over halfvier ontstond, was hij weinige oogen- blikken daarna en nog vóór de aankomst der brandweer op de plaats aanwezig, zeggende in zijn woning het gerucht van brand vernomen te hebben, doch in die buurt was noch bij de brand weer noch bij de politie iets bekend (NB. wordt de brandweer per telegraaf gewaarschuwd). Vol gens de verklaring van inwoners van dit perceel is hij dien nacht eenige malen de werkplaats in en uit geweest, zelfs nog kort vóór den brand, terwijl hij zich 's nachts nimmer aldaar bevond. In zijn woning werden voorts gevonden een groot aantal schachten, voorschoenen, gereedschappen enz., die hij voorgaf reeds vóór 8 a 10 dagen daar te hebben overgebracht om ze thuis te verwerken, doch waarvan 't nu bewezen is, dat zjj nog den vorigen dag in de werkplaats aan wezig waren. Ook had hij in geen twee maanden thuis gewerkt. Verder vertoonen zich in het per ceel nog verschillende omstandigheden, die met grond aan moedwillige brandstichting doen denken; zoo is o. a. onder het puin gevonden een uitgebrand stuk vuurwerk (zwerm) van eene vrij aanzienlijke afmeting. Ook zijn de verklarin gen van den verdachte van dien aard, dat zij dikwijls met elkander in strijd zijn en zeer onwaarschijnlijk voorkomen. De man had zijne werkplaats geassureerd voor 2000. Door de nasporingen der politie is het gelukt betreffende die zaak een uitvoerig proces-verbaal op te maken, waardoor 't waarschijnlijk is, dat de man zijn rechtmatige straf niet zal ontgaan. Drie jaren ge leden is eveneens brand ontstaan in zijn werk plaats, waarvan de oorzaak reeds toen zeer ver dacht was. Te Schiermonnikoog is, met verlies van tuigage en roer, gestrand het Noord-Duitsche kofschip Mareka, kapitein T. H. Jansen, komende van Colmar (Zweden) met eene lading delen, bestemd naar Londen, te huis behoorende te Bockzetelerfehn (Hannover). De equipage, be staande uit 4 man, is gered met de boot der N.- en Z.-Holl. reddingmaatschappij. Dinsdag-avond kwamen viermannen, van het zoogenaamde Rot bij Geldermalsen, half Buren in opschudding brengen. Zij lagen aan den wal met een paar aken, geladen met keien, die zij voor schippers, welke te Gelder malsen wegens den lagen waterstand moesten blijven liggen, daar brachten. Zij meenden niet naar accoord behandeld te zijn en schenen dit te willen wreken op den gemeente-architect, den heer A. van Stuiveriberg, die met de afspraak tusschen Rotten en schippers niet te maken had. Zij kwamen tegen 6 uur in zijne woning en grepen hem aan. Hij was alleen te huis, maar werd gelukkig spoedig ontzet, want weinig later blonk reeds het mes in de hand van een der Rotten. Een stoot daarmede werd tijdig afgeweerd. Op de order tot opmarcheeren kozen ze het hazenpad, belovende een paar der helpers in het oog te zullen houden. INGEZONDEN. EEN WAAGSTUK. 't Is zeker geen lichtvaardig oordeel, dat wij vellen, wanneer wij als onze meening uitspreken, dat de leden van de Feestcommissie, wanneer nu deze dan gene met zijn adviezen hen lastig viel, reeds meer dan eens in verzoeking kwamen, om te zeggen: Och houdt je nu, wat ik je bidden mag, eens allemaal stil, doodstil! 't Is ook vervelend al die aanmerkingen en dat gebabbel te moeten hooren. Maar 't is toch nog heel onge lijk, waar en wanneer men door ontijdig gebabbel wordt gestoord. Heel ergerlijk wordt het, als men daarop getrakteerd wordt in de kerk, bij gelegen heid van eene feestrede. En zoo iets wacht de genoodigden bij gelegenheid van Prof. Tiele's redevoering op 3 October, ten minste als het plan doorgaat, dat men tegen entrée toegang tot het koor der Pieterskerk zal kunnen verkrijgen tot het hooren van de koraalmuziek. Ik gun mijn medeburgers, klein en groot, het genot van die muziek, maar ik gun den redenaar het genot van te mogen spreken zonder accompagnement van hommelmuziek, ik gun den genoodigden, en in de eerste plaats 7,. M. den Koning, het