LEIDSCH DAGBLAD. N'J. 4478. A0. 1874. Woensdag 16 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grooterc letters naax plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat door bet invallen van den gedenkdag van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet op Zaterdag den 3den October aanst., de Bees tenmarkt, in plaats van op Vrijdag, des Woensdags te voren zal worden gehouden en de gewone markten, in plaats van op Zaterdag, des Donderdags van diezelfde week. Burgem. en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secr. Leiden, 8 September 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 17 September, des namiddags te twee nren. Onderwerpen 1°. Voordracht betrekkelijk de nitbrciding van het hulpperso neel aan de scholen der 2de klasse. (221). 2°. Benoeming van een onderwijzeres der 2de klasse aan de meisjesschool 1ste klasse. (220). 3°. Idem van een ouderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (223). 4°. Idem aan de jongensschool 2de klasse. (223). 5°. Idem aan de school n°. 1 voor onvermogeuden. (223). 6°. Voordracht betrekkelijk de splitsing der meisjesschool in twee scholen. (207, 218, 222 en 225). 7°. Verzoek van J. Doodorp, om ontslag als hulponderwijzer aan de jongensschool 2de klasse. (219). 8°. Voordracht betrekkelijk de openstelling van het Maseam in de Lakenhal op Maandag 5 October a. s. (227). 9°. Rekening van dc Plaatselijke schoolcommissie over het jaar 1873. (220). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den 19den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plant soen en aan de Marendorpsachlergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1874. LEIDEN, 15 September. In de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens de onbekendheid der adressanten niet zijn bezorgd kunnen worden. D. Niecoop, Aalsmeer; mej. A. De Wit, Alk maar; mej. H. Visser, Alphen; I. F. Schneider, Hakkaart, J. De Vries, P. Van Hees, Mass, A. Winter (2 stuks), Van der Ploeg, wed. Wolf, Louise De Langen, allen te Amsterdam; Ansloo, Den Bommel; Jansje Van Wensen, Gouda; mej. J. C. Vleramings, 's-Hertogenbosch; Munting, Koudekerk; W. Pauw, Leerdam; R. Henkum, Meppel; I. Perooano, A. Van Berkel, H. Kuiters, Lauwel, allen te RotterdamM. R. Gantz, Utrecht; J. Oushoven, Wassenaar; N. I. Netten, Zevenhuizen; H. Blok, J. Van Schravendijk, beiden niet vermeld. Briefkaarten: F. A. Van Vuuren, D. Veis Hein, W. Polleman, allen te Amsterdam mevr. Van der Stad Taunay, DelftTimmermans, Leiden; wed. Cuijp, Soest. Ter aanvulling van het gisteren vermelde feestprogramma kunnen wij nog mededeelen, dat Dinsdag 6 October een matinée musicale zal ge geven worden op „Zomerzorg" door den onder nemer aan de inleekenaren op de zomerconcerten aangeboden, terwijl niet-leden in de gelegenheid zul len gesteld worden tegen entrée toegang te verkrijgen. Naar aanleiding eener uitnoodiging hebben gisteravond eenige personen in het Nutsgebouw eene vergadering gehouden, waarop eenige heeren zich bereid verklaard hebben deel te nemen aan eene eerewacht, ten einde Z. M. den Koning bij zijn bezoek op 3 Oct. aan deze gemeente, waardig te ontvangen en te begeleiden. De Staatscourant behelst het programma voor de opening der vergadering van de Staten- Generaal op Maandag 21 Sept., des middags te één uur. Z. M. de Koning zal bij die gelegenheid door HH. KK. HH. de Prinsen vergezeld worden. De verdere bepalingen van het programma komen geheel overeen met die van vroegere jaren. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia kapitein Fabritius, is den 12den dezer van Batavia via Napels, naar Nederland vertrokken. Te 8 uren gistermorgen is het corps Kon. scherpschutters in Den Haag, onder bevel van den commandant Jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, naar Waalsdorp gemarcheerd, alwaar te 9 uren de huishoudelijke schietwedstrijd voor de leden is aangevangen. De wedstrijd werd gehouden op 100, 200 en 300 passen en hield de schutters tot 5 uren bezig. Gedurende het concours werden de banen en het terrein bezocht door gen.-maj. Van der Schriek, bevelhebber in de 1ste militaire afd., majoor Sierevelt, namens den inspecteur der infan terie luit.