de Ruige Plaat door een paar heeren grond aan gekocht, met het doel aldaar pak- en woonhuizen te bouwen. Aan het Burgerlijk Armbestuur te Maas tricht is naar rnen verneemt dezer dagen, ten voordeele van het gesticht voor zieken en krank zinnigen, eene zeer aanzienlijke schenking ten deel gevallen. Door den heer Cruts namelijk, vroeger te Maastricht, laatstelijk te Brussel woon achtig en aldaar onlangs overleden, zijn aan gemeld bestuur uitgestrekte landerijen, p. m. 54 hectaren beslaande, bij uiterste wilsbeschikking vermaakt. De waarde van dit legaat moet onge veer f 125,000 bedragen. Ook eenige Belgische hospitalen of zieken-inrichtingen zijn, naar men wil, op soortgelijke wijze door den afgestorvene bedeeld. Aan de hoogeschool te Groningen is het admissie-examen afgelegd door 12 jongelingen, van welke 8 zijn toegelaten, 3 afgewezen en één zich terugtrok. -f- Aan de departementen der maatschappij „Tot nut van 't algemeen" zijn door het hoofd bestuur de acht volgende drietallen aangeboden, ter verkiezing van eene commissie, die, met leden van het hoofdbestuur, de werking der wet ten op het lager en middelbaar onderwijs zullen onderzoeken en voorstellen doen, wanneer het noodig mocht blijken dat die wetten wijziging behoeven. De drietallen zijnDr. D. J. Steyn Parvé, Dr. M. Salverda en Dr. C. v. d. Ven; A. Moens, Dr. M. P. Lindo en L. Mulder; G. Van Milligen, J. A. Van Dijk en J. H. Slan gen Prof. J. M. Van Bemmelen, Dr. M. C. Mensing en Dr. P. Romeyn; Mr. A. Kerdijk, Mr. W. W. Van Lennep en Mr. H. Ter Haar; L. B. Fikkert, J. W. Bonte en C. Van Riet; Dr. T. Zaaijer, JVersluys en Dr. J. C. Van Deventer; W. Degenhardt, G. Vos Az. en H. "W. Bloem. Door het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzers-genootschap is het honorair lid maatschap opgedragen aan den heer J.D. Fransen van de Putte, oud-minister van koloniën. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning aan twee van Zr. Ms. élève-artisten een bijzondere onderscheiding doen te beurt vallen. Aan den heer Hillander zou de titel van hof-violist en aan den heer Hollman die van hof-violoncellist zjjn toegekend. Uit Haarlem wordt gemeld, dat ter eere van zijn 50-jarig priesterschap, de heer G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, aan de bestuur ders van gestichten en armen-inrichtingen, onver schillig van welke geloofsbelijdenis, eene som ter hand zal stellen, ten einde aan de bestedelingen een aangenamen dag te bezorgen. De kapitein-kwartierm. C. L. E. C. Wester- baen Schmidt, van het instructie-bataljon te Kam pen, is overgeplaatst bij het ministerie van oorlog, om daar werkzaam te zijn. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydrograaf, on der bevel van den luit.-ter-zee 1ste klasse Jhr.T. E. De Brauw, is den 13den dezer te Point de Galle aangekomen en zou den volgenden dag van daar vertrekken ter voortzetting van de reis naar Batavia; Zr. Ms. schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorff van Rijn, is den 14den dezer te Aden aangekomen. In de vergadering van het Bataafsch ge nootschap voor proefondervindelijke wijsbegeerte is niet de heer Mr. D. A. Delprat, wiens benoe ming reeds bij een vorig bericht was vermeld, maar als lid-administrateur nieuw benoemd de heer H. De Bie. De luit.-ter-zee 1ste kl. M. F. Reeringh, de luit.-ter-zee 2de kl. H. A. Schippers en de offic. van admin. 3de kl. J. W. Groeneyk, allen laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 7den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non- activiteit gesteld. Z. M. heeft J. Van Reijerdam, referendaris bij het Dep. van Binnenl. zaken, eervol ontheven van het toezicht op de inrichting en den gang van het werk ter algemeene landsdrukkerijaan D. C. H. