STATEN-GENERAAL. REPETITIE Mevrouw BUYS, Mevrouw COSIJN, Bij H. BUURMAN, AD VERTENTIEN. Muziekuitvoering 7 October. Derde Eeuwfeest vau Leideus Ontzet. Christelijk Historische Feestviering Bij den Ondergeteekende ij door de rooftochten en moordaanslagen der dweep zieke secte hunne kostwinners en goederen verloren hebben. Laatste berichten. Een heden ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië dd. 19 dezer meldt In Groot-Atjin blijkt nog niets van toenadering; wel in de onderhoorigheden. In Endjoeng is de Nederlandsche vlag geheschen. Uit Penang wordt de onderwerping van Djolo bericht. De Radja van Patty zou Batavia bezoeken. Onze militaire positiën in Groot-Atjin zijn versterkt en beveiligd door de bezetting van bentings aan den rechter-rivieroever, van Soerian en van den in een vroeger telegram bedoelden grafheuvel, zoomede door de oprichting van batterijen op den Ooster en Zuiderface van den Kraton. De gezondheids toestand blijft stationair. Z. M. de Koning werd bij de opening van de Kamers der Staten-Generaal vergezeld door HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik. De in de maand Juli jl. door de Provinciale Staten herkozen of nieuw benoemde leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn heden morgen door Z. M. den Koning beëedigd. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen morgen-ochtend vergaderen. Bij Kon. besluit is aan Z. K. H. prins Alexander zitting en raadgevende stem verleend in den Raad van State. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 20 Sept. 1874. P. S. Van Dorp jm. 26 j. en J. J. Korbee jd. 26 j. K. De Jong jm. 26 j. en J. Van dei- Waals jd. 26 j. J. Pret jm. 23 j. en P. Van den Hoek jd. 23 j. J. Van der Nat jm. 23 j. en W. Van der Post jd. 19 j. W. Vincent jm. 24 j. en A. Lokker jd. 24 j. P. Van den Berg jm. 37 j. en J. C. Jager jd. 37 j. Vereenigde Zitting der beide Kamers, Haandag 21 September 1874, -tot: opening -wan de gewone Terga- dei-ing- der Staten-Generaal. De heer J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering, en laat een konink lijk besluit van den 14den September jl., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien derhalve, ovgo- eenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opge dragen, benoemt een commissie, die Z. M. den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het ge bouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen, de kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te éen uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met de Prinsen, op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven statige wijze, naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangeko men, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwyl HH. KK. HH. de Prinsen naast Hd. gezeten zijn, de volgende openingsrede: „MIJNE HEEREN! Met groote erkentelijkheid en welgevallen mag Ik, bij de opening van deze zitting, gewagen van de even algemeene als hartelijke feestvreugde, waarmede de 25-jarige gedenkdag van Mijne plech tige aanvaarding der regeering, in Ons geheele Vaderland en in onze Koloniën en Overzeesche bezittingen, is herdacht. De zedelijke en stoffelijke belangen van het zoo nauw aan Mij en Mijn Stamhuis verbonden Neder landsche Volk blijven het voorwerp Mijner ge stadige zorge. Ik verheug Mij bij voortduring in Onze zeer vriendschappelijke verhouding met alle Mogend heden. De gezondheidstoestand is over het algemeen gunstig. De uitzichten op een gezegenden oogst werden tot dusver niet beschaamd. Mag Ik opnieuw met lof gewagen van de plichtsbetrachting van zee- en landmacht, in het bijzonder hebben de zeemacht en het leger in Indië, bij de krijgsbedrijven op Sumatra, uitste kende diensten bewezen, en blijven zich aanspraak verwerven op Mijne hooge tevredenheid. Dank zij de vrij algemeene welvaart, klom de opbrengst van bijna alle middelen van inkomsten, en mag de financieele toestand gunstig heeten. Wel worden voor de meeste takken van den open baren dienst telkens meer uitgaven vereischt, en zal voor de verdediging en de middelen van ge meenschap in de eerstvolgende jaren veel worden gevorderd, maar lk vlei Mij, dat vooralsnog zonder buitengewone middelen in de behoeften zal kun nen worden voorzien. Voor het vervolg blijft echter Mijne aandacht gevestigd op de verbetering der inkomsten. De regeling van 's Rijks Comptabiliteit zal h| U in overweging worden