ningen, Dr. G. H. Lamers, zal a. s. Woensdag zijne betrekking aanvaarden. Naar wij vernemen is de generaal Van Swieten Zaterdag 11. bij Z. M. den IConing in een bijzonder gehoor ontvangen. Ds. L._ Steinfort, pred. te Bloemendaal, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Door de Beiersche regeering is Dr. Andrae, inspecteur van het seminarie te Kaiserslautern, voor den tijd van zes weken naar Nederland ge zonden, om het schoolwezen hier te lande nader te leeren kennen. Z. M. de Koning heeft zijne toestemming verleend aan de onlangs opgerichte Handboog- schutters-vereeniging in Den Haag, tot het voeren van den naam van „Koninklijke Handboogschut- ters-vereeniging Willem III." Binnen enkele dagen zal 'reeds voor 'teerst een concours onder de leden worden gehouden, waaruit zal blijken wie koning zal zijn gedurende het eerste jaar. Van de werf van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is gisteren te water gelaten het aldaar voor re kening van het departement van Koloniën ge bouwde stoomraderschip 3de klasse Bromo. Men leest in het Vaderland: In de Köln. Zeitung wordt bericht, dat in ons blad eerstdaags een nota zal worden gepubliceerd, afkomstig van het Ministerie van Buitenl. Zaken alhier over de Oud-Katholieken in Nederland. De berichtgever is goed ingelicht. De nota, die wij ons voorstellen binnenkort in ons blad op te nemen, is opgesteld ten behoeve van het Ministerie van Buitenl. Zaken in Pruisen. Tot hulpprediker bjj de inlandsche Chris tengemeente in Ned.-Indië is benoemd H. J. Tendeloo, gewezen zendeling in de Minahassa van Menado, thans met verlot hier te lande, afkomstig van het Ned. Zendelinggenootschap. De kapt-luit.-ter-zee J. W. Binkes en de luit.-ter-zee 1ste kl. H. J. Van der Mandele, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, eerstgen. 12 dezer en laatstgen. 15 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. van 4 jaar van genoemde tante stil mede. Dade lijk werden alle nasporingen gedaan, orn 't kind op te sporen, doch alles vruchteloos, tot eindelijk de heer v. V., vader van het verloren gewaande kind, naar Amsterdam werd ontboden, waar hij het kind, dat in een kelder aldaar ontdekt was, in ontvangst kon nemen. Aangaande het feit, dat Zaterdag op den luchtballon van Godard door een schipper werd geschoten, verneemt de Amst. Cl. het vol gende: Aan boord van den beurtschipper Geert Boer, varende van Assen naar Amsterdam, werd, omstreeks zes uur op de hoogte van Harderwijk gekomen, de ballon ontdekt. Aanstonds rees de vraag onder de opvarenden van het beurtschip: „Zouden er menschen in het schuitje zijn?" en daarop werd besloten met los kruit een saluut schot te doen. Dit geschiedde en daarop meende men een hoornsignaal te vernemen. Om de proef op de som te hebben, werd nu nog een los schót gedaanonmiddellijk daarop werd weder de hoorn geblazen, en de schippers op zee wisten dat zij schippers in de lucht boven zich hadden. Ziedaar de eenvoudige, geheel onschuldige toedracht der kaak. Te Gorcum hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo verminderd. Op Texel heeft een man beide beenen gebroken, ten gevolge van het hollen der paarden van een door hem bestuurden wagen. Te 's-Gravesande ontstond gister ochtend brand aan den Hoek van Holland, in het huis bewoond door J. L. Bierhuizen. Ofschoon op het bericht de spuiten uit de gemeente er dadelijk heensnelden, waren huis en stalling reeds binnen zeer korten tijd afgebrand. Slechts een gedeelte van den inboedel werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Tilburg heeft een 54-jarige tap per, belust op jenever, een goede teug genomen uit eene flesch, die in plaats van jenever vitriool inhield. Na eenige uren smartelijk geleden te hebben, overleed hij. INGEZONDEN. 