LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4482. AV1874. Maandag 21 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.1 Groolere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad n'. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week één persoon aan de Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, den lOden September 1874. LEIDEN, 19 September. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip John Bramallvan de „Commer cial Steamship Company", waapvan het vertrek van Rotterdam op 27 Sept. is bepaald. De cor respondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 26sten te Rotterdam aangekomen te zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7789 vol wassen personen en van 2633 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 104 baden genomen. Door den gemeenteraad te Amsterdam is tot makelaar in fondsen aldaar benoemd de heer J. E. Inckel Jr., commissionair in effecten. Op de tentoonstelling te Dordrecht zijn nog prijzen toegekend aan: J. De Graaf, te Leider dorp, 2de pr. voor rijstieren; D. M. Van der Hoef, te Oegstgeest, 2de pr. voor pinkstieren. Omtrent de feestelijke viering bij gelegen heid van de opening der nieuwe concertzaal in Den Haag, welk gebouw zijne voltooiing nadert en in November voor het publiek zal wordep opengesteld, vernemen wij nader, dat het bestuur van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voornemens is ter inwijding eene groote muziek uitvoering te geven, met koor en orkest, waarop zullen worden ten gehoore gebracht: de Inwij- dings-cantate, door den heer W. F. G. Nicolaï voor deze gelegenheid gecomponeerd; Psalm 145 van Joh. Verhulst; „De vliegende Hollander", cantate van Richard Hol, en een motet van A. Seiffert. Tot die uitvoering is de medewerking ingeroepen van de leden van in Den Haag bestaande zang verenigingen. Gistermiddag is te Rotterdam aan den Bin nenweg op plechtige w'yze de eerste steen gelegd voor het gebouw van het. Roomsch-Ratholiek Jongensgesticht onder patronaat van den H. Lau- reotius. Het plan voor den bouw is ontworpen door den heer P. F. W. Mouton, architect in Den Haag, en de uitvoering bij openbare aanbe steding opgedragen aan den heer C. Roovers. In het tijdperk van vier weken, beginnen de 9 Aug. en eindigende 5 Sept. jl., zijn door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 4, in Zuid-Holland 34, in Noord-Holland 5, in Utrecht 5, in Friesland 45, in Limburg 3; totaal in het Rijk 96 stuks rundvee. Dit is het laagste cijfer hetwelk sedert de invoering der wet van 20 Juli 1870 Staatsblad n*. 131) op 1 Januari 1871 bereikt is. De aanbouw van het bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam op stapel staande raderstoomschip Bromo, bestemd voor den dienst, der marine in Oost-Indië,is reeds zoover gevorderd, dat het schip Dinsdag a. s. te halftwee zal worden te water gelalen. De 1ste luitenant op non-activiteit J. J. Van Tubergen wordt met 1 November weder bij het 7de reg. inf. te Amsterdam in activiteit ge steld. De 2de luitenant der infanterie van het O.-I. leger J. J. Gochius zal in de volgende maand met het via Suez naar Java vertrekkende stoom schip Celebes derwaarts vertrekken. Gedurende de maand October zal het dage- lijksch toezicht op de diensten der spoorwegen van Zutfen langs Enschedé naar de Pruisische grens, en van Almelo langs Hengelo en Olden- zaal naar de Pruisische grens, worden uitge oefend door den spoorwegopziener 1ste kl. J. C. Wencker, ter standplaats Zutfen. Te Medemblik zal van 1 October a. s.; tot de vereeniging van de post- en telegraafkantoren, onder het beheer van een ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, worden overgegaan en de directeur van het rijkstelegraafkantoor, J. E. Schmilz Jr., als directeur optreden. In de 7de klasse is gerangschikt het ont vangkantoor der dir. belastingen er acc. te Hjedel c. a., waaraan is verbonden eene vermoedelijke belooning van f 2037 en na aftrek eener som van f 356 voor kosten van ^eheer, waaronder is begrepen de; belooning voor den sub-ontvanger te Driel, van p. m. 1681 zuiver 'sjaars. Z. M. heeft Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk benoemd tot voprzitter van de Eej-gtg Kamer gedurende de zitting, aanvangende den derden Maandag van Sept.; S. Paleologo erkend en toegelaten als consul-generaal van Griekenland in de Nederlanden, te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaan; te rekenen van 1°. Juli jl., aan den eerv. ontsl. opz. der sjouwers bij de art. stapel- en constr.