-gen. Mac-Leod, majoor Van den Berg, van de normaal-schietschool en verschillende be langstellenden met hunne dames. De muziek der jagers luisterde het feest nu en dan op met het uitvoeren van muziekstukken. De voor het concours uitgeloofde prijzen waren zeer smaakvol in een tentje gearrangeerd en het was vooral de prijs, door Z. M. den Koning ge schonken, een theeservies van Sêvres-porselein, die de aandacht trok wegens de groote waarde en zeldzaamheid. Deze prijs werd verschoten op een afstand van 200 pas met het Boomgeweer, met bepaling tevens dat erkende geweermakers, zij die reeds een officieelen prijs hebben behaald en zij die de militaire oefening niet getrouw heb ben bijgewoond, waren uitgesloten. De winner van dit kostbare geschenk was de korporaal B. J. Van Wijk, die dezen prijs in een kampwedstrijd met 47 punten behaalde. Vele andere en sierlijke prijzen waren voorts uitgeloofd o. a. door graaf Schimmelpenninck, Zr. Ms. com missaris bij het weerbaarheidsbond, den voorma- ligen commandant van het corps, baron Van Hardenbroek. De eerste prijs op 100 pas, een met zilver gemonteerde haarstolp, viel den schutter Wegman ten deel met 47 punten. Bij den afstand van 200 passen was overwinnaar van den lsten prijs, bestaande in een kristallen met zilver ge- monteerden punchbowl, de schutter Schippers, die 54 punten behaalde, terwijl op 300 passen een soortgelijke prijs was uitgeloofd, welke den heer J. J. Becht met 47 punten werd geschonken, wien ook de eereprijs werd toegekend voor het behalen van de meeste punten, op 200 en 300 pas. Na afloop van het concours richtte de majoor commandant een hartelijke toespraak tot het corps, waarin hij dank betuigde aan Z. M. den Koning voor den door HD. uitgeloofden prijs en de steeds aan het corps betoonde ondersteuning. Uit het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid blijkt o. a. De bevolking der koloniën bestond op het einde van 1873 uit 1983 personen. Een 60-tal jongens en meisjes verlieten in verschillende betrekkingen de koloniën, terwijl 17 nieuwe bestedelingen wer den opgenomen.De aanvragen om dienstboden zijn zoo talrijk dat er slechts zelden aan voldaan kan worden. Men vormt zich trouwens dikwijls een verkeerd denkbeeld van het doel der maatschap pij; getuigen de aanvragen om: huisknechten die 't vak volkomen verstaan, koetsiers die van alle opzichten van zessen klaar zijn, keukenmeiden die goed koken, linnenmeiden die kunnen strijken, de fijne wasch kunnen doen, enz. Aan het onderwijs werd veel zorg besteed. Op de school voor voortgezet onderwijs, die door 20 leerlingen bezocht wordt, worden de leerlin gen zoover gebracht dat zij bekwaam zijn voor het verkrijgen der acte als hulponderwijzer. Twee hunner zijn reeds als kweekeling geplaatst, terwijl een derde de normaalschool te Meppel be zoekt. Voor de bevordering van dit nuttig onder wijs wordt de opbrengst van het jaarboekje der Maatschappij geheel afgestaan. Dit nuttige boekje, dat zijn elfden jaargang beleeft, kost hoogstens f 1.35; letterkundigen van naam ondersteunen het met hunne medewerking, zoodat men voor een ge ringen prijs niet slechts wat goeds ontvangt, maar bovendien nog wat goeds doet. De inteekening is, behalve bij de boekhandelaars, ook opengesteld bij den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, direc teur der Maatschappij, te Frederiksoord. Ofschoon het ledental verminderde, was echter door de ontvangst van aanzienlijke giften en lega ten, het jaar 1873 voor de Maatschappij niet onvoordeelig. Een onbekende schonk haar in op volgende giften over verschillende jaren een kapi taal van f 53,000, terwijl aan andere legaten enz. ruim vijftienduizend gulden ontvangen werd. Desniettemin blijft de toestand der Maatschappij, ofschoon in de laatste jaren steeds vooruitgaande, nog altijd van dien aard, dat voortdurende onder steuning dringend noodzakelijk is. Met de verschillende industrieën, als stroovlech- terij, touwslagerij, manden- en zakkenmakerij, enz., wordt voortgegaan, ofschoon die geen geldelijk voordeel opleveren, maar integendeel een, jaarlijks trouwens verminderend, verlies in de balans ver oorzaken. Dit laatste wordt eehter ruimschoots opgewogen door het nut dat daardoor een brom van bestaan geopend wordt voor de personen die de werkplaatsen verlaten en, in de maatschappij terug gekeerd, van het geleerde vruchten kunnen plukken. Het aantal leden der Maatschappij bedraagt 5231. Uit Delfshaven wordt gemeld: Hoewel de nieuwe waterwerken door de Ruige Plaat in de Maas nog niet zijn voltooid en de vaart daar door dus nog niet is opengesteld, is echter gister morgen daarvan voor het eerst gebruik gemaakt door het aan de reeders Straver C°. alhier behoorende kofschip De Vriendschapkapitein Uchlman. De nieuwe schutsluis met bijbehoorende gebouwen enz. waren bij deze gelegenheid ruim schoots met vlaggen en wimpels versierd. Genoemd schip was in 4 uren tijds uit zee voor de schut sluis. Een talrijke menigte had zich op de hoofden vereenigd en begroette met toejuichingen en kreten dezen eersten bode van een nieuw leven voor de gemeente Delfshaven. Op de Plaat waren ook met den ingenieur Kluit vele ingezetenen aanwezig, waaronder de oudste wethouder, de heer Kam. Nadat het schip de sluis was doorgevaren, wensch- ten de aanwezige heeren genoemden ingenieur met zijn werk jgeluk. De sluis is 15 meter breed en heeft een diepte van 5 meter onder A. P., zoodat groote zeeschepen met volle lading de haven kunnen binnenkomen. Men verwacht dat Delfshaven een schoone toekomst tegemoet gaat. Reeds is op

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1