3 OCTOBER. dit geschrift te bespreken. Ik wilde alleen maar zeggen dat Hetleven van Van der Werf, dooi de firma De Breuk en Smits in den handel ge bracht, niet anders dan een mystificatie is, waar aan Dr. Schotel geheel onschuldig is. Het is niet anders dan de oude brochure, die de samen stelling van eene commissie tot oprichting van een slandbeeld van Van der Werf ten gevolge heeft gehad. Leidenaars, die nog niet beetgenomen zijt, past op uw neuzen R. BUITENLAND. Frankrij k. De regeering heeft bevel gegeven de vrijheids- boornen, die zich nog in de zuidelijke departemen ten bevinden, om te hakken, daar zij aanleiding geven, of kunnen geven, tot onlusten. De Franfak ziet in dezen kleinen maatregel een krachtig bewijs van de vastberadenheid van het gouvernement, om de rust te bewaren en de demagogie den kop in te drukken. De legitimistische Union verklaart het be richt voor onzin, volgens hetwelk don Carlos en de graven van Caserta en van Bari eene bijeen komst gehad hebben, waarin besloten is dat don Carlos, na het overlijden van den graaf van Chani- bord, de eenige vertegenwoordiger zal zijn van de vier takken der Bourbons, en mitsdien de rechten van Chambord op de Fransehe kroon zal erven. Dat de ultramontaansche partij werkzaam is, om den Orleanistischen tak van de rechten op den Franschen troon uit te sluiten, wordt echter van een anderen kant als zeker gemeld. De graaf van Bari bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs, waar hij vele bijeenkomsten heeft met de hoofden der legitimistische partij. Duitschlantl. In den vroegen morgen van laatstleden Vrijdag heeft te Breslau een aanslag plaats gehad op het leven van den heer Bode, diocesaan-praeses der Silezische Katholieke Gezellen-vereeniging. Hij was te 6 uren gewekt en wenschte den ochtend tot 8 uren, wanneer hij in de kapel van het weeshuis „Mater Dolorosa" een Requiem moest lezen, in eenzaamheid door te brengen. Omstreeks halfzeven het bed willende verlaten, zag hij een vreemd persoon staan, die inmiddels ongemerkt de kamer moest zijn binnengekomen. De onver wachte bezoeker groette hem beleefd, vroeg excuus voor zijne ontijdige komst en hield zich alsof hij, in de hoop van den heer Bode te kunnen spreken, in een ander vertrek zou wachten tot deze zich had aangekleed. Eensklaps echter stapt hij haas tig naar het bed, valt op den heer Bode aan en brengt hem, onder het uitroepen van allerlei lage scheldwoorden, met een mes eenige niet geringe wonden aan het hoofd, gelaat en schouders toe. Nadat de heer Bode zich zoo goed mogelijk had geweerd en het hem eindelijk na veel moeite was gelukt het schelkoord te grijpen en ge rucht te maken, nam de dader de vlucht en wel, gelijk bij onderzoek is gebleken, door eene belendende kamer, alwaar hij uit het raam is gesprongen, na eenige ruiten gebroken en zijn mes, alsook zijn pet, te hebben verloren. Bij de afzending van dit bericht was hij nog niet ont dekt en hadden de geneeskundigen verklaard, dat de wonden van den heer Bode wel niet bijzonder gevaarlijk waren, maar toch mocht niemand bij hem worden toegelaten. Blijkens een nader bericht in de Deutsche Merkur omtrent de conferentie voor de Kerke lijke Unie heeft die vergadering zich vereenigd met veertien stellingeno. a. dat het lezen der Heilige schrift in de taal des lands niet mag worden verboden; dat het voegzaam en in over eenstemming met den geest der Kerk is, de gods dienstoefeningen te houden in eene voor het volk verstaanbare taal; dat de biecht in 't openbaar of voor den priester, ontdaan van alle dwang en misbruik, moet worden behouden, enz. De Germania deelt eene vertaling mede van een brief van den Paus aan den vicaris-ge neraal