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Lemmer. Gemengd Nieuws. Voor de ar rond. - rechtbank te Haar lem is de zaak van den voortvluchtigen notaris B. uit Zaandam behandeld. De officier van justitie achtte de schuld, het verduisteren van gelden, be wezen, en eischte veroordeehng tot een jaar cel lulaire gevangenisstraf, 2 geldboeten een a /2,50 en een a 25, en bij wanbetaling 1 maand en 7 dagen cellulair. Te Amsterdam is een knaap van 10 jaar, het eenig kind van oppassende ouders, ter wijl hij een boodschap verrichtte, door een jongen uit baldadigheid in een kelder geworpen. Te huis gekomen, werd de knaap hevig ongesteld, met het treurig gevolg, dat hij, niettegenstaande ge neeskundige hulp, na twee uren tijds aan hersen schudding overleed. Voor weinige dagen is in een kelder in de eerste Bataviersdwarsstraat te Amsterdam een halfjarig kind door een rat dermate in het aangezicht gebeten, dat het den volgenden nacht is bezweken. De bewoners van genoemden kelder hebben voor eenigen tijd nog een kind verloren, dat uit angst voor het groot aantal ratten, dat zich daar vertoonde, ziek werd en overleed. Te Purmerende is dezer dagen een koetsier, die voor het eerst met een nieuw aan gekocht paard reed, van den wagen gevallen. Of schoon hij nog in staat was zich te voet naar huis te begeven en schijnbaar geen letsel bekomen had, overleed hij kort na het ongeval. Hij had hersenschudding bekomen. Te Woudrichem is Zondag eene 6 8-ja- rige vrouw, die zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, en dit ook den vorigen avond ge daan had, des morgens dood op haar bed gevonden. Vier personen te Zwolle, die ter ge legenheid van het kroningsfeest hunne woningen hebben versierd met dennengroen dat ze uit een hun niet loebehoorend bosch hadden weggehaald, en te dier zake door de rechtbank waren veroor deeld tot cellulaire gevangenisstraf, de drie eersten van veertien en de laatste van acht dagen, heb ben van Z. M. den Koning kwijtschelding van die straf bekomen. Op den 13den Aug. jl. des morgens te halfdrie bevond zich, bij vliegenden storm en hemelhooge zee, het te Farnsum, provincie Gro ningen, te huis behoorend Ned. stoomschip Flora, kapt. Joh. J. Stenger, van Memel, met eene lading delen naar Brake, vol water, masleloos drijvend met gebroken roer en ankerkettingen op de Elbe; de equipage, de kapitein en zijne vrouw en doch ter zagen ieder oogenblik den dood tegemoet in de woedende golven. De bemanning van het bui tenvuurschip De Eider bemerkte het gevaar; door menschenliefde gedreven, beproefde zij eene stoute poging tot redding, en het gelukte haar met levensgevaar, na ongelooflijke krachtsinspan ning, allen te redden. De namen der redders zijn D. Wicht, Hans Sievers, Fritz Röhr, J. Thede, S. Sievers, bemanning van het vuurschip de Eider, en stuurman E. F. Brodersen. Het grootste objectief of voorwerp- glas voor een verrekijker, dat door de firma Clark is gemaakt, heeft 66 centimeter middellijn en is bestemd voor het zeevaartkundig observatorium te Washington. Dit glas heeft Clark f\0,000 gekost het geheele mechaniek van den kijker kost ook /T0,000, en twee en een half jaar werden door Clark en zijne beide zonen, die zijn bekwaamheid hebben overgeërfd, besteed lot het voltooien van het werk. Sedert verleden voorjaar wordt er aan deze fabriek gewerkt aan instrumenten voor de Amerikaansche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus over de zon. BUITENLAND. Frankrij k. Het stoffelijk overschot van Guizot, die in 87-jarigen ouderdom overleed, zal op de begraaf plaats van Saint-Ouen le Pin, de gemeente, waarin zijn landgoed ligt, worden ter aarde besteld. Over eenkomstig den bepaalden wil van den overledene zullen hoegenaamd geene uitnoodigingen tot het volgen van zijn lijk naar zijn laatste rustplaats gedaan worden, en zullen geene lijkredenen aan zijn graf worden uitgesproken. De directeur van het museum van de Louvre te Parijs, de heer Reiset, en de conservator der schilderijzalen, de heer De Tauzia, hebben verleden week een aanvang gemaakt met de inrichting