-magazijnen te Delft, W. Van der Horst, met instandhouding van het mil. pens. van f 144 's jaars, een tweede pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f92 'sjaars, toegekend, en genoemden gew. beambte hersteld in het volle genot van het voorschreven in stand gehouden mil. pens.den kapitein R. P. Verspijck, van liet 2de reg. inf., in zijn rang overgepl. bij het reg. grén. en jagers; benoemd bij het corps ingeneurs, mineurs en sappeurs, tot kapt. 2de kl. den lsten luit. W. K. T. Egter, van het corps; in zijn rang overgepl. bij den generalen staf den kapt. W. Rooseboom, van het corps ingen., min. en sappeurs. Gemengd IVievrws. Onder de rubriek bekendmakingen komt in het officieele Politieblad het volgende voor: Van 6 tot 8 Sept. jl. heeft in het hotel „Oosterwijk'1 te Gorcum gelogeerd een persoon, zich noemende H. Van Leeuwen, wonende in Den Haag, student in de medicijnen, die zich bij eenj horlogemaker te Gorcum uitgevende voor den zoon van den bekenden aannemer van open bare werken J. v. H. te Sliedrecht, getracht heeft den horlogemaker een of meer remonlop'-horloges afhandig te maken. Soortgelijke handeling zou reeds eenige dagen te voren, zonder bereiking van het beoogde doel, door hem zijn aangewend bij een horlogemaker te Dordrecht. Bij den apotheker (X te Gorcum deed hij zich voor als hulpapotheker, noemde zich den zoon van Dr. Van Leeuwen te St.-Annaland en gaf blijken van chemische en botanische studiën; hij bood namens zijn patroon, apotheker O. in Den Haag, een vaatje haring ten geschenke aan en beweerde o. a. op reis te zijn naar zijne zuster, bij Tiel woonachtig, doch ongelukkig zijn reistaschje bij den apotheker R. te Rotterdam achtergelaten te hebben, waardoor hij zich .ge drongen zag f 10 ter leen te vragen. Hij bekwapa echter geen geld en heeft in den namiddag van 8 Sept. jl. heimelijkzijn logement te Gorcum verlaten, waar hij ongeveer 6 is schuldig ge bleven. De commissaris van politie aldaar vestigt de aandacht op dezen persoon. Dinsdag 11., des avonds te halfzeven, toen de stoomboot de Stad Woerden Bodegraven passeerde, werd de machinist C. Van Kampenburg gewaar, dat er een kind van den landbouwer A. Verboom, een meisje van 6 jaren, in den Rijn viel en door de zuiging van de boot onmiddel lijk in de diepte werd getrokken. De machinist sprong, zonder zich te bedenken,van de in volle vaart zijnde boot, dook in de diepte, maar vruch teloos; dook andermaal, en mocht het genoegen, smaken het meisje te redden. Te Arnhem is eene vereeniging tof stand gekomen, die zich ten doel stelt het africh ten en veredelen van postduiven en het bescher men der dieren in het algemeen. Aanstaanden Vrijdag, 25 September, zal ypor het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland terechtstaan S. Z. uit Overschie, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Achttien getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Als verdediger zal optreden Mr. J. Van Gigch. De locomotief en de tender van den trein van den Oosterspoorweg, te 6 u. 6 m. te Amersfoort aankomende, zijn Donderdag op eene kromming van den weg, in de nabijheid van het station aldaar, gederailleerd. De passagiers en be ambten kwamen met den schrik vrij, de personen- en goederenwagens bleven op de rails. Uit Almelo verneemt men, dat bij de aldaar wonende fabrikanten het plan bestaat het arbeidsloon der fabriekarbeiders, de volgende week te beginnen, voortaan weder in Pruisisch courant uit te betalen. Men vreest algemeen, dat dit tot ongeregeldheden zal aanleiding geven. Uit Meppe 1 wordt gerne 1 dEen koop man uit Zuid-Holland had de onhandigheid jl. Dinsdag, bij het betalen van 17 door herrf ge kochte veulens, een bankbiljet van f 300 in plaats van een van f 100 uit te geven, wat hij later ontdekte. Navraag bij sommige van de land bouwers die betaald waren, had geen gevolg. Donderdag werd echter de te veel ontvangen f 200 bezorgd bij den heer A. t. K. alhier, en wel door Klaas Krabbe, landbouwer te Baarle, onder Zwart sluis. Hij had de vergissing eerst later ontdekt, en daar hij den koopman niet kende, bracht hij het geld bij t. K., waar hij wist dat de onbekende afgestapt was. "Woensdag jl. had op den Grand-Cen- tral-Belge, aan het station te Hasselt, een droevig voorval plaats. Terwijl men bezig was een ver- trekkenden trein op het rechte spoor te brengen, kwam deze in botsing rnet een aankomenden trein, waardoor de machinist van eerstgenoemden en een conducteur gedood werden. In de St.-Gudule te Brussel had onlangs een eigenaardige huwelijksplechtigheid plaats. De bruid was jong, schoon, elegant, maar had geen handen. De gëestelijke stak daarom den trouwring aan den derden teen van haar rechter voet, die van het schoeisel was ontdaan en waar mede zij, naar men verhaalt, ook de huwelijks-akte onderteekende. Die bruid was de dochter van den burgemeester van Gent; zij werd zonder handen geboren, maar leerde van jongs af zich tot ver-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1