te Paderborn, in antwoord op het bericht der gevangenneming van den bisschop. De Paus verklaart den geloofsmoed en de standvastigheid van den bisschop te bewonderen; daar het hier echter een zegepraal en geen nederlaag belreft, Men deelt aan de N. Rott. Ct. hetvol- gende als een loffelijk voorbeeld van eerlijkheid medeLaatstleden Maandag had ik mij van Rot terdam naar Den Haag begeven, om den optocht bij de opening der zitting van de Staten-Generaal te zien. Mij te 1 uur aan den Vijverberg bevin dende, was daar eene groote massa volks bijeen, toen in het gedrang mij een militair in haast voorbijschoof. Op dat oogenblik bemerkte ik, dat ik mijn gouden horloge miste en, terwijl ik eenigen tijd zoekende was, of het soms kon gevallen zijn, kwam uit de menigte die militair naar mij toe en maakle met eenige hoffelijkheid zijne excuses, dat bij het passeeren het horloge aan een zijner kleedingstukken was blijven hangenonmiddellijk verdween hij weder onder de menigte, en liet mij bijna geen tijd hem mijn dank te betuigen. Voor het pro v.fgerech t sho f t e Ut r echt stond Dinsdag terecht J. H., geboren te Alke made, die reeds verschillende malen voor de justitie was geweest en meer dan eene gevange nisstraf had ondergaan. Ook ditmaal stond hij weder terecht wegens diefstal bij nacht, door mictdel van buitenbraak in eene bewoonde huizing te Renswoude gepleegd, op welk feit hij betrapt werd. De ambtshalve aan hem toegevoegde ver dediger, Mr. A. A. Pélerin, trachtte aan te toonen dat de schuld van zijn cliënt niet bewezen was, maar verzocht, zoo de rechter termen vond om hem te veroordeelen, een genadige straf. De procureur- generaal eischte om de vele ongunstige antece denten van den beklaagde een tuchthuisstraf van 10 jaren. Voor eenige dagen had een persoon te Utrecht dienst genomen bij het leger in Oost-Indië en daarvoor het gewone handgeld ont vangen. Nadat het gewone verlof verstreken was, begaf hij zich wederom naar Harderwijk, van waar hij echter deserteerde. Na zich te Utrecht bij een tante te hebben opgehouden, gaf hij te ken nen naar Amsterdam te gaan. Hij gaf daaraan ook gevolg, maar nam bij zijn vertrek een kind Mijnheer de Redacteur, Kunt gij vele ingezetenen ook met mij uit den droom helpen? Wij lezen in het officieel programma: Twaalf urenBespeling van het carillon. Aan komst van Z. M. den koning. Aanvang van den optocht. Halféón: Feestrede. Moet dan alles tegelijk plaats hebben? Zet de optocht zich in beweging, juist terwijl de Koning in de stad komt, en trekken de gecoStumeerden de stad door, terwijl vele ingezetenen in de Pie terskerk zitten? Dat punt verdient wel eene nadere toelichting. Nu ik u toch schrijf, ook nog dit. Over de Meifeesten te Amsterdam en Rotter dam is maar één stem geweest. Er waren dui zenden bijeen, en geen klacht over wanorde is er vernomen. Men bad dan ook uitmuntende maatregelen genomen. Overal stond met groote letters aangeplaktdat het gemeentebestuur de burgerij verzocht, zooveel mogelijk de orde te helpen handhaven, en bij de circulatie door de stad altijd rechts te houden. Op de avonden der algemeene illuminatie werd er niet, als in Den Haag, (waarover vrij wat klachten zijn geval len) gereden. Mogelijk is het goed, dit eens in herinnering te brengen. Met achting Uw dienstw. dienaar X. TAN OER WERF. Reeds weken lang wist men, dat onze geleerde stadgenoot, Dr. G. D. J. Schotel, een boekje zou geven over Van der Werf bij gelegenheid van het feest. Thans is het verschenen bij Kruseman te Haarlem, onder den titel: Het edele drie manschap Van der Werf, Dousa, Van Hout. Gaarne laat ik het aan de redactie over om, bij de behandeling van de Feestlectuur ook

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2