschman en 15 jaar oud was, en dat hij aan het strand in zjjn bijbel had zitten lezen, toen eenige zij ner makkers hem kwamen plagen over de wrjze, waarop hij zijn vrijen tijd besteedde. Om aan hun spot te ontkomen was hij in de boot gegaah, al waar hij voortgelezen1' had, totdat hij plotseling had ontdekt dat zijne makkers het touw, waaraan de boot bevestigd was, hadden losgemaakt, zoodat hij op de ebbe. afdreef. Hij poogde te roeien, maar worstelde vruchteloos tegen wind en water; er kwam een mist op, en spoedig was het land uit het gezicht. Na verscheidene uren viel hij van uitputting in slaap, en de slaap was zijn eenige

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1