Het schroefstoomschip 3de klasse Prinses Maria, liggende te Hellevoetsluis, wordt met 1 October a. s. in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-luit.-ter-zee H. Van Goens, die in zijn betrekking van chef der afd. Materieel bij het departement van marine tijdelijk vervangen wordt door den bij genoemd departement gedetacheerden luit.-ter-zee der 1ste kl. W. M. Visser. Generaal Van Swieten is gisteravond te halfnegen, vergezeld van den hem toegevoegden adjudant, kapitein De Bock, per Hollandsche spoor in Den Haag aangekomen uit Marseille. Onder de zeer weinigen, die aan het slation ter ver welkoming tegenwoordig waren, merkte men op kolonel Staring, die hem per rijtuig naar zijne woning vergezelde. Te Amsterdam heeft zich eene Commissie tot inzameling van gelden ten behoeve van de slachtoffers van den brand van de suikerfabriek geconstitueerd. De Commissie bestaat uit de heeren: Den Tex, A. H. Siepman van den Berg, H. J. Bloemen, C. P. Van Eeghen, C. Fellinger, E. Fuld, P. Goedkoop, P. H. Hollzirian, J. W. Josephus Jitta, J. Kooy Jr, Ds. J. C. Van Marken, Mr. G. H. De Marez Oijens, L. M. Schouwenburg, Mr. F. T. Westerwoudt, en C. A. A. Dudok de Wit. De bisschop van Haarlem ontving ter gelegen heid van zijn 50-jarig priester-jubilé een regeerings- telegram, waarin de minister van justitie den feeste ling zijne gelukwenschen bood en tevens berichtte dat Z. M. den bisschop het commandeurskruis der Orde van de Eikenkroon had vereerd. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de troepen te paard, en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen met den lsten October in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. De rechtstreeks naar hunne garnizoenen vertrekkenden moeten dien dag, des middags vóór 4 uren, bij hunne corpsen zijn aangekomen; ter wijl de in detachement te vereenigen miliciens te 10 uren tegenwoordig behooren te zijn. Te Nieuwkoop is tot lid van den gemeente raad verkozen de heer J. Sneltjes. Men verneemt dat met November a. s. drie ramtorenschepen en twee monitors buiten dienst zullen worden gesteld. Aan de Groningsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de verloskunde de heer J. Jacobs, med. doctor te Lochem. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van het ophouden der gele koorts te Bahia, de quaran taine-maatregelen worden ingetrokken voor de schepen, welke na 15 Augustus jl. die plaats hebben verlaten. Aan het te Utrecht aan het centraalbureel der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen gehouden surnumerairs-examen namen 26 candidaten deel. Daarvoor hebben voldaan en zijn alzoo als zoodanig benoemd de heerenK. P. De Buck, van Utrecht, te UtrechtA. C. J. v. d. Burg, van Nijmegen, te GeldermalsenJ. Geer- kers Jr., van Nieuw-Beierland, te Neerpelt; H. Hengeveld, van Deventer, te Utrecht; C. A. Meijjes, van Hattem, te AchelA. H. Overbeek, van Utrecht, te Utrecht; E. M. v. d. Rijst, van Utrecht, te Utrecht; G. D. J. Schotel, van Dor drecht, te DordrechtB. Schroder, van Nieuwediep, te Delden; C. A. Schüssler, van Utrecht, te Utrecht; Jhr. A. W. Snoek, van Utrecht, te Die ren J. L. Thehoff Noëls, van Amsterdam, te Herstal; en G. v. d. Vooren, van Utrecht, te Utrecht. De luit.-ter-zee 1ste kl. M. J. C. Lucardie en P. E. Winkelman, de offic.-van-gez. 1ste kl. H. L. Koning, de luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. A. O. J. M. De Casembroot, J. J. Poortman en C. J. G. De Booy, de adelborsten Isle kl. Jhr. S. B. Ortt, C. Moll en H. G. J. Wolterbeek en de scheepsklerken J. C. Vos en J. De Visser, allen laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, eerstgenoemde den 27sten en de overigen den 28sten Aug. jl., worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan A. Noordijk, gewezen hoofdonder wijzer te Zoetermeer en Zegwaart, f 865; D. C. Van Heyningen, gew. hoofdonderw. te Kerkwijk, f 267 H. Suiding, eervol ontslagen hoofdonderw. te