der nieuwe galerijen van de Louvre (die, welke op „le Quai du Louvre" uilzien). In die galerijen, alsmede in de „Nieuwe Galerij", zullen worden vereenigd de groote schilderwerken van Rubbens, al de nu in het Museum verspreide werken van oude Hollandsche meesters, en die der Vlaamsche school, welke in de zalen der tweede verdieping hangen. Deze laatste zalen zijn bestemd voor de werken van overleden meesters, die zich thans in het paleis van het Luxemburg bevinden, 't welk voortaan niet anders dan schilderijen van levende meesters bevatten zal die telken jare door nieuwe aankoopen van rijkswege zullen worden aangevuld. Óp de rotsen van Corbières, aan de zuidwest punt van het eiland Jersey, is thans een vuur toren opgericht. Hij verheft zich midden in zee, 500 meter van het eiland verwijderd. Het rotsbed strekt zich tot op grooten afstand in zee uit. De rotstop, waarop de phare staat, is 109 voethoog boven het waterpas, de toren zelf heeft 145 voet hoogte. Bij mistig weer slaat een zeer groote klok 3 slagen in 6 seconden, gevolgd door een tijdruimte van 30 seconden. Duitschland. De Nordd. A. Z. deelt het officieel bericht mede van kapitein Zembsch, commandant der Duitsche kanonneerbooten in de Spaansche wate ren, omtrent het gebeurde bij Guateria. Hij con stateert, dat er omtrent de opzettelijke richting van het vuur op de Duitsche schepen geen twijfel kon bestaan en dat Hij dien ten gevolge van zijn kant insgelijks liet vuren. Het blad voegt er bij: De aanval der Carlislen op de schepen kenmerkt zich in verschillende opzichten als eene schending van de beginselen van het volkenrecht en kan slechts op gelijke lijn worden gesteld met den aanval eener rooverbende op rustige reizigers. Prins Alfonsus van Asturië (zoon van de gewezen koningin Isabella), vergezeld van drie officieren, is gisteren uit Londen over Brussel en Hannover te Berlijn aangekomen. Naar al hetgeen omtrent omtrent den gearresteerden Friedrich Leibmeier wordt ge meld, schijnt er geen voldoende reden te bestaan om hem van medeplichtigheid aan den aanslag op het leven van prins Bismarck te verdenken. In zijn brief aan Dr. Schmolka heeft hij zich bekend gemaakt als bekwaam scherpschutter, en wel in zoodanige bewoordingen, dat die geeste lijke er eene verdachte zinspeling in meende te zien en zich daarom verplicht achtte, als maat regel van voorzichtigheid den brief aan het provinciaal bestuur te zenden. Evenwel blijkens nadere berichten schijnt zijn vermoeden ongegrond te zijn geweest. Zweden. De ongeregeldheden der arbeiders bij de spoor- wegwerken zijn reeds eenigen tjjd op eene schrik barende wijze toegenomen. Te Oefra Tornby, eeni ge mijlen van Falun gelegen, hebben zij het zoo erg f emaakt dat de meeste ingezetenen, met achter lating van al hunne bezittingen, op de vlucht zijn gegaan. Thans echter heeft de openbare autoriteit strenge maatregelen genomen en tegen de leiders der beweging een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Telegrammen. PESTH, 14 September. De Pesthi Naplo meldt, dat de uitgifte van schatkistbons geheel te Londen is geplaatst. De onderhandelingen over de nieuwe leening kunnen in den loop van October ten einde zijn gebracht. De opbrengst der belastingen is be trekkelijk bevredigend. Het laat zich aanzien dat het deficit beneden het daarvoor geraamde cjjfer zal blijven. PARIJS, 14 September. Ofschoon de uitslag der stemming in Maine-et-Loire nog niet volledig bekend is, weet men toch dat er eene herstem ming zal noodig zijn. Er zijn in het departement ingeschreven 148,000 kiezers. De lieer Maillé, republikein, heeft verkregen 45,187; de heer Bruas, Septennalist 26,025 en de heer Berger, Bonapartist, 24,420. Te Angers, waar 14,691 kiezers ingeschreven zijn, bekwam de heer Maillé 7105, de heer Bruas 2072 en de heer Berger 772 stemmen. De prefect vervolgt de personen,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2