LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4480 A0. 1874. Vrijdag 18 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Groolerc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATEIVTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede do restanten van do wijken III, IV, V en VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, door de belanghebbenden zolven kunnen worden afge haald, dagelijks, van des middags twaalf tot twee urenen wel tot en met den 19den September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischcn tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 September 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 15 der wet van 22 Juli 1873 Staatsblad n°. 116); Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eerstdaags met hare werk zaamheden binnen deze gemeente een aanvang zal maken; terwijl tevens een ieder wordt uitgenoodigd om de leden der Commissie, zijnde de heeren N. Glinderman, Voorzitter, J. P. Rietbergen en J. Yan Litli, dagelijks, de Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen uitge zonderd, van des voormiddags acht uren tol zonsonder gang toegang tot hunne gebouwen te verleenen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 10 September 1874. LEIDEN, 17 September, In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad werd officieel medegedeeld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin den 3den October deze gemeente zullen bezoeken. In de gisteren te Boskoop gehouden verga dering der pomologische vereeniging is door het bestuur mededeeling gedaan dat de vruchtenten toonstelling aldaar zal gehouden worden den 27sten September en is door de vergadering besloten eene tentoonstelling van vruchten, met plantenen bloemen opgeluisterd, te houden te Rotterdam, den SOslen September en den lsten October, en voorts die vruchten op te zenden naar Keulen op de tentoonstelling van het „Verein für Garten- cultur und Botanik," die aldaar zal gehouden worden den 4den en 5den October. Indien de vereeniging de gevraagde medewer king der leden erlangt, zal deze tentoonstelling zeker een der rijkste zijn, die tot nog toe door haar gehouden is, daar er dit jaar overvloedig ooft voorhanden is. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren na een langdurige geheime zitting met algemeene stemmen aangenomen het gezamenlijk door de Amsterdamsche Bank, de Banque de Paris, de bankiers Raphael, de Rotterdamsche Bank en de bankiers Wertheim en Gompertz gedaan aanbod, om aan Amsterdam zeventien millioen gulden te leenen, af te lossen in annuï teiten binnen 68 jaren tegen 4.73 procent per jaar voor rente en aflossing. De wijze, waarop die leening zal worden uitgegeven, wordt aan burgemeester en wethouders in overleg met de contractanten overgelaten. De mogelijkheid van het sluiten eener premieleening wordt in het raadsbesluit uitdrukkelijk aangenomen. - In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Handelmaatschappij zijn al de wijzigingen in de statuten, door de directie voor het derde 25-jarige tijdperk voorgesteld, met groote meer derheid aangenomen. Er waren in den aanvang 196 aandeelhouders aanwezig of vertegenwoordigd. Er is besloten tot uitbreiding van het kapitaal tot 38 millioen, met 156 tegen 33 stemmen, tot handhaving van den koninklijken commissaris (waarbij de tegenwoordige titularis, Mr. Pape, zich als zoodanig buiten stemming hield) met slechts 5 tegen, en tot voortzetting van de be noeming der directeuren door den Koning met 104 tegen 30 stemmen. Alle amendementen wer den verworpen. Het geheele gewijzigde ontwerp werd met algemeene stemmen, op drie na, en de voorgestelde verdeeling der reservekas op 2 na aangenomen. Dinsdag zijn te Groningen de feestelijkheden begonnen, die vanwege en ter eere van de stu denten der hoogeschool plaats hebben, bij gele genheid van het 260-jarig bestaan dezer stichting. Des namiddags werden, na aankomst van den eersten trein uit Holland, de studenten, afgevaar digd door de beide zuster-academiën, door de Groningsche studenten met muziek binnengehaald. Des avonds gaven de studenten een soirée musi- cale aan een aanzienlyke schare genoodigden, waarop zich het muziekcorps van de sociëteit „De Harmonie" in de zaal, en dat van de rijdende artillerie in den sierlijk verlichten tuin lieten hooren. De nationale driekleur wapperde van de meeste woningen en er waren vele vreemdelingen in de stad. Bij het eerste natuurkundig-examen, Dinsdag te Amsterdam gehouden, zijn toegelaten de heeren J. A. "Wijnhof!, geb. te Dordrecht, en A. P. Lange- veld, geb. te Heemskerk. Aan het letterkundig en wiskundig toelatingsexamen hebben voldaan de heeren: W. Van Eeden, te Amersfoort; D. P. Van Batenburg en