Groningen, f 734P. Van Poppel, gew. hoofd onderw. te Chaam, f 241. Z. M. heeft aan J. W. Martens, agent van politie '1ste klasse, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 21 Aug. jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk ge tuigschrift; herbenoemd tot burgem. der gem. Maasbree G. Peters der gem. Smallingerland Mr. F. S. Reidingaan B. Verboom, gewezen directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht, verleend een pensioen ten laste van den Staat, van 670 'sjaars; aan den onder directeur 1ste kl. bij de rijkstelegraaf, Jhr. C. P. H. Tjarda van Starkenborgh, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct., eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermorgen te 4 uren is door den agent van politie B. Koekoek te Delft op de veemarkt aangehouden zekere A. W., wonende te 's Gravendeel, wegens 't arglistig ontvreemden van een koe uit een weide, aan den Abtwoud- schen weg, onder de gemeente Hof van Delft. De dader, die in 1871 van de veldartillerie, des tijds te Leiden in garnizoen, is gedeserteerd, is naar Den Haag opgezonden ter dispositie van den officier van justitie. Woensdag zijn aan het strand nabij Huisduinen proeven genomen met het werpen van vuurpijlen over een vaartuig, dat men op een af stand van 500 meter ten anker had gelegd. De eerste pijl kwam over den ankerketting van het vaartuig en kon rnet een haak worden ingehaald. De tweede afgeworpen pijl kwam eenigszins ach ter het bedoelde vaartuig terecht. De proef, die zeer veel wandelaars naar het strand had gelokt, geschiedde onder toezicht van een lid van de hoofdcommissie van de Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij en de te Huisduinen gevestigde commissie dier maatschappij. In de Arnh. Cf. leest men: Het was schemerdonker, toen wij tusschen Yelp en De Steeg den straatweg volgden. Twee kinderen kwamen ons achterop: een jongen van elf of twaalf jaren, een meisje van zeven of acht. Eenige oogenblikken bleven zij half naast, half achter onstoen vroeg de knaap een paar centen. Eerst kreeg hij geen antwoordde jongen vertelde daarop, dat zij nog naar Dieren moesten. Het was mooi weer, maar Dieren was nog twee uren en de stumpers waren ter nauwernood gekleed en liepen op de bloote voeten en het meisje was 7 of 8 jaar. „Woon je in Dieren „Ja, mijnheer." „Ga je daar niet school?" „Ik heb er school gegaan." „Heb je wat geleerd „Niet veel, lezen; maar schrijven gaat nog niet." „En wat doe je nu?" „Ik ben naar Arnhem gegaan om centen te krijgen." „Dus ben je een bedelaar?" „Neen ik verkoop lucifers," zeide de knaap, zijn mooie bruine oogen op ons richtende, terwijl hij zijn ledig marsje zien liet. „Wat heb je daarmee verdiend?" „Niets," sprak het meisje; „hij heeft ze weggegeven." „Weg gegeven? Ben jij een koopman, en geef je je waar present?" „Ze deugden niet, zeide de jon gen." „Geeft je vader je dan geen betere?" „Ik heb geen vader meer." „Je moeder dan „Ik heb geen moeder ook meer; ik woon bij mijn grootmoeder." Een oogenblik pauze. „En dat is een zusje van het kind, waarvan de vader de armpjes en beentjes heeft gebroken." Die woorden riepen ons de vreeselijke misdaad in het geheugen, welke voor weinige maanden het land met ontzetting vervulde, en de kleine bedelaars werden andere wezens in onze oogen. „Waar is je vader nu?" vroeg ik aan het meisje. „In de kast," zeide het kind. „Vindt ge 't naar, dat je vader niet meer t'huis is?" Het arme schepsel schudde ontkennend het hoofd. „O! neen!" „Weet je moeder dat je met een jongen meeloopt?" „Hy woont in de buurt en moeder is ziek." „Hoe laat ben je uitgegaan „Halftien." „Doe je dat dikwijls?" „Zeer dikwijls. Anders kunnen wij geen centen krij gen." „Hoeveel heb je nu ontvangen van daag?" „Hij heeft zeven stuivers en ik heb zestien centen." Dit korte gesprek, woordelijk mede gedeeld, behoeft geen toelichting. Kinderen van elf en acht jaren zwerven bedelende, tot op drie uren