genot van de plechtige toespraak, en dat genot zal, vreezen wij, vergald worden, als daar op het koor eenige hon derden menschen zitten, die daar zij den redenaar niet kunnen hooren en den Koning niet kunnen zien, vanzelf er toe komen, om een beetje met elkaar te keuvelen en te lachen. Ze beginnen fluisterend, maar vervolgen mompelend en eindigen met joelen en kakelen. En daar is niets aan te doen. Al gaaft gij aan ieder tweetal juffrouwen éen politieagent ter bewaking, ze zullen toch geen vol uur zwijgen, ze zullen hare paraplus op de zerken laten vallen, en pogingen aanwenden den wachthoudenden agent te verleiden, eens met haar te snuiven. Zóó erg zal 't niet wezen, zegt ge. 'k Mag 't lijden, dat ik overdrijf, maar in ieder geval, er zal daar, terwijl de heer Tiele aan 't woord is, geschuifel, gemompel, gegons, gemurmel zijn op het koor. Reden waarom wij de Feestcommissie beschei- denlijk in bedenking geven, op dat plan terug te komen, daar het toch, welbeschouwd, altijd blijft Een Waagstuk. G. Morgen. [Wij stellen, meer dan de schrijver van dit stukje, vertrouwen in het beleid der feestcom missie, die wel alles zoo geregeld zal hebben, dat in geen enkel opzicht stoornis zal plaats vinden. Red.] BUITENLAND. Frankrij k. De heer Berger heeft een brief openbaar ge maakt, waarin hij verklaart zijne candidatuur in Maine-et-Loire in Ie trekken. Hij vraagt levens aan den minister van binnenlandsche zaken hem te willen vervolgen wegens de door hem uitge vaardigde circulaire, waarvan hij niets terugtrekt. Mac Mahon is te Amiens door de bevol king met de levendigste bljjken van sympathie ontvangen. De kreten „leve Mac Mahon! leve de republiek 1" werden aangeheven. In de lot hem gerichte toespraken werd de wensch te kennen gegeven, dat de nationale vergadering de volmacht van den president der republiek moge regelen, opdat hij beter werkzaam zou kunnen zijn voor de zedelijke verheffing en de welvaart des lands. Het proces tegen de personen, beschul digd van medeplichtigheid aan de ontsnapping van Bazaine, is den 1-iden voor de correctioneele rechtbank van Grasse, des morgens te 9 uren begonnen. De zaal was vol toehoorders, onder welke de ingenieur Bazaine; ook de pers was sterk vertegenwoordigd. Van de acht beschuldigden waren luitenant-kolonel Villetle, de ex-kapitein Doineau en Barreau (de knecht van Bazaine) gearresteerdde vijf anderenMarc-Marchi, (de directeur van de gevangenis) en vier gevangen bewaarders Gigoux, Plantin, Leterme en Lefran- fois, waren op vrije voeten ;j een negende beschul digde, Alvarez Ruil, is voortvluchtig. De directeur van de gevangenis en de gevangenbewaarders staan enkel terecht wegens onachtzaamheid; de drie overigen wegens medeplichtigheid. De kapitein commandant van het garnizoen op Ste-Marguérite, Beraud, verklaarde als getuige, dat naar zijne op vatting Bazaine ontsnapt moet zijn door middel van een touw. Luitenant Heyrand was van 't zelfde gevoelen. Hij zelf had tweemalen de afdaling op die wijze met het grootste gemak verricht. Andere getuigen echter meenden, dat het afdalen door een touw eene onmogelijkheid was, maar dat een ladder noodig geweest zou zijn. Verder bleek uit het getuigenverhoor, dat Marchi eerder gestreng dan toegevend voor zijn gevangene was. Eenmaal zelfs had hij gedreigd Bazaine een kogel door 't hoofd te jagen, wanneer hij beproefde te ontsnappen. Het getuigenverhoor is in deze eer ste zitting ten einde gebracht. De behandeling der zaak zou den volgenden dag te 2 uren worden voortgezet. Duitschlaxul. De Nordd. A. Z. zegt, dat het bericht van de Impartial, volgens hetwelk de Duitsche kanon- neerbooten in de Spaansche wateren Zaraus zou den hebben gebombardeerd, omdat de Carlisten twee Duitsche matrozen in een boot zouden heb ben gedood, een verzinsel is. De geographische maatschappij te Hamburg maakt groote toebereidselen tot eene feestelijke