M. W. Van Batenburg, te Opheusden. Tegen 1 October a. s. verwacht men de officieele opgave van hen, die bij de 1ste en 2de expeditie tegen Atjin eene onderscheiding hebben verdiend. De heer R. Hol heeft een uitvoerig werk gecomponeerd voor gemengd koor, solo en orkest, getiteld „de Vliegende Hollander", waarvoor de tekst is vervaardigd door Mr. J. E. Banck. De eerste uitvoêring van het werk zal plaats hebben bij de inwijding van het nieuwe gebouw voor kunsten en wetenschappen in Den Haag, ongeveer in de helft der maand November. Op Maandag 21 dezer zal de gewone audiëntie bij den Min. van Buitenl. Zaken niet plaats hebben. Den adelborst 1ste kl. P. C. De Winter, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip De Buffelwerd jl. Zondag-middag een prachtig gouden horloge uitgereikt, als zijnde hij bij het ver laten van het Kon. Instituut van marine nummer één van het studiejaar. Z. M. heeft pensioen verleend aanH. W. Stam, gewezen concierge bij het ministerie van binnenlandsche zaken, ten bedr. van ƒ557 's jaars; B. P. Bogaerts, gewezen ijker der maten, gewich ten en weegwerktuigen te Breda, ten bedr. van /1190 's jaars; benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, E. J. L. Schaefer, dusver leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Helmondaan den Oost-Indischen ambtenaar C. A. W. Strauss, gewezen chef van het teekenbureel bij de statist, opneming van Java, laatst, met verlof in Europa, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, met be houd van recht op pensioen. Gemengd Nieuws. In de diergaarde te Rotterdam is de prachtige koningsleeuw, sedert een paar weken ziek, gisteren gestorven. Gistermorgen omstreeks 6 uur is in het Zwaanshals te Rotterdam door drie agenten van politie een vrouw, in beschonken toestand, uit het water gehaald. Een 10-jarig dochtertje van A. "Van der Linden te Haarlemmermeer, besteed bij A. Van Beelen, te Hillegom, van daar circa 3 weken ge leden weggeloopen zijnde (gesignaleerd in het politieblad), is teruggevonden te Huigsloot by M. Radder, welke van de tegenwoordigheid van het kind geene aangifte heeft gedaan. Een broeder van dit meisje heeft, na kort geleden voor Atjin te hebben geteekend, zijn handgeld verzwendeld en is daarna naar Noord-Amerika gedeserteerd. De twee jongelui te Amsterdam, die over het hek van Natura Artis Magistra geklom men zijn en een witten inlandschen zwaan hebben medegenomen, zijn gisteren wegens diefstal met over- klimming veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. De geweldpleging, den eersten besch. bovendien ten laste gelegd, werd door het Hof als niet wettig en overtuigend bewezen geacht. In de Runstraat bij de Prinsengracht te Amsterdam vindt men een kelderwoning, die wordt bewoond door een vader en moeder, met zeven kinderen, van welke eenigen op den grond slapen. Gisternacht werd de vader gewekt door het krijten der kinderen. Hij springl uit de bed stede en vindt de kleinen tot de borst in het water. Een pijp der waterleiding was gebarsten en de kelder liep vol water. Niet zonder moeite werden de kinderen door de ouders gered. Dinsdag stond voordecorrectioneele Kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam iemand terecht van 44 jaren, van welke hij er circa 25 in de gevangenis had doorgebracht. Op ëene uitzondering na een veroordeeling wegens het toebrengen van slagen beliep hij al zijn vonnissen ter zake van diefstal. Steeds werd hij tot een correctioneele straf veroordeeld, eens tot het maximum der in geval van herhaling van misdrijf op eenvoudigen diefstal bedreigde gevan genisstraf, d. i. eene van 6 jaren en 8 maanden. De laatste maal dat hij terechtstond, in 1871, veroordeelde de rechtbank hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. Na het ondergaan van dat vonnis bleef hij, en dit was exceptionneel, 2 jaren buiten handen der justitie. Thans had hij zich te verantwoorden ter zake van een brutale poging tot diefstal, die hij ontkende, maar die door drie getuigen gezien was en dus als bewezen werd aangenomen. De rechtbank veroordeelde hem tot een correctioneele gevangenisstraf van 5 jaren. Het Hof van Noord-Holland heeft den ter zake van moedwilligen doodslag beschul digden bakkersknecht C. L. F. Brand v r ij g e- sprok en. De schachtenmaker E.te Amsterdam, in wiens werkplaats, in de Schapensteeg, in den nacht van 11 op 12 September brand ontstond, is Zondag onder zware vermoedens dien brand opzettelijk te hebben gesticht, in verzekerde be waring genomen. De omstandigheden, die daartoe aanleiding gaven, zijn o. a. de volgende: De man woont in de Oudebrugsteeg, zijn werkplaats is nabij de "Willemspoort; terwijl de brand nu even

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1