afstand van hunne woningmisschien, of zeker gebeurt dit meer; maar een van die kinderen is de dochter van een misdadiger en dat beklagenswaardig wezen wordt geëxploiteerd, vertoond als een curiositeit, als het doch tertje van den man, die zijn kind de armen en beenen brak! De maatschappij heeft dien vader gestraft en onschadelijk gemaakl, maar de menschelijke gerechtigheid heeft ver geten, dat de misdadiger kinderen had, en deze misschien het zwaarst boeten voor de misdaad van hun vader. Wanneer dat kind, op die wijze opgroeiende, haar smet als een reclame bezigende en de liefdadigheid vragende met een beroep op de misdaad van haar vader, na korter of langer tijd, als zij beseft wie zij is en de menschen zich beijveren het haar te doen gevoelen, eveneens een misdaad begaat, dan zal men ook haar straffen, en ook zij zal voor rekening van den Staat eenige jaren onderhouden worden. Maar die financieele zijde daargelaten, er is ook nog een zedelijk belang bij gemoeid, en nu vragen wij als het waar is wat de kinderen ons ver telden, doet dan kerkelijk armbestuur of overheid zijn plicht, met de kinderen van een misdadiger aan hun lot over te laten Te Nijmegen is een brievenbesteller in verzekerde bewaring genomen, beschuldigd van zich meester gemaakt te hebben van een bankbiljet van f 40, in een niet aangeteekenden brief vervat. In de vergadering van hetkoninklijk Instituut van ingenieurs werd door den voorzitter medegedeeld, dat voor den ongelukkigen C. Ver- meere f 10.000 was ontvangen, zoodat hij waar schijnlijk spoedig in het bezit zal zijn van kunst matige beenen en armen. Het prov. gerechtshof van Limburg, gisteren vonnis wijzende in zake F. A. Orisius, heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van kwetsuren, geen werkbeletsel van meer dan twintig dagen tengevolge gehad hebbende, en hem tot eene gevangenisstraf van vijf jaren en eene geldboete van f 25 veroordeeld. BUITENLAND. Frankrij li. Voor eenige dagen stond voor de rechtbank te Parijs terecht eene nicht van de ex-Koningin van Spanje, de prinses Maria Isabella Franyoise Garowska de Bourbon, infante van Spanje, bene vens haar echtgenoot Charles Alexis Perkins, oud consul van Amerika te Lissabon. Beide personen waren beschuldigd van zwendelarijen, waarvan o. a. mejuffrouw Meilhan te Parijs, bij wie zij haar intrek genomen hadden, het slachtoffer is geworden. Zij hadden namelijk van die vrouw voorschotten weten te verkrijgen en verder geheel te haren koste geleefd, zoodat zij eene som van 39000 fr. van hen had te vorderen, zonder dat zij eenige terugbetaling kon krijgen. Zij heeft mitsdien de beide beschuldigden voor de rechtbank gedaagd. Bij het proces bleek dat Perkins reeds sinds lang als een waar avonturier alle middelen in 't werk had gesteld, om in 't bezit van veel geld te komen. Hij had o. a. aanvrage gedaan voor eene concessie, lot het leggen van een onderzee- sche telegraaf tusschen Engeland en Spanje, tot den aanleg van tramways in verschillende steden van Frankrijk, tot uitvoering van openbare wer ken te San Sebastianvoorts had hij gelden wil len opnemen voor eene leening ten behoeve van don Carlos, en beweerd dat hij schulden in Ame rika had in te vorderen. Voor eenige zijner plannen had hij de medewerking van de ex- Koningin Isabella ingeroepen, die meter was van het kind der beide beschuldigden, terwijl de Pauselijke nuntius de doopplechtigheid had ver richt. Middelen van bestaan konden de beklaag den niet opgeven. Zij leefden van hetgeen zij van aanzienlijke personen wisten te verkrijgen, en leerden voor 't overige op de lichtgeloovigheid van mej. Meilhan, aan wie zij gouden bergen voorspiegelden. Deze vrouw had hun ook 2000 fr. voorgeschoten om eenige juweelen, die de infante van haar nicht Isabella ten geschenke gekregen had, uit de bank van leening te lossen. De rechtbank heeft Perkins veroordeeld tot een

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2