ontvangst van de leden der Oostenrijksche expe ditie naar de Noordpool, die den 22sten daar ter stede worden verwacht. Graaf Wilczek, graaf Zichy, Dr. Petermann en verscheidene andere mannen van wetenschap uit Duitschland en Oosten rijk zijn uitgenoodigd om aan de feestelijke bij eenkomst deel te nemen. België. De Etoile heeft uit goede bron vernomen, dat de Spaansche gezant bij de Belgische regeering stappen heeft gedaan om te verkrijgen, dat de afzending uit Antwerpen van krijgsbehoeften, voor de Carlisten bestemd, werd belet. De regeering heeft oogenblikkelijk gehoor gegeven aan het ver zoek van den gezant en bevelen naar Antwerpen gezonden. De stoombooten, die amunitie voor de Carlisten hadden geladen, hadden echter de haven verlaten, toen het bevel om ze het uitloopen te verhinderen te Antwerpen werd ontvangen. Spanje. Tot dusverre hebben nog niets dan kleine ge vechten plaats, waarbij geregeld de Carlisten de nederlaag lijden. Onder aanvoering van Narascues brachten de regeeringstroepen den Carlisten een verlies van 15 aooden en tal van gekwetsten toe bij Sanguesa, in Navarra; en de brigade Arando, die versterking ontvangen had, heeft de Carlistische troepen onder bevel van Mora, bij Solsona, in Lerida, geslagen. Mora werd in den buik gewond en trok naar Seu d'Urgel terug. De brigade van Reina heeft de Carlistische colonne, onder Villalain, geslagen, en eindelijk hebben de Carlisten vergeefs beproefd in Aragon door te dringenMoriones heeft hun den doortocht belet. Groot-Britannië. Luidens de jongste berichten uit Cape Coast zou Koning Coffi Calcalli gevaar loopen van door zijn onderdanen afgezet te wordenzelfs zijn moeder -zou tegen hem partij gekozen hebben. De Guatemaalsche kolonel Gonzales, die eenige maanden geleden te San José den Brilschen consul Magee op zoo schandelijke wijze mishandelde, schijnt met een betrekkelijk lichte straf te zullen vrijloopen. Hij is door een krijgsraad tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. Telegrammen. WASHINGTON, 15 September. De Spaansche gezant heeft zijne geloofsbrieven ingediend, onder mededeeling dat zijn gouvernement ernstig wenscht, de vriendschappelijke betrekkingen met de Ver- eenigde Staten krachtig te handhaven. President Grant gaf wederkeerig dezelfde gevoelens te kennen. NEW-ORLEANS, 15 September. De zaken blijven nog geschorst, ofschoon het in de stad rustig is. Ongeveer 10,000 burgers hebben zich naar het gebouw der wetgevende macht begeven en Pence als gouverneur geïnstalleerd, waarna zij president Grant hebben verzocht hem te erkennen. De beweging der blanken breidt zich over ge heel Louisiana uit. Te Green-County in Alabama hebben zij eene bende negers uiteengedreven en velen er van gedood. BAYONNE, 16 September. De Duitsche kanon- neerbooten worden alhier uit Bilbao terugver wacht. KONSTANTINOPEL, 16 September. Er is een keizerlijk besluit verschenen, waarbij de officieele erkenning van Serrano's gouvernement gelast wordt. LONDEN, 17 September. De werkstaking der mijnwerkers in Dean-Ferest is geëindigd. De eige naars der spinnerijen te Bolton hebben in de uit spraak van een scheidsgerecht toegestemd. Laatste berichten. Den 6den Juli, 's middags omstreeks 3 uren, zagen een paar menschen dat zekere D. M., oud 26 jaren en schoenmaker van beroep, bij zijn zuster te Leiden het raam harer woning binnen klom en het raam achter zich dichtdeed. Men zag hem niet weder vertrekken, en toen later zijn zuster te huis kwam, bevond zij dat een kast opengebroken en twee doosjes, een met ruim f 6, en een met gouden voorwerpen verdwenen waren. Bedoelde persoon, tegen wien dadelijk vermoe dens waren opgerezen, bekende heden voor het Hof in Zuid-Holland, dat hij zich aan dat feit had vergrepen. Het geld had hij verteerd en het doosje met het goud in den grond verborgen in het plant-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2