gebracht. Voorstellen tot gedeeltelijke herziening en tot aanvulling van de Wetboeken en de Wet op de Rechterlijke Organisatie, zullen U worden aange boden. Inmiddels nadert de werkzaamheid tot voorbereiding van een Nederlandsch Strafwetboek hare voltooiing. Het onderwijs gaat Mij steeds zeer ter harte; allereerst zal Uwe medewerking worden ingeroe pen om de Wet op het Hooger Onderwijs tot stand te brengen; terwijl ook met ernst wordt overwogen, welke wijziging de wettelijke regelen omtrent andere takken van onderwijs behoeven. Eene verbetering der Wet op de Nationale Militie is in behandeling. Van groote openbare werken moet de voltooiing worden verzekerd; van andere de aanleg voorbereid. Het zal Mij verheugen, indien vóór het einde dezer zitting de eerste beslissende stappen gedaan zijn tot aanwinst van grondgebied ten koste van een deel der Zuiderzee. De berichten uit Aljin doen Mij verwachten, dat door beleid en volharding de tegenstand legen het Nederlandsch gezag zal worden over wonnen. De toestand in den Indischen Archipel is ove rigens bevredigend. De cultures beloven een goede opbrengst. Het is Mijne bedoeling U spoedig een voorstel te doen ten aanzien van nieuwe spoorwegen op Java. In West-Indië zijn teekenen van vooruitgang waar te nemen; de financieele verhouding van die Koloniën tot het Moederland wordt gunstiger. Vele en gewichtige werkzaamheden wachten U in deze zitting. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten, en het welzijn des Vaderlands Ons hoogste doel blijven. lk verklaar de gewone zitting der Staten-Ge neraal geopend." Z. M. de Koning verlaat na het uitspreken dezer rede, met de Prinsen, begeleid door de Commissie, de vergaderzaal, om zich op de be paalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Wegens den Grooten Verzoendag ontvingen we heden geene bours-noteeringen. Bevallen van eene Dochter C. MULIÉ Van Geeb. Leiden, 21 September 1874. Eenige kennisgeving. Op 20 September 1874 is te 's-Gravenhage, tot diepe droefheid van zijne echtgenoote, kin deren, behuwd- en kleinkinderen, ontslapen de Heer Mr. PIETER GLAUDIUS HUBRECHT, in den ouderdom van bijna zeventig jaren. Leiden, 21 September 1S74. Eenige kennisgeving. IN DE STADS-GEHOORZAAL, op DINSDAG 22 SEPTEMBER 1874, des avonds te acht uren. De ondergeteekende beeft de fe-'ggS» eer Uweled. te berichten dat zij ■V zich belast met het WA8SCHEN VAX ALLE GOEDEREN, zoowel fijn- ala ondergoed: Overhemden, Victoria's, Boor den, Manchetten, Pantalons, witte Vesten, enz. Hopende door eene spoedige, civiele en nette bediening UEds. gunst en recommandatie waardig te maken, beeft zij de eer te zijn IJWeled. Dw. Dienaresse, Wed. D. SEL1ER, Galgewater, N°. 18. geb. Contini. Nieuwe Rijn, verlangt met November eene be kwame zindelijke KEUKENMEID, die ook huis werk wil verrichten. Goed loon en veel verval. Oude Singel, N°. 30, vraagt met November eene DIEN8TBODE als Meid alleen, die goed kan koken en netjes werken. Loon 80 gulden, behalve bet verval. in de Zaal der VEREENIGING YOOR CHRISTELIJKE BELANGEM, NOORDEINDE, op VRIJDAG 2 OCTOBER 1874, des avonds te zeven uren. Het Bestuur maakt bij deze hekend dat er voor al de zitplaatsen is deel genomen, en er der halve aan de aanvragen om meerdere toegangs kaarten niet kan worden voldaan. op Delftzigt buiten de Hoogewoerdspoort, zfjn te bekomen en te bezichtigen vele soorten van COï^OjjERENï en PLANTEN, ter versie ring en tot beplanting van Tuinen. zijn voorhanden verschillende PETROLEUHa LAJIPEX, alle soorten van Branders, Katoen, Lampeglazcn, Happen, Gasplaten, Scher men, ene. Hij repareert alle soorten van I.aiilpcn Petroleumlampen op alle gastoestellen, gaat steeds voort met den verhop van alle Engelsche en gewone aarden Bufzen, Privaatrechters, enz., ijzeren Dakramen, glazen Dakpan- oen,- neemt bestellingen aan voor alle soorteiuvan t'ementwerken uit de welbekende fabriek van, den Heer J. PLEYSIER, te ScAerew0j«n, be- staande in Paardemkribbes, toetstee nei^' Regenbakken., Bulzen, Rtoolstu Hben, ffeit- ten, Dorpels, Vaa#potten en Boomtobben, alle soorten van piket en andere Vlaezen, welkte alle volgene maat uf'teekening vervaardigd wolden. Steeds voorhanden Ballons, Lampions, ltup, Steek- en §ehake_ldraad. Alles tot billijken pri^ bij Hooglandsche Kerksteeg N0". 3 ea 8. Belast zich ook met bet plaatsen van Illuihlnatleo

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 3